Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

iPad mini. Επίσημη παρουσίαση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
447 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:54

Απαντησε μου σε πμ το λες τωρα για καλο αυτο η για κακο? :Ρ
Ας μην συνεχισουμε αλλο αυτην την συζητηση εδω...εχουμε βγει αρκετα off topic.

οκ ναι ας το σταματησουμε εδω αυτο.απλα ηθελα να συγκρινω επειδη υποθηκε οτι δεν κανει το note2 για τιποτα ουτε για ταμπλετ ουτε για τηλεφωνο.πιστευω οποιος δει το βιντεο αλλαζει γνωμη κατευθειαν.εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι ο ορισμος της καινοτομιας το συγκεκριμενο.βασικα δεν ειναι τοσο offtopic γιατι αν συγκρινουμε τις τιμες του ipad mini με αυτο και τις λειτουργιες του ipad mini με του note2 δεν ειναι τοσο κακο.κουβεντα κανουμε.δεν το κανω για να κοντραριστουμε ολοι μαζι.αλλα οπως και να το κανουμε οποιος το δει μενει λιγο καγκελο πιστευω.προσφερει οτι δεν προσφερουν ολες οι καινουριες συσκευες μαζι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:55

Ποια ειναι η καινοτομια; Οτι συναγωνιζεται το dynatac 8000x σε μεγεθος;;;
:P

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 24/10/2012 - 02:57


#138   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 02:58

Ποια ειναι η καινοτομια; Οτι συναγωνιζεται το dynatac 8000x σε μεγεθος;;;

δεν νομιζω οτι καινοτομια θεωρειτε το μεγεθος το υλικο ή το κουτι που αγοραζεις με την καινουρια σου συσκευη.καινοτομια εννοω τις δυνατοτητες της σαν συσκευη.δεν νομιζω να μη καταλαβες σε τι αναφερομαι.κανει οτι κανει ενα Pc με την διαφορα οτι τα κανει πιο απλα πιο γρηγορα και το κυριοτερο τα κανει οπου και να βρισκεσαι.
edit μετα ειδα οτι εκανες πλακα.σορρυ για το υφος μου. :P

Τελευταία επεξεργασία από: fonikoxeris, 24/10/2012 - 02:59


#139   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/10/2012 - 03:29

δεν νομιζω οτι καινοτομια θεωρειτε το μεγεθος το υλικο ή το κουτι που αγοραζεις με την καινουρια σου συσκευη.καινοτομια εννοω τις δυνατοτητες της σαν συσκευη.δεν νομιζω να μη καταλαβες σε τι αναφερομαι.κανει οτι κανει ενα Pc με την διαφορα οτι τα κανει πιο απλα πιο γρηγορα και το κυριοτερο τα κανει οπου και να βρισκεσαι.
edit μετα ειδα οτι εκανες πλακα.σορρυ για το υφος μου. :P



Κτ για ενα βιντεο ειπες και δεν ειδα καποιο λινκ. Ελπιζω οχι απο youtube γτ τα εχει δει κυριολεκτικα ολα :Ρ επισης το εχω παραγγειλει :)

#140   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/10/2012 - 03:48

Την άποψή μου την έχω γράψει εδώ.

Δεν το αναδημοσιεύω μιας και είναι τεράστιο, απλά θα πω για το iPad Mini:

iPad Mini: Όλοι το ξέραμε, όλοι το συζητάγαμε. Ήμουν και εγώ από αυτούς που μέχρι λίγο καιρό δεν πίστευα ότι θα το κάνει. Βέβαια για όσους λόγους έβρισκα να μην το βγάλει, άλλοι τόσοι έρχονταν στο μυαλό μου που έπρεπε να το κάνει. Μπορείς να το κρατήσεις με ένα χέρι. Έτσι το πλάσαρε ο Schiller. Είναι στην ουσία ένα iPod Touch Maxi 7,9’’.
Στη συνέχεια το σύγκρινε με το Nexus 7, το κυρίαρχο αντίπαλο δέος. Για άλλη μια φορά, όπως και με το iPad, η Apple χρησιμοποίησε το μεγάλο της όπλο για τη σύγκριση. To AppStore και τις εφαρμογές του. Αυτές είναι που κάνουν το iPad να είναι τόσο καλύτερο από τον ανταγωνισμό του σε κάθε επίπεδο. Που προσφέρουν την τόσο smooth και εύκολη καθημερινή εμπειρία χρήσης. Και μεταξύ μας, σε αυτόν τον τομέα το iPad δεν έχει αντίπαλο.
Τα specs δεν ήταν αντάξια με του 4th generation iPad, ούτε καν με του 3rd. Α5 επεξεργαστής, απλή οθόνη 1024Χ768 (όχι Retina). Στην ουσία επίπεδο hardware σαν του iPad 2. Και η τιμή του? $329. Άκρως ελκυστική.


Η Apple είναι κυρίαρχη στο χώρο των tablet. Αδιαμφισβήτητο αυτό. Όπως έχει πει και ο Cook, δεν θεωρούν το iPad μία mobile συσκευή. Θεωρούν ότι πρόκειται για την post-PC era. Ότι με τον καιρό θα αντικαταστήσει τον προσωπικό υπολογιστή. Έχει δρόμο ακόμα για αυτό. Αλλά το βήμα της με το iPad Mini δείχνει ότι σε αυτήν την φιλοσοφία περπατάει.
Όπως με τα MacBook, έτσι και με τα iPad, προσπαθεί να φτιάξει ένα μοντέλο για κάθε γούστο, για κάθε τσέπη, για κάθε ανάγκη.
Και έκανε ένα μπάσιμο σε έναν χώρο όπου δεν είχε παρουσία μέχρι πρότινος. Την αγορά των «εφτάιντσων». Έχει σοβαρό αντίπαλο εκεί? Άποψή μου όχι.
Για αυτό και πιστεύω ότι θα πουλήσει σαν τρελό. Γιατί με το Mini ο οποισδήποτε δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να πάρει ένα iPad, τώρα θα μπορεί πιο εύκολα να το αποκτήσει. Πολύς λόγος γίνεται γύρω από τα specs του. «Πισωγύρισμα» λένε κάποιοι, λόγω της έλλειψης Retina και του Α5 επεξεργαστή. Μα για σκεφτείτε το. Μιλάμε για το entry level μοντέλο της εταιρείας στα tablet. Τι περιμένατε να έχει? Αν και πιστεύω ότι θα του βάλει retina σε μελλοντική αναβάθμιση. Αλλά και εκείνο πάλι θα απευθύνεται σε άλλες τσέπες, σε άλλους πελάτες.
Πολλοί έχουν παρεξηγήσει την ύπαρξη του Mini. Ακούω να γράφετε κάποιοι «Πω, πάλι λεφτά θα δίνουμε». Αν έχεις ήδη iPad γιατί να δώσεις λεφτά? Είναι το ίδιο προϊόν! Είναι σαν να είχες 15άρι Retina MacBook και όταν έβγαλε τα καινούρια 13άρια (τα απλά) να πήγες να τα πάρεις!
Όσο για όσους λένε ότι αντέγραψε τη Samsung, συγγνώμη αλλά δεν το βλέπω. Χρησιμοποίησε το ΔΙΚΟ της σχεδιασμό, τη ΔΙΚΗ της πετυχημένη συνταγή. Αν μη τι άλλο, τον εαυτό της και το iPodTouch αντέγραψε.
Σε γενικές γραμμές για το mini αυτά. Πιστεύω ότι θα πουλήσει σαν τρελό και ότι μέσα σε ένα χρόνο το πολύ θα έχει κατακτήσει και αυτήν την αγορά.



#141   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 04:20

ποσο λεπτο το εκαναν στο πλαι για να το πιανεις πιο ευκολα και φυσικα να κερδισουν και σε βαρος

Αναρτημένη εικόνα

πηγη

#142   tomster

tomster

    iPH Addict

  • 612 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 24/10/2012 - 07:22

Αναρτημένη εικόνα

βλέπει κανείς την ελλαδα? την έχουν ξεγράψει εντελώς μου φαίνεται...

μας θεωρούν πεινασμένους φίλε μου και δίνουν προτεραιότητα σε άλλες χώρες. Καθαρά θέμα marketing.Οταν έχουν καλυφθεί οι ανάγκες αλλού τότε ίσως μας δώσουν τα ρέστα.

#143   Stoneflougio

Stoneflougio

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 07:22

Συγνωμη αν ειμαι οφ τοπικ, αλλα αν παραβλεψουμε τον παραγοντα 3G, δεν βλεπω λογο να παρω αυτο και οχι πχ το ipod 5th gen 32gb..!
Μεγαλυτερη οθονη το ipad, αλλα καλυτερη ποιοτητα το ipod.
Δεν εχουν το ιδιο target group, απλα εγω ημουν αναμεσα στα δυο.

#144   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/10/2012 - 07:42

μας θεωρούν πεινασμένους φίλε μου και δίνουν προτεραιότητα σε άλλες χώρες. Καθαρά θέμα marketing.Οταν έχουν καλυφθεί οι ανάγκες αλλού τότε ίσως μας δώσουν τα ρέστα.

Ε εδώ που τα λέμε, δεν είμαστε και καμία αγοραστική υπερδύναμη....

#145   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 24/10/2012 - 08:18

Ε , τώρα δέν βιαζόμαστε κιόλας !!! Ας έρθουν τα Χριστούγεννα , μπάς και μαζέψουμε και κανένα φραγκάκι !!

#146   ktsak

ktsak

    iPH Enthousiast

  • 545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 08:46

Συγνωμη αν ειμαι οφ τοπικ, αλλα αν παραβλεψουμε τον παραγοντα 3G, δεν βλεπω λογο να παρω αυτο και οχι πχ το ipod 5th gen 32gb..!
Μεγαλυτερη οθονη το ipad, αλλα καλυτερη ποιοτητα το ipod.
Δεν εχουν το ιδιο target group, απλα εγω ημουν αναμεσα στα δυο.

Νομιζω πως προκειται για διαφορετικα προιοντα, οποτε πιστευω πως οποιαδηποτε συγκριση των 2 δεν ειναι σχετικη. Γνωμη μου παντα ...

#147   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 09:22

Μην ξεχνας τα Νησια Μπικινι κ το Καπ Βερντε...χααχχαχαχαχ


Εμείς θα είμαστε στο ίδιου group με τον βυθό του μπικίνι...

#148   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/10/2012 - 09:33

Για μια ακομα φορα τους ''εσκισε'' ολους!
Εκει που ολοι βγαζουν 7αρια αυτη το εκανε 8, χαχαχαχαχα, κοιταξτε τωρα που ολοι θα αλλαξουν τις ιντσες ;)

#149   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/10/2012 - 09:53

Αναρτημένη εικόνα


Ένα από πιο αμφιλεγόμενα θέματα των τελευταίων ημερών ήταν η τιμή του iPad mini με αρκετές αναφορές να κάνουν λόγο για τα $249 ή $299 και με μερικές πιο πρόσφατες -και τελικά αληθείς- να κάνουν λόγο για $329. Είναι πραγματικά τριάντα δολάρια τόσο σημαντικά για την Apple ώστε να μην μπορούσε να πετύχει το ψυχολογικό όριο των $299 όταν το Nexus 7 πωλείται στα $199 και το Kindle με διαφημίσεις στα $149;

Κατά πάσα πιθανότητα όχι, δεν είναι τόσο σημαντικά. Όπως και να έχει το iPad mini θα κάνει μεγάλη επιτυχία σε πωλήσεις και από την χθεσινή παρουσίαση καταλαβαίνει κανείς ότι η Apple θεωρεί το νέο μικρό αυτό tablet ως ένα premium προϊόν και έτσι θέλει να το δουν και οι καταναλωτές, όχι σαν μία φθηνότερη έκδοση του iPad 4.

Αυτό φαίνεται να επιβεβαιώνει και ο Phil Schiller με δηλώσεις του στο Reuters: «Το iPad είναι μακράν το πιο πετυχημένο προϊόν στην κατηγορία του. Το πιο οικονομικό προϊόν που κατασκευάζουμε ήταν στα $399 και οι άνθρωποι το προτιμούσαν σε σχέση με άλλες συσκευές. Τώρα, μπορεί κανείς να αγοράσει μια συσκευή ακόμα φθηνότερα στα $329 σε αυτό το νέο σχεδιασμό, και πιστεύω ότι πολλοί καταναλωτές θα είναι ενθουσιασμένοι με αυτό».

Η Apple ήθελε να τονίσει ιδιαίτερα τον premium χαρακτήρα του iPad mini και γι' αυτό προέβη σε μία σύγκριση κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης με το Nexus 7 της Google. Ήθελε να καταστήσει σαφές ότι πρόκειται για ένα προϊόν κατασκευασμένο με υλικά υψηλής ποιότητας, με καταπληκτικό σχεδιασμό και χιλιάδες εφαρμογές που αξίζει την διαφορά στην τιμή. Ο Schiller πιστεύει ότι οι καταναλωτές θα είναι πρόθυμοι να πληρώσουν για την ποιότητα που δεν βρίσκεται σε φθηνότερες συσκευές από εταιρείες όπως η Google και η Amazon.

Αναμένουμε να δούμε και την διαθεσιμότητα του iPad mini στην ελληνική αγορά μαζί με την τιμή του αλλά όπως καταλαβαίνετε θα κυμανθεί λογικά σε σχετικά υψηλά επίπεδα. Ποια η δική σας άποψη για την τιμολόγηση του iPad mini;

Follow me on twitter


#150   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 24/10/2012 - 10:00

Πραγματικα κορυφαιος σχεδιασμος,πολυ καλη ποιοτητα και πολυ λεπτο το mini.Η τιμη του μια χαρα ειναι απλως στην Ελλαδα δεν ξερουμε αν θα ερθει σε αυτη την τιμη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες