Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:45

Οποιοδήποτε Mac Mini του 2011 ή 2012 μπορεί να πάρει δυο δίσκους στο εσωτερικό του, με το Dual Hard Drive Kit.

Πάσο , νόμιζα μόνο ένα παίρνει...γράψτε λάθος παίδες !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:47

Οσο,για τον iMac τον περίμενα τόσο καιρό. Ειναι το ποιο όμορφο μηχάνημα που έχω δει. Αλλά η μη δυνατότητα βελτίωσης στο μικρό μοντέλο με κάνει να πάω στο μίνι. Με λιγότερα χρηματα θα κάνω άριστα την δουλειά μου. Και με τον ssd θα πετάει το μικρό

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 30/10/2012 - 22:49


#33   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:49

Οσο για την οθόνη έχω και στο σπιτι αλλά και στην δουλειά οθόνες της lg αρκετά χρόνια χωρίς να έχουν πάθει το παραμικρό.

Δεν είπα ότι χαλάνε οι LG.....θεωρώ ότι οι Samsung είναι ανώτερες ποιοτικά !! Απλά εγώ θα επέλεγα Samsung....αλλά αυτό είναι προσωπικό ζητούμενο του καθενός...το θέμα μας είναι το Μακ μίνι....οπότε αγόρασε το και με γεια σου σύντεκνε :D !!

#34   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:51

Να είσαι καλά σαλόνικα... Αν βλέπω καλά το όνομα στο Game Center

#35   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/10/2012 - 22:59

Οσο,για τον iMac τον περίμενα τόσο καιρό. Ειναι το ποιο όμορφο μηχάνημα που έχω δει. Αλλά η μη δυνατότητα βελτίωσης στο μικρό μοντέλο με κάνει να πάω στο μίνι. Με λιγότερα χρηματα θα κάνω άριστα την δουλειά μου. Και με τον ssd θα πετάει το μικρό

Πάντα τα μικρότερα μοντέλα ήταν και λιγοτερο δυνατά στην βελτίωση , τέλος πάντων , αν δεχόταν το βασικό - μικρότερο μοντέλο iMac 21,5 το Fusion Drive τότε θα πήγαινα αμέσως στο μικρότερο , δεν με ενδιαφέρουν οι κάρτες γραφικών και οι επεξεργαστές είμαι απλός χρήστης....αλλά δεν παίρνει το άτιμο οπότε θα πάω στο μεγαλύτερο μοντέλο των 21,5 που εκείνο άνετα παίρνει το Fusion Drive ως εξτρά από την μάνα του !!
Προσωπικά δεν εχω καμιά εξωτερική οθόνη σωστή άρα θέλω και οθόνη καινούρια , εχω παλιά περιφερειακά...άρα χρειάζομαι πλήρη ανανέωση στα πάντα , οπότε θα πάω μια και καλή σε All In One με λίγο παραπάνω χρήματα !!

Να είσαι καλά σαλόνικα... Αν βλέπω καλά το όνομα στο Game Center

Σαλονικιος με ένα κάρο καρδιακούς φίλους στη λεβεντογενα Κρήτη...μπαμ μπαμ μπαμ !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 30/10/2012 - 23:00


#36   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 30/10/2012 - 23:07

Βλεπω ομως ρε παιδια o imac να ερχεται στην Ελλαδα το βασικο μοντελο στα 1400 με 1450!!Οποτε το μεγαλο θα ξεπερασει τα 1600!Οποτε μιλαμε για πολλα χρηματα...Γι αυτο το λογο σκεφτομαι τον παλιο imac 2011...Τι λετε?
XS Max 256 Gb Space Gray

#37   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 30/10/2012 - 23:22

Και κατι ακομα...Γιατι να μην μπορεις να παιξεις παιχνιδια στο mac mini??Aν τα αγορασεις απο το mac store δεν μπορεις να παιξεις?
XS Max 256 Gb Space Gray

#38   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2012 - 23:34

Το πρόβλημα δεν είναι από που θα τα κατεβάσεις αλλά ότι δεν μπορεί να τα "αντέξει" η κάρτα γραφικών.

#39   gore

gore

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2012 - 23:46

Δεν είπα ότι χαλάνε οι LG.....θεωρώ ότι οι Samsung είναι ανώτερες ποιοτικά !! Απλά εγώ θα επέλεγα Samsung....αλλά αυτό είναι προσωπικό ζητούμενο του καθενός...το θέμα μας είναι το Μακ μίνι....οπότε αγόρασε το και με γεια σου σύντεκνε :D !!


Ποιοτικα σαν κατασκευη ειναι καλυτερες οι samsung αλλα σαν εικονα εγω επιλεγω LG.

#40   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 30/10/2012 - 23:58

Ποιοτικα σαν κατασκευη ειναι καλυτερες οι samsung αλλα σαν εικονα εγω επιλεγω LG.

OK....όπως και έγραψα , η επιλογή της εξωτερικής οθόνης είναι προσωπικό ζητούμενο του καθενός...όπως π.χ. μια τηλεόραση....άλλως αγοράζει SONY , άλλος LG , άλλος SAMSUNG............ :P !! Περί ορέξεως...!!

#41   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 30/10/2012 - 23:59

Το πρόβλημα δεν είναι από που θα τα κατεβάσεις αλλά ότι δεν μπορεί να τα "αντέξει" η κάρτα γραφικών.

Tα καινουργια mac mini ειναι πολυ τουμπανα σε δυνατοτητες και επειδη θα παω Αμερικη θα το αγοραζα σε σπεσιαλ τιμη!Το θεμα ειναι οτι θελω να παιζω και τα παιχνιδακια μου οποτε τωρα ειμαι παρααα πολυ μπερδεμενος!! :huh: :huh: :( :( Τοσο χαλια καρτα γραφικων εχουν??
XS Max 256 Gb Space Gray

#42   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 31/10/2012 - 00:10

Tα καινουργια mac mini ειναι πολυ τουμπανα σε δυνατοτητες και επειδη θα παω Αμερικη θα το αγοραζα σε σπεσιαλ τιμη!Το θεμα ειναι οτι θελω να παιζω και τα παιχνιδακια μου οποτε τωρα ειμαι παρααα πολυ μπερδεμενος!! :huh: :huh: :( Τοσο χαλια καρτα γραφικων εχουν??


Τόσο χάλια δεν την λες ...μια πασιέντζα την σηκώνουν :lol:
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#43   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 31/10/2012 - 00:18

Tα καινουργια mac mini ειναι πολυ τουμπανα σε δυνατοτητες και επειδη θα παω Αμερικη θα το αγοραζα σε σπεσιαλ τιμη!Το θεμα ειναι οτι θελω να παιζω και τα παιχνιδακια μου οποτε τωρα ειμαι παρααα πολυ μπερδεμενος!! Τοσο χαλια καρτα γραφικων εχουν??

Η πασιέντσα είναι το καλύτερο παιχνίδι όπως αναφέρθηκε...εσύ τι θες diablo 3 και τα συναφή χάλια :P ...? Λιώσε στην πασιέντσα και σώσε τα λεφτά σου....η συμβουλή της μέρας !! :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 31/10/2012 - 00:21


#44   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 31/10/2012 - 02:47

Tα καινουργια mac mini ειναι πολυ τουμπανα σε δυνατοτητες και επειδη θα παω Αμερικη θα το αγοραζα σε σπεσιαλ τιμη!Το θεμα ειναι οτι θελω να παιζω και τα παιχνιδακια μου οποτε τωρα ειμαι παρααα πολυ μπερδεμενος!! :huh: :huh: :( :( Τοσο χαλια καρτα γραφικων εχουν??


Κοιτα εδώ για τις δυνατότητες της στο περίπου..

#45   Maltanous

Maltanous

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2012 - 14:09

Καλησπέρα,

Να τα πιάσουμε ένα ένα,θέλω mac εδω και καιρό.Το θέμα είναι οτι το 2010 αγόρασα καινούργια οθόνη για το pc μου,συνεπώς δεν "θέλω" imac.Ουστιαστικά θέλω να φυγω απτα κολληματα,bugs,antivirus κλπ κλπ των windows και να παω σε κατι πιο σταθερο και σιγουρο,συν οτι θελω να συγχρονιζω ευκολα και γρηγορα τ iphone και ipad.Αρα πιο πολυ χρειαζομαι το Mac OS,οχι οτι με χαλανε τα hardware χαρακτηριστικα,απλως 1600 και 2000ευρο για imac τωρα,λιγο δυσκολο.

Αρα κατεληξα στο μινι,το οποιο περιμενα κατι μηνες να αναβαθμιστει και παρολο που δεν υπηρξε καμια τρομερη αλλαγη,αποφασισα να το παρω τωρα και να μου κρατησει 3-4χρονια.
Να σημειωσω οτι δεν θα κανω καμια ΤΡΕΛΗ χρηση προγραμματων,αλλα ειμαι και σε σχολη πληροφορικης και επισης θα ηθελα να παιζω κανενα παιχνιδακι που και που,οχι τιποτα τρελο,κανενα WoW,Dota(με Parallel Windows),η κανενα Call of duty.

Αρα λεω να παρω τ μινι,με ενα HDMI καλωδιο για την οθονη.Εχω διαβασει απο δω και απο κει οτι η ουσιαστικη αλλαγη και αναβαθμιση του μινι ειναι ο τετραπυρηνος επεξεργαστης,οτι εκει φαινεται η διαφορα.Αρα σκεφτομουν το μεσαιο μοντελο,για αυτο το λογο.Επισης,εχω 1ΤΒ εξωτερικο σκληρο,αρα ο ενσωματομενος σκληρος δεν μου χρειαζεται και ελεγα να βαλω SSD για να πηγαινει σφαιρα και παρολο που οπως ειπα δεν θα τρεχω προγραμματα γιγαντες(photoshop,garageband,video editing και δεν ξερω τι αλλο),θελω να εχω εναν υπολογιστη ο οποιος θα κρατησει μερικα χρονια χωρις να χρειαστω καινουργιο σε 2χρονια,αρα να βαλω και μια 8αρα RAM.(ξερω ξερω,το τραινο της τεχνολογιας δεν το προλαβαινεις ποτε αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω).

Και φτανουμε στο οικονομικο,αν παρω το μεσαιο μοντελο,με αρχικη 919 + 110(8GB RAM) + 275(1ΤΒ Fusion Drive μιας και ειναι πιο φτηνος απτον σκετο SSD)=1304euro. Πες και +80 για το keyboard,1400ευρο. Οποτε γιατι οχι imac?Γενικα δλδ,πιο πολλα λεφτα αποσα θελω να δωσω.

Εχω λοιπον 1-2αποριες και θελω τ βοηθεια σας:

1)Να παρω το μικρο μοντελο ή το μεσαιο? ο 2πυρηνος με τον 4πυρηνο εχουν μεγααααλη διαφορα?
2)Αφου εχω ηδη 1-2εξωτερικους σκληρους και ο αποθηκευτικος χωρος δεν ειναι θεμα,καλυτερα να βαλω εναν SSD μεσα ετσι?
3)Η 4αρα RAM,ξερω οτι ειναι αρκετη,απλως σκεφτομαι τα 8 για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης,να μην νοιωθω ας πουμε "ριγμενος"
4)Απο την στιγμη που δεν θελω να φτασω τα 1000 ή 1000+ ευρο για μινι,εχω διαβασει οτι μπορω να παρω ας πουμε το βασικο μοντελο,και να αγορασω RAM και SSD απο Third Party κατασκευαστες πολυ πιο φτηνα,και να τα βαλω εγω,γιατι η Apple δεν πολυσυμφερει σε τετοια.Ισχυει κατι τετοιο και ποσο ευκολο ειναι?

Γενικα ελεγα να το παρω απο ελλαδα για να εχω την δυνατοτητα των δοσεων,αλλα απο την στιγμη που η διαφορα στην τιμη στην Ελλαδα ειναι τοσο μεγαλη,ελεγα να το παρω απο ebay ή απο καποιον φιλο που ειναι Αμερικη και θα ερθει,απλως τοτε θα πρεπει να δωσς 700-800ευρο αμεσως.

Οποιαδηποτε "συμβουλη" ευπροσδεκτη και συγγνωμη αν ειναι λαθος μερος για να ποσταρω κατι τετοιο,αν ναι μετακινειστε το ποστ.

Ευχαριστω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες