Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αναβαθμισμένο iPad 3 στην εκδήλωση της 23ης Οκτωβρίου (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
136 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 23:08

Ε τωρα εμαθες οτι κακως επενδυες και προγραμματιζες σε τεχνολογικες συσκευες. Πιστευω η προσωρινη χασουρα θα ειναι γενικοτερο κερδος για σενα (στην αντιληψη περι επενδυσης σε τετοια προιοντα δηλαδη)


Μάλλον είναι πολύ περίπλοκο αυτό που λέω και δεν γίνομαι κατανοητός: Δεν "επενδύω σε ηλεκτρονικές συσκευές"... Οποιαδήποτε αγορά και αν κάνω είτε αυτό λέγεται κινητό είτε λέγεται αυτοκίνητο είτε οτιδήποτε, εκτός απο το να κοιτάω το αν μου κάνει η συσκευή απο άποψη χαρακτηριστικών, ποιότητας κτλ κοιτάω και την μεταπωλητική της αξία. Πλέον (αν επικρατήσουν οι φήμες για το ipad) η apple με τα χρήματα που ζητάει για τις συσκευές της δεν είναι πλέον συμφέρουσα για μένα βάση όλων αυτών που περιέγραψα (χαρακτηριστικά, ποιότητα, μεταπωλητική αξία κτλ). Ελπίζω πως αυτό είναι αρκετά απλό ώστε να γίνει αντιληπτό.

Επίσης Antiresia προσωπικά δεν νιώθω "αδικημένος" ή "εξαπατημένος". Η apple είναι εταιρεία που βασίζεται στη μεγιστοποίηση του κερδους της και αυτό επιδιώκει και κανεις δεν μου υπέγραψε ότι δεν θα αναβαθμίσει το ipad σε λιγοτερο απο 1 χρόνο. Είναι πολύ απλό αυτό που νιώθω: Νιώθω πως (πιθανώς) δεν με συμφέρει πλέον η συγκεκριμενη εταιρεία για κάποιες συσκευές και λογικά θα στραφώ σε άλλες επιλογές. Αν νομίζεις πως εγώ ή όποιοι δυσανασχετούμε με την γρήγορη αναβάθμιση, αγοράζουμε κάποια προιόντα της apple για να κάνουμε φιγούρα μάλλον είναι ένα βιαστικό συμπερασμα...

ForceF, το "αυτό ακριβώς" το παίρνω σαν απάντηση στην ερώτηση μου πιο πάνω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/10/2012 - 23:21

.

Είναι πολύ απλό αυτό που νιώθω: Νιώθω πως (πιθανώς) δεν με συμφέρει πλέον η συγκεκριμενη εταιρεία για κάποιες συσκευές και λογικά θα στραφώ σε άλλες επιλογές. Αν νομίζεις πως εγώ ή όποιοι δυσανασχετούμε με την γρήγορη αναβάθμιση, αγοράζουμε κάποια προιόντα της apple για να κάνουμε φιγούρα μάλλον είναι ένα βιαστικό συμπερασμα...

.

Εχεις επιχειρηματα και βασιζεις σε αυτα την αποψη σου, αλλα δυστυχως ανηκεις στη μειοψηφια φιλε

#63   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2012 - 23:28

Εχεις επιχειρηματα και βασιζεις σε αυτα την αποψη σου, αλλα δυστυχως ανηκεις στη μειοψηφια φιλε


Χαχα αυτό βλέπω φίλε μου...

#64   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 00:22

Μάλλον είναι πολύ περίπλοκο αυτό που λέω και δεν γίνομαι κατανοητός: Δεν "επενδύω σε ηλεκτρονικές συσκευές"... Οποιαδήποτε αγορά και αν κάνω είτε αυτό λέγεται κινητό είτε λέγεται αυτοκίνητο είτε οτιδήποτε, εκτός απο το να κοιτάω το αν μου κάνει η συσκευή απο άποψη χαρακτηριστικών, ποιότητας κτλ κοιτάω και την μεταπωλητική της αξία. Πλέον (αν επικρατήσουν οι φήμες για το ipad) η apple με τα χρήματα που ζητάει για τις συσκευές της δεν είναι πλέον συμφέρουσα για μένα βάση όλων αυτών που περιέγραψα (χαρακτηριστικά, ποιότητα, μεταπωλητική αξία κτλ). Ελπίζω πως αυτό είναι αρκετά απλό ώστε να γίνει αντιληπτό.

Επίσης Antiresia προσωπικά δεν νιώθω "αδικημένος" ή "εξαπατημένος". Η apple είναι εταιρεία που βασίζεται στη μεγιστοποίηση του κερδους της και αυτό επιδιώκει και κανεις δεν μου υπέγραψε ότι δεν θα αναβαθμίσει το ipad σε λιγοτερο απο 1 χρόνο. Είναι πολύ απλό αυτό που νιώθω: Νιώθω πως (πιθανώς) δεν με συμφέρει πλέον η συγκεκριμενη εταιρεία για κάποιες συσκευές και λογικά θα στραφώ σε άλλες επιλογές. Αν νομίζεις πως εγώ ή όποιοι δυσανασχετούμε με την γρήγορη αναβάθμιση, αγοράζουμε κάποια προιόντα της apple για να κάνουμε φιγούρα μάλλον είναι ένα βιαστικό συμπερασμα...

ForceF, το "αυτό ακριβώς" το παίρνω σαν απάντηση στην ερώτηση μου πιο πάνω...

γραψε μια εταιρια που θα μπορουσαμε να στραφουμε ολοι μας και να κανει αυτο που λες....δηλ να μας "συμφερει"

#65   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 23/10/2012 - 00:25

Το θέμα είναι ότι ακόμα και μετά από μία τέτοια κίνηση, ακόμα και να μειωθούν οι τιμές μεταπώλησης των συσευών λόγω μεγαλύτερης πληθώρας στην αγορά, και πάλι οι συσκευές της Apple θα είναι στην ίδια ή και σε καλύτερη κατάσταση από τις άλλες.

Όσο και να μην αρέσει, μεταπωλητικά είναι από τις λίγες αν όχι οι μοναδικές που χάνουν με πολύ αργό ρυθμό την αξία τους.

Ακόμα και αν αυτός ο ρυθμός αυξηθεί λίγο, αποκλείεται να πιάσει τις άλλες εταιρείες όπου ο ρυθμός μείωσης της μεταπωλητικής τιμής είναι τραγικός....

γραψε μια εταιρια που θα μπορουσαμε να στραφουμε ολοι μας και να κανει αυτο που λες....δηλ να μας "συμφερει"

Αυτό ακριβώς λέω.

Ότι ακόμα και αν από αυτή την άποψη η Apple δεν συμφέρει ΤΟΣΟ όσο τώρα, πάλι θα συμφέρει μεταπωλητικά περισσότερο από τις άλλες.

#66   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 23/10/2012 - 07:33

Επίσης Antiresia προσωπικά δεν νιώθω "αδικημένος" ή "εξαπατημένος". Η apple είναι εταιρεία που βασίζεται στη μεγιστοποίηση του κερδους της και αυτό επιδιώκει και κανεις δεν μου υπέγραψε ότι δεν θα αναβαθμίσει το ipad σε λιγοτερο απο 1 χρόνο. Είναι πολύ απλό αυτό που νιώθω: Νιώθω πως (πιθανώς) δεν με συμφέρει πλέον η συγκεκριμενη εταιρεία για κάποιες συσκευές και λογικά θα στραφώ σε άλλες επιλογές. Αν νομίζεις πως εγώ ή όποιοι δυσανασχετούμε με την γρήγορη αναβάθμιση, αγοράζουμε κάποια προιόντα της apple για να κάνουμε φιγούρα μάλλον είναι ένα βιαστικό συμπερασμα...

ForceF, το "αυτό ακριβώς" το παίρνω σαν απάντηση στην ερώτηση μου πιο πάνω...

Αυτό που νιώθεις εσύ δηλαδή πως δεν σε συμφέρει αυτή η εταιρία το έχω γράψει και γω στο προηγούμενο ποστ αλλά κάπως διαφορετικά. Μίλησα πως την δουλειά σου μπορείς να την κανείς το ίδιο καλά πλέον με ένα προϊόν που στοιχίζει 600 € αλλά και με ένα που κάνει 250€. Εγώ πάντως έχω στραφεί στην κατηγορία ποιο φθηνών λύσεων. Αν ο λόγος που δυσανασχετεις δεν είναι αυτός που είπα τότε ποιος είναι. Ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω κάποιους που μιλάνε για μεταπωλητικη αξία. Αν την αγορά του iPad δεν την έκανες απόσβεση με την δουλειά που σου έχει βγάλει τότε τι σημασια έχει η μεταπωλητικη του αξία. Ένα προϊόν με 600 € πιστεύω πως πρέπει να το δουλέψεις τουλάχιστον 2 με 3 χρονια κι όχι να το αλλάζεις κάθε χρόνο. Όσοι αγόρασαν πέρσι το iPad 2 και φέτος το νέο iPad τι περισσότερο μπορούν να κανουν με αυτο που δεν μπορούσαν με το iPad 2. Να παίξουν κάνα παιχνίδι και καλα αποκλειστικά για iPad 3 μάλλον και απλά να λενΕ πως έχουν το τελευταίο μοντελο. Ανούσιες αναβάθμισης για μένα. Εγώ δεν έχω βρει ακόμα λόγο να αναβαθμίσω το iPhone 4 που έχω με iPhone 5.
Τέλος πάντων ΣΥΓΝΩΜΗ για τα οποία άσχετα.

#67   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 09:38

Ας δούμε τι θα ανακοινωθεί στο event και στη συνέχεια συζητάμε με στοιχεία... προς το παρόν μόνο ενδείξεις έχουμε.


Σωστά μιλάει ο Βασίλης... για να δούμε τι θα δούμε σήμερα, με μεγάλο ενδιαφέρον!

#68   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 14:48

γραψε μια εταιρια που θα μπορουσαμε να στραφουμε ολοι μας και να κανει αυτο που λες....δηλ να μας "συμφερει"


Αυτή τη στιγμή εξετάζω τη Samsung στο θέμα του smartphone. Αν τελικά συμφέρει overall δεν ξέρω να σου απαντήσω, το ψάχνω, αλλά είμαι λίγο προκατειλημμένος υπέρ της γιατί τα τελευταία χρόνια η apple μου την έχει δώσει λίγο στα νεύρα για διάφορους λόγους οι οποίοι έχουν συζητηθεί πολλάκις στο forum.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και μετά από μία τέτοια κίνηση, ακόμα και να μειωθούν οι τιμές μεταπώλησης των συσευών λόγω μεγαλύτερης πληθώρας στην αγορά, και πάλι οι συσκευές της Apple θα είναι στην ίδια ή και σε καλύτερη κατάσταση από τις άλλες.

Όσο και να μην αρέσει, μεταπωλητικά είναι από τις λίγες αν όχι οι μοναδικές που χάνουν με πολύ αργό ρυθμό την αξία τους.

Ακόμα και αν αυτός ο ρυθμός αυξηθεί λίγο, αποκλείεται να πιάσει τις άλλες εταιρείες όπου ο ρυθμός μείωσης της μεταπωλητικής τιμής είναι τραγικός....


Αυτό ακριβώς λέω.

Ότι ακόμα και αν από αυτή την άποψη η Apple δεν συμφέρει ΤΟΣΟ όσο τώρα, πάλι θα συμφέρει μεταπωλητικά περισσότερο από τις άλλες.


Μπορεί να έχεις δίκιο φίλε μου. Δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου γιατί δεν έχω βάλει τα νούμερα κατω. Αν εσύ τα έχεις βάλει και το έχεις υπολογίσει πάω πασο...

Αυτό που νιώθεις εσύ δηλαδή πως δεν σε συμφέρει αυτή η εταιρία το έχω γράψει και γω στο προηγούμενο ποστ αλλά κάπως διαφορετικά. Μίλησα πως την δουλειά σου μπορείς να την κανείς το ίδιο καλά πλέον με ένα προϊόν που στοιχίζει 600 € αλλά και με ένα που κάνει 250€. Εγώ πάντως έχω στραφεί στην κατηγορία ποιο φθηνών λύσεων. Αν ο λόγος που δυσανασχετεις δεν είναι αυτός που είπα τότε ποιος είναι. Ειλικρινά δεν μπορω να καταλάβω κάποιους που μιλάνε για μεταπωλητικη αξία. Αν την αγορά του iPad δεν την έκανες απόσβεση με την δουλειά που σου έχει βγάλει τότε τι σημασια έχει η μεταπωλητικη του αξία. Ένα προϊόν με 600 € πιστεύω πως πρέπει να το δουλέψεις τουλάχιστον 2 με 3 χρονια κι όχι να το αλλάζεις κάθε χρόνο. Όσοι αγόρασαν πέρσι το iPad 2 και φέτος το νέο iPad τι περισσότερο μπορούν να κανουν με αυτο που δεν μπορούσαν με το iPad 2. Να παίξουν κάνα παιχνίδι και καλα αποκλειστικά για iPad 3 μάλλον και απλά να λενΕ πως έχουν το τελευταίο μοντελο. Ανούσιες αναβάθμισης για μένα. Εγώ δεν έχω βρει ακόμα λόγο να αναβαθμίσω το iPhone 4 που έχω με iPhone 5.
Τέλος πάντων ΣΥΓΝΩΜΗ για τα οποία άσχετα.


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πως δεν πρέπει να αναβαθμίζεις κάθε χρόνο. Και εγώ με iphone 4 είμαι και λογικά δεν θα αναβαθμίσω. Η μεταπωλητική αξία δεν αφορά όμως μόνο την επόμενη χρονιά. Αφορα το οποτεδήποτε θα θελήσεις να πουλήσεις μία συσκευή. Επομένως είναι τελείως διαφορετικο για τη μεταπωλητική αξία ενός προιόντος το να έχουν βγει σε 2 χρόνια(τυχαίο) 2 αναβαθμίσεις από το να έχουν βγει στα ίδια χρόνια 4 (2+2) αναβαθμίσεις. Και φυσικά εννοείται πως κάνεις "απόσβεση" με τη δουλειά που σου βγάζει μία συσκευή (για αυτό την αγοράζεις) αλλά κατα τη γνώμη μου σε ακριβές αγορές όπως είναι ένα ipad δεν είναι σημαντική μόνο η "αποσβεση" μέσω της ικανοποίησης από τη χρήση αλλά και η μεταπωλητική αξία..

Πάντως όπως λέει ο Βασίλης ας δούμε τι θα δούμε απόψε, σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον...

Τελευταία επεξεργασία από: NoDi, 23/10/2012 - 14:55


#69   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 23/10/2012 - 15:16

Μπορεί να έχεις δίκιο φίλε μου. Δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου γιατί δεν έχω βάλει τα νούμερα κατω. Αν εσύ τα έχεις βάλει και το έχεις υπολογίσει πάω πασο....

Η Samsung πουλάει τις ναυαρχίδες της σε λίγο χαμηλότερη αν όχι στην ίδια τιμη με την Apple, αλλά μεταπωλητικά πιάνουν ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα...

#70   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 23/10/2012 - 15:21

Πραγματικα τα apple προιοντα χανουν πολυ πιο αργα την αξια τους...ειναι κατι σαν τις porche στα αυτοκινητα,κλασικος σχεδιασμος με διαχρονικη αξια...

#71   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 15:29

Η Samsung πουλάει τις ναυαρχίδες της σε λίγο χαμηλότερη αν όχι στην ίδια τιμη με την Apple, αλλά μεταπωλητικά πιάνουν ΠΟΛΥ λιγότερα χρήματα...


Το γνωρίζω αυτό και δεν διαφωνώ αλλά αν αρχίσει η apple τις συχνές αναβαθμίσεις θα συνεχίσει να ισχύει;; Εκεί είναι το θέμα και αυτό συζητάω εδω από χθες...

#72   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 15:54

Ας περιμενουμε να δουμε το αναβαθμισμενο ipad3 πρωτα και μετα συζηταμε.Αν το δουμε φυσικα...

#73   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 23/10/2012 - 16:24

Το γνωρίζω αυτό και δεν διαφωνώ αλλά αν αρχίσει η apple τις συχνές αναβαθμίσεις θα συνεχίσει να ισχύει;; Εκεί είναι το θέμα και αυτό συζητάω εδω από χθες...

Λες και δεν διάβασες καθόλου αυτο που έγραψα παραπάνω....

Ναι, αν αρχίσει τις αναβαθμίσεις μπορει να χάσουν κάποια από την μεταπωλητική τους αξία, αλλά κάτω από τις υπόλοιπες εταιρείες δεν θα πέσουν...

#74   NoDi

NoDi

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 18:31

Λες και δεν διάβασες καθόλου αυτο που έγραψα παραπάνω....

Ναι, αν αρχίσει τις αναβαθμίσεις μπορει να χάσουν κάποια από την μεταπωλητική τους αξία, αλλά κάτω από τις υπόλοιπες εταιρείες δεν θα πέσουν...


Το διαβασα φίλε μου και σου απάντησα κιόλας. Σου είπα πως αν έχεις βάλει κάτω τους αριθμούς και είναι έτσι πάω πασο αλλά στον αέρα και με υποθέσεις δεν θα πάρω τις αποφάσεις μου για να δίνω 700αρια και 800αρια... Τέλoς πάντων ας δούμε τι θα πει και η apple...

#75   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2012 - 20:08

πωπω, χειροτερη και απο την samsung... 6 μηνες μετα ξεπουλημα!!! Φανταζομαι αυτους που επενδυουν σε τετοιες αγορες...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες