Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 24 ψήφοι

Τα πρώτα iPhone 5 στην Ελλάδα! Εντυπώσεις χρηστών!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4270 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1051   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 31/10/2012 - 15:13

60 Euros φθηνότερο από ό,τι Αγγλία, χωρίς τη δυνατότητα για 4G. Eπιλέγετε...


Τι εννοείς χωρίς δυνάτοτητα 4g? :/

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1052   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 31/10/2012 - 17:39

Τι εννοείς χωρίς δυνάτοτητα 4g? :/


εννοει οτι αυτο το μοντελο που πηρα υποστηριζει μονο αμερικανικα 4G lte δικτυα...παρεπιπτωντως εκανα speedtest με 3G πριν και ειχε 26 down και 3 up...σκοτωνει

#1053   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 17:53

Τι έργα επιστημονικής φαντασίας διαβάζετε ρε; Τι κλειδωμένα 4G και ιστορίες;
Κανονικό θα είναι όπως σε όλον τον κόσμο. Σιγά μην κλειδώσουν το 4G για την Ελλάδα μόνο...


http://tech.in.gr/ne...?aid=1231217404

Το iPhone 5, όταν έρθει τελικά στην ελληνική αγορά, θα έρθει «κλειδωμένο». Αυτό σημαίνει ότι η Apple διατηρεί το δικαίωμα να το ξεκλειδώσει over the air και κατά βούληση, για να επιτρέψει την αξιοποίηση του τσιπ 4G, μια πρακτική που υιοθετεί η εταιρεία πρώτη φορά, δεδομένης της ανυπαρξίας ώριμων δικτύων 4G όχι βέβαια μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη ή ακόμα και στις ΗΠΑ (δεν έκανε το ίδιο με το ώριμο 3G σε προγενέστερα μοντέλα iPhone).

Είναι όμως η μόνη εταιρεία κατασκευής smartphone που θέτει περιορισμούς στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ορίζει προδιαγραφές για τα δίκτυα που απαιτεί να πληρούνται πριν «παραχωρήσει» iPhone προς πώληση. Ακόμα και το λανσάρισμα ενός iPhone από τα δίκτυα κάθε χώρας ακολουθεί «αυστηρές διαδικασίες», οι οποίες μάλιστα καλύπτονται από πέπλο μυστηρίου, και αφορά σε όλα τα iPhone.

επισης απο φασεβοοκ

μιλαω παντα με πηγες και επιχειρηματα, αν εσυ εχεις κατι αλλο περα απο λογια ευχαριστως να το δουμε... ;)

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  cos.png   455,37KB   33 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: greg3301, 31/10/2012 - 17:54


#1054   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:10

http://tech.in.gr/ne...?aid=1231217404

Το iPhone 5, όταν έρθει τελικά στην ελληνική αγορά, θα έρθει «κλειδωμένο». Αυτό σημαίνει ότι η Apple διατηρεί το δικαίωμα να το ξεκλειδώσει over the air και κατά βούληση, για να επιτρέψει την αξιοποίηση του τσιπ 4G, μια πρακτική που υιοθετεί η εταιρεία πρώτη φορά, δεδομένης της ανυπαρξίας ώριμων δικτύων 4G όχι βέβαια μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη ή ακόμα και στις ΗΠΑ (δεν έκανε το ίδιο με το ώριμο 3G σε προγενέστερα μοντέλα iPhone).

Είναι όμως η μόνη εταιρεία κατασκευής smartphone που θέτει περιορισμούς στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ορίζει προδιαγραφές για τα δίκτυα που απαιτεί να πληρούνται πριν «παραχωρήσει» iPhone προς πώληση. Ακόμα και το λανσάρισμα ενός iPhone από τα δίκτυα κάθε χώρας ακολουθεί «αυστηρές διαδικασίες», οι οποίες μάλιστα καλύπτονται από πέπλο μυστηρίου, και αφορά σε όλα τα iPhone.

επισης απο φασεβοοκ

μιλαω παντα με πηγες και επιχειρηματα, αν εσυ εχεις κατι αλλο περα απο λογια ευχαριστως να το δουμε... ;)


Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά θεωρώ πως η Apple το έχει έτσι τώρα (να μη φαίνεται δλδ το LTE) ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στους παρόχους.

Φυσικά και σε πιστεύω, αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάτι επίσημο από την Apple και μόνο. Επίσης όλα τα uk, de τηλέφωνα είναι ακριβώς όπως τα ελληνικά. Άρα είναι και εκείνα κλειδωμένα ως ότου μπουν τα δίκτυα. Λογικό μου φαίνεται.

#1055   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:13

Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά θεωρώ πως η Apple το έχει έτσι τώρα (να μη φαίνεται δλδ το LTE) ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στους παρόχους.

Φυσικά και σε πιστεύω, αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάτι επίσημο από την Apple και μόνο. Επίσης όλα τα uk, de τηλέφωνα είναι ακριβώς όπως τα ελληνικά. Άρα είναι και εκείνα κλειδωμένα ως ότου μπουν τα δίκτυα. Λογικό μου φαίνεται.


δεν ξερω φιλε, μπορει να εχει κλειδωσει τις συσκευες με το ΙΜΕΙ , γιατι σου κανει εντυπωση, η Α1429 πωλειτε στην αγγλια κλειδωμενη σε παροχο κ unlocked, γιατι να μην γινει κ στην ελλαδα αν ετσι ειναι η συμφωνια, δεν ξερω αλλα μου φαινεται απολυτα λογικο...κ αργοτερα να στο ξεκλειδωσει η καε εταιρια σε συμφωνια με την αππλε

#1056   elekas

elekas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:14

Επειδή δεν εχω καταλάβει...το δικό μου ειναι απο apple store Ολλανδιας...ειναι κλειδωμενο στο 4G; Ειναι Α1429.

#1057   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:16

Επειδή δεν εχω καταλάβει...το δικό μου ειναι απο apple store Ολλανδιας...ειναι κλειδωμενο στο 4G; Ειναι Α1429.


unlocked ειναι φιλε, τα applestores πουλανε μονο ξεκλειδωτα, κ γω το περιμενω απο γερμανια...

#1058   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:18

http://tech.in.gr/ne...?aid=1231217404

Το iPhone 5, όταν έρθει τελικά στην ελληνική αγορά, θα έρθει «κλειδωμένο». Αυτό σημαίνει ότι η Apple διατηρεί το δικαίωμα να το ξεκλειδώσει over the air και κατά βούληση, για να επιτρέψει την αξιοποίηση του τσιπ 4G, μια πρακτική που υιοθετεί η εταιρεία πρώτη φορά, δεδομένης της ανυπαρξίας ώριμων δικτύων 4G όχι βέβαια μόνο στην Ελλάδα, αλλά και στην Ευρώπη ή ακόμα και στις ΗΠΑ (δεν έκανε το ίδιο με το ώριμο 3G σε προγενέστερα μοντέλα iPhone).

Είναι όμως η μόνη εταιρεία κατασκευής smartphone που θέτει περιορισμούς στα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ορίζει προδιαγραφές για τα δίκτυα που απαιτεί να πληρούνται πριν «παραχωρήσει» iPhone προς πώληση. Ακόμα και το λανσάρισμα ενός iPhone από τα δίκτυα κάθε χώρας ακολουθεί «αυστηρές διαδικασίες», οι οποίες μάλιστα καλύπτονται από πέπλο μυστηρίου, και αφορά σε όλα τα iPhone.

επισης απο φασεβοοκ

μιλαω παντα με πηγες και επιχειρηματα, αν εσυ εχεις κατι αλλο περα απο λογια ευχαριστως να το δουμε... ;)


Το επιχείρημα είναι το blog του in.gr?Θέλεις να ψάξω να βρω τι πίπες έχει γράψει κατά καιρούς;
Το ότι δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις γιατί δεν υπάρχει υποδομή για 4G δε σημαίνει ότι θα είναι κλειδωμένο. Αν πας οπουδήποτε με τέτοια δυνατότητα θα πιάνεις σήμα.
Το κλείδωμα πιθανώς θα υφίσταται μέσω των carrier settings της Cosmote,πιθανώς.

Τέτοια "απόδειξη" σαν το blog που δείχνεις δεν έχω, όχι.
Επίσης η απάντηση και καλά της Cosmote είναι από κάποιον που διαχειρίζεται τη σελίδα, δεν τον κάνει αυτόματα σχετικό. Η Apple δεν κλειδώνει κανένα 4G.
Ίσως είναι η δικαιολογία τους για την απουσία της τεχνολογίας προς το παρόν.

Δε ζητάω να με πιστέψεις, ο καθένας κάνει ότι νομίζει αλλά δεν πιστεύω την και καλά απόδειξη ενός τόσο άκυρου blog.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 31/10/2012 - 18:18

Αναρτημένη εικόνα


#1059   elekas

elekas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:18

unlocked ειναι φιλε, τα applestores πουλανε μονο ξεκλειδωτα, κ γω το περιμενω απο γερμανια...


Το τηλ το εχω εδώ και ένα μήνα και το ξέρω ότι ειναι unlocked...για το 4G συγκεκριμένα ρώτησα.

#1060   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:19

Δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά θεωρώ πως η Apple το έχει έτσι τώρα (να μη φαίνεται δλδ το LTE) ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στους παρόχους.

Φυσικά και σε πιστεύω, αλλά θα ήθελα να διαβάσω κάτι επίσημο από την Apple και μόνο. Επίσης όλα τα uk, de τηλέφωνα είναι ακριβώς όπως τα ελληνικά. Άρα είναι και εκείνα κλειδωμένα ως ότου μπουν τα δίκτυα. Λογικό μου φαίνεται.

δεν ξερω φιλε, μπορει να εχει κλειδωσει τις συσκευες με το ΙΜΕΙ , γιατι σου κανει εντυπωση, η Α1429 πωλειτε στην αγγλια κλειδωμενη σε παροχο κ unlocked, γιατι να μην γινει κ στην ελλαδα αν ετσι ειναι η συμφωνια, δεν ξερω αλλα μου φαινεται απολυτα λογικο...κ αργοτερα να στο ξεκλειδωσει η καε εταιρια σε συμφωνια με την αππλε


Δες πχ τι εγινε στην Αμερικη, η ιδια συσκευη που πιανει 4G δεν παιζει στην t-mobile επειδη την πεταξε εκτος η αππλε....
στο σιτε τους μαλιστα δεν αναφερουν πουθενα το iphone5 στις συσκευες 4G
http://www.t-mobile.com/
http://www.t-mobile....d0-c59f8d8baa3b

#1061   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:22

unlocked ειναι φιλε, τα applestores πουλανε μονο ξεκλειδωτα, κ γω το περιμενω απο γερμανια...


Και μένα από apple store uk είναι. Όμως δεν υπάρχει στο settings->cellular data η επιλογή LTE παρά μόνο 3G αναγραφόμενη! Δηλαδή μπορεί να είναι θέμα UI μόνο. Η κεραία και το τσιπ για να πιάνει 4G είναι μέσα! Όταν βάλουν Αγγλία, γερμανία, Ολλανδία 4G, θα δουλεύει το 5άρι.

Επιπλέον, η Cosmote είχαμε διαβάσει παλιά πως θα δέχεται και τα 2 μοντέλα στο 4G αν θυμάμαι καλά. Τί άλλαξε;

#1062   greg3301

greg3301

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:23

Και μένα από apple store uk είναι. Όμως δεν υπάρχει στο settings->cellular data η επιλογή LTE παρά μόνο 3G αναγραφόμενη! Δηλαδή μπορεί να είναι θέμα UI μόνο. Η κεραία και το τσιπ για να πιάνει 4G είναι μέσα! Όταν βάλουν Αγγλία, γερμανία, Ολλανδία 4G, θα δουλεύει το 5άρι.

Επιπλέον, η Cosmote είχαμε διαβάσει παλιά πως θα δέχεται και τα 2 μοντέλα στο 4G αν θυμάμαι καλά. Τί άλλαξε;


μα αυτο λεω κ σε αλλο ποστ, στο μαλλ στον αγ. δημητριο η vodafone πιανει κανονικα με το 5αρι, η κοσμοτε δεν..

επισης αν εντοπιστει σημα LTE θα αλλαξει αυτοματα η ενδειξη 3g->LTE, κατι σαν τα wi-fi δικτυα σκεψου που μπαινοβγαινουν αυτοματα μολις μπεις στην εμβελεια, το εψαξα οσο δεν παει αυτες τις ημερες κ αποφασισα να παρω συσκευη απο την γερμανια, να ειμαι σιγουρος οτι θα ερθει την ταδε ημερομηνια κ θα ειναι οκ...

Τελευταία επεξεργασία από: greg3301, 31/10/2012 - 18:25


#1063   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:41

μα αυτο λεω κ σε αλλο ποστ, στο μαλλ στον αγ. δημητριο η vodafone πιανει κανονικα με το 5αρι, η κοσμοτε δεν..

επισης αν εντοπιστει σημα LTE θα αλλαξει αυτοματα η ενδειξη 3g->LTE, κατι σαν τα wi-fi δικτυα σκεψου που μπαινοβγαινουν αυτοματα μολις μπεις στην εμβελεια, το εψαξα οσο δεν παει αυτες τις ημερες κ αποφασισα να παρω συσκευη απο την γερμανια, να ειμαι σιγουρος οτι θα ερθει την ταδε ημερομηνια κ θα ειναι οκ...



έχεις πάρει φορα και λες ότι να ναι. σ όλα σου τα post.
για το 4g ίσως να χρειαστούμε κάρτα sim 4g η κάποια αναβάθμιση από Cosmote Vodafon. έχω μια κάρτα sim Verizon όταν την βάζω στο iPhone 5 έχει επιλογή LTE στις ρυθμίσεις.

#1064   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:42

Ρε παιδιά για να καταλάβω, όσα Iphone 5 ειναι απο εξωτερικό δεν υποστιρίζουν σήμα 4g στην Ελλάδα?(Αν ποτέ γίνει το 4g) μόνο αυτά που είναι αγορασμένα απο Ελλάδα θα υποστηρίζουν ?

#1065   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 31/10/2012 - 18:50

Ρε παιδιά για να καταλάβω, όσα Iphone 5 ειναι απο εξωτερικό δεν υποστιρίζουν σήμα 4g στην Ελλάδα?(Αν ποτέ γίνει το 4g) μόνο αυτά που είναι αγορασμένα απο Ελλάδα θα υποστηρίζουν ?


και τα δυο θα υποστηρίζουν εκτος απ το A1428 που έχει 4G/LTE (4&17 bands)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 42

0 μέλη, 42 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες