Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3G - Πρώτες Παρατηρήσεις - Άλλα Δίκτυα


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
33 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   kyr

kyr

    iPH Graphics Team

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2008 - 20:41

Δεν ζητάς να σου ενεργοποιήσουν τίποτα... απλά διαλέγεις το συμβόλαιο σου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   chrisantz

chrisantz

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2008 - 01:30

Καλησπέρα σας και καλή αρχή!!! ;D

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το net του Iphone...

1. Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος πως λειτουργεί το GPS του. θέλω να πω.. όταν είμαι στην επιλογή απεικόνισης δορυφόρου, για να δω φώτο της περιοχής αυτό συνδέεται με το net για να την κατεβάσει και με "χρεώνει". Δεν υπάρχει τρόπος να "χαζεύω" τους χάρτες χωρίς να χρεώνομαι? όπως τα κλασσικά GPS, ή αν γίνεται να έχω την επιλογή να συνδέεται μόνο μέσω WiFi και απλά αν δεν μπορει να με ρωτάει αν θέλω να συνδεθεί  μέσω GPRS/3G?

2. Άπαξ και αυτό θέλει να συνδεθεί στο net για την Χ εφαρμογή, πως εγώ μπορώ να του βάλω ένα φρένο και να συνδέεται με το net μόνο όταν του το ζητάω εγώ?
Το μόνο που κατάφερα μέχρι στιγμής σαν μέτρο ασφαλείας για να ελέγχω τις χρεώσεις είναι να βάλω σε διαφορετικές σελίδες στη Homescreen τις εφαρμογές που θέλουν net για να δουλέψουν (καιρός - maps - Utube - Σαφαρι κλπ...)  και σε άλλη σελίδα τις κλασσικές (contacts -pictures κλπ..). όποτε να μην πατάω καταλάθος κάποια και αμέσως αρχίσει να τραβάει δεδομένα...

3. Υπάρχει περίπτωση να κατεβάζει μόνο του δεδομένα στο παρασκήνιο?? (πάντα μιλάω για τις default εφαρμογές του).
πχ αν έχεις ορίσει πόλεις στην εφαρμογή για τον καιρό, να κάνει μόνο του στο παρασκήνιο update τις θερμοκρασίες ή  το κάνει μόνο όταν ανοίγεις την εφαρμογή?

4. Για να συνδεθώ στο safari υπάρχει τρόπος να συνδέομαι μόνο μέσω WiFi? και να αποκλείσω την αυτόματη σύνδεση του μέσω GPRS/3g όταν ανοίγει??

5. Gprs /3G  το ίδιο είναι? αν όχι έχουν διαφορετικές χρεώσεις? (έχω πρόγραμμα από Vodafone με 500 ΜΒ το μήνα, απο αυτά τα 500 δεν τραβάει τα δεδομένα είτε gprs είτε 3G? Δέν έχει να κάνει με Wap Χρεώσεις ε?)


Το ξέρω ρωτάω πολλά αλλά προσπαθώ να βάλω ένα μέτρο στις "αυτόματες" χρεώσεις και παράλληλα να τις αποφύγω μην καταλήξω καμία μέρα με 5.000€ λογαρισμό...

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!


#18   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/09/2008 - 07:52

1) Με το Offline Maps (κατεβάζεις τους χάρτες και τους βλέπεις offline - δεν χρειάζεται σύνδεση GPRS - 3G ή WiFi). Με τον τρόπο αυτό μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Maps.app του iPhone αλλά το GPS δεν θα λειτουργεί.
Υπόψην, χρειάζεται Jailbreak.

2) Με το BossPrefs. Απενεργοποιείς το EDGE - 3G και δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet παρά μόνο όταν τα ενεργοποιήσεις.
Υπόψην, χρειάζεται Jailbreak.

3) Αν δεν ανοίξεις κάποιο .app δεν τρέχει τίποτα μόνο του στο παρασκήνιο το οποίο να απιτεί σύνδεση με internet.

4) Με το BossPrefs. Απενεργοποιείς το EDGE - 3G και δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet μόνο με WiFi. Βέβαια, το iPhone είναι αρκετά έξυπνο και όταν βρεί δίκτυο WiFi αυτόματα συνδέεται και χρησιμοποιεί αυτό έναντι του δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

5) Τα 500MB δεν έχει σχέση από πιο δίκτυο (GPRS ή 3G) θα τα χρησιμοποιήσεις. Απλά με το 3G θα τα 'φας' γρηγορότερα ;-)
Υπόψην, χρειάζεται Jailbreak.

#19   ermisblue

ermisblue

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2008 - 13:31

Μετά από καθόλου θα έλεγα σκέψη πήγα και αγόρασα ένα iPhone 3G 16GB σκέτη συσκευή από την Vodafone. Έχω και ένα iPod Touch και ήμουν πολύ ευχαριστημένος αφού το είχα κάνει Pwn και είχα περάσει μέσα πολλά προγράμματα, αλλά ήθελα να μην κουβαλάω και το κινητό και το iPod μαζί μου, ήθελα μία συσκευή.

Το iPhone 3G...  αφού τελικά την αγόρασα και την είχα στην κατοχή μου για 1 ημέρα αποφάσισα να το κάνω και αυτό Pwn μιας και για να βάλεις iTunes apps χρειάζεσαι iTunes account και φυσικά πιστωτική κάρτα που δεν παίζει! Τελικά μετά από 3 ημέρες συνεχούς Update και Restore και Pwnage κατάφερα να το στρώσω και να λειτουργούν όλα και να μην κρασάρει...

Όλα εκτός από το να έχω πρόσβαση στο internet μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας με καρτοσύνδεση WATCH UP καθώς οι ρυθμίσεις που είχα στο κινητό μου, όσες μπορούσα να βάλω στο iPhone, δεν λειτουργούν.

Τώρα δεν έχω internet αν είμαι στον δρόμο και δεν υπάρχει WiFi. Αυτά ήθελα να πω για να ξελαφρώσω ρε παιδάκι μου και μπας και βρεθεί κανένας Χριστιανός, Μωαμεθανός ή και Βουδιστής για να δώσει μία λύση.

Thanks!

#20   chrisantz

chrisantz

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2008 - 16:40

Έκανα το quickpwn και δουλεύει μια χαρά atm.. αλλά παρατήρησα ότι θέλει κάποιο πρόγραμμα explorer για φακέλους..βρήκα τα εξής:
Iphonebrowser 1.4 ή  Cute ftp?  ποιο από τα 2 είναι καλύτερο για να μπορούμε να δούμε τους φακέλους του Iphone 3g?

#21   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 02/09/2008 - 17:05

Quote

Μετά από καθόλου θα έλεγα σκέψη πήγα και αγόρασα ένα iPhone 3G 16GB σκέτη συσκευή από την Vodafone. Έχω και ένα iPod Touch και ήμουν πολύ ευχαριστημένος αφού το είχα κάνει Pwn και είχα περάσει μέσα πολλά προγράμματα, αλλά ήθελα να μην κουβαλάω και το κινητό και το iPod μαζί μου, ήθελα μία συσκευή.



Το iPhone 3G...  αφού τελικά την αγόρασα και την είχα στην κατοχή μου για 1 ημέρα αποφάσισα να το κάνω και αυτό Pwn μιας και για να βάλεις iTunes apps χρειάζεσαι iTunes account και φυσικά πιστωτική κάρτα που δεν παίζει! Τελικά μετά από 3 ημέρες συνεχούς Update και Restore και Pwnage κατάφερα να το στρώσω και να λειτουργούν όλα και να μην κρασάρει...



Όλα εκτός από το να έχω πρόσβαση στο internet μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας με καρτοσύνδεση WATCH UP καθώς οι ρυθμίσεις που είχα στο κινητό μου, όσες μπορούσα να βάλω στο iPhone, δεν λειτουργούν.



Τώρα δεν έχω internet αν είμαι στον δρόμο και δεν υπάρχει WiFi. Αυτά ήθελα να πω για να ξελαφρώσω ρε παιδάκι μου και μπας και βρεθεί κανένας Χριστιανός, Μωαμεθανός ή και Βουδιστής για να δώσει μία λύση.



Thanks!


Ευχαριστούμε για την εξωτερίκευση των συναισθημάτων σου ermisblue, αλλά βρίσκεσαι σε λάθος thread :-)
Έλα από εδώ: Pυθμίσεις internet (APN, User, Pass)

#22   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/09/2008 - 18:07

Quote

Έκανα το quickpwn και δουλεύει μια χαρά atm.. αλλά παρατήρησα ότι θέλει κάποιο πρόγραμμα explorer για φακέλους..βρήκα τα εξής:

Iphonebrowser 1.4 ή  Cute ftp?  ποιο από τα 2 είναι καλύτερο για να μπορούμε να δούμε τους φακέλους του Iphone 3g?
CuteFtp βεβαια.

#23   andrdive

andrdive

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2008 - 10:51

Καλημέρα, με κάρτα cosmote ενεργοποιημένη η wap υπηρεσία δεν κάνει σύνδεση internet. Υπάρχει καμία λύση;


#24   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2008 - 23:59

να ρωτησω κι εγω κατι σαν κατοχος καρτοκινητης vodafone.
μπορω να αγορασω πακετο ιντερνετ με το οποιο να δουλευουν τα:safari,mail,youtube,appstore,installer,cydia και το maps με GPS?
Eπισης θα ειναι αυτη η ταχυτητα 3G ή EDGE?

#25   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:02

Γεια σας και από μένα! Εγώ πήρα το iPhone 3G μόλις κυκλοφόρησε. Ενώ σε vodafone και wind το internet παίζει κανονικά από 3G, με τη cosmote τίποτα... any help???


[Σημείωση: όλα είναι καρτοκινητά]

#26   noob

noob

    iPH User

  • 155 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:09

To iPhone 3G είναι ξεκλείδωτο από την Vodafone. Όλα τα data των ΟΛΩΝ των εταιρειών παίζουν κανονικά. Το έχω δοκιμάσει και με τις 3 εταιρείες! Ίσως εκεί που είσαι να μην έχεις δυνατό 3G σήμα στην Cosmote - δεν βρίσκω άλλη εξήγηση

#27   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 19:13

Βεβαιωσου οτι εχεις τι σωστες ρυθμισεις

#28   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/09/2008 - 23:11

Μα δεν μου βγάζει καν το σήμα edge ή 3G!

#29   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/09/2008 - 23:16

χμ...το εχεις on απο τις ρυθμισεις?

Aν ναι, τοτε μπορει να μην εχει ενεργοποιηθει η υπηρεσια (δεν ξερω λεπτομερειες μπορει να λεω και βλακεια). Δοκιμασε σε αλλη συσκευη με την ιδια καρτα να δεις. Πιθανοτατα η καρτα φταιει

#30   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2008 - 14:46

Σε ενα sony ericsson που εχω παιζει για 5 δευτερα να μπαινει στο myview και μετα κλεινει...και πανω αριστερα δεν πιανει ουτε gprsa ουτε 3G...λετε να φταιει η καρτα?




greeklish to greek

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες