Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1231   silver82

silver82

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:30

Εκτός και αν Σάκη το ήξερε ο πελάτης ότι θα παραλάβει demo και το έκανε ο καταστηματάρχης για να εξυπηρετήσει έναν φίλο του.

ούτε καν μου ανέφερε τίποτα εμένα ο συγκεκριμένος, και όταν του είπα μα καλά demo πας να μου πουλήσεις, μου απάντησε γιατί τι διαφορετικό έχει το demo και πήρε ένα βλέμμα ηλίθιας απορίας....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1232   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:31

έξυπνος μαγαζάτορας cosmote στο Πασαλιμάνι πήγε να μου πλασάρει demo με 739€ και αρνιόταν ότι τα demo έχουν διαφορετική κοστολόγηση...

Τα έχω ξαναπεί παλιότερα για τα demo, να τα ξαναπώ και τώρα και πέστε να με φάτε.

Αρχικά να αρχίσουμε από τα δεδομένα: Τα demo είναι κανονικά τηλέφωνα και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ διαφορά στο hardware από τα κανονικά! Ένα restore θέλουν και είναι έτοιμα.

Παραπάνω γράφει ο φίλος ότι τα demo διανέμονται στα καταστήματα δωρεάν. Δεν το γνωρίζω αλλά και έτσι να είναι γιατί είναι κακό το να το πουλήσει?

Πριν με βαρέσετε ακούστε με.

Είναι σαν να κράζουμε κάποιον που πουλάει ένα iPhone 5 739 ευρώ σφραγισμένο αλλά το πήρε δωρεάν με επιδότηση. Κουμάντο στην τσέπη του θα κάνουμε? Μπορεί να το πήρε όσο ήθελε.

Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο πολύ βασικό. Με δεδομένο ότι μπορεί όντως να μοιράζονται δωρεάν, πιστεύετε ότι το κάθε κατάστημα θα έχει πρόσβση σε παραπάνω από 1, βαριά 2 demo? Ότι δηλαδή τους χαρίζουν συσκευές των 740 ευρώ? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Κάτι όμως θα πρέπει να δείχνει και στη βιτρίνα. Οπότε αν πουλήσει το μοναδικό ενδεχομένως demo που δικαιούται, θα πρέπει να χρεωθεί ένα άλλο κανονικό στην ολόκληρη τιμή του (έστω χονδρικής) ώστε να το δείχνει.

Μόνο μειονέκτημα είναι η έλλειψη ακουστικών από το κουτί όπως τόνισε ένας φίλος παραπάνω, οπου προφανώς απαιτείτε από το μαγαζί να τα παρέχει χωρίς χρέωση.

#1233   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:32

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα
όποιος έχει το 3GS και μετά ας καθίσει στα αυγά του εκτός αν του περισσεύουν η έχει πουλήσει το προηγούμενο σε καλή τιμή
ΔΕΝ έχει να προσφέρει τίποτα το 5 όλα τα λεφτά είναι το iOS6 το οποίο πάει σφαίρα όλες τις συσκευές που το φοράνε και μπράβο στην apple
αν γουστάρεις να το πάρεις και δεν σε νοιάζει το κόστος απόκτησής του διότι ο καθένας μας όπου γουστάρει τα χώνει πάει καλά αλλά για καινοτομίες και άλλα συναφή είναι για τον Κούκ μπας και μείνει στη θέση του

#1234   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:34

Μπορει να επιτρεπεται να πουλησει demo δεν το γνωριζω, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να το κοστολογησει με την ιδια ακριβως τιμη που πουλανε το κανονικο. Αυτο ειναι μεγαλο λαθος

#1235   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:35

Μπορει να επιτρεπεται να πουλησει demo δεν το γνωριζω, αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να το κοστολογησει με την ιδια ακριβως τιμη που πουλανε το κανονικο. Αυτο ειναι μεγαλο λαθος

Το έχω ακούσει από πολλούς, αλλά κανένας δεν έχει καταφέρει να μου δώσει μία επαρκή απάντηση ως προς το γιατί?

#1236   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:35

Με το καλό να το δεχτεις. Τελικά λευκό έτσι; Εμένα το μαυρακι πάντως βγήκε άψογο. με τοσα χρηματα βεβαια δεν ειναι να το ρισκαρεις

Κοιτα ειμαι πολυ ψειρας κ δεν θελω να δω το παραμικρο γιατι μετα θα ξεσπασω ασχημα στην αρβατο που τους εχω και μπουκα!!οποτε λευκοτον σταυρο μου κ ας ελπισω να ειναι κομπλε.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#1237   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:39

Το έχω ακούσει από πολλούς, αλλά κανένας δεν έχει καταφέρει να μου δώσει μία επαρκή απάντηση ως προς το γιατί?


Αν σου δωσει το demo που το εχει ηδη στο καταστημα και το εχει ανοιξει.. Δεν νομιζω να χρειαζεται εξηγηση γιατί να το δωσει φθηνοτερα..

Αν ειναι σφραγισμενο και ειναι demo , παλι πρεπει να το δωσει σθηνοτερα, γιατί το καταστημα μπορειωνα μην το παιρνει δωρεαν , δεν το ξερω αυτο, αλλα σιγουρα δεν το παιρνει οσο μια κανονικη συσκευη.

Επισης για πλακα νομιζεις στο κουτί γραφει "demo . Not for sale" ??? οποτε κι αν αποφασισει να το πουλησει.. Ειναι λογικο να το δωσει αρκετα φθηνοτερα..



#1238   gotigreco

gotigreco

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:41

Αν σου δωσει το demo που το εχει ηδη στο καταστημα και το εχει ανοιξει.. Δεν νομιζω να χρειαζεται εξηγηση γιατί να το δωσει φθηνοτερα..

Αν ειναι σφραγισμενο και ειναι demo , παλι πρεπει να το δωσει σθηνοτερα, γιατί το καταστημα μπορειωνα μην το παιρνει δωρεαν , δεν το ξερω αυτο, αλλα σιγουρα δεν το παιρνει οσο μια κανονικη συσκευη.

Επισης για πλακα νομιζεις στο κουτί γραφει "demo . Not for sale" :huh: οποτε κι αν αποφασισει να το πουλησει.. Ειναι λογικο να το δωσει αρκετα φθηνοτερα..

Έχω διαβάσει ότι στα demo έχει διαφορετικό λογισμό από ότι στο κανονικό.

#1239   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:42

Τι λετε ρε παιδια..απαγορευεται να πωλουνται τα ντεμο..

Ποσο μαλλον στην ιδια αξια με το κανονικο!

#1240   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:42

Δεν έχει εγγύηση! Και κάτι άκουσα δεν έχει IMEI

#1241   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:43

Έχω διαβάσει ότι στα demo έχει διαφορετικό λογισμό από ότι στο κανονικό.


Ισχυει, αλλα με ενα restore γινεται οπως το κανονικο.

#1242   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:46

Αν σου δωσει το demo που το εχει ηδη στο καταστημα και το εχει ανοιξει.. Δεν νομιζω να χρειαζεται εξηγηση γιατί να το δωσει φθηνοτερα..

Δε συζητάμε το ενδεχόμενο να είναι ανοιχτό. Εκεί μιλάμε για μεταχειρισμένο τηλέφωνο και όντως θα πρέπει να πάει φθηνότερα.
Λίγα καταστήματα πουλάνε τα ανοιχτά τους. Ένα παράδειγμα είναι το public που ξέρω που τα δίνει με έκπτωση.

Αν ειναι σφραγισμενο και ειναι demo , παλι πρεπει να το δωσει σθηνοτερα, γιατί το καταστημα μπορειωνα μην το παιρνει δωρεαν , δεν το ξερω αυτο, αλλα σιγουρα δεν το παιρνει οσο μια κανονικη συσκευη.

Αυτό λέω. Τι ρόλο παίζει το πόσο το παίρνει το κατάστημα?
Με την ίδια λογική και το ebw δεν έπρεπε να πουλάει στα 729, και αυτοί που παίρνουν κινητά από απιδοτήσεις να τα πουλάνε όσο τα πήρανε και όχι όσο αξίζουν.

Απλή ερώτηση. Ας πούμε ότι σου έβγαινε αύριο επιδότηση 700 ευρώ και έπαιρνες ένα 5 με 40 ευρώ αλλά δεν το ήθελες.
Πας λοιπόν να το πουλήσεις.
Πόσο θα το πουλήσεις? 40? 50? 100? Προφανώς όχι.
Θα το πουλήσεις όσο αξίζει.


Επισης για πλακα νομιζεις στο κουτί γραφει "demo . Not for sale" :huh: οποτε κι αν αποφασισει να το πουλησει.. Ειναι λογικο να το δωσει αρκετα φθηνοτερα..

Στο κουτί γράφονται για να ξεχωρίζουν και να ξέρουν ποιό έιναι με διαφορετικό λογισμικό και πιθανώς να λείπουν πράγματα από μέσα.

#1243   eytyxhs

eytyxhs

    iPH Addict

  • 688 μηνύματα
  • Twitter:@Eytyxhs
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:eytyxhs

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:47

Δεν την παλεβω με το 16αρι. 20Mb μου έμειναν...


#1244   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:47

Τι λετε ρε παιδια..απαγορευεται να πωλουνται τα ντεμο..

Ποσο μαλλον στην ιδια αξια με το κανονικο!

Απαγορεύεται, ή επιτρέπεται φθηνότερα αποφάσισε...

Και που το λέει αυτό μπορείτε να μου πείτε?

Δεν έχει εγγύηση! Και κάτι άκουσα δεν έχει IMEI

Κανονικότατα εγγύηση ενός έτους από την ενεργοποίηση και ΙΜΕΙ.

#1245   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 03/11/2012 - 14:52

οταν θα κλαις γιατι θα σ λείπουν 900 ευρώ να πληρώσεις τα χαρατσια αντε πουλα το, τεσπα καλορίζικο ( :) )

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 45

0 μέλη, 45 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες