Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac 2012-13


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/10/2012 - 00:25

Πολύ χαμός με τις οθόνες τελευταία πάντως.
Ρετινα-ghosting πανικός
imac-σκιές,σκόνες κτλ
Φαντάζομαι το ίδιο και οι οθόνες της Apple.

Όταν παίρνει από δεκάδες διαφορετικούς προμηθευτές...λογικό είναι κάποιοι να κάνουν παπαριες...καλό για την εξασφάλιση ανταλλακτικών και παραγωγής οι εναλλακτικές λύσεις...αλλά άλλη ποιότητα κατασκευής η Samsung και άλλη η Lg παρόλο που παράγουν την ίδια οθόνη....σημειωτέων ότι και στα iMac , οι οθόνες ειναι Lg....μιλάμε θρίαμβος η Lg....χαχαχα !!
Και όμως στα Thunderbolt Disp. δεν υπάρχει πρόβλημα...δεν ακούστηκε κάτι...όχι γιατί τα πάνελ είναι καλύτερα , τα ίδια είναι από την ίδια εταιρία κιόλας...απλά οι σκέτες οθόνες δεν εισάγουν - εξάγουν αέρα για εσωτερική ψύξη όπως οι υπολογιστές...άρα δεν εισέρχεστε αέρας άρα και ΣΚΟΝΗ μέσα στα σπλάχνα του μηχανήματος μοιραία !! Όχι ότι είναι καλύτερη πάστα......τα ίδια πάνελ είναι !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 01/10/2012 - 00:25

Οι υπολογιστες δεν νομιζω οτι χρειαζονται κατι ριζικο...να φτιαξουν το θεμα με τις σκιες...δεν νομιζω οτι παιζει καποιο αλλο προβλημα...δεν νομιζω οτι καποιος θελει κατι παραπανω...αν φτιαχτει αυτο νομιζω θα ειναι ΚΟΜΠΛΕ...

#33   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/10/2012 - 00:26

Ας παίρνει από έναν για να ελέγχει καλύτερα,δεν ενδιαφέρει τον καταναλωτή αυτό.

Αναρτημένη εικόνα


#34   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/10/2012 - 00:31

Αν δειτε το διαγραμμα με το ποτε ανανεωνεται καθε μοντελο http://buyersguide.macrumors.com/

Πρωτη φορα κανουν να ανανεωσουν τοσο πολυ τον imac και σχεδον εχει περασει διπλασιος χρονος.. Δεν μπορει να καθυστερησει πολυ ακομα..

Ακριβώς έτσι είναι Αλέξη !! Θα έπρεπε κανονικά να είχαν βγει 2 διαδοχικά μοντέλα ήδη !!

Ας παίρνει από έναν για να ελέγχει καλύτερα,δεν ενδιαφέρει τον καταναλωτή αυτό.

Εγώ μαζί σου..και σε καταλαβαίνω....αλλά ο Tim αποφασίζει και αποφασίζει με το κριτήριο...θα πάρουμε από πολλούς προμηθευτές για να μην ΞΕΜΕΙΝΟΥΜΕ στην παραγωγή λόγο ζήτησης...και αν βγει πρόβλημα...θα το....................μπαλώσουμε σιωπηλά όπως πάντα...κλασικά !!

#35   JohnCforVTS

JohnCforVTS

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 02:01

John....VTS ,θα περιμένεις μέχρι να βγουν όποτε βγουν τα νέα μοντέλα....οι κάρτες γραφικών που θα φοράν λογικά θα είναι της Nvidia , σειρά 6xx Μ , αρχιτεκτονικής Kepler !!
Ποιες συγκεκριμένα δεν ξέρει κανείς...αλλά φαντάσου τις μεσαίου επιπέδου πάντα , άλλωστε ο Μακ δεν είναι μηχάνημα για games , άρα εξ ορισμού δεν χρειάζεται κορυφαία GPU αλλά μια μέτρια - βασική και κατηγορίας Mobile !!
Αν ψάχνεις κορυφαία GPU για διάφορης λόγους π.χ. για βαριά παιχνίδια έως οτιδήποτε άλλο...τότε είσαι τελείως λάθος με την αγορά αυτή και μείνε μακριά....είναι γελοίο να ψάχνεις κορυφαία κάρτα που είναι και σε Mobile έκδοση επίσης , όπως στα Μακ....!!
Τώρα η μνήμη που έχει επάνω η κάρτα ΔΕΝ είναι το μόνο σημαντικό - που σε προβληματίζει - πρέπει να κοιτάς τον χρονισμό της , τον δίαυλο , τους επεξεργαστικούς πυρήνες κτλ κτλ....δεν είναι μόνο η ποσότητα μνήμης , στην οποία εσύ εστιάζεσαι !!
Π.χ. μια κάρτα των 512 Mb της τρέχουσας σειράς μιας εταιρίας , άνετα μπορεί να είναι εφάμιλλη ή 2 φορές γρηγορότερη από μια κάρτα του 1 Giga της περσινής σειράς με την παλιότερη αρχιτεκτονική !! Σημασία έχουν όλα συνδυαστικά...Δεν κρίνουμε μόνο με την ποσότητα μνήμης !!
Αν καίγεσαι τόσο πολύ για επιδόσεις της κάρτα γραφικών - επειδή δίνεις πολύ έμφαση παραπάνω - άρα έχεις ανάγκη από καθαρόαιμη GPU δύναμη.......τότε με τα All in One iMac και τις Mobile κάρτες γραφικών τι δουλειά έχεις ρε παλικαρε ?? :unsure:

φιλε, μηχανολόγος μηχανικός είμαι και θα χρησιμοποιώ προγράμματα τύπου cad,mathlab,solidworks κτλ στα δύο πρώτα δέν έχει προβλημα και ο τωρινός της nvidia με τα 512 αλλα το solidworks λογικά θα το δυσκολεύει, επισης ποτε ποτε κανα battlefield 3 θα το παίζω και κανα δυο άλλα ανάλογα fps γιαυτό τουλάχιστόν ναχει μια αξιοπρεπής κάρτα γραφικών να μήν τα βρίσκει σκούρα σε 3d προγράμμα τα και στα fps...
παρόλαυτα θα περιμένω όπως όλοι μας να βγούν τα νέα μοντέλα και βλέπω...πάντως μόνο ένα ιμακ έχει μείνει στο istorm του ριβεργουεστ και στο κολωνάκι δέν έχουν καθόλου, έχουν εξαφανιστεί απο προσώπου γής εδώ και μέρες.

Τελευταία επεξεργασία από: JohnCforVTS, 01/10/2012 - 02:08


#36   JohnCforVTS

JohnCforVTS

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 02:26

οι κάρτες γραφικών που θα φοράν λογικά θα είναι της Nvidia , σειρά 6xx Μ , αρχιτεκτονικής Kepler !!

κάνε θεέ μου νάναι καμιά GeForce GTX 680M :rolleyes:

#37   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/10/2012 - 05:37

κάνε θεέ μου νάναι καμιά GeForce GTX 680M :rolleyes:

Καλήμερα στον συνάδελφο Μηχανολόγο...χαχαχα...εγώ ομως δεν το εξασκω.... :P !!
Ζήτησες την 680Μ , δεν νομίζω φίλε να βάλει τέτοια κάρτα....πας πολύ μακρυά η Μήλον δεν τα κάνει αυτά....αυτή η κάρτα σε PCI και έχει 700 ευρώ τιμή αγοράς...σε Mobile η τιμή ανεβαίνει και άλλο ποιο πάνω....τέτοια κάρτα δεν θα δεις σε All In One μηχανάκι !!
Εσύ χρειάζεσαι αρκετή GPU και CPU , και αν δεν κάνω λάθος τα CAD καλύτερα σε παράθυρα τρέχουν είναι ποιο παραγωγικά εκεί...είναι πολύ καλύτερα !!
Εγώ προσωπικά....για τέτοια χρίση....δεν θα πήγαινα σε Μακ....ΑΝ ήμουν γραφίστας - σχεδιαστής σε χαζομαρουλες και γενικά με καλλιτεχνικά και γραφικά επαγγέλματα εμπλεκόμενος θα πήγαινα...ΑΝ ήμουν δικηγόρος που θα έγραφα μόνο κείμενα κτλ....ΑΝ ήμουν φοιτητής η απλός χρήστης ΟΚ....αλλά εσύ ως ποιο επαγγελματίας ο προσανατολισμός σου σε All In One δεν νομίζω ότι είναι ο καλύτερος.....Το σωστό είναι να πας ΑΠΟΨΗ μου , σε κάποιο σοβαρό και δυνατό PC Workstation....με ένα σοβαρότερο setup καθαρά επαγγελματικό και όχι για καθημερινό χρήστη !!
Για να είμαστε ρεαλιστές...το ξέρεις και εσύ ότι όλα αυτά τα CAD τρέχουν πολύ αποδοτικότερα και έχουν διαφορά στην ευελιξία...αν τρέχουν σε PC και θα εχεισ και το κεφάλι σου ήσυχο σε όλα , άλλωστε είσαι επαγγελματίας και όχι περιστασιακός χρήστης......ξανασκέψου...συμβουλή μου !! :excl:

#38   JohnCforVTS

JohnCforVTS

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 06:14

πω πω ρε φίλε ποσο ντρέπομαι που θα σου πώ οτι δέν έχω πάρει το πτυχίο μου ακομα αλλα οτι αρχίζω διπλωματική.... :blush: απο την μια νρτέπομαι που δεν το ξεκαθάρισα αυτό απο την αρχή απο την άλλη μου βγήκε σε καλό με αυτά που μου είπες γιατί μετά το τέλος της διπλωματικής ο υπολογιστής προορίζεται περισσότερο για τέτοια χρήση και θάναι τζάμπα λ7 αν δεν κάνει την δουλειά του και θέλει άλλαγμα στο χρόνο μέσα.
αποτι βλέπω η μόνη λύση είναι να το δώ στην πράξη, θα πάω σενα φίλο που έχει ιμακ να δω πως τρέχει...βέβαια αυτός έχει μοντέλο του 10 με τα 512στην κάρτα γραφικών και μάλλον λογικό ειναι να μήν το σηκώσει. πάντως έστω και λίγο να αργεί στο μάκ το solidworks το inventor κτλ θα μου κακοφανεί γιατί τα έχω συνηθίσει να πηγαίνουν σφαίρα στους υπολογιστές που εργαζομαστε...

Τελευταία επεξεργασία από: JohnCforVTS, 01/10/2012 - 06:22


#39   JohnCforVTS

JohnCforVTS

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 07:37

θα επικοινωνήσω αμα ειναι και με την υποστήριξή του solidworks να δώ τι γίνεται με το gpu ή με την υποστήριξη της apple...να μήν πάρω το ιμακ και να φταίει μονο το 3d cad θαναι κρίμα αλλα δέν έχω και σκοπό να σκάσω περι τα 1800 και να μήν γίνεται η δουλειά μου...

#40   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 10:21

Καλήμερα στον συνάδελφο Μηχανολόγο...χαχαχα...εγώ ομως δεν το εξασκω.... :P !!
Ζήτησες την 680Μ , δεν νομίζω φίλε να βάλει τέτοια κάρτα....πας πολύ μακρυά η Μήλον δεν τα κάνει αυτά....αυτή η κάρτα σε PCI και έχει 700 ευρώ τιμή αγοράς...σε Mobile η τιμή ανεβαίνει και άλλο ποιο πάνω....τέτοια κάρτα δεν θα δεις σε All In One μηχανάκι !!
Εσύ χρειάζεσαι αρκετή GPU και CPU , και αν δεν κάνω λάθος τα CAD καλύτερα σε παράθυρα τρέχουν είναι ποιο παραγωγικά εκεί...είναι πολύ καλύτερα !!
Εγώ προσωπικά....για τέτοια χρίση....δεν θα πήγαινα σε Μακ....ΑΝ ήμουν γραφίστας - σχεδιαστής σε χαζομαρουλες και γενικά με καλλιτεχνικά και γραφικά επαγγέλματα εμπλεκόμενος θα πήγαινα...ΑΝ ήμουν δικηγόρος που θα έγραφα μόνο κείμενα κτλ....ΑΝ ήμουν φοιτητής η απλός χρήστης ΟΚ....αλλά εσύ ως ποιο επαγγελματίας ο προσανατολισμός σου σε All In One δεν νομίζω ότι είναι ο καλύτερος.....Το σωστό είναι να πας ΑΠΟΨΗ μου , σε κάποιο σοβαρό και δυνατό PC Workstation....με ένα σοβαρότερο setup καθαρά επαγγελματικό και όχι για καθημερινό χρήστη !!
Για να είμαστε ρεαλιστές...το ξέρεις και εσύ ότι όλα αυτά τα CAD τρέχουν πολύ αποδοτικότερα και έχουν διαφορά στην ευελιξία...αν τρέχουν σε PC και θα εχεισ και το κεφάλι σου ήσυχο σε όλα , άλλωστε είσαι επαγγελματίας και όχι περιστασιακός χρήστης......ξανασκέψου...συμβουλή μου !! :excl:



Και γω μηχανολόγος τελειώνω και σκέφτομαι την αγορά customac αλλά έχω γνωρίσει μηχανολόγους που ασχολούνται κυρίως με autocad και έχουν από έναν imac και κάνουν τη δουλειά τους απροβλημάτιστα.Το autocad τρέχει απροβλημάτιστα. Προφανώς αν οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες δεν φτάνει ένας imac οπότε όπως είπες κοιτάς σε workstation όπως επίσης μπορείς να περιμένεις και τον νέο mac pro αν και θα είναι λίγο πιο τσιμπημένος στην τιμή αλλά θα σε πάει καμιά 8αετία με την επεκτασιμότητα που έχει όπως δλδ και ένας customac αλλά απλά πιο ντιζαϊνάτος...

#41   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/10/2012 - 15:32

πω πω ρε φίλε ποσο ντρέπομαι που θα σου πώ οτι δέν έχω πάρει το πτυχίο μου ακομα αλλα οτι αρχίζω διπλωματική.... :blush: απο την μια νρτέπομαι που δεν το ξεκαθάρισα αυτό απο την αρχή απο την άλλη μου βγήκε σε καλό με αυτά που μου είπες γιατί μετά το τέλος της διπλωματικής ο υπολογιστής προορίζεται περισσότερο για τέτοια χρήση και θάναι τζάμπα λ7 αν δεν κάνει την δουλειά του και θέλει άλλαγμα στο χρόνο μέσα.
αποτι βλέπω η μόνη λύση είναι να το δώ στην πράξη, θα πάω σενα φίλο που έχει ιμακ να δω πως τρέχει...βέβαια αυτός έχει μοντέλο του 10 με τα 512στην κάρτα γραφικών και μάλλον λογικό ειναι να μήν το σηκώσει. πάντως έστω και λίγο να αργεί στο μάκ το solidworks το inventor κτλ θα μου κακοφανεί γιατί τα έχω συνηθίσει να πηγαίνουν σφαίρα στους υπολογιστές που εργαζομαστε...

Ουσιαστικά είσαι μηχανικός....ποια ντροπή παλικάρι μου...πλέων είσαι συνάδελφος και είσαι και μέσα στο αντικείμενο....την διπλωματική την παίρνεις και τέλος...!!
Ψαξτο , ρώτα τις εταιρείες κανε ερεύνα για να δεις που αποδίδουν καλύτερα τα προγράμματα....βέβαια υπάρχει και η λύση του Mac Pro...αλλά εκεί θα ξεφύγεις πολύ....άλλωστε δεν είσαι μοντερ και γραφίστας και ειδικός πάνω στην εικόνα - ήχο....μηχανικός είσαι.....ψάξου καλά !!

Και γω μηχανολόγος τελειώνω και σκέφτομαι την αγορά customac αλλά έχω γνωρίσει μηχανολόγους που ασχολούνται κυρίως με autocad και έχουν από έναν imac και κάνουν τη δουλειά τους απροβλημάτιστα.Το autocad τρέχει απροβλημάτιστα. Προφανώς αν οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες δεν φτάνει ένας imac οπότε όπως είπες κοιτάς σε workstation όπως επίσης μπορείς να περιμένεις και τον νέο mac pro αν και θα είναι λίγο πιο τσιμπημένος στην τιμή αλλά θα σε πάει καμιά 8αετία με την επεκτασιμότητα που έχει όπως δλδ και ένας customac αλλά απλά πιο ντιζαϊνάτος...

Όταν λες συνάδελφε customMac = Hackintos εννοείς...?? Μακριά από τέτοια , εσύ θέλεις ένα μηχάνημα για επαγγελματική χρίση για να βγάζεις δουλειά και χρήματα - μακάρι να εχεις δουλειά -...αν γίνει καμιά στραβή στο ΑΣΤΑΘΕΣ customMac τότε μιλάμε θα εχεις χασούρα - ΑΡΜΑΓΕΔΟΝ....αυτές είναι λύσεις έτσι άπλα για να δεις πως είναι ενα Μακ και για πειραματισμό και χαβαλέ...όχι για επαγγελματική δουλειά...μην παίζετε με την φωτιά...ΜΑΚΡΙΑ !!
Το AutoCad για απλές χρίσεις , δισδιάστατα σχεδία κτλ....παίζει μια χαρά και σε παλιά μηχανάκια απροβλημάτιστα....δεν τραβά πόρους...αλλά μην κρίνεται μόνο από αυτό...καλύτερη επιλογή για μένα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ένα καλό Workstation...και αν τα εχεις δοκίμασε και Mac Pro φυσικά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 01/10/2012 - 15:33


#42   JohnCforVTS

JohnCforVTS

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 20:13

+1

#43   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/10/2012 - 20:51

17 Οκτωμβρη εχουμε ipad mini μαλλον!
Λετε να εχουμε και τοτε τους imac επιτελους??

#44   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 02/10/2012 - 04:09

17 Οκτωμβρη εχουμε ipad mini μαλλον!
Λετε να εχουμε και τοτε τους imac επιτελους??

Κάπου εκεί μέσα....θα βγουν , εκεί τέλη μηνός...!!

#45   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 02/10/2012 - 05:41

Ακούω τις καμπάνες να χτυπάνε απο μακρυά... επιτέλους φτάνουμε στο τέλος της αναμονής

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες