Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

Περί... iPhone refurbished (Ανακατασκευασμένα iPhone) τι ισχύει τελικά;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
246 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/09/2012 - 14:44

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Τα τελευταία χρόνια ακούμε για ανακατασκευασμένα iPhone,μερικές φορές είμαστε και οι ''τυχεροί'' που τα καινούρια μας τα αντικατέστησαν με αυτά.


Τελικά τι γίνεται με τα ανακατασκευασμένα; Είναι καλύτερα απο τα καινούρια;Μήπως είναι χειρότερα;



Ας ξεκινήσουμε με το πως ξεκινάει να δημιουργείται μια πλακέτα.


Μια καινούρια πλακέτα στη γραμμή παραγωγής ξεκινάει άδεια.(Δηλαδή δεν έχει καθόλου εξαρτήματα επάνω)

Στη συνέχεια με τα ρομποτικά τοποθετούνται όλα τα εξαρτήματα επάνω στην πλακέτα.Το επόμενο βήμα είναι να μπούνε σε έναν θάλαμο όπου το καλάι είναι αέρας,που πάει και κάθεται στα σημεία που πρόκειται να γίνει η κόλληση.

Αυτή η διαδικασία γίνεται για τις SMD κολλήσεις που είναι πυκνωτές-αντιστάσεις κ.λ.π.

Μετά ξανα περνάει απο την ανάποδη πλευρά για να γίνουν οι κολλήσεις τις πλακέτας.Στην επόμενη φάση εκεί μπαίνει η λεγόμενη Epoxy κόλλα.

Αυτή είναι μια μαύρη κόλλα που κολλάει τα ολοκληρωμένα πάνω στην πλακέτα.

Απο κει και πέρα φεύγει η πλακέτα και μπαίνει σε μια πλατφόρμα προγραμματισμού,όπου εκεί προγραμματίζεται και μπαίνει το software.

Και η τελική διαδικασία είναι να πάει στην Foxconn για συναρμολόγηση.


Τώρα πάμε στο θέμα μας.


--Την ανακατασκευή--


Υπάρχει μια όχι και τόσο καλή στρατηγική.Η οποία λέει το εξής: Εμείς θα ξανά περάσουμε την ίδια την πλακέτα πάλι,επειδή μπορεί να έχει γίνει καταπόνηση από τον προηγούμενο κάτοχο,έτσι για σιγουριά,για να είναι πιο στέρεα τα εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα, και την ξανά περνάνε από ψεκασμό

Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Το οποίο λάθος αυτοί δε το αναγνωρίζουν.


Γιατί είναι λάθος;


Γιατί η πλακέτα έχει πάνω ήδη την epoxy κόλλα και την περνάς από μια διαδικασία αναθέρμανσης.Και αυτό σημαίνει πάρα πολλά πράγματα. Οτι π.χ έχει πιο μεγάλο πάχος η κόλληση και ακόμα χίλια 2.

Αυτό που έχει δείξει η εμπειρία στην πράξη έχει σαν αποτέλεσμα, οτι το τηλέφωνο έχει γίνει πιο αργό.Και όταν είναι πιο αργό και και φτάνει σε αδιέξοδο ο προγραμματισμός, κάνει συνεχόμενα-περιοδικά restart.

Έχει γίνει διαδικασία σύγκρισης ένα normal iPhone 4 κούτας με ένα ανακατασκευασμένο-και τα 2 απο φρέσκα restore και βλέπεις οτι το ανακατασκευασμένο είναι αισθητά πιο αργό.

Αυτά τα τηλέφωνα όταν μας τα στέλνουν για επισκευή, δεν επιδιορθώνονται και δεν είναι απο υγρασία ούτε απο πτώση.Είναι απο ανακατασκευή.

Άρα λοιπόν μερικές φορές είναι πιο αργά-μπορεί να ζεσταίνονται υπερβολικά με τη χρήση για κανένα ιδιαίτερο λόγο.


Τώρα αυτό δεν σημαίνει οτι είναι ο κανόνας, αλλά είναι η εξαίρεση που συχνά συμβαίνει.Συνήθως οι ανακατασκευασμένες πλακέτες δουλεύουν καλά.

Αλλά αυτό δε σημαίνει όμως οτι οι ανακατασκευασμένες πλακέτες περνάνε απο 2πλο-3πλο-5πλο έλεγχο.Δεν ισχύει κάτι τέτοιο και κακώς που ακούγεται.

Είναι δυνατόν δηλαδή στο καινούριο να μη γίνεται καλός έλεγχος και να γίνεται στο ανακατασκευασμένο?


Αν είναι όμως κάτι απλό στην πλακέτα το επισκευάζουν. Πχ ένα βραχυκυκλωμένο ένα chip.Τα βρεγμένα εννοείται τα απορρίπτουν.Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να δώσουν ένα ανακατασκευασμένο απο υγρασία και να το επιδιορθώσουν.


Έτσι, συνήθως δεν έχουν κάποιο πρόβλημα τα ανακατασκευασμένα,απλά δεν ισχύει αυτή η καραμέλα του 2πλο-3πλο ελεγμένο, και τα παρουσιάζουν λες και είναι καλύτερο και απο καινούριο.


Ελπίζω να λύθηκαν οι όποιες απορίες για τα ανακατασκευασμένα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 28/09/2012 - 14:50

Παναγιώτη χίλια μπράβο για το άρθρο σου.

(Αυτό με τα Restarts κάτι μου θυμίζει........ :( )

Υ.Γ. Μία πρόταση. Καλύτερα να ζητήσεις να το μεταφέρουν στα FAQ όχι τόσο πως εκεί ανήκει αλλά εδώ, στο "Κόσμος" σίγουρα σε μία εβδομάδα θα θαφτεί.....

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 28/09/2012 - 14:52


#3   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2012 - 14:51

πολύ χρήσιμο αλλά ξέρω ότι πάντα ότι αγοράζω καινούργιο το θέλω καινούργιο

#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/09/2012 - 14:55

Παει κι ο μύθος του ανακατασκευασμένου λοιπόν που πολλα fanboys κατεκριναν εμάς που δεν τα θέλαμε λέγοντας ότι είναι κάτι μεταχειρισμένο που δεν ξέρεις τι καταπόνηση Εχει υποστεί.
Τι έλεγαν; "Σιγα ρε. Καινούριο δινουν τι πρόβλημα έχεις; Εγώ έχω πάρει ανακατασκευασμενο και δεν έχω κανένα πρόβλημα" . Αν μπορούν να φτιάξουν το δικό μου αν Εχει πρόβλημα εντός εγγύησης, καλώς. Αν δεν μπορούν καινούριο όπως κανει και η Samsung που κοροιδευετε μερικοί.
Βέβαια δεν ξέρω κιόλας οταν τα ανακατασκευασμενα αυξάνονται σε πλήθος τι τα κάνουν. Αν τα βάλουν σε μια καινουρια κουτα και το πουλήσουν και σαν καινούριο, ποιος το ξέρει; Ποιος το αποκλείει; Η νομίζετε ότι υπάρχει ηθική; Και μη μου πει κάποιος έχουν άλλο serial τα ανακατασκευασμενα γιατι και τα serials αυτοί τα δινουν χωρίς έλεγχο..

Αναρτημένη εικόνα


#5   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/09/2012 - 15:49

Παναγιώτη χίλια μπράβο για το άρθρο σου.

(Αυτό με τα Restarts κάτι μου θυμίζει........ :( )

Υ.Γ. Μία πρόταση. Καλύτερα να ζητήσεις να το μεταφέρουν στα FAQ όχι τόσο πως εκεί ανήκει αλλά εδώ, στο "Κόσμος" σίγουρα σε μία εβδομάδα θα θαφτεί.....

Καλύτερα εδώ πιστεύω μιας και έχω συνεννοηθεί με την διαχείριση,και ίσως γίνει και pin.

Ευχαριστώ

#6   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2012 - 16:24

δεν πιστευω οτι η apple θα ρισκαρε να τα βγαλει στην κυκλοφορια σαν καινουρια τα refurbished τηλεφωνα.δεν την συμφερει να ρισκαρει να αντιληφθει καποιος το παραμικρο.το κοστος καθε συσκευης ειναι κατι ψιχουλα για την apple οποτε θα προτιμησει να το κανει ανακυκλωση παρα να το ξανα πουλησει.ανακυκλωνει τη μητρικη και τα υπολοιπα ανταλλακτικα που ισως ειναι αθικτα να τα κραταει για να κανει καποιο αλλο κινητο refurbished.ετσι πιστευω οτι ειναι το πιο λογικο...

#7   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:24

Δλδ ολα τα refurbished ειναι μουφα;δλδ πιο αργα κ πιο προβληματικα;οι κολλησεις δεν γινονται με ρομποτακι στα eprom;τα ολοκληρωμενα δλδ ειναι ελλατωματικα;θα ρισκαρε να κανει μια τετοια διαδικασια με ρισκο να γυρνανε ολα πισω;δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.εγω εχω παρει 6 refurbished ναι με καποια θεματΑ πιο πολυ εμφανισιακα αλλα λειτουργικα το ενα ειχα θεμα με το power button.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#8   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:45

Διαβάστε τι γράφει ο pantsos ρε παιδιά και μην το γενικοποιείτε κατευθείαν!

Το γράφει ξεκάθαρα ότι : "Τώρα αυτό δεν σημαίνει οτι είναι ο κανόνας, αλλά είναι η εξαίρεση που συχνά συμβαίνει.Συνήθως οι ανακατασκευασμένες πλακέτες δουλεύουν καλά."

#9   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:47

thumbs up for pantsos για μια ακόμα φορα!
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#10   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:52

Διαβάστε τι γράφει ο pantsos ρε παιδιά και μην το γενικοποιείτε κατευθείαν!

Το γράφει ξεκάθαρα ότι : "Τώρα αυτό δεν σημαίνει οτι είναι ο κανόνας, αλλά είναι η εξαίρεση που συχνά συμβαίνει.Συνήθως οι ανακατασκευασμένες πλακέτες δουλεύουν καλά."

Όπως και να Εχει εγώ θέλω ή το δικο μου που ξέρω πως το έχω μεταχειριστεί ή καινούριο..

Αναρτημένη εικόνα


#11   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:55

Όπως και να Εχει εγώ θέλω ή το δικο μου που ξέρω πως το έχω μεταχειριστεί ή καινούριο..


Ελλαδα οταν θα φυγουμε απο το δντ μπορει και να γινεται αλλαγη με καινουριο!!
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#12   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/09/2012 - 19:57

Ελλαδα οταν θα φυγουμε απο το δντ μπορει και να γινεται αλλαγη με καινουριο!!

Τι σχέση έχει αυτό?

Ακόμα και στα Apple Stores ανακατασκευασμένο δίνεται!

Μόνο τις πρώτες μέρες του DOA παίρνεις σφραγισμένο και έξω.

Μετά, ότι και να παρουσιάσει ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ.

#13   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:00

Δηλαδή προτείνεις να μη γίνεται χρήση της εγγύησης?

#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:02

Δηλαδή προτείνεις να μη γίνεται χρήση της εγγύησης?

Μεγάλη κουβέντα αυτή, και όντως πολύ σωστή ερώτηση...

Ανοίγει το θέμα του αν αξίζει να πάρεις ένα ανακατασκευασμένο δωρεάν, ή αν αξίζει να πληρώσεις για να το επισκευάσεις έξω χανοντας και την εγγύηση.

Ανάλογα με τη βλάβη θα πω...

#15   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/09/2012 - 20:11

Μεγάλη κουβέντα αυτή, και όντως πολύ σωστή ερώτηση...

Ανοίγει το θέμα του αν αξίζει να πάρεις ένα ανακατασκευασμένο δωρεάν, ή αν αξίζει να πληρώσεις για να το επισκευάσεις έξω χανοντας και την εγγύηση.

Ανάλογα με τη βλάβη θα πω...

Ξέρεις φυσικά οτι εγγύηση θα πάρεις για μικροπροβλήματα, όπως κουμπιά, διάχυση φωτός, πράγματα που επισκευάζοντε σχετικά εύκολα απο τεχνικό. Και ρωτώ, δηλαδή θα πρέπει να έχουμε φόβο απο τα ανακατασκευασμένα, και να σκάμε τα 100αρικα για αλλαγή home button, και πιθανή αλλαγή οθόνης 150 ευρώ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες