Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPad 4


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
923 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#481   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/10/2012 - 17:42

Γιατι κανεις δε μιλαει για το surface ως το μοχλο πιεσης προς την αππλ να αναδειξει ενα αναβαθμισμενο προιον?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#482   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 17:43

Γι αυτο στο event αναφέρθηκε 30" στο iPad 4 . γιατι το θεώρησε τεράστιο επίτευγμα τεχνολογίας.
Η apple ήταν μια εταιρία που έδινε βάση πρώτα στο s/w και μετα στο h/w. Τώρα που μάλλον στερεψαν απο αλλαγές στο λογισμικό το πανε στο hardware.
Με την ίδια λογική και στους 4 μήνες απο τώρα μπορει να βέλτιστοποιησει τη CPU του 4 , πρέπει να το βγάλει αλλάζοντας πάλι τη CPU μόνο;


Πίστεψε με, αν σε 4 μηνες έχει επεξεργαστη διπλασιας ισχύος έτοιμο για integration θα το κάνει ! Ειναι όμως δύσκολο να εχέι τέτοι επεξεργαστη. Το τωρινο gain έγινε γιατι απο licensed ARM designs πήγε στα δικά της custom designs

Γιατι κανεις δε μιλαει για το surface ως το μοχλο πιεσης προς την αππλ να αναδειξει ενα αναβαθμισμενο προιον?


Εγω ακριβώς αυτο λέω φίλε μου. Οτι η εταιρεία (και σωστά) εχει τα μάτια της στον ανταγωνισμό και αντιδρά ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 30/10/2012 - 17:45


#483   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 30/10/2012 - 17:53

Πίστεψε με, αν σε 4 μηνες έχει επεξεργαστη διπλασιας ισχύος έτοιμο για integration θα το κάνει ! Ειναι όμως δύσκολο να εχέι τέτοι επεξεργαστη. Το τωρινο gain έγινε γιατι απο licensed ARM designs πήγε στα δικά της custom designs


Δε νομίζω να κάνει τέτοια κίνηση πάλι η Apple αν σέβεται τον εαυτό της.
Ασχολούμαι με RTL design χρόνια και ξέρω ότι αυτό που λες έχει βάση, κυρίως λόγω του pipelining που μπορεί να έχει κάνει customize ΑΛΛΑ όταν κάνεις pipeline απλά
σε λίγο διάστημα χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο χάνεις σε power leaks.
Γενικά στη σχεδίαση ολοκληρωμένων ισχύει το ρητό ότι όσο καιρό κάνει να αναπτυχθεί κάτι, δοκιμάζεται άλλο τόσο τουλάχιστον. Γι αυτό δεν αλλάζουν οι επεξεργαστές τόσο συχνά όχι γιατί δεν γίνεται.

Αναρτημένη εικόνα


#484   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:04

Κάτι που πέρασε στα ψιλά γράμματα και δε δόθηκε ιδιαίτερη σημασία σε σχέση με τους επεξεργαστές, είναι η πρόσληψη του Jim Mergard, επικεφαλής σχεδίασης των επεξεργαστών της Samsung.

Ο οποίος έχει εμπειρία σε SoC Chips, με θητεία στην AMD και το ρόλο που είχε στη δημιουργία του Brazos.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#485   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:06

Δε νομίζω να κάνει τέτοια κίνηση πάλι η Apple αν σέβεται τον εαυτό της.
Ασχολούμαι με RTL design χρόνια και ξέρω ότι αυτό που λες έχει βάση, κυρίως λόγω του pipelining που μπορεί να έχει κάνει customize ΑΛΛΑ όταν κάνεις pipeline απλά
σε λίγο διάστημα χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο χάνεις σε power leaks.
Γενικά στη σχεδίαση ολοκληρωμένων ισχύει το ρητό ότι όσο καιρό κάνει να αναπτυχθεί κάτι, δοκιμάζεται άλλο τόσο τουλάχιστον. Γι αυτό δεν αλλάζουν οι επεξεργαστές τόσο συχνά όχι γιατί δεν γίνεται.


Ακριβώς !!! Το ειχα πει απο την αρχη αλλα οχι εκπεφρασμένα. Καποιες επενδύσεις της τωρα άρχισαν αν αποδίδουν (namely, PA Semi).
Μεχρι τωρα χρησιμοποιούσε licensed ARM cores και ταυτοχρονα προσπαθουσε στο background να αναπτυξει τα δικα της. Και απο οτι φαινεται αυτο έγινε πρόσφατα και με εξαιρετικα αποτελέσματα. Βγάζει λοιπόν ενα προιόν που εκμεταλεύεται οτι εχει.
Η CPU team βεβαια δεν θα κάτσει αλλα στο εξής θα χρξησιμοποιέι τα νέα designs για οτιδήποτε. Και φυσικα οπως λες twofold improvements δεν πρεπει να αναμένονται απο μιά διαδικασία εξέλιξης και μόνο (τα gains θα ειναι πολύ μικρότερα).

Παρολα αυτα, αν ηταν δυνατο να εχουν δυο φορές ταχύτερο επεξεργαστη σε 4 μηνες (πράγμα παρα πολύ δύσκολο) ειλικρινα πιστεύω οτι θα τον εβγαζαν χωρις εύτερη σκέψη. Ετσι γινονταιο αυτες οι δουλείες στην Αμερική ;)

#486   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:19

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι σε ένα χρόνο που θα βγάλει (κατά τη γνώμη μου) το iPad 5 θα το βγάλει ΜΟΝΟ και μόνο γιατί τότε θα έχει καλύτερο επεξεργαστή?

Δε νομίζω....

#487   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:23

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι σε ένα χρόνο που θα βγάλει (κατά τη γνώμη μου) το iPad 5 θα το βγάλει ΜΟΝΟ και μόνο γιατί τότε θα έχει καλύτερο επεξεργαστή?

Δε νομίζω....

Αυτό κατάλαβες ;;;;;

Πιστευω οτι ηταν ενα one-off thing που λένε, που αφορα όμως σε καποια πράγματα που ειναι πιο σοβαρα απο τα κουτσομπολια στα οποια αρεσκόμαστε... ;)

#488   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:29

Ε δε νομίζω ότι και το να κάνει release πριν από τη μεγαλύτερη καταναλωτική γιορτή του χρόνου (Χριστούγεννα) δεν είναι σοβαρό για μια εταιρεία!

#489   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:36

Ε δε νομίζω ότι και το να κάνει release πριν από τη μεγαλύτερη καταναλωτική γιορτή του χρόνου (Χριστούγεννα) δεν είναι σοβαρό για μια εταιρεία!


Συμφωνω. Γι αυτό και δεν περίμενε το annual release cycle.
Επιπλέον όμως δεν θα μπορούσε να παρουσιασει απλώς π.χ. ενα ipad με lightning connector για τα χριστουγεννα μονο και μονο για να αλλάξει το release cycle οπως λες εσύ. Θα την εκραζαν όλοι. Επρεπε να εχει και κάτι ουσιαστικό η αναβάθμιση. Και το πολύ ουσιαστικο ειναι ο Α6. Ειναι τοσο ουσιαστικό κατα την γνώμμη μου που απο μόνος του δικαιολογεί ένα event .... Ετυχε να ειναι τώρα και ενδεχομένως την βολέυει και για άλλες σκοπιμότητες. OK. Αλλα δεν ηταν αυτες οι άλλες ο λογος για να παρουσιασει ενα καινουρια ipad.

#490   gratipa

gratipa

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:47

Συμφωνω. Γι αυτό και δεν περίμενε το annual release cycle.
Επιπλέον όμως δεν θα μπορούσε να παρουσιασει απλώς π.χ. ενα ipad με lightning connector για τα χριστουγεννα μονο και μονο για να αλλάξει το release cycle οπως λες εσύ. Θα την εκραζαν όλοι. Επρεπε να εχει και κάτι ουσιαστικό η αναβάθμιση. Και το πολύ ουσιαστικο ειναι ο Α6. Ειναι τοσο ουσιαστικό κατα την γνώμμη μου που απο μόνος του δικαιολογεί ένα event .... Ετυχε να ειναι τώρα και ενδεχομένως την βολέυει και για άλλες σκοπιμότητες. OK. Αλλα δεν ηταν αυτες οι άλλες ο λογος για να παρουσιασει ενα καινουρια ipad.


γτ οχι ρε φιλε απλα θα ανακοινωνε οτι απο εδω και περα θα εβγαζε το new ipad με lightning αυτο που εκανε ειναι οτι χειροτερο μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα 2 ipad και να κατεβαζει κιολας απο τα ραφια και καλα τη μεγαλη της αναβαθμιση στο ipad!! ακυρωσε μεγαλο της αγοραστικο κοινο με αυτη της την κινηση!!

#491   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 18:55

Τι να κάνουμε ρε φίλε , δεν μπορεις να τουε ευχαριστήσεις όλους !


Ξερεις τι πάρτυ θα κάνανε στην Κορέα και στο Redmond αν το ipad της Apple για τα Χριστουγεννα ηταν απλώς ενα ιδιο με το παλιό αλλα με Lighning connector ?

Παμε πάλι απο την αρχή ...
Υπάρχει και κατι που λε΄γεται ανταγωνισμός ξέρεις

#492   gratipa

gratipa

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2012 - 19:07

δεν εχει καμια σχεση με τον ανταγωνισμο αυτο εχεις καταλαβει οτι κανει η apple τοσο καιρο δλδ??

#493   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 19:09

δεν εχει καμια σχεση με τον ανταγωνισμο αυτο εχεις καταλαβει οτι κανει η apple τοσο καιρο δλδ??


Εσυ πιστευεις οτι η Apple ειναι εκει που ειναι επειδη αγννοεί τον ανταγωνισμό ?

Ελλαδάρα μου, μου έλειψες !!!

#494   gratipa

gratipa

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2012 - 19:17

η apple σε specs σχεδον παντα ηταν πισω με τους ανταγωνιστες της εβγαζε τετοιες ηλιθιες αναβαθμισεις καθε λιγο?? τουλαχιστον 2 χρονια αργησε να μεγαλωσει την οθονη της στο iphone την ειδες να βιαζεται?? και δεν νομιζω να την εχουν πνιξει και τοσο τα ανταγωνιστικα tablet μη τρελαθουμε κιολας!!

#495   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/10/2012 - 19:27

η apple σε specs σχεδον παντα ηταν πισω με τους ανταγωνιστες της εβγαζε τετοιες ηλιθιες αναβαθμισεις καθε λιγο?? τουλαχιστον 2 χρονια αργησε να μεγαλωσει την οθονη της στο iphone την ειδες να βιαζεται?? και δεν νομιζω να την εχουν πνιξει και τοσο τα ανταγωνιστικα tablet μη τρελαθουμε κιολας!!



'' Ποιοι ; Αυτοι ;;; Οι κορεατες ;;; Μ@μησε τους μωρε, αυτοι κοιμούνται ..."

Ο σίγουρος τρόπος για να σε φτάσουν !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες