Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1216   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:07

οκ διοτι καταλαβα οτι αγορασε DEMO :)

Τα DEMO τα παραλαμβάνουν ΔΩΡΕΑΝ οι Διάφορες εταιρίες με ''0'' κοστος, θα ηταν περίεργο αν του το πουλάγανε

Τελευταία επεξεργασία από: sakis007, 03/11/2012 - 12:12


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1217   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:16

ιεροσυλια να το συγκρινεις με το 3gs, μερα με την νυχτα η διαφορα του 3gs ακομα και με το 4αρι συγκρινομενο


Κάτσε ρε φίλε που είναι ιεροσυλία, δε σύγκρινά τον Παϊσιο με τον Παστίτσιο κιόλας!

Απο εκεί και πέρα, το 3GS είχα, με το 3GS θα το συγκρίνω. Άμα είναι να το συγκρίνω με το 4 και το 4S που ΔΕΝ έχω, γιατί να σταματήσω εκεί και να μη το συγκρίνω και με το Galaxy S3 ή με το Nexus One X, ή με οποιοδήποτε άλλο τηλέφωνο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά, τα οποία επίσης ΔΕΝ έχω;

Όταν είχα πάρει το 3GS (το πρώτο μου iPhone), δεν το είχα συγκρίνει με το 3G το οποίο ΔΕΝ είχα, αλλά με το Nokia 5800 το οποίο είχα. Αυτή είναι η ουσία της σύγκρισης όταν προτίθεσαι να αγοράσεις καινούργια συσκευή: συγκρίνεις αυτό που έχεις με αυτό που θέλεις να πάρεις, μετράς το διαθέσιμο budget, τα παράπλευρα κέρδη/ απώλειες, και βλέπεις τις επιλογές σου. Υπολογίζεις τη σχέση κόστος/όφελος, και πράττεις ανάλογα.

Όταν είχε βγεί το 4, τό όφελος δεν ήταν τέτοιο σε σχέση με το κόστος ώστε να αλλάξω το 3GS. Το ίδιο και όταν βγήκε το 4S. Τώρα που βγήκε το 5, η σχέση αυτή είναι οριακά ανεκτή, και όχι μόνο με το δίπολο 3GS/ 5, αλλά και με το δίπολο 3GS/ Lumia 820-920 και 3GS/ Galaxy S3. Ο καθοριστικός παράγοντας (όπως έγραψα και σε άλλο thread) ήταν το πακέτο των εφαρμογών το οποίο ήδη διέθετα για το οικοσύστημα της Apple: το να έχεις έτοιμες μια σειρά απο commercial εφαρμογές τις οποίες μπορείς να εγκαταστήσεις επιτόπου στη νέα συσκευή, είναι το "παράπλευρο κέρδος" που αναφέρω παραπάνω, το οποίο προστιθέμενο στο ανώτερο hardware της συσκευής κάνει τα οφελη της απόκτησης της οριακά μεγαλύτερα απο το κόστος της.

Και επειδή μερικοί θα σταθούν στο "οριακά": Ναι, είναι όντως οριακό αυτό το όφελος. Και μια αναβάθμιση συσκευής πρέπει να γίνεται όταν ακριβώς το όφελος είναι οριακό. Γιατί αμα είναι να περιμένεις το πότε το όφελος θα πάψει να είναι οριακό, που ακριβώς θα βάλεις το όριο για το μέχρι πότε να περιμένεις; μέχρι να βγεί το 5S που σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο το όφελος; Μέχρι το 6 που θα είναι ακόμα πιο μεγάλο; μέχρι το 6S που θα έχει πάει στο Θεό; Άμα είναι έτσι, τότε δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αναβάθμιση συσκευής, γιατί το όφελος ΠΑΝΤΑ θα αυξάνεται όσο διατηρείς την ίδια συσκευή...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 03/11/2012 - 12:19


#1218   tribal

tribal

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:26

Καλή η ανάλυσή σου. Κι εγώ απο 3GS θα περάσω στο 5. Ελπίζω να μην το μετανοιώσω.

Δυστυχώς όμως θα περιοριστώ στο 16GB. Δεν με παίρνει οικονομικά για μεγαλύτερο

Τελευταία επεξεργασία από: tribal, 03/11/2012 - 12:28


#1219   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:29

Καλή η ανάλυσή σου. Κι εγώ απο 3GS θα περάσω στο 5. Ελπίζω να μην το μετανοιώσω.

Δυστυχώς όμως θα περιοριστώ στο 16GB. Δεν με παίρνει οικονομικά για μεγαλύτερο



Αν το μετανιώσεις θα είσαι ο πρώτος.

#1220   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:32

Κανε ενα reset στο Nokia Κωστα και δοκιμασε παλι


Merci με ξεμπλόκαρες αυτό ήταν τώρα όλα είναι οκ.....;-)
Από μπαταρία καλά πάμε είμαι στο 83% από το πρωί έχω μιλήσει μια ώρα και τα έχω όλα ανοικτά γιατί είπαμε πρέπει να χερόμαστε το smartphone μας αλλιώς παίρνουμε ένα Nokia των 20 Ευρώ και είμαστε μια χαρά.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#1221   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:35

Merci με ξεμπλόκαρες αυτό ήταν τώρα όλα είναι οκ.....;-)
Από μπαταρία καλά πάμε είμαι στο 83% από το πρωί έχω μιλήσει μια ώρα και τα έχω όλα ανοικτά γιατί είπαμε πρέπει να χερόμαστε το smartphone μας αλλιώς παίρνουμε ένα Nokia των 20 Ευρώ και είμαστε μια χαρά.



Σε πάω !!!

#1222   anochampions

anochampions

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:41

Αν το μετανιώσεις θα είσαι ο πρώτος.

Εννοείς πως τα 16 είναι ικανοποιητικά?
Γιατί και εγώ είμαι ανάμεσα σε 16 ή 32

#1223   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:43

Καλή η ανάλυσή σου. Κι εγώ απο 3GS θα περάσω στο 5. Ελπίζω να μην το μετανοιώσω.

Δυστυχώς όμως θα περιοριστώ στο 16GB. Δεν με παίρνει οικονομικά για μεγαλύτερο


Δε θα το μετανιώσεις.
Αν οι τιμές ήταν ακριβώς ίδιες με τις περσινές του 4S, τότε ίσως και να άξιζε να πάρω το 32ρι. Τώρα όμως, με τίποτα. 739 ευρώ είναι ήδη πολλά (και τα 16GB είναι υπέραρκετά για τις ανάγκες μου), πόσο μάλον τα 855 (έλεος δηλαδή)...

#1224   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2012 - 13:02

Εννοείς πως τα 16 είναι ικανοποιητικά?
Γιατί και εγώ είμαι ανάμεσα σε 16 ή 32



Αν δεν περνάς όλη τη μουσική σου βιβλιοθήκη μέσα και εάν δεν έχεις πολλές ταινίες μέσα (δηλαδή αν έχεις 10 άλμπουμ και 1-2 ταινίες των 700mb) και καμιά 1000 φωτό, τότε είσαι μια χαρά με το 16άρι. Το 32άρι ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα το γεμίσεις.

#1225   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 13:10

οκ διοτι καταλαβα οτι αγορασε DEMO :)

Τα DEMO τα παραλαμβάνουν ΔΩΡΕΑΝ οι Διάφορες εταιρίες με ''0'' κοστος, θα ηταν περίεργο αν του το πουλάγανε


Αυτό δεν το γνώριζα...ΑΓΟΡΑΖΩ DEMO πουλάει κανείς....????? :P :P

#1226   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/11/2012 - 13:15

Το εχω παραγγειλει σε λευκο το 5αρι.μονο κ μονο επειδη ειμαι applefanboy!αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειμαι μακακας μεγαλος
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#1227   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:13

Το εχω παραγγειλει σε λευκο το 5αρι.μονο κ μονο επειδη ειμαι applefanboy!αλλα δεν σημαινει οτι δεν ειμαι μακακας μεγαλος

Με το καλό να το δεχτεις. Τελικά λευκό έτσι; Εμένα το μαυρακι πάντως βγήκε άψογο. με τοσα χρηματα βεβαια δεν ειναι να το ρισκαρεις

#1228   silver82

silver82

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:19

Αυτό δεν το γνώριζα...ΑΓΟΡΑΖΩ DEMO πουλάει κανείς.... :huh:?? :P :P

έξυπνος μαγαζάτορας cosmote στο Πασαλιμάνι πήγε να μου πλασάρει demo με 739€ και αρνιόταν ότι τα demo έχουν διαφορετική κοστολόγηση...

#1229   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:25

έξυπνος μαγαζάτορας cosmote στο Πασαλιμάνι πήγε να μου πλασάρει demo με 739€ και αρνιόταν ότι τα demo έχουν διαφορετική κοστολόγηση...


τα demo που παραλεβαν τα μαγαζια δεν κοστολογούνται, απλα πηγε να βγαλει εξτρα μισθό ο τυπος.

#1230   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:27

τα demo που παραλεβαν τα μαγαζια δεν κοστολογούνται, απλα πηγε να βγαλει εξτρα μισθό ο τυπος.


Εκτός και αν Σάκη το ήξερε ο πελάτης ότι θα παραλάβει demo και το έκανε ο καταστηματάρχης για να εξυπηρετήσει έναν φίλο του.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 30

0 μέλη, 30 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες