Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

παιδιά βοήθεια...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/10/2012 - 14:47

Παιδιά γεια σας,
αν και είμαι αρκετό καιρό στο φόρουμ είναι το πρώτο μου ποστ. Εδώ και 2,5 περίπου χρόνια είχα ένα xperia x10i και προχθές ξεκόλλησε η υποδοχή micro usb από την πλακέτα Επομένως πάω για ένα μεταχειρισμένο κινητό (γιατί διαθέτω λίγα χρήματα). Ήθελα να έχω την άποψή σας και να με βοηθήσετε μιας και κλίνω προς το 4s.

Αρχικά είμαι μεταξύ των δυο συσκευών (μεταχειρισμένα και τα δυο) 4s (360€ +5 μήνες εγγύηση) και s3(450€ +7 μήνες~ εγγύηση). Η ερώτησή μου δεν είναι ποια είναι πιο καλή. Η ερώτησή μου είναι ότι ποια συσκευή μπορώ να πουλήσω σε καλύτερη τιμή μετά από 1 ή 2 χρόνια, καθώς το xperia που είχα πάρει στα 500+ μετά από δυο χρόνια μπορούσες να το πουλήσεις με το ζόρι στα 150. Το ρωτάω αυτό γιατί παίζει να τα βάλω σε αγγελία και τα δύο μετά από χρήση λίγο μηνών (το ένα λόγο του μεγέθους το άλλο λόγο του ıos)
Άλλη ερώτηση είναι αν μετά από 4 χρόνια χρήσης android θα μπορέσω να μείνω ευχαριστημένος με το ios. Να είμαι ειλικρινής μαζί σας (γιατί μόνο έτσι νομίζω ότι μπορείτε να με βοηθήσετε) ότι στο 4ς με έλκει στο 80% το σχέδιό του ( το καλύτερο design αναμφισβήτητα μέχρι στιγμής για μένα) γιατί δεν έχω ιδέα για τα άλλα που προσφέρει το κινητό. Σε καμία περίπτωση δεν το σκέφτομαι για να “πουλήσω μούρη” όπως λένε αρκετή καθώς στο περιβάλλον που είμαι όλοι με ξέρουν από παιδική ηλικία και πιστεύω πως αν κάποιος αγοράζει ένα κινητό για να κλέψει το ενδιαφέρων μάλλον δεν θα έχει τα ερωτήματα που έχω εγώ.

Όπως καταλαβαίνεται τα δεδομένα και τα ερωτήματά μου είναι πολύ συγκεκριμένα και δεν θα με βοηθούσε μια συζήτηση σε μορφή κόντρας μεταξύ δύο συσκευών, θα με ενδιέφερε να ακούσω τις απόψεις φίλων που έχουν περάσει στο ios μετά από χρήση android, και ότι άλλο πιστεύεται πως θα έπρεπε να ξέρω πριν κάνω την επιλογή μου. Σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στο κόπο να διαβάσετε αυτά που έγραψα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimlos

jimlos

    iPH Addict

  • 857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:jimlost

Δημοσίευση 02/10/2012 - 14:51

κοιτα σιγουρα το 4s θα εχει μεγαλυτερη αξια μετα απο μερικα χρονια σε ςσχεση με το S3,αλλα και οποιδηποτε αλλο κινητο της κατηγοριας αυτης....

τωρα σαν χρηστης android που εισαι δεν ξερω κατα ποσο θα σε ικανοπο9ησει το IOS αλλα δεν εχεισ να χασεις και τπτ....
περνεις το 4s και αν δεν σου κανει το πουλας κασι ξαναπερνεις ενα Αndroid .....δεν προκειτε να χασεις τπτ.....

εσυ αποφασιζεις

Τελευταία επεξεργασία από: jimlos, 02/10/2012 - 14:51


#3   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 14:52

Ένα απο τα θετικά στοιχεία του iPhone είναι η μεταπωλητική αξία. Σε αυτό δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.. Κάνε μια βόλτα στις αγγελίες και θα καταλάβεις..

Η τιμή που έχεις βρει για το 4S είναι πάρα πολύ καλή αλλά και ύποπτη ταυτόχρονα.. Ψαξ'το λίγο παραπάνω..

Τώρα, όσον αφορά τη μετάβαση απο Android θα δεις αρκετές διαφορές στο iOS. Πιο άμμεσο, χωρίς Lag και με μηδεν κολλήματα..

Δύσκολα θα φύγεις μετά.. Ο,τι άλλο θες, ρωτάς.. Και καλορίζικο..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#4   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:02

παιδιά το κινητό(4ς) θα το αγοράσω χέρι-χέρι από ένα παιδί με απόδειξη κλπ, τώρα μου είπε ότι μπορώ να το τσεκάρω όπως και όσο θέλω πριν το αγοράσω, και σκέφτομαι να βάλω και την κάρτα sim που έχω (έβγαλα ένα micro sim), τώρα που το γράφω υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν η συσκευή που έχω στα χέρια μου είναι συσκευή που αναγράφεται πάνω στην απόδειξη μέσο ιμει; Πώς αλλιώς μπορώ να τσεκάρω την συσκευή αν έχετε εσείς κάτι να μου προτείνετε; (αλλά δεν νομίζω να είναι κάνα μαϊμού ρε παιδιά τέτοιο θράσος λέτε να έχει κάποιος)

Επίσης ήθελα να ξέρω και τι παίζει με δωρεάν εφαρμογές στο app store (πχ όλα τα free που υπάρχουν στο Play διατίθενται εξίσου free και στο appstore)

#5   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:08

παιδιά το κινητό(4ς) θα το αγοράσω χέρι-χέρι από ένα παιδί με απόδειξη κλπ, τώρα μου είπε ότι μπορώ να το τσεκάρω όπως και όσο θέλω πριν το αγοράσω, και σκέφτομαι να βάλω και την κάρτα sim που έχω (έβγαλα ένα micro sim), τώρα που το γράφω υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν η συσκευή που έχω στα χέρια μου είναι συσκευή που αναγράφεται πάνω στην απόδειξη μέσο ιμει; Πώς αλλιώς μπορώ να τσεκάρω την συσκευή αν έχετε εσείς κάτι να μου προτείνετε; (αλλά δεν νομίζω να είναι κάνα μαϊμού ρε παιδιά τέτοιο θράσος λέτε να έχει κάποιος)

Επίσης ήθελα να ξέρω και τι παίζει με δωρεάν εφαρμογές στο app store (πχ όλα τα free που υπάρχουν στο Play διατίθενται εξίσου free και στο appstore)


Να ανοίξεις τη συσκευή, να βάλεις τη SIM σου και να πας ρυθμίσεις - γενικά - πληροφορίες να δεις αν είναι τα ίδια.

Καλό βέβαια θα ήταν να έπαιρνες κάποιον μαζί σου που ξέρει..

Για τις εφαρμογές, μπορείς να βρείς ο,τι θες. Υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές οι οποίες είναι δωρεάν. Επίσης και προσφορές, που για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι Paid γίνονται Free.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#6   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:12

Να ανοίξεις τη συσκευή, να βάλεις τη SIM σου και να πας ρυθμίσεις - γενικά - πληροφορίες να δεις αν είναι τα ίδια.

Καλό βέβαια θα ήταν να έπαιρνες κάποιον μαζί σου που ξέρει..

Για τις εφαρμογές, μπορείς να βρείς ο,τι θες. Υπάρχουν πολλές καλές εφαρμογές οι οποίες είναι δωρεάν. Επίσης και προσφορές, που για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι Paid γίνονται Free.


Φίλε nikosgnr θα κάνω αυτό που μου είπες αλλά δυστυχώς δεν έχω κανέναν στην παρέα με iphone είμαι ο πρώτος που θα φύγει από το android. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

#7   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:16

Επισης να του πεις η συσκευη να ειναι ενεργοποιημενη γιατι αν κανει restore και στο φερει να βαλεις τη sim σου πρεπει να εχεις wifi για να το ενεργοποιησεις.Αλλιως δεν θα μπορεις να μπεις στο μενου.

#8   billthes

billthes

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:billthes

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:16

Φίλε nikosgnr θα κάνω αυτό που μου είπες αλλά δυστυχώς δεν έχω κανέναν στην παρέα με iphone είμαι ο πρώτος που θα φύγει από το android. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

αν είσαι απο σαλονικα μπορούμε να παμε παρέα να το ελέγξουμε μαζί

#9   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:19

Επίσης να ξέρεις ότι το iPhone δεν διαθέτει δυνατότητα αποστολής δεδομένων (φωτο,μουσικής κλπ) με Bluetooth όπως επίσης είναι υποχρεωτική η χρήση του iTunes για εισαγωγή τραγουδιών. Απλά το αναφέρω διότι ήσουν χρήστης android και αυτά ίσως να μην τα ξέρεις
Επίσης δεν έχει ράδιο.
Μην με φάτε απλά τα έγραψα για να ξέρει το παιδί τι θα αγοράσει. Δεν είπα ότι είναι απαραίτητα.

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 02/10/2012 - 15:20


#10   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 15:19

Φίλε nikosgnr θα κάνω αυτό που μου είπες αλλά δυστυχώς δεν έχω κανέναν στην παρέα με iphone είμαι ο πρώτος που θα φύγει από το android. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...


Kαι δε θα ξαναγυρίσει.. :)

Τίποτα.. Λίγο προσεχτικός να είσαι με τα παραπάνω. Πιο βασικό απ'ολα να είναι ελληνικό και όχι κλειδωμένο.. Αφού όμως θα σου φέρει απόδειξη αγοράς, μη σε αγχώνει.. Απλά να δεις το IMEI αν είναι το ίδιο.. Και φυσικά, αν έχεις σήμα βάζοντας τη SIM σου.

Απο 'κει και πέρα θα κοιταξεις το εξωτερικό κομμάτι για τυχόν φθορές και το λειτουργικό στα κουμπιά..

Καλή αγορά λοιπόν..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#11   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:50

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σε λίγο θα πάω να ελέγξω την συσκευή,

@AvgoustisP ήξερα πως το 4s έχει bluetooth, αλλά τέλος πάντων δεν υπάρχει κανένας τρόπος να στείλεις τις φωτογραφίες και γενικά τα αρχεία σου; όσον αφορά την χρήση του iTunes για εισαγωγή τραγουδιών μπορώ δηλαδή με το iTunes να μεταφέρω στο κινητό ότι τραγούδια έχω στον υπολογιστή χωρίς κόστος ή πρέπει να αγοράσω το κάθε τραγούδι; Το ράδιο δεν με πειράζει έχω MW600 της σονυ.

#12   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:54

Τα τραγουδια που εχεις στο pc θα τα περασεις μεσω itunes.Δεν αγοραζεις τιποτα.Για να στειλεις με bluetooth πρεπει να κανεις jailbreak.

#13   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 02/10/2012 - 16:57

αν είσαι απο σαλονικα μπορούμε να παμε παρέα να το ελέγξουμε μαζί


φίλε μου σ' ευχαριστώ είμαι από Θεσσαλονίκη απλά τώρα πάω να δω την συσκευή αν όλα μου φανούν οκ από αύριο μπορεί να σε ενοχλήσω να πάμε μαζί να κάνουμε ένα τελευταίο τεστ και να το πάρουμε. Ευχαριστώ όλους πραγματικά παιδιά...
Σκέφτομαι μόνο αυτό με την χρήση του Bluetooth τώρα που το έψαξα λιγάκι αν και διαβάζω κάτι για Jailbreak?? κλπ.

#14   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/10/2012 - 17:00

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σε λίγο θα πάω να ελέγξω την συσκευή,

@AvgoustisP ήξερα πως το 4s έχει bluetooth, αλλά τέλος πάντων δεν υπάρχει κανένας τρόπος να στείλεις τις φωτογραφίες και γενικά τα αρχεία σου; όσον αφορά την χρήση του iTunes για εισαγωγή τραγουδιών μπορώ δηλαδή με το iTunes να μεταφέρω στο κινητό ότι τραγούδια έχω στον υπολογιστή χωρίς κόστος ή πρέπει να αγοράσω το κάθε τραγούδι; Το ράδιο δεν με πειράζει έχω MW600 της σονυ.


Πάρε με το καλό τη συσκευή και τα υπόλοιπα θα τα μάθεις σιγά σιγά..

Εισαγωγή της μουσικής που έχεις στο iTunes θα κάνεις και απο εκεί μετα στο τηλ σου..

Υπάρχουν οδηγοί στο Forum για ο,τι χρειαστείς.. Αν πάλι κολλήσεις, εδώ είμαστε..

Σκέφτομαι μόνο αυτό με την χρήση του Bluetooth τώρα που το έψαξα λιγάκι αν και διαβάζω κάτι για Jailbreak?? κλπ.


Θέμα με το BT υπάρχει στο διαμοιρασμό αρχείων και μόνο σε αυτό.

Το JB, αργότερα.. Ασχολήσου λίγο πρώτα με τη συσκευή και στη συνέχεια προχωράς.. :)
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#15   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/10/2012 - 18:05

Φίλε είναι απλά τα πράγματα, αν βρίσκεις 4s στα 360€ έπρεπε να το είχες είδη στη τζέπη σου, το σκοτώνει ο άνθρωπος. Πράγμα που πρέπει να σε κάνεις ποιο προσεκτικό. Όσο για την μεταπώληση σκέψου ότι 4άρια 2ετών πολούντε στα 320-340.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες