Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Νέος με Mac - Απαραίτητα Apps.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1039 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#991   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2019 - 18:08

Φαίνεται καλό αλλά το εμπιστευόμαστε? 

Προχώρα άφοβα.

Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-05-11 at 19.02.29.png   53,34KB   161 λήψεις



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#992   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 28/07/2019 - 12:59

Καλησπέρα σας!

 

Για τις εφαρμογές 

keyboard maestro

Boom

onyx

wifiner

coda

 

Και τυχον προτείνετε καποιες εφαρμογές κυριως για παραγωγικοτητα?



#993   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/08/2019 - 12:58

Καλησπέρα σας!

 

Για τις εφαρμογές 

keyboard maestro

Boom

onyx

wifiner

coda

 

Και τυχον προτείνετε καποιες εφαρμογές κυριως για παραγωγικοτητα?

Το Onyx δεν σου χρειάζεται. Μακριά από αυτά τα Utilities εκτός και ξέρεις τι κάνεις.

To Boom είναι ΟΚ. Το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια.

keyboard maestro και wifiner δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Για το coda δεν έχω καμία άποψη γιατί ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που τον βολεύει περισσότερο. Νομίζω θα μετονομαστεί σε Nova. Μπορείς να κατεβάσεις και την beta.

 

Όταν λες εφαρμογές για παραγωγικότητα; Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει;



#994   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/08/2019 - 08:27

Καλημέρα συνονόματε.Δεν με ενδιαφέρει τίποτα σε περίεργο utility , τωρα εξερευνω το τερμιναλ για logs κλπ οποτε προτιμω να παιζω safe.

Παραγωγικότητα εννοω κατι που θα με βοηθησει στην εργασία. Πχ περα απο τη δουλεια γραφειου σαν μηχανικος (Ηλεκτρολόγος) , κάνω παράλληλα το διδακτορικο μου στο παδα στην ενεργειακή διαχείριση ΗΣΑ και θα ήθελα πχ προγραμματα που θα με ''αναγκάζουν '' να εργάζομαι 1 ωρα συνεχόμενα χωρις να με αποσπά κατι ( δεν ειμαι τεμπέλης χαχα αλλα βοηθάει).

Ειδα στο catalina οτι λένε για τις υπομνήσεις και το ημερολόγιο πως βελτιώθηκαν αλλα μεχρι τοτε θελω να βρω και ενα πρόγραμμα για to-do list .

Γενικα οτι χρησιμοποιείς και συ αλλα και γενικα τα παιδια στο φορουμ και σας αρέσει θελω να τα ψάξω.

Προς το παρον προσκυνω keyboard cleaner και cheatsheet



#995   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/08/2019 - 09:39

Καλημέρα Δημήτρη.

Το Terminal όντως βοηθάει αρκετά στην εξερεύνηση των logs αν σκεφθεί κανείς τους περιορισμούς που έχει η κονσόλα (Console.app). Η δυσκολία τους είναι στην ανάγνωση. Εκεί θέλει αρκετή προσπάθεια και λίγο ψάξιμο. Και εγώ το χρησιμοποιώ αρκετά σε διάφορες περιπτώσεις.

Για To-Do list Apps δες εδώ. Πιθανότατα να τα έχεις δει κιόλας. Εγώ δεν χρησιμοποιώ κάτι από αυτά, γενικά.

Από Apps που χρησιμοποιώ, πραγματικά δεν ξέρω τι θα σου ήταν χρήσιμο.

Π.χ. θέλεις μια εναλλακτική του Terminal; Τότε εγκατέστησε το iTerm2. Θέλεις μια εναλλακτική του Console; Τότε εγκατέστησε το Consolation 3. Θες κάποιον editor; Δες π.χ. BBEdit, Sublime ή Visual Studio Code. Ανάλογα. Υπάρχουν και εναλλακτικές εφαρμογές για μουσική, για video, για photo editing, browsers για όλα τα γούστα, κ.α.

Εάν μας πεις συγκεκριμένα τι ακριβώς ψάχνεις, πιστεύω ότι πολλοί από τους φίλους εδώ του forum θα σε βοηθήσουν.



#996   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/08/2019 - 20:52

Καλησπέρα στο φορουμ!

Δημήτρη έχεις δικιο δεν ήμουν τοσο ξεκάθαρος. Η αληθεια ειναι οτι αρκετα θεματα τα εχω λύσει αλλα ψάχνω ( αν και δεν εχω θεμα χρηματων να αγορασω οτιδηποτε αξιζει) διάφορα:

1. APP για να βελτιώνω- διορθωνω( πχ φωτιζω) φωτογραφίες που μπαίνουν σε διατριβη- αλλα και προσφορές μελέτες για διαφορες δουλειές.

2. App τυπου final cut ( αρκετα ακριβο γμτ) για να κάνω το hobby μου : Mοντάρω τα βιντεάκια που κάνω στο youtube με θέματα ηλεκτρολογικα 

3. App για μετατροπη αρχειων απο word -pdf αν και αυτο το κάνω στο iwork

4. Λιστες τραγουδιων για να ακούω γενικά

5. Προγράμματα για καλύτερο έλεγχο των περιφειακών ( βλέπε toothfairy - αξιζει?)

Γενικά ξερεις περα αυτων οτιδηποτε θεωρείτε ολοι οτι μποορει να μ αυξήσει οχι μονο τη παραγωγικότητα και τη εμπειρία με την απλ. Δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά αλλα γενικα το ψάχνω ακόμα ολο και ήδη παθαίνω πλάκα και αναρωτιέμαι τι έκανα με τα windows.



#997   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/08/2019 - 21:54

1) Για φωτογραφίες θα σου πρότεινα ένα από τα παρακάτω: Affinity Photo (επί πληρωμή αλλά αξίζει τα λεφτά του), PhotoScape X, GIMP και τέλος το Photos του ίδιου του macOS.

2) Δεν χρειάζεται να αγοράσεις το Final Cut για να φτιάχνεις τα βιντεάκια σου. Αυτό μπορείς να το κάνεις και με το iMovie.

3) Για μετατροπή αρχείων word μπορείς και με το Pages να το κάνεις. Πέρα από αυτό υπάρχουν ένα σωρό apps γι' αυτή τη δουλειά.

4) Για θέματα με λίστες μουσικής κλπ μπορεί κανένας άλλος να έχει κάτι να προτείνει. Πλέον μπαίνω στο YouTube και ακούω με τις ώρες. Ή έχω το Spotify.

5) Το Toothfairy δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν έχω άποψη.

 

Η εμπειρία με την Apple... δεν ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις ή θέλεις να μάθεις. Υπάρχουν πολλά πράγματα. Εννοείς να μάθεις πράγματα γύρω από το Software και το Hardware; Να μάθεις troubleshooting; Να μάθεις να φτιάχνεις μόνος σου apps, services, κλπ;



#998   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 04/08/2019 - 22:07

Καταρχας και παλι σε ευχαριστω για ολα.
Οχι οχι απο αυτα μονο troubleshooting προσπαθω σιγα σιγα να ψαχτω και να γινω καλυτερος. Αλλα ειναι πολυ δουλεια για να βιαστω χαχα.
Απο εφαρμογες και ερωτησεις θα σ ανεβασω απο τ γραφειο αυριο μερικα πραγματα να μ πεις γνωμη οποτε ευκαιρισεις. Και παλι θενξ

#999   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2019 - 20:53

Καλησπερα σας παιδια τι προγραμματα διαγνωστικα προτεινεται και εργαλεια για παρακολουθηση θερμοκρασιας χωρητικοτητα ελευθερης μνημης RAM - CPU - Σκληρου δισκου - τροφοδοτικο.



#1000   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/09/2019 - 22:11

Καλησπερα σας παιδια τι προγραμματα διαγνωστικα προτεινεται και εργαλεια για παρακολουθηση θερμοκρασιας χωρητικοτητα ελευθερης μνημης RAM - CPU - Σκληρου δισκου - τροφοδοτικο.


Το καλύτερο για εμένα για την δουλειά που θέλεις.


https://bjango.com/mac/istatmenus/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Once You Go Mac You Never Go Back

#1001   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 25/09/2019 - 22:44

Το καλύτερο για εμένα για την δουλειά που θέλεις.


https://bjango.com/mac/istatmenus/


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να σαι καλα σε ευχαριστω πολυ.


Τελευταία επεξεργασία από: thelos257, 25/09/2019 - 22:44


#1002   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2019 - 06:58

Για την παρακολούθηση της ταχύτητας του/των ανεμιστήρα/ρων, μετά και την πλήρη απόσυρση του Dashboard από την έκδοση του/της Catalina, το δωρεάν funnyWidget κάνει μια χαρά τη δουλειά του

https://www.fannywidget.com

Συνημμένα αρχεία



#1003   thelos257

thelos257

    iPH Member

  • 278 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:thelos257

Δημοσίευση 26/09/2019 - 14:02

Για την παρακολούθηση της ταχύτητας του/των ανεμιστήρα/ρων, μετά και την πλήρη απόσυρση του Dashboard από την έκδοση του/της Catalina, το δωρεάν funnyWidget κάνει μια χαρά τη δουλειά του

https://www.fannywidget.com

Σε ευχαριστω πολυ και σενα φιλε να σαι καλα.



#1004   Xto01

Xto01

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/09/2019 - 20:35

Για sensor stats στο Terminal μπορεί να εγκαταστήσει κανείς το istats με ruby gem.

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2019-09-27 at 21.34.18.png   65,67KB   62 λήψεις



#1005   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/10/2019 - 18:06

Σε i5 MacBook Air early 2015 σηκώνει το Catalina? ή θα σέρνεται μετά; Την έχω πατήσει σε ένα iPad 3 με 9.3.5 που έχει γίνει άχρηστο μετά την ανά βαθμίδα του iOS και είμαι πολύ προσεκτικός με τις αναβαθμίσεις της Apple.


Sent from my iPhone XS Max using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες