Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Restore error 21-1600-1602-3194


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   kalymnred

kalymnred

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/10/2012 - 20:35

Καλησπερα παιδια!
Θα ηθελα να σας απασχολησω για ενα προβλημα που αντιμετοπιζω τις τελευταιες μερες με το iphone μου..Καταρχην ειμαι κατοχος ενος iPhone 4 με JB 5.1.1 (absinthe 2.0.4).
Το προβλημα παρουσιαστηκε προχθες καθως φορτιζα το κινητο..Το λειτουργικο κολλησε για 1-2 λεπτα και εγινε restart..Απο εκεινη την στιγμη και επειτα ειναι μονιμος σε ενα loop:Εμφανιζει το μηλο για εκκινιση μενει εκει για λιγα δευτερολεπτα και επειτα restart και παλι..Πιστευα οτι θα ειναι καποιο προβλημα του software οποτε πραγματοποιησα αρκετες αποπειρες restore απο ιΤunes..Αναλυτικα εχω κανει τα εξης:

Εχω βαλει το κινητο σε Pwned dfu mode (απο iREB) και εχω επιχειρησει restore οχι ομως με SIFT+RESTORE καθως δεν με ενδιαφερει αν θα γινει αναβαθμιση σε ΙΟS 6..Τα σφαλματα που βγαζει συνεχως ειναι 1600 και 1602..

Προσπαθησα να ξανακανω restore σε recovery αυτην την φορα και εχω συνεχως το σφαλμα 21..Απο οτι εχω μαθει μεχρι τωρα το συγκεκριμενο οφειλεται σε δυσλειτουργια της μπαταριας καθως οταν αποσυνδεω το κινητο απο το λαπτοπ η οποιαδηποτε εξωτερικη τροφοδοσια αυτο δεν λειτουργει.ακομα και στο restore που η συσκευη επανεκκινειται αρκετες φορες οταν επενερχεται δεν ειναι σε dfu mode..αλλαξα λοιπον μπαταρια αλλα το προβλημα παραμενει..

Κατεβασα την IPSW iPhone3,1_5.1.1_9B206_Restore και εκανα SIFT+Restore απο το iTunes αλλα το ιδιο σφαλμα και παλι..(1600,1602). Εδω δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτη που κατεβασα ειναι η σωστη..απλα ημουν σε 5.1.1 και νομιζα οτι αυτη ειναι η σωστη..

Τελος αφου απο το ΙΤUnes δεν εβγαζα ακρη προσπαθησα να κανω fix recovery με το ΤinyUmbrela και το redsnow στην τελευταια του εκδοση..Και στα δυο δεν μπορουσε να γινει μαλιστα στο redsnow εμφανιζε το σφαλμα Missing keys.plist data.


Δεν εχω αποθηκευσει τα SHSH Blobs στο παρελθον καθως ειμαι κατοχος του κινητου εδω και περιπου ενα μηνα και δεν ετυχε να ασχοληθω με κατι αλλο περα απο το Jailbrake που πραγματοποιησα.

Εχω χαθει η αληθεια ειναι και δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω η να συνδιασω..Μια μικρη βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη!!
Ευχαριστω!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 05/10/2012 - 20:36

Για αρχη πατα στο browser gs.apple.com και πες μας που σε βγαζει

#3   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 05/10/2012 - 20:39

Καλησπερα παιδια!
Θα ηθελα να σας απασχολησω για ενα προβλημα που αντιμετοπιζω τις τελευταιες μερες με το iphone μου..Καταρχην ειμαι κατοχος ενος iPhone 4 με JB 5.1.1 (absinthe 2.0.4).
Το προβλημα παρουσιαστηκε προχθες καθως φορτιζα το κινητο..Το λειτουργικο κολλησε για 1-2 λεπτα και εγινε restart..Απο εκεινη την στιγμη και επειτα ειναι μονιμος σε ενα loop:Εμφανιζει το μηλο για εκκινιση μενει εκει για λιγα δευτερολεπτα και επειτα restart και παλι..Πιστευα οτι θα ειναι καποιο προβλημα του software οποτε πραγματοποιησα αρκετες αποπειρες restore απο ιΤunes..Αναλυτικα εχω κανει τα εξης:

Εχω βαλει το κινητο σε Pwned dfu mode (απο iREB) και εχω επιχειρησει restore οχι ομως με SIFT+RESTORE καθως δεν με ενδιαφερει αν θα γινει αναβαθμιση σε ΙΟS 6..Τα σφαλματα που βγαζει συνεχως ειναι 1600 και 1602..

Προσπαθησα να ξανακανω restore σε recovery αυτην την φορα και εχω συνεχως το σφαλμα 21..Απο οτι εχω μαθει μεχρι τωρα το συγκεκριμενο οφειλεται σε δυσλειτουργια της μπαταριας καθως οταν αποσυνδεω το κινητο απο το λαπτοπ η οποιαδηποτε εξωτερικη τροφοδοσια αυτο δεν λειτουργει.ακομα και στο restore που η συσκευη επανεκκινειται αρκετες φορες οταν επενερχεται δεν ειναι σε dfu mode..αλλαξα λοιπον μπαταρια αλλα το προβλημα παραμενει..

Κατεβασα την IPSW iPhone3,1_5.1.1_9B206_Restore και εκανα SIFT+Restore απο το iTunes αλλα το ιδιο σφαλμα και παλι..(1600,1602). Εδω δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτη που κατεβασα ειναι η σωστη..απλα ημουν σε 5.1.1 και νομιζα οτι αυτη ειναι η σωστη..

Τελος αφου απο το ΙΤUnes δεν εβγαζα ακρη προσπαθησα να κανω fix recovery με το ΤinyUmbrela και το redsnow στην τελευταια του εκδοση..Και στα δυο δεν μπορουσε να γινει μαλιστα στο redsnow εμφανιζε το σφαλμα Missing keys.plist data.


Δεν εχω αποθηκευσει τα SHSH Blobs στο παρελθον καθως ειμαι κατοχος του κινητου εδω και περιπου ενα μηνα και δεν ετυχε να ασχοληθω με κατι αλλο περα απο το Jailbrake που πραγματοποιησα.

Εχω χαθει η αληθεια ειναι και δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω η να συνδιασω..Μια μικρη βοηθεια θα ηταν ευπροσδεκτη!!
Ευχαριστω!



Kαλησπέρα, αφού έκανες Jailbreak πριν ένα μήνα τότε ίσως σου έχει σώσει τα SHSH το Cydia.

Καλύτερα να δεις πρώτα αν στα έχει σώσει για να κάνεις Restore σε iOS 5.1.1

Για να δούμε αν τα έχεις κάνε τα παρακάτω:
  • Κατέβασε το redSn0w 0.9.14b2
  • Σύνδεσε το iPhone στο PC
  • Βάλε το iPhone σε DFU
  • Πήγαινε redSn0w-Extras-SHSH Blobs-Stitch και γράψε κάπου το ECID
  • Πήγαινε redSn0w-Extras-SHSH Blobls-Query και γράψε το ECID
  • Γράψε εδώ τι θα σου εμφανίσει


Για τα errors πολύ πιθανό να φταίνε τα hosts σου. Ακολούθησε τον τρόπο με την αντικατάσταση καθαρού. Καθαρό αρχείο θα βρεις ΕΔΩ

#4   kalymnred

kalymnred

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/10/2012 - 21:24

τα host μου ειναι καθαρα..το ξερω αυτο καθως εμφανιζε το σφαλμα 3194..εχω διαγραψει τα entries στο host file και απο τον browser στο url http://gs.apple.com με πηγαινει σε κενη σελιδα με link της Apple και οχι στην Cydia..

εχω μπει σε powned dfu με το iReb..Στο redSn0w-Extras-SHSH Blobs-Stitch εμφανιζει:ΕCID:2506349176311 ενω στο redSn0w-Extras-SHSH Blobls-Query αφου ορισω το πιο πανω ECID μου εμφανιζει ενα παραθυρο με τα ακολουθα:
iPhone3,1 2506349176311 full blobs:
5.0.1, 5.1.1

#5   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 05/10/2012 - 21:25

τα host μου ειναι καθαρα..το ξερω αυτο καθως εμφανιζε το σφαλμα 3194..εχω διαγραψει τα entries στο host file και απο τον browser στο url http://gs.apple.com με πηγαινει σε κενη σελιδα με link της Apple και οχι στην Cydia..

εχω μπει σε powned dfu με το iReb..Στο redSn0w-Extras-SHSH Blobs-Stitch εμφανιζει:ΕCID:2506349176311 ενω στο redSn0w-Extras-SHSH Blobls-Query αφου ορισω το πιο πανω ECID μου εμφανιζει ενα παραθυρο με τα ακολουθα:
iPhone3,1 2506349176311 full blobs:
5.0.1, 5.1.1



Αν το iPhone είναι Ελληνικό, κατέβασε την .IPSW του iOS 5.1.1(9Β206) και ακολούθησε το video.

http://www.youtube.com/watch?v=00mQyrR_Uuk&feature=youtube_gdata_player

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 05/10/2012 - 21:25


#6   kalymnred

kalymnred

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/10/2012 - 21:50

εχω ακολουθησει τον οδηγο κατα γραμμα..δημηουργησα την costum ipsw: 2506349176311_NO_BB_iPhone3,1_5.1.1_9B206_Restore και με την οποια κανω Sift+Restore στο iTunes..Η διαδικασια αρχιζει κανονικα μεχρι που φτανει στο σημειο "Preparing iPhone for Restore" Εκει η συσκευη κανει restart και απο οτι βλεπω βγαινει απο dfu mode (εμφανιζει παλι το μηλο και κανει παλι το ιδιο loop..) Mετα απο λιγο το restore σταματαει με error 1602..

#7   kalymnred

kalymnred

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 05/10/2012 - 21:57

το κινητο δεν ξερω αν ειναι ελληνικο η οχι..το εχω παρει μεταχειρισμενο και σε πολυ καλη κατασταση μεχρι τωρα..Μπορω καπως να το δω αυτο?

#8   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 05/10/2012 - 22:00

Με το video που σου έδωσα πιο πάνω, δεν αναβαθμίζεις την Baseband και έτσι αν είναι ξένο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δημιούργησε ένα νέο χρήστη στο PC, εγκατέστησε το iTunes, απενεργοποίησε το firewall και κάνε εκεί την όλη διαδικασία.





Υ.Γ. Αφού έχεις κάνει Jailbreak με το Absinthe, τότε είναι Ελληνικό(ξεκλείδωτο). Άρα μπορείς να παραλείψεις το βήμα με την δημιουργία NO_BB

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 05/10/2012 - 22:00


#9   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/10/2012 - 20:53

νικο καλησπερα....εκανα σε ενα iphone 4 οτι ακριβως λεει ο οδηγος...και μου εβγαζε συνεχεια ερρορ -1.....τι να φταιει? :/

#10   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 07/10/2012 - 20:59

νικο καλησπερα....εκανα σε ενα iphone 4 οτι ακριβως λεει ο οδηγος...και μου εβγαζε συνεχεια ερρορ -1.....τι να φταιει? :/


Αν έκανες Restore με Custom NO_BB .IPSW τότε δεν πετάει error -1.

Χωρίς την ΝΟ_ΒΒ πετάει.

Τώρα, μετά το error όπως είναι το iPhone, πάτα το "Recovery Fix" από τα Extras του redSn0w. Εκεί θα δεις πως το Next είναι αχνό και δεν μπορείς να το πατήσεις. Γι αυτό, βάλε το iPhone σε DFU ώστε να πατηθεί μόνο του το Next.

#11   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/10/2012 - 21:06

Αν έκανες Restore με Custom NO_BB .IPSW τότε δεν πετάει error -1.

Χωρίς την ΝΟ_ΒΒ πετάει.

Τώρα, μετά το error όπως είναι το iPhone, πάτα το "Recovery Fix" από τα Extras του redSn0w. Εκεί θα δεις πως το Next είναι αχνό και δεν μπορείς να το πατήσεις. Γι αυτό, βάλε το iPhone σε DFU ώστε να πατηθεί μόνο του το Next.

Τωρα δεν το εχω εδω....το παλευα το απογευμα...εντωμεταξυ εκανα αυτο που ειπες μετα το ερρορ και δεν εμπαινε με τιποτα σε dfu ετσι οπως ηταν σε recovery..οποτε αναγκαστηκα και περασα την 6 και παλι απο την αρχη αλλα παλι μου εβγαλε ερρορ...εχω φτιαξει custom....Ετσι οπως ακριβως το κανεις στο βιντεο

#12   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 07/10/2012 - 21:17

Κατα πάσα πιθανότητα δεν δεν ακολουθούσες σωστά τους χρόνους για το DFU.

#13   ilionmelegos21

ilionmelegos21

    iPH Elite Poster

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 07/10/2012 - 21:20

Κατα πάσα πιθανότητα δεν δεν ακολουθούσες σωστά τους χρόνους για το DFU.

Καλα αστο αυτο...το ερρορ ομως?..γιατι το εβγαζε?..και δυο φορες που δοκιμασα κιολας...

#14   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 08/10/2012 - 00:33

Καλα αστο αυτο...το ερρορ ομως?..γιατι το εβγαζε?..και δυο φορες που δοκιμασα κιολας...


Αν δεις και το άλλο video που έχω φτιάξει(που δεν χρησιμοποιώ NO_BB .IPSW) και είσαι παρατηρητικός, θα καταλάβεις γιατί βγάζει το error.

Γενικά, δεν έχω δει αναφορά για το error αυτό κατά το Downgrade, αλλά είναι ένα puzzle που αν συνδέσεις όλα τα κομμάτια θα καταλάβεις τον λόγο της ύπαρξης του. ;)

#15   thachri

thachri

    iPH User

  • 164 μηνύματα
  • Twitter:@ThanosChristou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/10/2012 - 22:41

παιδιά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το ερρορ 1602 διάβασα όλο το θέμα έκανα όλα τα βήματα αλλά πάλι το ίδιο..!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες