Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ελλάδα η αλλού


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Ελλάδα η αλλού

ποιοι από σας σκέφτεσαι να εγκαταλείψετε την Ελλάδα ?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2012 - 15:27

ειναι για να δω ποσοι θα μηνουν

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/10/2012 - 15:40

Αρχες του χρονου φευγω μαζι με γυναικα και παιδι... ευτυχως η δουλεια που κανουμε μας δινει ευκαιριες στο εξωτερικο. Ουτε που θελω να σκεφτομαι ποια θα ηταν η καταληξη μας εαν δεν ειχα αυτη τη δυνατοτητα.


#3   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/10/2012 - 15:45

Δεν τους την χαρίζω παίδες... Εδώ θα μείνω και θα αγωνιστώ σε κάθε επίπεδο και με κάθε τρόπο!

#4   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/10/2012 - 15:48

δεν θα καταφέρεις τίποτα αν πολεμάνε μόνο λίγα άτομα. αν καθόμαστε και δεχόμαστε τα μέτρα τους θα μας πίνουν το αίμα αν αντιδρούσαμε και δεν πληρώναμε τότε θα ήμουν και εγώ μαζί τους αλλά αφού δεν τότε τι να κάνουμε.

#5   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 06/10/2012 - 21:39

Κι εγώ φεύγω.. Σε 1 χρόνο περίπου θα πάω για μεταπτυχιακό Αμερική και θα το παλέψω πολύ να κάτσω εκεί και πιστεύω θα τα καταφέρω.
Δεν είναι καλό να εγκαταλείπουμε τη χώρα μας, αλλά φτάνει. Ειδικά για έναν νέο που τώρα ξεκινάει την καριέρα του είναι όχι απλά δύσκολο, αλλά αδύνατον να ξεκινήσει απο δω..

#6   likehouse

likehouse

    iPH Member

  • 327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2012 - 22:09

Εγω είδη έφυγα αλλα δεν την παλεύω σαν την Ελλάδα πουθενά!!!!!

#7   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 22:36

δεν θα καταφέρεις τίποτα αν πολεμάνε μόνο λίγα άτομα. αν καθόμαστε και δεχόμαστε τα μέτρα τους θα μας πίνουν το αίμα αν αντιδρούσαμε και δεν πληρώναμε τότε θα ήμουν και εγώ μαζί τους αλλά αφού δεν τότε τι να κάνουμε.


...και θα φύγουμε όλοι? Οι περισσότεροι από αυτούς που φεύγουν έξω έχουν κάτι να τους περιμένει, γι' αυτό και φεύγουν. Ποιος σηκώθηκε, παράτησε τα πάντα εδώ και πήγε έτσι χύμα στο εξωτερικό να ξεκινήσει από το 0? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ!

Τελευταία επεξεργασία από: fANis, 06/10/2012 - 22:37


#8   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 06/10/2012 - 22:45

...και θα φύγουμε όλοι? Οι περισσότεροι από αυτούς που φεύγουν έξω έχουν κάτι να τους περιμένει, γι' αυτό και φεύγουν. Ποιος σηκώθηκε, παράτησε τα πάντα εδώ και πήγε έτσι χύμα στο εξωτερικό να ξεκινήσει από το 0? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ!

Αυτο που περιμενει εξω φιλε ειναι αυτο που λειπει απο τη χωρα μας, δηλαδη αξιοπρεπης εργασια, αξιοπρεπεις μισθοι, περιθωρια εξελιξης και κρατη που σεβονται το φορολογουμενο και του ανταποδιδουν αγαθα...Πραγματα που στην Ελλαδα δεν προκειται να δουμε τουλαχιστον μεχρι τα παιδια μας να γινουν η παραγωγικη ταξη.
Για αυτο οποιος εχει την ευκαιρια δυστυχως εφτασε η στιγμη να ψαξει την τυχη του αλλου

#9   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 23:00

Αυτο που περιμενει εξω φιλε ειναι αυτο που λειπει απο τη χωρα μας, δηλαδη αξιοπρεπης εργασια, αξιοπρεπεις μισθοι, περιθωρια εξελιξης και κρατη που σεβονται το φορολογουμενο και του ανταποδιδουν αγαθα...Πραγματα που στην Ελλαδα δεν προκειται να δουμε τουλαχιστον μεχρι τα παιδια μας να γινουν η παραγωγικη ταξη.
Για αυτο οποιος εχει την ευκαιρια δυστυχως εφτασε η στιγμη να ψαξει την τυχη του αλλου

Δεν αντιλέγω αλλά όλοι αυτοί που φεύγουν έχουν κάτι έτοιμο έξω να τους περιμένει.

#10   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 06/10/2012 - 23:02

Εφυγα ειδη απο περυσι σε μια αξιοπρεπεις χωρα οπως ειναι η Αυστρια!Κριμα ειναι να εγκαταλειπεις την χωρα σου,αλλα οταν δεν εχει να σου προσφερει τπτ αλλο πλεον..πρεπει να κοιταξεις κ το μελλον!!
Θελω να πιστευω οτι θα ξαναγυρισω,καποια στιγμη!!

Δεν αντιλέγω αλλά όλοι αυτοί που φεύγουν έχουν κάτι έτοιμο έξω να τους περιμένει.


Σαν τι ετοιμο εχουμε δλδ εξω που να μας περιμενει?Οικογενεια?Κοντινοι μας φιλοι?Τι?


#11   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 23:07

Εφυγα ειδη απο περυσι σε μια αξιοπρεπεις χωρα οπως ειναι η Αυστρια!Κριμα ειναι να εγκαταλειπεις την χωρα σου,αλλα οταν δεν εχει να σου προσφερει τπτ αλλο πλεον..πρεπει να κοιταξεις κ το μελλον!!
Θελω να πιστευω οτι θα ξαναγυρισω,καποια στιγμη!!



Σαν τι ετοιμο εχουμε δλδ εξω που να μας περιμενει?Οικογενεια?Κοντινοι μας φιλοι?Τι?


Λοιπόν να γίνω πιο συγκεκριμένος. Φεύγουν εύκολα αυτοί που πάνε για σπουδές - μεταπτυχιακά και εννοείται ότι δεν τους νοιάζει ότι θα πάνε σε μία ξένη χώρα. Αυτοί που έχουν οικογένειες όμως φεύγουν μόνο αν έχουν κάποιον συγγενή-φίλο που μπορεί να τους βολέψει σ'ένα σπίτι και να τους βρει μία δουλειά. Ξαναλέω ότι εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να μην είχε τίποτα έξω και να τα παράτησε όλα εδώ για να φύγει.

#12   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 06/10/2012 - 23:15

Λοιπόν να γίνω πιο συγκεκριμένος. Φεύγουν εύκολα αυτοί που πάνε για σπουδές - μεταπτυχιακά και εννοείται ότι δεν τους νοιάζει ότι θα πάνε σε μία ξένη χώρα. Αυτοί που έχουν οικογένειες όμως φεύγουν μόνο αν έχουν κάποιον συγγενή-φίλο που μπορεί να τους βολέψει σ'ένα σπίτι και να τους βρει μία δουλειά. Ξαναλέω ότι εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να μην είχε τίποτα έξω και να τα παράτησε όλα εδώ για να φύγει.



Ειδες τη κανει η κακη νοοτροπια στην Ελλαδα!Δλδ μονος σου δεν μπορεις να βρεις δουλεια κ σπιτι!??
Πρεπει να με φιλοξενησει καποιος σε καναν καναπε διοτι δεν μπορω εγω ο ιδιος να βρω μια πρωτη αξιοπιστη λυση για να μεινω στην αρχη??
Οι περισσοτεροι φοιτητες που φευγουνε εχουνε την οικονομικη υποστηρηξη απο τους μπαμπαδες τους!!
Κ πως να τα παρατησει ο αλλος,οταν μενει στην μαμα που τον ταιζει,τον χαρτζιλικωνει του πλενει τα ρουχα τον σιδερωνει...
Χα..!!
Για τραβα εξω,βρες δουλεια ενα διαμερισματακι να μεινεις..θελει τρεξιμο!!Θελει εστω ενα μικρο κεφαλαιο..για να ξεκινησεις απο καπου..
Κ η δικια μου οικογενεια στην Ελλαδα βρισκεται,οποτε ειμαι ο πρωτος που γνωριζεις δεν ειχε κανεναν στην Αυστρια κ ομως εφυγε...κ ειναι απολυτα ευχαριστημενος!!

Παντα φιλικα

#13   fANis

fANis

    iPH Addict

  • 723 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 06/10/2012 - 23:24

Ειδες τη κανει η κακη νοοτροπια στην Ελλαδα!Δλδ μονος σου δεν μπορεις να βρεις δουλεια κ σπιτι!??
Πρεπει να με φιλοξενησει καποιος σε καναν καναπε διοτι δεν μπορω εγω ο ιδιος να βρω μια πρωτη αξιοπιστη λυση για να μεινω στην αρχη??
Οι περισσοτεροι φοιτητες που φευγουνε εχουνε την οικονομικη υποστηρηξη απο τους μπαμπαδες τους!!
Κ πως να τα παρατησει ο αλλος,οταν μενει στην μαμα που τον ταιζει,τον χαρτζιλικωνει του πλενει τα ρουχα τον σιδερωνει...
Χα..!!
Για τραβα εξω,βρες δουλεια ενα διαμερισματακι να μεινεις..θελει τρεξιμο!!Θελει εστω ενα μικρο κεφαλαιο..για να ξεκινησεις απο καπου..
Κ η δικια μου οικογενεια στην Ελλαδα βρισκεται,οποτε ειμαι ο πρωτος που γνωριζεις δεν ειχε κανεναν στην Αυστρια κ ομως εφυγε...κ ειναι απολυτα ευχαριστημενος!!

Παντα φιλικα


Φιλικά και "τράβα έξω" δε νομίζω να πηγαίνουν μαζί.
Είπα τι κάνει η πλειοψηφία, όχι τι κάνει ο ένας στους 10000000!
Μου φαίνεται μιλάς μόνο για τον εαυτό σου και δεν κατάλαβες και πολλά από αυτά τα λίγα που έγραψα. Ο νέος που δεν έχει σκυλιά, γατιά θα φύγει. Θα πάει εκεί, θα ψάξει για δουλειά στο κάτω - κάτω θα σκουπίζει και πεζοδρόμια που λέει ο λόγος και θα τα βγάλει πέρα. Το θέμα δεν είναι η νεολαία (20-28) αλλά οι οικογένειες. Αυτές πονάνε σ' αυτή την κρίση.
Τον οικογενειάρχη άνθρωπο που έχει μία τετραμελή οικογένεια τον σκέφτηκες πως θα πάει εκεί να ξεκινήσει από το 0? Να ρισκάρει τη δουλειά που έχει εδώ (των 600€) και να πάει σε μία χώρα άγνωστη στα 40 του?

Τελευταία επεξεργασία από: fANis, 06/10/2012 - 23:25


#14   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 06/10/2012 - 23:34

1 στα 10000000;

Ωραια στατιστικα ρε βρηκες εκει...ακου ενας στα 10 μυρρια!!Για ψαξου λιγακι καλυτερα,τι γινετε με το μεταναστευτικο κυμα που φευγει απο ελλαδα απο Ηλικιες των 22-45!!
Μια,χαρα σε καταλαβα,εσυ μαλλον ΔΕΝ θελεις να καταλαβεις οτι στενευουνε τα περιθωρια!Κ φυσικα μιλαω για τον Εαυτο μου,διοτι σου δινω ενα παραδειγμα!!Οποιος εχει τελιωσει μια σχολη,εχει ενα πτυχιο δεν προκειτε να σκουπιζει πεζοδρομια...
Κ ποιος σου λεει οτι η κριση δεν χτυπαει την νεολαια?1 στους 2 νεους ειναι ανεργους...κ εννοειτε οτι ενας οικογενειαρχης δεν μπορει να τα παρατησει ολα κ να παει στην ευχη του θεου!!

#15   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/10/2012 - 00:12

Πολύ σύντομα, σε πολλές χώρες της Ευρώπης οι εργαζόμενοι θα αντιμετωπίσουν παρόμοια επίθεση όπως κι εδώ...
Ηδη Ισπανία και Πορτογαλλία (Εδώ γκρεμίζεται κι ο μύθος ότι μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά κι ότι φταίνε τα λαμόγια κλπ...) πήραν σειρά κι έρχονται κι άλλα πολλά...!
Για αυτό λέω, θα κάτσω εδώ, μέχρι να αλλάξουμε τα πράγματα!
Δεν ζητάω πολλά, μονάχα τον πλούτο που παράγω, ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες