Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Πήλινο σκεύος... αντί για iphone 5 (από ebay)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
322 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/10/2012 - 22:49

Κράτα κι ένα screenshot της Αγγελίας και δες αν την πάτησε και κανείς άλλος και στείλε πμ. Μην το αφήσεις πολύ αν δεν απαντήσουν και πάρει τα λεφτά στην τσέπη.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 01/10/2012 - 22:55

Κράτα κι ένα screenshot της Αγγελίας

απο το στομα μου το πηρες

Τελευταία επεξεργασία από: parhss, 01/10/2012 - 22:56


#153   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 01/10/2012 - 23:11

Φιλε γυρισε το κατευθειαν σε claim μην το αφησεις αν σου δινει απο τωρα την επιλογη.

#154   lxar

lxar

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/10/2012 - 23:22

Εφοσον εχεις πεσει θυμα απατης απο οτι φαινεται μπορεις συμβουλευομενος καποιο καλο δικηγορο να ζητησεις και απο ebay-paypal επιπλεον χρηματα για ψυχικη οδυνη καθως και για την αναστατωση και ηθικη αναταραχη που σου προξενησε αυτη η αγορα.

Διαβάζοντας το τοπικ να εκφράσω στον συμφορουμίτη τη συμπαράστασή μου. Αγοράζω χρόνια απ το ebay, μέχρι στιγμής είχα μόνο μια χασούρα 24 ευρώ περίπου για ένα ρολόι που δεν ήρθε ποτέ. Από κει και πέρα θα έλεγα πως καλό θα ναι να μιλάμε αν γνωρίζουμε κάτι και όχι γράφοντας αρλούμπες όπως η παράθεση που έβαλα. Αν κάποιος δε γνωρίζει τί είναι η ψυχική οδύνη και πότε ζητάται ας μη πει τίποτα, ειδάλλως είναι και φαιδρό και δεν βοηθάει τον παθόντα άνθρωπο να του δίνουμε ψεύτικες ελπίδες ή βλακώδεις συμβουλές. Ψυχική οδύνη επιδικάζεται από δικαστήριο κατόπιν θανάτωσης κάποιου ανθρώπου στους οικείους του. Επαναλαμβάνω σε περίπτωση θανάτωσης κάποιου.
Από κει και πέρα το θέμα των υπέρμετρων μεταφορικών για ένα δέμα δεδομένων διαστάσεων και βάρους από Γαλλία είναι νομίζω ικανό να αποδείξει την απάτη στο ebay και είτε να κλείσει τον λογαριασμό του απατεώνα είτε να αναζητήσει τα χρήματα από αυτόν. Συνιστώ, πάντως, προσοχή σε καθένα που αγοράζει ηλεκτρονικά. Καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής. Και, αναφερόμενος στον συμφορουμίτη που δέχτηκε το ΠΗΛΙΝΟ ταψάκι του προτείνω να μη καθυστερήσει. Καταγγελία της συναλλαγής στην τράπεζά του και στο ebay και στο paypal. Αν το τερτίπι με τα 699 ευρώ ως μεταφορικά γίνει δεκτό θα ναι ατυχία και εμμονή στους τύπους.


Τελευταία επεξεργασία από: lxar, 01/10/2012 - 23:24


#155   mac78

mac78

    iPH User

  • 113 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Alana...

Δημοσίευση 01/10/2012 - 23:28

Αν ολα πανε καλα, πραγμα το οποιο ευχομαι ολοψυχα, κρατα και το σκευος για να εχεις να θυμασαι να μην την ξαναπατησεις ποτε!!!

#156   EstellePrimi

EstellePrimi

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:EstellePrimi

Δημοσίευση 01/10/2012 - 23:31

Βασικά, έστειλες στον πωλητή μνμ όταν παρέλαβες το πακέτο, να τον ενημερώσεις για το οτι θα κινηθείς?

#157   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 02/10/2012 - 07:54

Paypal Αμερικης 001-888-221-1161 θα σου προτεινα να τους παρεις οσο πιο συντομα γινεται, αμα χρειαστεις καποια βοηθεια στειλε μου πμ

χρησιμοποιησε το !!!! ειναι απο τις πιο χρησιμες πληροφοριες που αναρτηθηκαν εδω :)
ο bobos, αν κ με λιγα ποστ, ειναι guru στο cyber shopping
για να μην πω, αποθηκευστε το τηλεφωνο αυτο, κ ας ειναι αχρειαστο :rolleyes:

Φίλε μου γιατι να πάρει Αμερική, στην Ευρώπη έγινε η συναλλαγή!

δεν εχει σημασια που η συναλλαγη εγινε εδω

Καλησπέρα παιδιά,
τώρα γύρισα σπίτι απο το πρωί. Θέλω να σας ευχαριστήσω καταρχάς για την συμπαράσταση και για τη βοήθεια που προσφέρατε/θέλετε να προσφέρετε.
Τα βήματα που έκανα ηταν οπως είπα κ το πρωί να ανοίξω case στο ebay που με παρέπεμψε κατευθείαν σε opening case στο paypal. Δεν άφησα καθόλου περιθώρια στο να ξεκινήσω κουβέντα με την πωλήτρια, δηλώνοντας την επιλογή οτι έχω υποψία για απάτη και να πάει κατευθείαν για ερευνα στο paypal και να παρει απόφαση. εκει έγραψα αυτό για το βάρος όπως σας είπα γιατι πάνω το κουτί έχει τυπωμένο χαρτι απο το γαλλικο ταχυδρομείο που λέει οτι το βάρος είναι 395 γραμμάρια ολου του πακέτου με το περιεχόμενο. και δεύτερο επικαλέστηκα οτι είναι ύποπτο αυτό που έκανε με την αξία 1 ευρώ και εξοδα αποστολής 749 ευρώ. που και πάλι το ιδιο χαρτί λέει έξοδα αποστολής 20 ευρώ. οπότε λέει και πόσα πλήρωσε για όσους λένε οτι μπορεί να πατήσει εκεί.

Επίσης μιλησα και με τη τράπεζα μου οπως με συμβουλέψατε και περιμένω αυριο να μου στείλουν με mail να συμπληρώσω τη φόρμα αμφισβήτισης συναλλαγής.

Σας παραθέτω και φωτογραφίες με το πιο ακριβό ταψάκι που φτιάχτηκε ποτέ.

μιλα κ με το paypal της αμερικης, κατι ξερει ο bobos κ στο λεει !!!
αμεση ανακληση της πληρωμης, καθως προκειται για απατη

το paypal απαντησε με αυτοματοποιημενο μύνημα οτι θα ερευνήσει και θα απαντήσει μέχρι 21 οκτώβρίου και αν χρειαστεί περισσότερες πληροφοριες ή φωτό η' οτιδηποτε να είμαι standby να απαντήσω εγκαίρως. εγώ τους είπα κλεινοντας, στη διαθεσή σας να σας στείλω οτι θέλετε. σε εκείνο το σταδιο δεν είναι να κάνω upload κάτι. μόνο να γράψω.

ακους εκει αναμονη ως της 21.10....
οταν αγοραζουμε πρεπει να πληρωνουμε αμεσως, αλλα οτι μας απατουν πρεπει να περιμενουμε ??
οχι κυριε, τα λεφτα πισω αμεσως !!
τηλ στην αμερικη !!!

Κράτα κι ένα screenshot της Αγγελίας και δες αν την πάτησε και κανείς άλλος και στείλε πμ. Μην το αφήσεις πολύ αν δεν απαντήσουν και πάρει τα λεφτά στην τσέπη.

ειναι λιγο περιττο αυτο Μαρκ,
η αγγελια υπαρχει καταχωρημενη στο συστημα τους, μ ενα λινκ με τον αριθμο του προϊοντος μπορουν να την δουν αμεσως
αλλος δεν την πατησε (ακομη) αφου ο πωλητης δεν πουλαει τπτ αλλο
αλλα εστω οτι θελεις να τσεκαρεις τι αλλο μπορει να γινει με τον πωλητη, κανεις "save seller" κ τσεκαρεις απο εκει κ ο,τι πουλαει κ το feedback

Βασικά, έστειλες στον πωλητή μνμ όταν παρέλαβες το πακέτο, να τον ενημερώσεις για το οτι θα κινηθείς?

τι να ενηρωσει ? δεν ξερει πωλητης τι εστειλε ??
οχι, να μην ενηρωσει κ να του παει η αστυνομια στην πορτα
δεν κλεβουν 1000€ απο τον κοσμο, εστω κ αν ειναι ιντερνετ
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


σαν γενικες οδηγιες προς ολους τους υποψηφιους αγοραστες:
τσεκαρετε πολυ καλα τις περιγραφες των προϊοντων που σας ενδιαφερουν
δεν μπορει κατι που πωλειται 600€ να το βρειτε με 1€
δεν μπορει στην καταχωρηση να λεει 749€ κ μετα στην σημειωση 699€
εκτος που γενικα ειναι παρα πολλα, δεν συμφωνουν αυτα τα 2... :wacko:, αρα κατι βρωμαει κ εκει
διαβαστε ξανα ξανα κ τις περιγραφες
για οτι απορια εχετε, καλυτερα να σπασετε να νευρα του πωλητη με τις ερωτησεις σας (ο καλος πωλητης δεν θα ενοχληθει ποτε)
παρα να βρεθειτε προ εκπληξεων


τελευταια ερωτηση
αποδειξη για εγγυηση ειχε μεσα ?? B)

#158   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:27

Υπάρχει και περίπτωση 1 στο 1.000.000 να έστειλε το προιόν σωστά και να έγινε η δουλειά απο τη μεταφορική (αν ξέρανε οτι ειναι iphone και ποιός δε θα το ήθελε). Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια θα σου απαντήσει ο πωλητής άμεσα! Φαντάζομαι του έστειλες pm και έγραψες και στην αξιολόγηση τι εγινε.

#159   nikoskas

nikoskas

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:28

Η πωλήτρια μετά τα μυνήματα απο το Paypal επικοινώνησε μέσω ebay μαζί μου,όλο απορία τι συναίβει κλπ, και της απάντησα πολύ ευγενικά οτι εγινε αυτό και αυτό και οτι εκανα αυτες τις κινησεις. Αυτή προφανώς το αρνήθηκε, "δε ξερω τι εγινε και δε θελω να χασω τα λεφτά μου και οτι θα μιλησω και εγω με paypal και τραπεζα". και τελειωσε εκει η συζήτηση.

#160   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:30

Υπάρχει και περίπτωση 1 στο 1.000.000 να έστειλε το προιόν σωστά και να έγινε η δουλειά απο τη μεταφορική (αν ξέρανε οτι ειναι iphone και ποιός δε θα το ήθελε). Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια θα σου απαντήσει ο πωλητής άμεσα! Φαντάζομαι του έστειλες pm και έγραψες και στην αξιολόγηση τι εγινε.

Σοβαρός πωλητής θα έβαζε 1Ε αξία και τα υπόλοιπα μεταφορικά; Δε νομίζω να έχει γίνει αλλού η δουλειά εκεί έγινε.

Αναρτημένη εικόνα


#161   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:38

Αρα... το ότι απάντησε και δεν εξαφανίστηκε απλά, είναι λίγο παγίδα. Επιμένω να πάρεις τηλ τη τράπεζα σου.

Αρα... το ότι απάντησε και δεν εξαφανίστηκε απλά, είναι λίγο παγίδα. Επιμένω να πάρεις τηλ τη τράπεζα σου.

Η πωλήτρια μετά τα μυνήματα απο το Paypal επικοινώνησε μέσω ebay μαζί μου,όλο απορία τι συναίβει κλπ, και της απάντησα πολύ ευγενικά οτι εγινε αυτό και αυτό και οτι εκανα αυτες τις κινησεις. Αυτή προφανώς το αρνήθηκε, "δε ξερω τι εγινε και δε θελω να χασω τα λεφτά μου και οτι θα μιλησω και εγω με paypal και τραπεζα". και τελειωσε εκει η συζήτηση.



#162   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:38

Η πωλήτρια μετά τα μυνήματα απο το Paypal επικοινώνησε μέσω ebay μαζί μου,όλο απορία τι συναίβει κλπ, και της απάντησα πολύ ευγενικά οτι εγινε αυτό και αυτό και οτι εκανα αυτες τις κινησεις. Αυτή προφανώς το αρνήθηκε, "δε ξερω τι εγινε και δε θελω να χασω τα λεφτά μου και οτι θα μιλησω και εγω με paypal και τραπεζα". και τελειωσε εκει η συζήτηση.


"να μιλησεις κυρα μου" κ καλα....
τωρα ειδα πως δεχεται επιστροφες

p.s. στειλτο πισω με εναν ωραιοτατο ξυνισμενο μουσακα μεσα στο ταψακι

#163   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:47

750 euro σε 30 θετικές και μάλιστα από αγορές; Ε τι να σου πω τώρα, έχεις και τον πόνο σου...

#164   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 08:54

Πάντως ακόμα δε βλέπω αρνητική απο εσένα! Γιατι?

#165   nikoskas

nikoskas

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2012 - 10:31

Πάντως ακόμα δε βλέπω αρνητική απο εσένα! Γιατι?


να μη δω τι θα γίνει? να της κάνω τώρα?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες