Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:19

Καλησπέρα, εκτός από τις συγκρίσεις που έχουν γίνει για το πιο είναι καλύτερο, πιο γρήγορο, οθόνη κλπ Καλο θα είναι να ακούσουμε απόψεις / εντυπώσεις εμπειρίες αρχικά προβλήματα που αντιμετώπισαν , ως μέσος χρήστης , που σχημάτισε από την μετάβαση από το ένα τηλέφωνο στο άλλο και συνεχίζουν να είναι κάτοχοι της συσκευής. Από το iOS σε android ή το αντίστροφο.
ΑΛΛΑ από χρήστες που έκαναν την μετάβαση, και όχι γιατί δεν θα αγόραζαν ποτέ το ένα ή το άλλο.
Για να δούμε λοιπόν :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   panais13

panais13

    iPH Contributor

  • 1.155 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:panais13

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:22

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

Η απλότητα του iOS με την προχειρότητα του android δεν μπορεί να συγκριθεί, άποψη μου



#3   SoulRav3r

SoulRav3r

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:27

Ημουν κολλημενος με το IOS,ειχα αλλαξει γυρω στα 4 iphone. Πηγα σε galaxy sii....Φιλε...οκ δεν λεω το ios ποιο απλο..αλλα ειναι θεμα συνηθειας σου αρεσει η οχι.Επισης...τιποτα καλυτερο απο 4.3 ιντσες οθονη.Το μονο κακο ειναι οτι θα δυσκολευτεις λιγο με τις σπασμενες εφαρμογες.

#4   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:30

Παιδιά είναι συγκεκριμένες οι συσκευές που αναφέρομαι, όχι γενικά... για αυτο θέλω απόψεις απο κατόχους που ΈΧΟΥΝ κάνει την μετάβαση.
Ευχαριστώ
:)



#5   SoulRav3r

SoulRav3r

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:38

Ακου, iphone 4 με S2 δεν συγκρινονται..το σ2 ειναι μπροστα...ποσο μαλλον για σ3

#6   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:50

γενικα αν σου αρεσει το πειραγμα το theming στα κινητα σου στο android ειναι πιο προσφορο το εδαφος
αν γενικα θες να εχεις ενα κινητο στην τσαντα σου τσεπη σου που δουλευει σωστα out of the box τοτε το ios ειναι επιλογη σου
Στο ios να ξερεις οτι last ios και jb συνηθως δεν πανε μαζι , ειναι ενας συμβιβασμος που πρεπει να κανεις
στο android παλι εισαι σιγουρος (εκτος σειρας nexus) οτι ΠΟΤΕ δεν θα εχεις την τελευταια εκδοση..
Κατα τα αλλα οτι κανει το ενα κανει και το αλλο απλα στο iphone ειναι πιο ωραια η εμπειρια χρησης ειδικα αμα εχεις και μια osx συσκευη (imac macbook hackintosh etc)

#7   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2012 - 15:57

Οτι συνηθίσεις. Απο iphone...3,4,4s τώρα πήρα android nexus, S3... Η διαφορά στην οθόνη είναι σημαντική. Το ίδιο και στην ανάλυση. Επίσης πλέον και η αφή είναι μια χαρά στα νέα μοντελα. Τώρα αν θές κάποια μείων, ειναι η ποιότητα κατασκευής. Αν δε σου πέσει κάτω οκ. Αλλά να μου πείς τόσα χρήματα κινητά θα τα προσέχεις. Οι πραγματικές τώρα διαφορές ειναι στο λειτουργικό. Αν δουλεύεις με os εφαρμογές...2-3-4 χρόνια και πάς σε android θα κουραστείς για να βρείς αντίστοιχες εφαρμογές. Αλλά το ίδιο είναι και το ανάποδο!

#8   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 19/10/2012 - 16:11

Εγω απο το 4αρι πηγα τον Αυγουστο στο S3 και πλεον δεν μου περναει καν απο το μυαλο να γυρισω πισω.

Βλεπω το 4s του αδερφου μου και ζαλιζομαι, μου φαινεται πλεον απελπιστικα μικρη και φτωχη η οθονη του.

Οσον αφορα το λειτουργικο, στα χερια μου το android ειναι εξισου σταθερο οσο καιρο το δουλευω, πιο ομορφο και τα widget ειναι το κατι αλλο.

Προς θεου, η αποψη ειναι προσωπικη απο τη δικη μου χρηση, τις δικες μου αναγκες και τις δικες μου απαιτησεις.

#9   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 19/10/2012 - 16:24

Καλησπέρα, εκτός από τις συγκρίσεις που έχουν γίνει για το πιο είναι καλύτερο, πιο γρήγορο, οθόνη κλπ Καλο θα είναι να ακούσουμε απόψεις / εντυπώσεις εμπειρίες αρχικά προβλήματα που αντιμετώπισαν , ως μέσος χρήστης , που σχημάτισε από την μετάβαση από το ένα τηλέφωνο στο άλλο και συνεχίζουν να είναι κάτοχοι της συσκευής. Από το iOS σε android ή το αντίστροφο.
ΑΛΛΑ από χρήστες που έκαναν την μετάβαση, και όχι γιατί δεν θα αγόραζαν ποτέ το ένα ή το άλλο.
Για να δούμε λοιπόν :)


Εμένα προσωπικά δεν με δυσκόλεψε η αλλαγή,απλός χρειάζεται να δώσεις στον εαυτό σου 2-3 μέρες στο να καταλάβεις την φιλοσοφία του android.

#10   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/10/2012 - 16:28

Επειδη και εγω εχω δουλεψει και s3 kai galaxy note 2 καθως iphone 4/4s εχω να προσθεσω οτι δεν μπορεις να συγκρινεις τα 2 λιγοσμικα. Πιστευω εξηπυρετουν διαφορετικες αναγκες. Επειδη ειμαι και χρηστης στο xda developers forum την μεγαλυτερη android community σας λεω οτι οποιος λεει με το jb μπορω να κανω αλλα 100 πραγματα με custom rom/kernel μπορεις να κανεις αλλα 1000. Απιστευτες τελειωσεις ταχυτητας θεματα κλπ. Σου λυνει τα χερια αλλα μισο λεπτο μην προσπαθησεις να μου την πει καποιος με ios και jb γιατι στο android μπορεις να φλασαρεις μεχρι και το wifi η το radio! Radio δεν ειναι το ραδιο fm! Βασικα μειωνεκτηματα ειναι οτι ολες οι διαδικασιες ειναι πολυ δυσκολοτερες απο το απλο jb. Φιληκα παντα απλα μην κατακρινεται το ios με το android σαν λογισμικα. Εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες!

Καλυτερα να παραμεινει το τοπικ σε θεμα αισθησης εμφανισης κλπ...αλλιως οποιον τις αναγκες του τις εξυπηρετει το android θα κραζει ios και το αντιθετο. Εχει γινει τοσες φορες!

Τελευταία επεξεργασία από: nikolai92, 19/10/2012 - 16:26


#11   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 19/10/2012 - 16:31

Επειδη και εγω εχω δουλεψει και s3 kai galaxy note 2 καθως iphone 4/4s εχω να προσθεσω οτι δεν μπορεις να συγκρινεις τα 2 λιγοσμικα. Πιστευω εξηπυρετουν διαφορετικες αναγκες. Επειδη ειμαι και χρηστης στο xda developers forum την μεγαλυτερη android community σας λεω οτι οποιος λεει με το jb μπορω να κανω αλλα 100 πραγματα με custom rom/kernel μπορεις να κανεις αλλα 1000. Απιστευτες τελειωσεις ταχυτητας θεματα κλπ. Σου λυνει τα χερια αλλα μισο λεπτο μην προσπαθησεις να μου την πει καποιος με ios και jb γιατι στο android μπορεις να φλασαρεις μεχρι και το wifi η το radio! Radio δεν ειναι το ραδιο fm! Βασικα μειωνεκτηματα ειναι οτι ολες οι διαδικασιες ειναι πολυ δυσκολοτερες απο το απλο jb. Φιληκα παντα απλα μην κατακρινεται το ios με το android σαν λογισμικα. Εξυπηρετουν διαφορετικες αναγκες!

Καλυτερα να παραμεινει το τοπικ σε θεμα αισθησης εμφανισης κλπ...αλλιως οποιον τις αναγκες του τις εξυπηρετει το android θα κραζει ios και το αντιθετο. Εχει γινει τοσες φορες!


Παρά πολύ καλή τοποθέτηση

#12   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 19/10/2012 - 17:01

Καλο θα ηταν επισης να σημειωσουμε οτι μεταξυ των 2 συσκευων android και ios υπαρχει και καποια διαφορα στο ευρος τιμης. Επειδη τα android ειναι πιο φθηνα ομως δεν σημαινει οτι οποιος εξυπηρετηται καλυτερα απο android εξυπηρετηται και πιο ποιοτηκα απο οτι στο iphone που ειναι ακριβοτερο. Αναλογως την αναγκη. Σε καποιους τομεις το εκπληκτικο για μενα galaxy note2 υστερει του iphone.
Θα ηθελα να σημειωσω οτι οποιος δεν εχει την δυνατοτητα για iphone5 αλλα χρηζη αναγκης για καινουργιο κινητο ενα android kοπως το galaxy s3 στα 460ευρο θα του προσφερει οσα του λειπουν.
Θα ηθελα να ακουσω και εγω αλλες αποψεις ομως καθως προκειται να παω απο 4 se galaxy note2. Ουσιαστικα ενα βελτιστοποιημενο s3

#13   gazoole12

gazoole12

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/10/2012 - 17:09

απο 4s πηγα σε s3.και να φανταστειτε παντα εβριζα τα android εχω απο το πρωτο iphone και ελεγα ποτε δεν θα το αλλαξω αλλα..... ηρθε η μερα και εμεινα με το στομα ανοιχτο. για μενα το s3 δεν παιζετε. ειναι παντοφλα το ξερω αλλα η οθονη δεν υπαρχει απο αποψη χρωματων.για ευκολια στην μεταφορα αρχειων δεν το συζητω οτι την πρωτη μερα περασα αμεσως οτι ηθελα με ενα απλο copy paste και οτι εβαλα απο περιεργια ταινια blueray 1080p συγκεκριμενα το prometheus και επαθα πλακα. για τις σπασμενες εφαρμογες που λεει ενας πιο πανω απλα αναφερω οτι υπαρχουν ολες αλλα δεν θα μπω σε λεπτομεριες. η καμερα του φανταστικη πολυ καλυτερη απο του iphone.επισης οταν του εβαλα το 4.1 απο το 4.0.4 δεν χρειαστηκε να περιμενω jb και πολλα αλλα τετοια.αυτα ειχα να πω και επειδη ημουνα και εγω ενας απο αυτους που εκραζαν τα android χωρις να τα εχουνε δουλεψει διαπιστωσα οτι εκανα μεγαλο λαθος. παντα καπου θα υστερει το ενα σε σχεση με το αλλο το θεμα ειναι το τι θελει ο καθενας.αυτα!

και κατι τελευταιο επειδη δουλευω σε μαγαζι με κινητα δεν θελω να πω ονομα φυσικα και φεραμε 3 iphone 5 ενα εχω να πω.πολυ ωραιο το αλουμινιο πισω αλλα μην περιμενετε τιποτα σπουδαιο.(προσωπικη αποψη)καμερα πολυ καλη και απιστευτα γρηγορο στο ιντερνετ.οταν λεω ομως απιστευτα το εννοω αλλα ως εκει τιποτα παρπανω

Τελευταία επεξεργασία από: gazoole12, 19/10/2012 - 17:13


#14   flat

flat

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/10/2012 - 17:18

Kατοχος και εγω iphone 4 ειμουν,και ειπα να αλλαξω και να παω στο sg3,δεν το μετανιωσα ουτε λεπτο μπορω να πω,μου δινει τις δυνατοτητες να κανω οτι θελω και να μην εχω στα
ποδια μου το itunes,σε θεμα αγορας παρα πολυ φθηνο,και επισεις οι δυνατοτητες που εχει για να κανεις ειναι πολλες.Εφαρμογες για μεταφωρα στο pc μπαμ μπαμ,οθονη τρελη,
σχεδιασμος αψογος,γενικα δεν πιστεβα οτι θα ξετρελαθω τοσο πολυ απο μια τετοιοα δυνατη συσκευη,ΚΑΙ μην ξεχασω ΜΠΑΤΑΡΙΑ 3,5 μερες αναμονη παρακαλω με ξεζουμισμα πανω στο κινητο!

For me is the best!!

#15   remalifrank

remalifrank

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2012 - 17:37

Εγω θα πω πως σαν πρώην χρήστης android - HTC Desire - και νυν iPhone δεν ξαναγυρναω πίσω .
Θα συμφωνήσω ότι το android ειναι άκρως παραμετροποιησιμο
αλλα τρώει πολύ χρόνο και θέλει πολύ διάβασμα .
Αυτος ήταν και ο λόγος που έφυγα . Όλη μέρα στο pc με adb commands .
Μεχρι και Linux είχα στήσει μόνο και μόνο για να κανω ενα συγκεκριμένο format στη sdcard .
Αλλα όπως προειπα έτρωγα πολυ χρόνο και κάποια στιγμή τα βαρεθηκα όλα αυτά.
Αν κάποιος γουστάρει να σκαλιζει , στο android θα βρει τον παράδεισο .
Το iOS προσφέρει αλλα πράγματα .Απλοτητα και ευχρηστια .
Και φυσικά για μένα την διαφορα την κάνει και το AppStore .
Σύγκριση δεν γίνεται γιατι ειναι θέμα προσωπικών αναγκών του καθένα .
Εγω πάντως δεν ξαναπαω σε android .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες