Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 4 ψήφοι

Πήλινο σκεύος... αντί για iphone 5 (από ebay)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
322 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   SurfDrifter

SurfDrifter

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:36

Λοιπον, ο καθένας εδω λέει το κοντό του και το μακρύ του (οπως κι εγω το ιδιο θα κάνω!). Είναι σημαντικό πάντως πως εταιρίες σαν eBay & Paypal, δεν κοιτάνε μονο το νομιμο, αλλά και το ηθικο. Αν δλδ, υπάρχει loophole που κάποιος εκμεταλλευται για να εξαπατήσει κάποιον μεσω της πλατφόρμας τους, να ειστε σιγουροι ότι θα τους κυνηγήσει. Δλδ, την eBay την νοιαζει να ειναι καθαρή η πλατφόρμα της.

Το κολπο με τα μεταφορικα ειναι γνωστό ηδη εδω και πολλα χρονια στην ebay και το κυνηγάνε. Επισης παραθέτω links που αναφέρεται στα maximum p&p:

http://pages.ebay.co...imumPP_FAQ.html ( το κοντό μου και το μακρυ μου που λέγαμε!)

Προτεινω λοιπον στον απατηθέντα συμφορουμίτη να επικοινωνήσει απευθειας με Paypal & eBay και οι ιδιοι θα τον κατατοπίσουν.

Επισης θεωρω ότι υπάρχει πιθανότητα, να ανοιχτηκε και η συσκευασια κάπου στο transit απο κάποιο "μακρύ" χέρι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   mantzas

mantzas

    iPH Addict

  • 692 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:36

Μιλησε με την πιστωτικη σου και προσπαθησε να το κυνηγησεις απο κει.
Πολλοι το κανουν σαν π0υστι@ και ιχυριζονται item not as desvribed κλπ και η τραπεζα παιρνει πισω τα λεφτα κατευθειαν. Ειναι η περιπτωση απατης chargeback αν εχεις ακουστα και ο πωλητης και δικιο να χει κατα 90% χανει. Ποσο μαλλον στην περιπτωση σου που εχει αδικο.
Απλα ξαναλεω κυνηγησε το μεσω τραπεζας.

#78   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:38

με ολα καλώδια φορτιστες βιβλιαράκια ετσι?

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση iLuxus


326 + 35gr το βαλιτσακι με τα ακουστικα = 361gr συνολο, στο περιπου ολο το πακετο!

(...συγνωμη για την λαθος ενημερωση, αλλα το ειχε παρει η μικρη και επαιζε)!!

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#79   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:41

326 + 35gr το βαλιτσακι με τα ακουστικα = 361gr συνολο, στο περιπου ολο το πακετο!

(...συγνωμη για την λαθος ενημερωση, αλλα το ειχε παρει η μικρη και επαιζε)!!


+1 για τη μικρή...:D
Από μωρό στα βάσανα(Apple)..Αλλά με τέτοιο γονιό τι να έκανε; :)

Αναρτημένη εικόνα


#80   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:43

Το πρόβλημα είναι οτι μπορεί κανονικα και νόμιμα να πουλήσει ο καθένας ενα dummy phone ή και ενα ξύλινο αν γουστάρει σε ΟΠΟΙΑ ΤΙΜΗ θέλει. Παιδιά ελεύθερη αγορά, τι λέτε... Το eBay δεν φέρει ευθύνη για το ποσο βάζει ο καθένας μια τιμή που θεωρεί ρεαλιστική για αυτο που πουλάει. Αντιθέτως αν είχε χαρακτηρισμό new other σαν προϊόν είναι 100% καλυμμένος και ο εκμεταλλευτής πωλητής, γιατί θα πει μετά οτι αυτός εννοούσε όχι το κανονικό κινητο. Και να μπει σε black list απλά δεν τον νοιάζει, γιατί πήρε τα λεφτά, και αργότερα κάνει νέο λογαριασμό να κλέψει άλλους. Δεν εχει καμία σημασία αυτο που λέτε.

Το κεφάλι κάτω, ηρεμία και συνεχής επικοινωνία με paypal-ebay και το θέμα θα λυθεί, δεν είναι τίποτα, καθημερινά αντιμετωπίζουν τέτοιους εκεί...

Καλό κουράγιο!


Ετσι είναι, αυτα συμβαίνουν. Δυστυχώς μακάρι να σου επιτρέψουν όλο το χρηματικό ποσο, ο πωλητης το επαιξε καλα όμως μάλλον. συνέχισε παρακάτω...

Φίλε επειδή την πάτησα και εγώ δύο φορές θέλω να σου πω τα εξής: Την πρώτη φορά που την πάτησα και έκανα παράπονα στο ebay πήρα πίσω όλο το ποσόν της αγοράς χωρίς τα μεταφορικά. Τη δεύτερη φορά ήταν ίδια με τη δικιά σου περίπτωση, θα πάρεις πίσω την αγορά (1,0€) και θα χάσεις τα μεταφορικά (699€) αυτό είναι σαφέστατο στο ebay και δυστυχώς δεν παίρνει διαπραγμάτευση. Στην καλύτερη περίπτωση θα βάλει τον πωλητή στην Black List. Να επισημάνω επίσης το γεγονός ότι σαν μεταφορικά μπορεί ο καθένας να ζητήσει ότι θέλει. Από τη στιγμή που το δεχτείςδεν έχει κανένα λόγο το ebay για τη συμφωνία σας αυτή

Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η Πραγματικότητα


Δυστυχώς αυτο ισχύει, για αυτο λένε και στο eBay οτι δεν εχει σημασία το αν ο πωλητής εχει 99% θετικα αν εχει μόνο 50 πωλήσεις. Για να βγει συμπέρασμα πρέπει να έχει παραπάνω απο 100αδες. Ο κακός πωλητής που θέλει να κλέψει και πουλάει φουμαρα, εχει τοσες λιγες πωλήσεις και μετά δεν τον νοιάζει αν μπει σε black list ή τον διαγράψουν,γιατί θα ανοίξει αλλο λογαριασμό πάλι να τα οικονομήσει, οπως εγραψα.

Αυτο που λέει το παιδί ισχύει και ενημερωτικά λέω οτι παιζει ακριβώς το ίδιο με το νοτε2 στο eBay αυτές τις μέρες. Οσα πωλούνται και (είναι μάλιστα και σε κανονικές ή καλες τιμές) είναι ή dummy phone ή περίπτωση του φίλου που άνοιξε το θέμα.
Θέλει προσοχή με τις νέες συσκευές, ποσο μάλλον με το πιο γνωστό και ζητούμενο το iphone5, οι εκμεταλλευτές του eBay οτι βγάλουν τώρα θα είναι...

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 01/10/2012 - 12:44


#81   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 01/10/2012 - 12:59

Τελος παντων, το κακο εγινε ποια και δεν αλλαζει κάτι, κριμα μοναχα στο παιδι που εχασε τους κοπους του κανωντας ενα λαθος κλικ με το ποντικι του.... :(

:excl:Απο εδω και περα απαιτηται αρκετή προσοχή και ψαξιμο για τις παγκοσμιες ηλεκτρονικες αγορες και οχι μονο απ' ολους εμας τους απλους αγοραστες και χρηστες του διαδυκτιου....

Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 01/10/2012 - 12:59


#82   georgepap7

georgepap7

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2012 - 13:05

παντως οτι και να γινει θα σε παρακαλουσα να το ποσταρεις για να εχουμε και μεις την πραγματικη ενημερωση τι τελικα εγινε..

#83   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 01/10/2012 - 13:23

καλησπερα κ απο εμενα

κατ αρχην λυπαμαι πολυ για το παθημα :(
δεν μπορει μια συσκευη ειναι ουτε ενος μηνα, καινουρια κ εχει κανει ντορο σε ολο τον κοσμο να πωλειται 1€
ο πωλητης το γραφει κ με κοκκινα τεραστια γραμματα οτι "για την αποστολη πληρωνετε 699€"

σαφως κ προκειται για στημενη απατη

για να βοηθησω τον φιλο λοιπον ας πω οτι μπορω

κατ αρχην πρεπει ν ανοιξεις case στο ebay
μπορεις να τηλεφωνησεις στο paypal στην αμερικη κ να ζητησεις τα χρηματα σου πισω (ειναι τρομερα εξυπηρετικοι) - item not as described, κ οχι μονο αυτο, το αντικειμενο δεν ειναι καν αυτο που παρουσιαζει οτι θα επρεπε να περιμενεις
μπορεις να επικοινωνησεις κ με το ebay τηλεφωνικα (με λιγο search θα βρεις το τηλεφωνο)

ασε το θεμα του βαρους στην ακρη
δεν μας καιει το τι πραγματικα πηραμε, αλλα αν εχει το ιδιο βαρους ?? (ρητορικα ρωταω, μην με παρεξηγησεις)
δεν πιστευω πως απο το καλουπι αυτο βρηκε μονο ενα τηλεφωνο, αρα μιλαμε για μεγαλη κομπινα
report κ στην apple θα εκανα, κ στην γαλλικη αστυνομια

αν χρειαζεσαι βοηθεια στην συνταξη των γραμματων (για το πως θα στηριξεις το case σου) στειλε μου πμ να σε βοηθησω οπως μπορω

κ παλι λυπαμαι πολυ

#84   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 01/10/2012 - 13:56

κριμα φιλε ευχομαι να βρεις ακρη που θα βρεις

#85   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/10/2012 - 13:58

καλησπερα κ απο εμενα

κατ αρχην λυπαμαι πολυ για το παθημα :(
δεν μπορει μια συσκευη ειναι ουτε ενος μηνα, καινουρια κ εχει κανει ντορο σε ολο τον κοσμο να πωλειται 1€
ο πωλητης το γραφει κ με κοκκινα τεραστια γραμματα οτι "για την αποστολη πληρωνετε 699€"

σαφως κ προκειται για στημενη απατη

για να βοηθησω τον φιλο λοιπον ας πω οτι μπορω

κατ αρχην πρεπει ν ανοιξεις case στο ebay
μπορεις να τηλεφωνησεις στο paypal στην αμερικη κ να ζητησεις τα χρηματα σου πισω (ειναι τρομερα εξυπηρετικοι) - item not as described, κ οχι μονο αυτο, το αντικειμενο δεν ειναι καν αυτο που παρουσιαζει οτι θα επρεπε να περιμενεις
μπορεις να επικοινωνησεις κ με το ebay τηλεφωνικα (με λιγο search θα βρεις το τηλεφωνο)

ασε το θεμα του βαρους στην ακρη
δεν μας καιει το τι πραγματικα πηραμε, αλλα αν εχει το ιδιο βαρους ?? (ρητορικα ρωταω, μην με παρεξηγησεις)
δεν πιστευω πως απο το καλουπι αυτο βρηκε μονο ενα τηλεφωνο, αρα μιλαμε για μεγαλη κομπινα
report κ στην apple θα εκανα, κ στην γαλλικη αστυνομια

αν χρειαζεσαι βοηθεια στην συνταξη των γραμματων (για το πως θα στηριξεις το case σου) στειλε μου πμ να σε βοηθησω οπως μπορω

κ παλι λυπαμαι πολυ


Έχεις δίκιο σε όλα..Paypal δεν έχει έδρα κάπου στην Ελβετία; Νομίζω κάπου έλεγε Lausanne που είχα δει χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

Αναρτημένη εικόνα


#86   aristidis7

aristidis7

    iPH Addict

  • 758 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:aris_volos@yahoo.com

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:11

πιστεύω το καλύτερο είναι μέλη του φόρουμ που βιάζονται να αποκτήσουν το 5αρι καλό ειναι να συμβουλεύονται πρώτα κάποιον πιο έμπειρο...
η απάτη ηταν ολοφάνερη 1 ευρώ το κινητό? αν ειναι δυνατόν...
τέλος πάντων φιλε μου μακάρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω κ μην πτοείσαι πάνω από όλα υγεία....

#87   likehouse

likehouse

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:14

Αυτό το "καλά να παθεις", πολύ φιλικό . Και ειδικά τέτοια ώρα που ειναι πολύ πιθανό να μην πάρει τα χρήματα του πίσω.

ναι ρε φίλε συγνώμη και εγω δεν θέλω να το πάρω νομίζεις; Αλλα κάνω υπομονή Τεσπα τι να πω μακάρι να πάρει τα λεφτα πίσω και ας μην βιαζοταν τόσο!!!!

#88   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.556 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:17

Καλα να παθεις 10000 φορές μίλησαν οι εμπειρίες του φόρουμ για λαμόγια όπως αυτός που σε έκλεψε...δηλαδή τι θα παθαινες αν το επερνες 1 μήνα αργότερα απο την Ελλάδα; Πάνω κάτω ίδια τιμή εχει!!!!!!!! Φιλικά πάντα!


Το πως θα διαθέσει κάποιος τα λεφτά του και το πότε, είναι δική του δουλειά και κανενός άλλου.

Σταματήστε λοιπόν να κρίνετε εκτός και αν έχετε κάτι ουσιαστικό να πείτε.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#89   Panos1985

Panos1985

    iPH Member

  • 293 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Panos1985

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:19

Εγω πιστευω οτι ακομα και εαν ισχυριστει λαθος και του δωσει το 1 ευρω πισω, ο αγοραστης καλλιστα μπορει να πει οτι πληρωσε μεταφορικα για iphone.. Και δεν πηρε iphone ( ασχετα την αξια του αντικριμενου) ..Οποτε πιστευω οτι μπορει να απαιτησει ειτε iphone ειτε ολο το ποσο για τα μεταφορικα πισω γιατι ακομα και εαν ισχυριστει λαθος ο πωλητης παλι εις βαρος του ειναι..

#90   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:21

την εχω παθει και εγω αλλα για 30 ευρω.τι εκανα λοιπον μιησα με το paypal στην αμερικη και σε 1.5 μηνα πηρα τα χρηματα πισω.το ebay case center απλα με εφερε σε επαφη με τον πωλητη για να τα βρουμε κλπ κλπ.μην αφηνεις το θεμα,απλα αλλη φορα να εισαι προσεκτικος γιατι το συγκεκριμενο μυριζει απο 10 χλμ.ευχομαι τα καλυτερα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες