Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αναβαθμισμένο iPad 3 στην εκδήλωση της 23ης Οκτωβρίου (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
136 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 22/10/2012 - 11:20

Από την άλλη πλευρά, τα ίδια άτομα που γκρίνιαζαν

γιατί η Apple δεν κάνει συχνότερες αναβαθμίσεις
γιατί ο ανταγωνισμός την έχει ξεπεράσει και η Apple κοιμάται
γιατί δεν σέβεται τον πελάτη και περιμένει να περάσει 1 χρόνος για να συμπεριλάβει "παλιές τεχνολογίες" που έχουν ήδη φορεθεί εδώ και μήνες από τον ανταγωνισμό

τώρα γκρινιάζουν γιατί - ενδέχεται- να πραγματοποιηθεί μία minor αναβάθμιση (lighting connector +LTE) στο iPad 3rd gen.

Γκρινιάζουμε απλώς για να γκρινιάζουμε από ότι φαίνεται... :-)
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 11:33

Από την άλλη πλευρά, τα ίδια άτομα που γκρίνιαζαν

γιατί η Apple δεν κάνει συχνότερες αναβαθμίσεις
γιατί ο ανταγωνισμός την έχει ξεπεράσει και η Apple κοιμάται
γιατί δεν σέβεται τον πελάτη και περιμένει να περάσει 1 χρόνος για να συμπεριλάβει "παλιές τεχνολογίες" που έχουν ήδη φορεθεί εδώ και μήνες από τον ανταγωνισμό

τώρα γκρινιάζουν γιατί - ενδέχεται- να πραγματοποιηθεί μία minor αναβάθμιση (lighting connector +LTE) στο iPad 3rd gen.

Γκρινιάζουμε απλώς για να γκρινιάζουμε από ότι φαίνεται... :-)


Σωστό Βασίλη αλλά οι άλλες εταιρείες δεν ζητάνε τα ίδια λεφτά. Επομένως είναι διαφορετικό το να θεωρείται "παλιό" ένα αντικείμενο των 700+ ευρώ σε λιγότερο απο ένα χρόνο από το να θεωρείαι παλιό ένα αντικείμενο των 300 ή 500 ευρώ στο ίδιο διαστημα... Για μια εντελώς minor οπως λες αναβάθμιση μου ρίχνουν εμένα πιθανώς την μεταπωλητική αξία μιας πανάκριβης συσκευής. Δεν γκρινιάζουμε για να γκρινιάζουμε.. Γκρινιάζουμε γιατί κάναμε μία ακριβή επενδυση με κάποιο σκοπό και μας χαλάνε τον προγραμματισμό...

Προσωπικά, ενώ σεβόμουν πάρα πολύ την apple και τα προιόντα της σκέφτομαι να πάω σε άλλη εταιρεία για κάποιες συσκευές απλά και μόνο επειδή θεωρώ πως πλέον αντιμετωπίζει τους καταναλωτές της με ακόμα λιγότερο σεβασμο απ ότι παλαιότερα.

Τελευταία επεξεργασία από: NoDi, 22/10/2012 - 11:34


#48   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/10/2012 - 11:35

άλλη μια ανούσια κίνηση της Apple... ΕΥΓΕ!!!

#49   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:20

Ας δούμε τι θα ανακοινωθεί στο event και στη συνέχεια συζητάμε με στοιχεία... προς το παρόν μόνο ενδείξεις έχουμε.
Behind the Scenes...

#50   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:20

Σαν κάτοχος του νέου iPad (και μάλιστα του LTE μοντέλου) νομίζω ότι δικαιούμαι άποψη.

Αρχικά να διορθώσω το αρχικό άρθρο που έχει μία ανακρίβεια. Η Apple ΠΟΤΕ στο παρελθόν δεν έχει αλλάξει τα χαρακτηριστικά μιας συσκευής εν μέσω του ετήσιου κύκλου ανανέωσης.

Το iPad 2 άλλαξε (μπήκε ο νέος επεξεργαστής στα 32nm) ΜΕΤΑ την παρουσίαση του iPad 3.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ ότι δεν έχουμε υπογράψει κανένα συμβόλαιο με την Apple ότι θα βγάζει μία συσκευή το χρόνο.

Δικαίωμά της είναι αν θέλει να βγάζει και μία το μήνα.

Τώρα για τις αλλαγές.

- Lightning Connector: Απόλυτα λογικό το βρίσκω. Έχει καινούριο βύσμα και θέλει να το βάλει παντού. Μη σας πω ότι εμένα με συμφέρει... Γιατί από τα δύο βύσματα, (30-pin vs Lightning), για το παλιό υπάρχουν ακόμα πιο πολλά αξεσουάρ οπότε είναι πιο "ποθητό".

- LTE: Το iPad το αγόρασα την πρώτη μέρα. Πριν γίνει η "αλλαγή" ονόματος από 4G σε Cellular. Θεωρώ ότι με έχουν κοροϊδέψει σε αυτό το κομμάτι (τις πρώτες μέρες ΔΕΝ ήταν γνωστό το ότι δεν παίζει παντού) εφόσον βγάλουν συσκευή που να παίζει κανονικά στα δίκτυα της Ελλάδας. Αν γίνει αυτό και ΑΝ ξεκινήσει LTE στην Ελλάδα, τότε θα εξετάσω το τι κινήσεις μπορώ να κάνω. Και για αυτό το λόγο πιστεύω ότι δεν θα κάνει κάτι τέτοιο η Apple. Γιατί θα δώσει πάτημα σε κάποιους να την κυνηγήσουν ακόμα και δικαστικά

- Επεξεργαστής: Το θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ απίθανο να αλλάξει επεξεργαστή. Ο επεξεργαστής είναι συνήθως η major αλλαγή που κάνει σε κάθε αναβάθμιση. Αυτό θα το κάνει τον Μάρτιο στο επόμενο μοντέλο.

Ας μη ξεχνάμε ότι στην ουσία δε μιλάμε για ένα νέο iPad, αλλά για ένα απλό facelift του παλιού. Ούτε καν σαν ipad 3S δεν θα το χαρακτήριζα (αν επιβεβαιωθούν οι φήμες).

Προσωπική μου εκτίμηση για το event: Παρουσάση iPad mini, ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ iPad 2 μιας και τη θέση του σαν entry level θα πάρει το mini και απλά αλλαγή στο βύσμα (και ΑΝ) για το iPad 3, ώστε να προωθήσει πιο πολύ το Lightning.

Για όλα τα παραπάνω ένα με προβληματίζει. Δεν υπάρχει ούτε ένα Leak για τις αλλαγές στο iPad 3. Ούτε ας πούμε το Lightning Connector του, ούτε τίποτα...



Εσύ δηλαδή περιμένεις 4g από cosmote -vodafone απ'τον νέο χρόνο??? Να γελάσω τώρα ή μετά??? Αν κάνουν κάτι, θα κάνουν σε μια μόνο περιοχή και τίποτα περισσότερο...Σε μια χρεοκοπημένη χώρα, κανένας δεν βάζει λεφτά στο μπου@@@@@@@@λο.
Πρέπει να μη πατάει ο άλλος καλά για να δώσει λεφτά εδώ για LTE,εδώ δεν έχουν 3g το 4g μας μάρανε!

#51   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:29

Όσο για το Ipad γιατί κλαίγεστε δεν το καταλαβαίνω? Επειδή πήραμε το καινούργιο δεν πρέπει να βγάλει άλλο σε σύντομο χρονικό διάστημα? Η intel που βγάζει συνέχεια καινούργιο socket τι πρέπει να την κάνετε? Θα πάθετε κακό αν μείνετε με τον παλιό connector?

Ipad - iphone αλλάζουμε,μόνο όταν το χρειαζόμαστε,όταν δεν σε καλύπτει δηλαδή.

#52   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:29

Εγώ πάλι αγοράζοντας ένα προϊών της Apple ήξερα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) οτι θα είχα στα χέρια μου ένα προϊών που για ένα χρόνο θα ήταν το τελευταίο μοντέλο της. Καλύτερο ή χειρότερο απο τον ανταγωνισμό δεν με ένοιαζε γιατί ήταν το ποιο τελευταίο της μοντέλο. Όταν Θα έφτανε ο καιρός για τον αντικαταστάτη του αν ήθελα να πουλήσω το παλιό πια μοντέλο ήξερα οτι θα πούλαγα ένα διαμάντι. Παλιό σίγουρα αλλά διαμάντι όμως.
Τώρα αν αρχίσουν στα μισά της χρονιάς να κάνουν μικρές οι μεγάλες αναβαθμίσεις απλά για να φτάσουν τον ανταγωνισμό όπως κάνουν οι κοινές εταιρείες, τότε θα πάψουν να πουλάνε διαμάντια αλλά απλά κάρβουνα όμορφα περιτυλιγμένα (με μεγάλες οθόνες...) που με την πρώτη μικρή ανανέωση θα είναι για πέταμα.
Έτσι το βλέπω εγώ και ελπίζω να έγινα αντιληπτός.

#53   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:31

Εγώ πάλι αγοράζοντας ένα προϊών της Apple ήξερα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) οτι θα είχα στα χέρια μου ένα προϊών που για ένα χρόνο θα ήταν το τελευταίο μοντέλο της. Καλύτερο ή χειρότερο απο τον ανταγωνισμό δεν με ένοιαζε γιατί ήταν το ποιο τελευταίο της μοντέλο. Όταν Θα έφτανε ο καιρός για τον αντικαταστάτη του αν ήθελα να πουλήσω το παλιό πια μοντέλο ήξερα οτι θα πούλαγα ένα διαμάντι. Παλιό σίγουρα αλλά διαμάντι όμως.
Τώρα αν αρχίσουν στα μισά της χρονιάς να κάνουν μικρές οι μεγάλες αναβαθμίσεις απλά για να φτάσουν τον ανταγωνισμό όπως κάνουν οι κοινές εταιρείες, τότε θα πάψουν να πουλάνε διαμάντια αλλά απλά κάρβουνα όμορφα περιτυλιγμένα (με μεγάλες οθόνες...) που με την πρώτη μικρή ανανέωση θα είναι για πέταμα.
Έτσι το βλέπω εγώ και ελπίζω να έγινα αντιληπτός.


Στη μεταπώληση όντως,μπορεί να υπάρχει πρόβλημα,αλλά αν δεν το θες για πούλημα,δεν υπάρχει λόγος γκρίνιας.

#54   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:53

Τα εχουμε πει...δεν ειναι ουτε ραβδοι χρυσου, ουτε διαμερισματα...ο αλλος λεει εχουμε κανει επενδυση και προγραμματισμο...ελεος
Να θελω να αγορασω ας πουμε εγω σημερα το νεο ipad και να το παρω με την παλια θυρα...για να μην χασει η κινητομετοχοεπενδυση του αλλου την αξια της...

Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 22/10/2012 - 12:54


#55   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 12:58

H αλλαγη του κονεκτορα τι δουλεια εχει με τον ανταγωνισμο?Θα μου πειτε ,,,πρεπει να γκρινιαξουμε.Απο αυτη την αποψη σωστα.
Απολαυστε τα μηχανηματα σας οσο δεν παιρνει γιατι σε λιγο τα επομενα θα τα βλεπουμε με το κυαλι οποτε τοτε θα πρεπει να γκρινιαξουμε ετσι και αλλιως για να δικαιολογησουμε τη μεταβαση μας σε κατι ποιο φτηνο :)

#56   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 13:19

Τα εχουμε πει...δεν ειναι ουτε ραβδοι χρυσου, ουτε διαμερισματα...ο αλλος λεει εχουμε κανει επενδυση και προγραμματισμο...ελεος
Να θελω να αγορασω ας πουμε εγω σημερα το νεο ipad και να το παρω με την παλια θυρα...για να μην χασει η κινητομετοχοεπενδυση του αλλου την αξια της...


Μιας και "ο άλλος" είμαι εγώ απ ότι κατάλαβα, ναι φίλε μου όταν αποφασίζω να δώσω ένα μεγάλο ποσό για μία συσκευή τότε κάνω κάποιον "προγραμματισμό" για το πόσο/πότε/αν θα την μεταπωλήσω για να πάρω καποια από τα χρήματα μου πίσω και να πάω στην επόμενη εκδοση κ.ο.κ ώστε να μην χάνουν οι συσκευές την αξία τους σε βάθος χρόνου από φθορά, νέα μοντέλα κτλ. Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ μου σε παρακαλώ που ακριβώς είναι το παράξενο και προς τί η ειρωνεία με τις ράβδους χρυσου και κινιτομετοχοεπενδύσεις;

Τελευταία επεξεργασία από: NoDi, 22/10/2012 - 13:19


#57   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 22/10/2012 - 13:41

Κοιτα παντως αν τελικα η "αναβαθμιση" εχει να κανει μονο με την αλλαγη και την προσθηκη του lightning connector, δεν ειναι καν να το συζηταμε.. Απολυτα λογικο το βρισκω και δεν βλεπω που ειναι το προβλημα..
Και παρολο που προσωπικα δεν αγοραζω τιποτα με βαση την μεταπωλητικη αξια, αλλα πραγματα συμφωνα με τις αναγκες και τα γουστα μου, δεν νομιζω οτι θα υπαρξει μαλλον κανενα προβλημα με την μεταπωλητικη αξια..
Αν φυσικα η αναβαθμιση εχει να κανει μονο με τον connector, γιατι αν αλλαξουν κ αλλα πραγματα, τοτε μαλλον θα επηρεασει κατα ενα ποσοστο..
Βεβαια προσωπικα το βλεπω αλλιως. Καταρχας το ipad που ηδη εχω καλυπτει απολυτα τις αναγκες μου.. Και κατα δευτερον δεν μας υποσχεθηκε κανενας οτι δεν θα αναβαθμιστει η συσκευη μας σε 1-2-5-10 μηνες απο την στιγμη που την αγορασαμε..

#58   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 22/10/2012 - 21:15

Πολλοί απο αυτούς που προτειμούσαν την apple ήταν γιατι τους άρεσε που εβγάζε 1 κινητό 1 ταμπλετ 1 iPod το χρόνο και ηξεραν (η είχαν την ψευδαίσθηση) πως τουλάχιστον για ένα χρόνο θα είχαν συσκευή αιχμής. Η λογική του minor upgrade σε ένα προϊόν 3 μηνών είναι κάτι που δεν έχει συνηθίσει ο κόσμος της apple σε κάτι τέτοια. Εμένα προσωπικά δε με χαλάει ότι αναβάθμιση και να κάνει σε οποίοδηποτε χρονικό διάστημα γιατι έχω καταλάβει πως την δουλειά μου την κάνω το ίδιο εύκολα και ποιοτικά και με ένα iPad αλλά και με ένα galaxy tab. Το πως μπορεί να σε κανει να αισθάνεσαι η να νιώθεις όταν κρατάς μια σύσκευη των 600€ και μια συσκευή των 250€ δεν έχει καμία σχέση με τον πραγματικό προορισμό αυτών των συσκευων που δεν είναι κανένας άλλος απο το να κανείς την δουλειά σου απλά. Οσοι πάντως αισθάνονται πως θα αδικηθουν ή εξαπατηθουν επειδή apple θα αναβαθμίσει το νέο iPad τότε αυτοί νομίζω πως αγοράζουν τα προϊόντα της apple μόνο για φιγούρα και όχι για να κάνουν δουλειά.

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 22/10/2012 - 21:19


#59   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 22:11

Μιας και "ο άλλος" είμαι εγώ απ ότι κατάλαβα, ναι φίλε μου όταν αποφασίζω να δώσω ένα μεγάλο ποσό για μία συσκευή τότε κάνω κάποιον "προγραμματισμό" για το πόσο/πότε/αν θα την μεταπωλήσω για να πάρω καποια από τα χρήματα μου πίσω και να πάω στην επόμενη εκδοση κ.ο.κ ώστε να μην χάνουν οι συσκευές την αξία τους σε βάθος χρόνου από φθορά, νέα μοντέλα κτλ. Αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ μου σε παρακαλώ που ακριβώς είναι το παράξενο και προς τί η ειρωνεία με τις ράβδους χρυσου και κινιτομετοχοεπενδύσεις;


Ε τωρα εμαθες οτι κακως επενδυες και προγραμματιζες σε τεχνολογικες συσκευες. Πιστευω η προσωρινη χασουρα θα ειναι γενικοτερο κερδος για σενα (στην αντιληψη περι επενδυσης σε τετοια προιοντα δηλαδη)

#60   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/10/2012 - 22:31

Ε τωρα εμαθες οτι κακως επενδυες και προγραμματιζες σε τεχνολογικες συσκευες. Πιστευω η προσωρινη χασουρα θα ειναι γενικοτερο κερδος για σενα (στην αντιληψη περι επενδυσης σε τετοια προιοντα δηλαδη)


Αυτο ακριβως...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες