Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ελλάδα η αλλού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Ελλάδα η αλλού

ποιοι από σας σκέφτεσαι να εγκαταλείψετε την Ελλάδα ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#16   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 07/10/2012 - 21:53

Οποιος εχει ηδη κατι δικο του ή ειναι σε μια δουλεια οκ μπορει να το παλεψει. Οσοι ομως τωρα αρχιζουμε την καριερα μας ειναι αδυνατον να κανουμε κατι αξιοπρεπες εδω. Βλεπε κατωτατο μισθο, βλεπε ανεργια στους νεους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 08/11/2012 - 01:10

Εμένα εχοντας ζησει τρια χρονια εξω, μου φαινεται πολυ οικειο το εξωτερικο, οποτε με το που τελειωσω εννοειται πως θα ειναι προτεραιοτητα μου. Ας εχει και στην Ελλαδα δουλειες μεχρι τοτε(νταξει ειπαμε και μια βλακεια)

#18   hulio

hulio

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/11/2012 - 01:12

εδω και αναμενουμε τις καλυτερες μερες...

#19   tamis

tamis

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2012 - 01:20

Αχχχ... δεν σκεφτομαι να φύγω όπως ψήφισα επειδή είναι η οικονομία μας σκατά... αλλά γιατί έχω βαρεθεί την μίρλα και την γκρίνια που μας διακατέχει σαν έθνος... έχουμε γωνιακό μαγαζί και το έχουμε υπο κατεδάφιση... είμαστε αγενείς, απολίτιστοι και παρτάκιδες... Το λέω με μεγάλη λύπη διότη έχω την τύχη να έχω ζήσει πολύ στο εξωτερικό και να έχω ταξιδέψει πάρα πολύ σε όλων τον κόσμο... και αυτό που βλέπω είναι οτι δεν αλλάζουμε σαν νοοτροπία... η αρπαχτή και το δε βαριέσαι έχει χαραχτεί στο DNA μας βαθιά... δυστηχώς...
πρωσοπικά έχω μια υγιής επιχείρηση ατομική και παρόλ' αυτά σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φυγω σε κάποια χώρα σαν τον καναδά...

γνώμη μου προσωπική χωρίς να θέλω να θίξω το εθνικό αίσθημα κάποιων... ;)

#20   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 08/11/2012 - 01:22

Αχχχ... δεν σκεφτομαι να φύγω όπως ψήφισα επειδή είναι η οικονομία μας σκατά... αλλά γιατί έχω βαρεθεί την μίρλα και την γκρίνια που μας διακατέχει σαν έθνος... έχουμε γωνιακό μαγαζί και το έχουμε υπο κατεδάφιση... είμαστε αγενείς, απολίτιστοι και παρτάκιδες... Το λέω με μεγάλη λύπη διότη έχω την τύχη να έχω ζήσει πολύ στο εξωτερικό και να έχω ταξιδέψει πάρα πολύ σε όλων τον κόσμο... και αυτό που βλέπω είναι οτι δεν αλλάζουμε σαν νοοτροπία... η αρπαχτή και το δε βαριέσαι έχει χαραχτεί στο DNA μας βαθιά... δυστηχώς...
πρωσοπικά έχω μια υγιής επιχείρηση ατομική και παρόλ' αυτά σκέφτομαι να τα παρατήσω όλα και να φυγω σε κάποια χώρα σαν τον καναδά...

γνώμη μου προσωπική χωρίς να θέλω να θίξω το εθνικό αίσθημα κάποιων... ;)

Δυστυχως η αληθεια ποναει... Και την βλεπεις οταν μενεις εξω

#21   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/11/2012 - 01:33

Εγω απο τον Απρίλιο βρίσκουμε Γερμανία, απο τον Νοέμβριο είχε παει η γυναίκα μου με την μικρή και τέλος εγω με τους μεγάλους γιους μου, παιδια όντως αν δεν έχεις κάποιον δικό σου είναι ρίσκο μεγάλο, σπίτια δεν νοικιάσουν τουλάχιστον εδω στην Γερμανία αν δεν έχεις φετραχ,(συμβόλαιο εργασίας),εμεις ειχαμε τα πεθερικα μου και την βολεψαμε ευκολα,ευτυχώς έχουμε δουλειές και οι δυο και μπορω να πω ότι τα λεφτά είναι αρκετά.πεφτουν και 558€ κάθε μήνα για τα τρία παιδια και είναι όλα καλα δόξα το Θεό.
Δεν μου λύπη καθόλου η Ελλάδα , λυπάμαι που το λέω αλλα έτσι είναι , ζω σε ένα κράτος που σε μαθαίνει να το σέβεσαι και να σε σέβεται και αυτο.

#22   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 08/11/2012 - 01:35

Το αργότερο μέχρι τέλος Ιουνίου του 13 που έρχεται... αν όλα πάνε καλά θα είμαι Λονδίνο.

#23   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2012 - 02:53

εγώ γύρισα από γερμάνια 4000 το μήνα αλλά σαν την Ελλάδα δεν έχει και ελπίζω να μείνω εδώ έστω και για λιγότερα

#24   sofser

sofser

    iPH Member

  • 221 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 08/11/2012 - 06:38

αν μπορούσα θα έφευγα μακριά
ούτε να τους βλέπω ούτε να τους ακουω

#25   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/11/2012 - 07:00

Εγώ πάλι προς το παρόν θα μείνω και θα εύχομαι να φύγουν και όσοι περισσότεροι γίνεται.
Αυτοί που θα μείνουν θα είναι και οι πιο αντιπροσωπευτικοί του "είδους" που αποκαλείται Έλληνας τις μέρες μας...

Χαίρομαι να συνεργάζομαι με ανθρώπους του συγκεκριμένου είδους διότι δεν έχουν αρχές , φιλότιμο , τρόπους και γιατί πάνω από όλα μπορείς να τους κοροϊδέψεις εύκολα λόγω της κουτοπονηριάς-βλακείας που τους διακατέχει.

Διαβάζοντας εκτενώς τη σύγχρονη ελληνική ιστορία μπορώ να πω με σιγουριά ότι δε νιώθω καθόλου πατριώτης και δε λυπάμαι για ότι συμβαίνει ή θα συμβεί σε αυτόν τον τόπο.
Εξάλλου δεν έχουν περάσει ούτε 100 χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή...

Η ταυτότητα και το διαβατήριο μου μπορεί να γράφουν οτιδήποτε , πάντως έλληνας όπως αυτό εκφράζεται από το μέσο όρο των ανθρώπων που κατοικούν στο έδαφος που ονομάζεται ελλάδα δεν ένιωσα ποτέ.


Ευχαριστώ τους γονείς μου που μου έδωσαν τη δυνατότητα της επιλογής , την ίδια δυνατότητα θα δώσω και εγώ στα δικά μου παιδιά και θα στηρίξω όποια τους απόφαση...

Πατρίδα για μένα είναι ο τόπος που με κάνει να νιώθω οικείος και οι άνθρωποι οι οποίοι συμβαδίζουν με τη νοοτροπία , τα πιστεύω και τις αρχές μου...

Υπό αυτή την έννοια σήμερα δε ζω στην πατρίδα μου αλλά περνάω υπέροχα...

Όταν η ανάγκη μου θα αλλάξει , ίσως αλλάξω και τόπο...


Τόσο απλά...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 08/11/2012 - 07:04


#26   giannhspatra

giannhspatra

    iPH Enthousiast

  • 384 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2012 - 07:10

Μη σας τρομάζει το έξω... Ευρώπη γενικά ισχύει και το equal oprtunities οπότε αμα είστε στη χώρα που θέλετε μέσω agents θα βρεθεί δουλειά στο αντικείμενο σας αργά ή γρήγορα..
πάντως θα συμφωνήσω με προλαλήσαντες... σαν την Ελλάδα δέν έχει...
Για να απαντήσω και στη δημοσκόπηση και εγώ είμαι ήδη έξω...

#27   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 08/11/2012 - 07:34

Εγω παντως κοντρα στο ρευμα ενω εμενα εξω με τη γυναικα κ 2 παιδια γυρισαμε Ελλαδα πριν κανα μηνα.

Δεν ειχα παραπονο, ολλανδια μεναμε μιας κ η συζηγος εινα απο κει, καλα λεφτα 8αωρο πενθημερο με αδειες επιδωματα κτλ ολα κομπλε.

Απλα δεν βρισκαμε σπιτι ευκολα εκει που ειχαμε βρει δουλεια κ στα πεθερικα κοντα δεν εβρισκα δουλεια εγω, που μπορουσαμε να νοικιασουμε πιο ευκολα σπιτι.

τα παιδια ηταν κλεισμενα μεσα ολη μερα γιατι μεναμε 4ο οροφο χωρις ανσανσερ οποτε τα μαζεψαμε κ βουρ πισω!

Τελευταία επεξεργασία από: malias4, 08/11/2012 - 07:35

iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#28   melisokomos

melisokomos

    iPH Enthousiast

  • 366 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/11/2012 - 07:55

Τα πεθερικά μου ζουν εδώ και 35 χρονια στη Γερμανία.με πολυ καλές δουλειές και εισόδημα δυνατό μου λένε να πάρω γυναίκα και παιδί και να πάω και εγω.δεν θα με διώξουν απο τον τόπο μου!θα κάτσω στην ΕΛΛΑΔΑ και θα πολεμησω με ότι έχω για ένα καλύτερο αυριο για τον γιο μου.

#29   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 08/11/2012 - 08:10

Λέω να ζήσω και να πεθάνω στην Ελλάδα....

#30   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 08/11/2012 - 08:48

Καλή δύναμη παιδιά σε ότι και αν επιλέξετε.

Μονο την προσωπικη μου εμπειρια μπορω να καταθεσω εδω: Νομίζω ειναι πάρα πολύ δύσκολο για εναν Έλληνα να αφήσει την χώρα χωρίς ημερομηνία λήξης/επιστροφής. Δεν θα μπορούσα ποτε να αποφασίσω να φύγω απο την χώρα οριστικά. Εχω δουλέψει στο εξωτερικό για 2 χρόνια σε μια υπέροχη χώρα και παρολα αυτα καθε τρείς μήνες έπρεπε να παίρνω την δόση μου. Τα πάντα ηταν εξαιρετικα (εργασία, μισθός, κράτος, άνθρωποι) δεν σκέφτηκα όμως ουτε μια στιγμή οτι μπορεί να μείνω για πάντα.

Για όσους ασχολούνται με τον τομέα της τεχνολογίας, να προσθέσω απλώς οτι υπάρχει και μια ακόμη εναλλακτική λύση: Ειναι η δουλειά απο εδώ για εργοδότη του εξωτερικου. Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που μπορώ και κάνω ακριβώς αυτο αυτη την στιγμή καθώς συνδυάζει τα καλύτερα απο την Ελλαδα και το εξωτερικο.Η τεχνολογία ευτυχώς παρέχει άνετα αυτη την δυνατότητα και εμείς οι Έλληνες (σε αντίθεση με την αντίληψη που εχει με τρόπο φθηνό και λαικίστικο διαμορφωθει στην κοινη γνώμη των Ευρωπαίων "φίλων" μας) θεωρούμαστε πολύ εργατικοί και ικανοί και ειμαστε περιζήτητοι σε αλλά μέρη του πλανήτη. Ψάξτε το λοιπόν όσοι μπορείτε.

Και παλι καλή δύναμη σε όλους .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες