Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Πήλινο σκεύος... αντί για iphone 5 (από ebay)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
322 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   superftp

superftp

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/10/2012 - 11:59

Φίλε επειδή την πάτησα και εγώ δύο φορές θέλω να σου πω τα εξής: Την πρώτη φορά που την πάτησα και έκανα παράπονα στο ebay πήρα πίσω όλο το ποσόν της αγοράς χωρίς τα μεταφορικά. Τη δεύτερη φορά ήταν ίδια με τη δικιά σου περίπτωση, θα πάρεις πίσω την αγορά (1,0€) και θα χάσεις τα μεταφορικά (699€) αυτό είναι σαφέστατο στο ebay και δυστυχώς δεν παίρνει διαπραγμάτευση. Στην καλύτερη περίπτωση θα βάλει τον πωλητή στην Black List. Να επισημάνω επίσης το γεγονός ότι σαν μεταφορικά μπορεί ο καθένας να ζητήσει ότι θέλει. Από τη στιγμή που το δεχτείςδεν έχει κανένα λόγο το ebay για τη συμφωνία σας αυτή

Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η Πραγματικότητα

Τελευταία επεξεργασία από: superftp, 01/10/2012 - 12:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   zachaoulis

zachaoulis

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:zachaoulis

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:01

κριμα..ειλικρινα κριμα..υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε εμεις?καποιο report αυτον η κατι αλλο?επειδη δεν πολυξερω απο ebay,,

#63   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:04

Φιλε μην ανχωνεσαι παντως τα λευτα του δεν τα εχει παρει ακομα διοτι το paypal και το ebay κανουν κρατησεις ασφαλιας για 14-15 μέρες, διοτι αν τα ειχε παρει στα χερια δεν σου γυρναγε τιποτα πίσω...
Ακομη εγω πιστευω πως θα βρεις ακρη, αν θες εχω και ατομο μεσα στην διοξη ηλ εγγλυματος...
Αλλα πρεπει να κινηθεις άμεσα!!!

#64   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:09

Λοιπόν θα κάνεις το εξης απλο!!! θα πάρεις τη τραπεζά σου που έχεις τη πιστωτική κάρτα και θα το αναφέρεις. Αμφισβήτιση συναλλαγής (δεν έλαβες ούτε απόδειξη, ούτε πρωιόν). Η τράπεζα για να κάνει δεκτή τη συναλλαγή θέλει και απόδειξη! και υπογραφή σου. Εμένα μου επέστρεψαν το ποσό αμεσα. Κανε γραπτό αίτημα εκτός προφορικου στη τράπεζα! Και μήν αργείς.

#65   superftp

superftp

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:10

Φιλε μην ανχωνεσαι παντως τα λευτα του δεν τα εχει παρει ακομα διοτι το paypal και το ebay κανουν κρατησεις ασφαλιας για 14-15 μέρες, διοτι αν τα ειχε παρει στα χερια δεν σου γυρναγε τιποτα πίσω...
Ακομη εγω πιστευω πως θα βρεις ακρη, αν θες εχω και ατομο μεσα στην διοξη ηλ εγγλυματος...
Αλλα πρεπει να κινηθεις άμεσα!!!


Φίλε το έψαξα και γω τότε και η απάντηση ακόμα και από μεγάλο δικηγορικό γραφείο ήταν ότι η απαίτησή μου μπορεί να φτάσει μέχρι το ποσό του προϊόντος (δηλαδή 1,0€) γιατί τόση θεωρείτε και η απάτη που έκανε ο άλλος. Τα υπόλοιπα είναι ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ είτε είναι αληθές είτε όχι τόσα συμφώνησε μαζί του.

#66   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:12

Φίλε το έψαξα και γω τότε και η απάντηση ακόμα και από μεγάλο δικηγορικό γραφείο ήταν ότι η απαίτησή μου μπορεί να φτάσει μέχρι το ποσό του προϊόντος (δηλαδή 1,0€) γιατί τόση θεωρείτε και η απάτη που έκανε ο άλλος. Τα υπόλοιπα είναι ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ είτε είναι αληθές είτε όχι τόσα συμφώνησε μαζί του.



Με τη διωξη μίλησες καθόλου?

#67   superftp

superftp

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:15

Με τη διωξη μίλησες καθόλου?


Φυσικά πολλές φορές, τα ίδια μου είπαν και αυτοί, πως ότι κάνουν θα μου δώσει πίσω το 1,00€ της αγοράς. Και όχι μόνο αυτό, μου είπαν επίσης ότι δεν είναι καθόλου παράνομος από τη στιγμή που το γράφει ξεκάθαρα Προϊόν 1,00€ και μεταφορικά 699€. Δεν τήρησε τη συμφωνία του? ΟΚ Παίρνεις πίσω το ποσόν του προϊόντος δηλαδή 1,00€. Να δεις που η Αγγελία δεν θα φύγει από το ebay γιατί είναι απόλυτα νόμιμη σύμφωνα με το ebay

#68   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:18

Φυσικά πολλές φορές, τα ίδια μου είπαν και αυτοί, πως ότι κάνουν θα μου δώσει πίσω το 1,00€ της αγοράς. Και όχι μόνο αυτό, μου είπαν επίσης ότι δεν είναι καθόλου παράνομος από τη στιγμή που το γράφει ξεκάθαρα Προϊόν 1,00€ και μεταφορικά 699€. Δεν τήρησε τη συμφωνία του? ΟΚ Παίρνεις πίσω το ποσόν του προϊόντος δηλαδή 1,00€. Να δεις που η Αγγελία δεν θα φύγει από το ebay γιατί είναι απόλυτα νόμιμη σύμφωνα με το ebay



Αρε φιλε πολυ κριμα σταναχωρηθηκα τώρα, να κανεις πως και πως να αγορασεις ενα iphone των 750 και τελικα να σου τα τρωνε τζαπα οι απατεώνες.... :(
Πως και την πατησε ετσι ο Νικόλας, δεν το πρόσεξε?

#69   ksalon

ksalon

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:18

1. Δεν αναγνωρίζεις τη συναλλαγή από την πιστωτική σου αν είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό paypal. Τηλεφώνησε στο νούμερο που έχεις πίσω από την πιστωτική σου, αν είναι άυλη πάρε τηλέφωνο στα κεντρικά της visa/mastercard e.tc. ανάλογα με τι είναι.
2. Ξεκινάς από εδώ https://www.paypal.c...D=1204663&m=SWS τη διαδικασία στο paypal, ταυτόχρονα επικοινωνείς με τον πωλητή και τον ενημερώνεις για τις κινήσεις σου και την καταγγελία σε visa/mastercard.
Aν τελικά ο πωλητής σου επιστρέψει το σύνολο των χρημάτων τότε μπορείς να διακόψεις τη διαδικασία του paypal.
Αν θες να το χοντρύνεις πάρε στο 11012 είναι η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος να ρωτήσεις αν υπάρχει διαδικασία για απάτες μέσω αγορών.

#70   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:20

Λοιπόν θα κάνεις το εξης απλο!!! θα πάρεις τη τραπεζά σου που έχεις τη πιστωτική κάρτα και θα το αναφέρεις. Αμφισβήτιση συναλλαγής (δεν έλαβες ούτε απόδειξη, ούτε πρωιόν). Η τράπεζα για να κάνει δεκτή τη συναλλαγή θέλει και απόδειξη! και υπογραφή σου. Εμένα μου επέστρεψαν το ποσό αμεσα. Κανε γραπτό αίτημα εκτός προφορικου στη τράπεζα! Και μήν αργείς.


Δεν ειναι ακριβώς έτσι, η τράπεζα χρειάζεται αποδεικτικό αμφισβήτισης της συναλλαγης με τον εμπορο. Οτι δηλ εστειλες πχ στον εμπορο mail που του λες οτι δεν σ εστειλε αυτο που ειχατε συμφωνήσει, τι σ απαντησε εκεινος κλπ. Αυτο με την υπογραφή δεν ισχυει. Σε συμβουλεύω να στείλες κ ενα mail (αυτό ναι, άμεσα) στον απατεώνα να το έχεις οτι το έστειλες (προφανώς εκείνος δεν θα σ απαντησει ποτέ), κ μετά απο καμία εβδομαδα πας στην τράπεζα π ανήκει η κάρτα σ κ ζητάς να υπογράψεις έντυπο αμφισβήτισης συναλλαγής, μαζί με το mail π έστειλες. Το ψάχνει η τράπεζα, τα ζητάει απο το έμπορο κ αν δεν καταφέρει να τα πάρει απο εκει, στα επιστρέφει εκείνη. Αστο ομως ως last resort.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#71   superftp

superftp

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:22

Μια φορά και ένα καιρό ένας χωρικός είπε ότι πουλάει το γαϊδούρι του για 1000€. Πήγε λοιπόν να το αγοράσει ένας επενδυτής. Τη μέρα λοιπόν που πήγε να κάνει την αγορά το γαϊδούρι ψόφησε. Παρόλα αυτά όμως το αγόρασε 1000€ έστω και νεκρό. Μετά από 3 μήνες συναντήθηκαν και πάλι με τον χωρικό ο οποίος τον ρώτησε τι έκανε με το γαϊδούρι. Ο επενδυτής του είπε λοιπόν ότι το έβαλε στην κλήρωση και πούλησε 10000 λαχνούς προς 1€ τον καθένα..Και ο χωρικός με απορία τον ρωτά τι έγινε όταν αυτός που το κέρδισε έπρεπε να το παραλάβει..??? Όταν ο τυχερός ήρθε να παραλάβει το γαϊδούρι, λέει ο επενδυτής, του είπα ότι δυστυχώς έχει ψοφήσει και του επέστρεψα το 1€ που έκανε ο λαχνός του....

Κάπως έτσι έχει και η περίπτωση του φίλου μας.

#72 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:24

Φυσικά πολλές φορές, τα ίδια μου είπαν και αυτοί, πως ότι κάνουν θα μου δώσει πίσω το 1,00€ της αγοράς. Και όχι μόνο αυτό, μου είπαν επίσης ότι δεν είναι καθόλου παράνομος από τη στιγμή που το γράφει ξεκάθαρα Προϊόν 1,00€ και μεταφορικά 699€. Δεν τήρησε τη συμφωνία του? ΟΚ Παίρνεις πίσω το ποσόν του προϊόντος δηλαδή 1,00€. Να δεις που η Αγγελία δεν θα φύγει από το ebay γιατί είναι απόλυτα νόμιμη σύμφωνα με το ebay

Ναι αλλα το προιον δεν ειναι αυτό που αναφερεται στην αγγελια, δηλαδη το παλικαρι επρεπε με αυτη τη λογικη να ειχε παραλαβει iphone 5 με κόστος 1ευρο! Οπότε και παλι προκειται για απατη! Μεσω αστυνομιας μπορει να απαιτησει ολοκληρο το ποσο!

#73   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:25

Έλα ρε ποιος υπάλληλος του eBay θα πιστέψει το παραμύθι των 699Ε μεταφορικών.Δε στέκει με τίποτα αυτό,ίσα ίσα που είναι και καλό για το παληκάρι.Δείχνει κάτι κι αυτό.
Λες να μην ξέρουν στο ebay πόσο κάνει ένα iPhone?



Mark κανεις δε θα το πιστεψει, απλα δυστυχως νομιζω οτι επειδη το ποσο ηταν στα μεταφορικα, κι εκει ο καθενας ζηταει οτι θελει, για εκεινα δε μπορεις να βρεις το δικιο σου, για το ποσο του αντικειμενου θα το βρεις σιγουρα. Κι αυτος που εκανε τη λαμογια προφανως κατι ηξερε και το εκανε ετσι...

Τελευταία επεξεργασία από: DjVassel, 01/10/2012 - 12:26


#74   superftp

superftp

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:25

Ναι αλλα το προιον δεν ειναι αυτό που αναφερεται στην αγγελια, δηλαδη το παλικαρι επρεπε με αυτη τη λογικη να ειχε παραλαβει iphone 5 με κόστος 1ευρο! Οπότε και παλι προκειται για απατη! Μεσω αστυνομιας μπορει να απαιτησει ολοκληρο το ποσο!


Και σου επαναλαμβάνω και πάλι ότι ο πωλητής θα πει, οκ ρε παιδιά, έστειλα λάθος προϊόν, θα επιστρέψω στον αγοραστή όλο το ποσόν του προϊόντος, δηλαδή 1,00€ (είπαμαι τα μεταφορικά πάνε περίπατο) την πάτησα και έμαθα. Αν αγοράζεις συχνά από το ebay όπως εγώ (τουλάχιστον 20 αντικείμενα το μήνα) θα δεις πόσα τέτοια υπάρχουν

Τελευταία επεξεργασία από: superftp, 01/10/2012 - 12:27


#75   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:27

Δεν ειναι ακριβώς έτσι, η τράπεζα χρειάζεται αποδεικτικό αμφισβήτισης της συναλλαγης με τον εμπορο. Οτι δηλ εστειλες πχ στον εμπορο mail που του λες οτι δεν σ εστειλε αυτο που ειχατε συμφωνήσει, τι σ απαντησε εκεινος κλπ. Αυτο με την υπογραφή δεν ισχυει. Σε συμβουλεύω να στείλες κ ενα mail (αυτό ναι, άμεσα) στον απατεώνα να το έχεις οτι το έστειλες (προφανώς εκείνος δεν θα σ απαντησει ποτέ), κ μετά απο καμία εβδομαδα πας στην τράπεζα π ανήκει η κάρτα σ κ ζητάς να υπογράψεις έντυπο αμφισβήτισης συναλλαγής, μαζί με το mail π έστειλες. Το ψάχνει η τράπεζα, τα ζητάει απο το έμπορο κ αν δεν καταφέρει να τα πάρει απο εκει, στα επιστρέφει εκείνη. Αστο ομως ως last resort.


Στη δικιά μου περίπτωση τα χρήματα πιστώθηκαν την ίδια ημέρα της αμφιβήτησης συναλλαγής! Και φυσικά έκανα και τη διαδικασία με το paypall και το ebay. Και με την επικοινωνία με το πωλητή φυσικά. Ολα να τα κάνεις και κυρίως να συμβουλευτείς και τη τράπεζά σου! Γνωρίζουν καλά για απάτες με πιστωτικές και έχουν δυνατότητες διαστάυρωσης.
Τώρα αυτό με τα μεταφορικά....Η μεταφορική πρέπει να δοσει απόδειξη. Οκ έστω το iphone δεν εχει απόδειξη γιατί είναι πχ μεταχειρισμένο, τα μεταφορικά όμως? που γίνονται με μεταφορική εταιρία courier ελτα κλπ? Εκεί είναι που θα πρέπει να υπάρχει απόδειξη.

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 01/10/2012 - 12:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες