Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Νέος χρήστης και JailBreak: 10 Must Have Tweaks


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
348 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:19

*
ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

CydiaIcon-150x150.png


Στο Cydia όπως και στο App Store, μπορούμε να βρούμε Tweak για οτιδήποτε και αν ψάχνουμε. Από το πιο απλό, μέχρι το πιο σύνθετο. Κάποια χαρακτηρίζονται «διαμάντια» και κάποια αναρωτιέσαι αν έχουν λόγο ύπαρξης. Στα «διαμάντια» λοιπόν, δε θα βρεις μόνο επί πληρωμή, αλλά και δωρεάν. Το θέμα όμως είναι, ποια είναι αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να έχεις στη συσκευή σου; Δύσκολη απάντηση ειδικά αν πρέπει να διαλέξεις 10. Πάμε να τα δούμε..



10. DataDeposit

Απαραίτητο για αποθήκευση δεδομένων των εφαρμογών, όπως τα Saves από τα διάφορα παιχνίδια που έχουμε και την επαναφορά τους μετά από Restore. Απαραίτητη προϋπόθεση για να λειτουργήσει το DataDeposit να έχουμε λογαριασμό στο DropBox, καθώς όλα μεταφέρονται εκεί.
 

52267c9af3f9f.png  52267c9af41c3.png

Modmyi – Δωρεάν


9. ProTube

Δείτε το σαν μια αναβαθμισμένη έκδοση του YouTube. Βασικό χαρακτηριστικό η δυνατότητα αποθήκευσης των διαφόρων Video σε οποιαδήποτε μορφή θέλουμε. Μαζί με το Music2iPod ή ακόμα και με το Bridge (του ίδιου Dev) έχουμε και τη δυνατότητα να τα εισάγουμε στη βιβλιοθήκη μας.

 

Protube-Cydia.jpg

BigBoss – 1,99$


8. iFile

Ο απόλυτος File Manager του iDevice μας. Πλέον έχουμε τη δυνατότητα πρόσβασης στο Root της συσκευής όπου και μπορούμε να κάνουμε στη κυριολεξία ο,τι θέλουμε. Διαγραφή και μετονομασία αρχείων όπως επίσης και διαχείριση συμπιεσμένων. Μεγάλη προσοχή στο τι πειράζουμε, ειδικά αν δεν είμαστε εξοικειωμένοι, καθώς ένα μικρό λάθος μπορεί εύκολα να μας οδηγήσει σε Restore.
 

IMG_0115.png  IMG_0114.png

BigBoss - 4.00$


7. ScrollingBoard

To ScrollingBoard είναι ένα από τα πολλά Tweak του «δικού μας» Ηλία Λημναίου. To Tweak μας δίνει τη δυνατότητα να προσθέσουμε όσες εφαρμογές θέλουμε στο Dock μας προσθέτοντας και κάποια εφέ, καθώς επίσης και στους φακέλους μας μιας και δεν υπάρχει πλέον το όριο των 12 εφαρμογών.
 

IMG_0107.png

BigBoss – 1.99$


6. CameraTweak

Τα αυτονόητα. Η Default εφαρμογή της κάμερας όπως θα έπρεπε να είναι. Το Tweak προσθέτει μερικά βασικά χαρακτηριστικά όπως, διαφορετική εστίαση και έκθεση, Time Lapse, χρονοδιακόπτη, καρέ ανά δευτερόλεπτο και διαφορετική αναλογία οθόνης στη λήψη Video.
 

cameratweak1.jpg  cameratweak5.jpg

BigBoss – 0.99$


5. IntelliScreenX/IntelliScreenX 6

Σε κάποιους δε θα κάτσει καλά η τιμή. Και ναι, ίσως να είναι υπερεκτιμημένο.. Όμως δε παύει να είναι ένα από τα πιο ολοκληρωμένα Tweak που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ. Το IntelliScreenX, προσθέτει στο NC μας τους λογαριασμούς μας από Twitter, Facebook, αλλά και RSS Reader. Τη δυνατότητα εμφάνισης στη LS αλλά και εμφάνιση των Mail. Μεγάλο συν η ενσωμάτωση του Messages+ για γρήγορη απάντηση μέσω κίνησης από Activator.
 

dd89olmn_zpsd9ae7815.jpg



Modmyi - 9.99$


4. Springtomize 2 - iOS 5+

Αλλάζει σχεδόν τα πάντα στην εμφάνιση της συσκευής και όχι μόνο. Δυνατότητα να κρύψετε εικονίδια από τη Status Bar. Αλλαγές και στα εικονίδια στο Springboard μας , όπως κλείδωμα για διαγραφή και μετακίνηση.. Απόκρυψη των Badges.. Αλλαγές και στο Dock με τη προσθήκη περισσότερων εικονιδίων αλλά και εφέ CoverFlow.
 

null-9-1.png

 

BigBoss – 2.99$


3. CallBar

Άλλο ένα Tweak από τον Ηλία. Το Tweak μας επιτρέπει να συνεχίσουμε το οτιδήποτε κάνουμε στη συσκευή μας χωρίς να πρέπει απαραίτητα να απαντήσουμε σε κλήση που θα έχουμε καθώς πλέον θα εμφανίζεται σαν Banner με τις επιλογές απάντησης ή άρνησης. Αυτό μπορεί να εφαρμοσθεί και στα Viber, Facetime και Skype.
 

callbar1.jpg

BigBoss – 3.99$


2. SBSettings

Παλιότερα θα ήταν σίγουρα στη 1η θέση. Τα πράγματα πλέον όμως έχουν αλλάξει.. Για κάποιους, είναι ο μοναδικός λόγος να κάνεις JailBreak.. Καθώς κάνει κάτι πολύ απλό, που η Apple θα μπορούσε πολύ εύκολα να προσθέσει στο iOS όπως έχει κάνει και με τόσα άλλα.. Αυτό δεν είναι τίποτα άλλο από συντομεύσεις. Με και απλή κίνηση έχουμε τη δυνατότητα να ανοιγοκλείνουμε τους διάφορους διακόπτες που έχουμε προσθέσει. WiFi, BT, Data, 3G, Airplane Mode, φωτεινότητα, υπ. Τοποθεσίας αλλά και διακόπτες από διάφορα Tweaks.
 

IMG_0111.png

BigBoss - Δωρεάν


1. Zephyr

All Hail The King. Ο chpwn έκανε το θάυμα του. Το Zephyr είναι πλέον ο λόγος για να κάνεις JailBreak. Ξεχάστε τη χρήση του Home Button για έξοδο από τις εφαρμογές. Ξεχάστε το διπλό πάτημα του Home Button για εμφάνιση της Multitasking Bar. Όλα γίνονται με τη χρήση Gestures. Το Zephyr υποστηρίζει την εναλλαγή μεταξύ των εφαρμογών που έχουμε ελαχιστοποιημένες στη Multitasking Bar καθώς επίσης λειτουργεί και σε Landscape Mode.
 

zephyr2.png  zephyr1.png

BigBoss – 4.99$


Νέος χρήστης και JailBreak: Must Have Tweaks Vol.2

Νέος χρήστης και JailBreak: iOS 6 Tweaks που ξεχώρισαν Vol.3


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 30/08/2015 - 00:47
Προσθήκη αναβάθμισης

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:39

Πολυ καλη η λιστα νικο.

Οπως λες τα top 10 ειναι πολυ λιγα και δε ξερεις τι να πρωτοβαλεις....

Εγω θα εβγαζα το intelliscreenX και το scrollingboard και θα εβαζα το swipeselection και το folderenhancer.

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:41

Ξέχασες και τα Caller iD - iPhone Delivery :)

ezgif_com_crop_2.gif


#4   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:48

λειτουργούν και σε ios 6?

#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 24/10/2012 - 11:49

iOS 6 μόνο το zephyr δουλεύει τα αλλα όχι...

Αναρτημένη εικόνα


#6   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:00

Πολυ καλο και χρησιμο τοπικ, πολλα μπραβο.

Θα μπορουσαμε να προσθεσουμε το flux στην παραπανω λιστα, ενα tweak που βελτιστοποιει την εμπειρια χρησης σε οτι αφορα τη λειτουργια της συσκευης ως e-Reader...Οσοι το δοκιμασαν δε γυρισαν ποτε πισω ;)

#7   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:11

Πολυ καλη η λιστα νικο.

Οπως λες τα top 10 ειναι πολυ λιγα και δε ξερεις τι να πρωτοβαλεις....

Εγω θα εβγαζα το intelliscreenX και το scrollingboard και θα εβαζα το swipeselection και το folderenhancer.


Και 'γω με το Intelli έκανα δεύτερες σκέψεις.. Το ScrollingBoard έχει επιλογές για τους φακέλους αόπως το FolderEnhancer..

Βέβαια τα παραπάνω είναι καθαρά υποκειμενικά. Ο καθένας κάνει τις αλλαγές που νομίζει.

Πολυ καλο και χρησιμο τοπικ, πολλα μπραβο.

Θα μπορουσαμε να προσθεσουμε το flux στην παραπανω λιστα, ενα tweak που βελτιστοποιει την εμπειρια χρησης σε οτι αφορα τη λειτουργια της συσκευης ως e-Reader...Οσοι το δοκιμασαν δε γυρισαν ποτε πισω ;)


Αν και στο PC είναι Must, στο iPhone δε με βόλεψε ποτέ..


Ξέχασες και τα Caller iD - iPhone Delivery :)


Καλό το Caller, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ Must.. :)

Δεν το έχω βάλει να φανταστείς..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 24/10/2012 - 12:12

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#8   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:24

Αν και στο PC είναι Must, στο iPhone δε με βόλεψε ποτέ..

Εχεις δικιο, στο iPhone δε χρειαζεται ιδιαιτερα για το λογο οτι το iPhone δε βολευει ιδιαιτερα για διαβασμα.
Σε οτι αφορα ομως το iPad ειναι υπεραπαραιτητο εαν διαβαζεις βιβλια, ειτε για διασκεδαση ειτε για μελετη :)

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 24/10/2012 - 12:24


#9   gaara17

gaara17

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:24

ερώτηση. εγω που εχω το activator και το εχω βολευτεί τοσο καιρο, μου προτείνετε να το βγάλω και να βαλω το Zephyr? Και αν ναι, γιατι?

#10   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:25

ερώτηση. εγω που εχω το activator και το εχω βολευτεί τοσο καιρο, μου προτείνετε να το βγάλω και να βαλω το Zephyr? Και αν ναι, γιατι?

Μια δοκιμη θα σε πεισει, οτι και να σου πουμε εμεις θα ειναι περιττο μετα :)
Επισης δε χρειαζεται να το βγαλεις το activator, μια χαρα λετουργουν παραλληλα

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 24/10/2012 - 12:26


#11   gaara17

gaara17

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:28

Μια δοκιμη θα σε πεισει, οτι και να σου πουμε εμεις θα ειναι περιττο μετα :)
Επισης δε χρειαζεται να το βγαλεις το activator, μια χαρα λετουργουν παραλληλα


ναι αλλα αν εχω καταλάβει καλα, προσφέρει το ιδιο πραγμα, και αν ειναι πιο βαρύ απο το actvator ισως και να μην μας/μου χρειάζεται

#12   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:31

ναι αλλα αν εχω καταλάβει καλα, προσφέρει το ιδιο πραγμα, και αν ειναι πιο βαρύ απο το actvator ισως και να μην μας/μου χρειάζεται

Δεν ειναι καθολου βαρυ, το αντιθετο μαλλον. Ειναι απιστευτα smooth.
Για να προχωρησω τη σκεψη μου, θα σου πω οτι η λειτουργια του ταιριαζει περισσοτερο με την ανατομια του χεριου σου...

#13   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:31

Εχεις δικιο, στο iPhone δε χρειαζεται ιδιαιτερα για το λογο οτι το iPhone δε βολευει ιδιαιτερα για διαβασμα.
Σε οτι αφορα ομως το iPad ειναι υπεραπαραιτητο εαν διαβαζεις βιβλια, ειτε για διασκεδαση ειτε για μελετη :)


iPad σίγουρα. Μεγάλη διαφορά ειδικά για κάποιον που το χρησιμοποιεί συνέχεια..

ναι αλλα αν εχω καταλάβει καλα, προσφέρει το ιδιο πραγμα, και αν ειναι πιο βαρύ απο το actvator ισως και να μην μας/μου χρειάζεται


Το Activator ασ'το.. Είναι απαραίτητο και για κάποια άλλα πακέτα. Δε σ'ενοχλεί.

Το Zephyr όμως, αν δεν το έχεις βάλει ακόμα, ήρθε η στιγμή να το ξανασκεφτείς..

Δεν επηρεάζει καθόλου τη συσκευή..

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 24/10/2012 - 12:32

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#14   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:45

Πολυ καλη η λιστα Νικο! Αν και ειναι αρκετα εως πολλα δηλαδη, εγω θα εκανα μια 20αδα..
Παντως το flux μπορει σε καποιους να μην αρεσει, να τους ενοχλει (η αληθεια ειναι οτι πρεπει να το συνηθισεις λιγο) αλλα αν το εχεις κ κανεις μια δοκιμη το βραδυ και διαβαζεις πχ και το απενεργοποιησεις, τα ματια σου θα πονεσουν!
Επισης το folderenhancer νομιζω δεν εχει αντιπαλο στο θεμα των φακελων, ειδικα στο iphone, απλα το scrollingboard ουσιαστικα προσφερει κ αλλα πραγματα μαζι.. Απλα συγκεκριμενα στο θεμα των φακελων το folderenhancer ειναι κορυφη νομιζω.. Ετσι για μενα θα επρεπε να ειναι οι φακελοι στο iOS.
Ξεχασες επισης δυο αλλα σημαντικα πραγματα.. Το winterboard! Και ενα tweak απαραιτητο μαλλον για ολους, που εχει να κανει με το κλειδωμα των εφαρμογων και γενικα των δεδομενων μας.. Τωρα το applocker θα ειναι αυτο, το lockdown, το iprotect, το protecti, το disablelaunch, δεν ξερω..
Για αυτο σου ειπα οτι πρεπει να ειναι μια 20αδα, και ας φαινονται πολλα σε καποιους :-)

Υ.Γ Προτεινω λοιπον καποια στιγμη να κανεις και ενα δευτερο μερος ;-)

#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/10/2012 - 12:56

Πολυ καλη η λιστα Νικο! Αν και ειναι αρκετα εως πολλα δηλαδη, εγω θα εκανα μια 20αδα..
Παντως το flux μπορει σε καποιους να μην αρεσει, να τους ενοχλει (η αληθεια ειναι οτι πρεπει να το συνηθισεις λιγο) αλλα αν το εχεις κ κανεις μια δοκιμη το βραδυ και διαβαζεις πχ και το απενεργοποιησεις, τα ματια σου θα πονεσουν!
Επισης το folderenhancer νομιζω δεν εχει αντιπαλο στο θεμα των φακελων, ειδικα στο iphone, απλα το scrollingboard ουσιαστικα προσφερει κ αλλα πραγματα μαζι.. Απλα συγκεκριμενα στο θεμα των φακελων το folderenhancer ειναι κορυφη νομιζω.. Ετσι για μενα θα επρεπε να ειναι οι φακελοι στο iOS.
Ξεχασες επισης δυο αλλα σημαντικα πραγματα.. Το winterboard! Και ενα tweak απαραιτητο μαλλον για ολους, που εχει να κανει με το κλειδωμα των εφαρμογων και γενικα των δεδομενων μας.. Τωρα το applocker θα ειναι αυτο, το lockdown, το iprotect, το protecti, το disablelaunch, δεν ξερω..
Για αυτο σου ειπα οτι πρεπει να ειναι μια 20αδα, και ας φαινονται πολλα σε καποιους :-)

Υ.Γ Προτεινω λοιπον καποια στιγμη να κανεις και ενα δευτερο μερος ;-)


Να 'ξερες μόνο πόσες φορές την άλλαξα τη λίστα.. Απλά ήθελα να το περιορίσω στα 10..

Πολλά είναι ακόμα.. KuaiDial επίσης..

Επειδή με πρίζωσες όμως, Vol.2 σύντομα.. :P
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες