Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 7 ψήφοι

Νέος με Mac - Απαραίτητα Apps.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1039 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#856   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 07:40

Καλημερα. Υπεροχος o Macbook εν τελη .Περιμενα κατι χειροτερο αλλα εινα αψογος. Χανομαι λιγο και μπερδευομαι αλλα θα το βρω δεν ειναι τιποτα.

 

Μια απορια εχω μονο. Οταν ανοιγεις τον ΣΑΦΑΡΙ και κανεις μεγιστοποιηση παραθυρου , η μπαρα επανω χανεται και δε μπορω να βλεπω τη γλωσσα που εχω ειτε την ωρα. Πως μενει μονιμα στην οθονη αυτο και αν γινεται να μου πει καποιος πως αφαιρω το siri απο αυτη τη μπαρα. Το θεωρω αχρηστο

 Ευχαριστω 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#857   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2017 - 10:41

Settings->Siri->κατω κατω λεει Show Siri in .. (ξετικαρε)

Ο Σαφαρι δυστυχως η ευτυχως κανει maximize ωστε να δινει το καλυτερο αποτελεσμα και οχι για να γεμισει την οθονη. Οποτε ή χειροκινητα μεγαλωνεις το παραθυρο πιανοντας την δεξια κατω γωνια ή πας στο μεγιστο παραθυρο που σου δινει ο ιδιος ο browser ,πλην fullscreen, κανοντας διπλο κλικ σε οπιοδηποτε "νεκρο" σημειο στο επανω μερος του παραθυρου ή  πατωντας επανω Window->Zoom η τελος πατωντας Alt+ κλικ στο πρασινο κουμπακι που πατας για fullscreen.

Στον firefox το διπλο κλικ επανω κανει δουλεια σαν τα windows δηλ κανει μεγιστοποιηση κανονικη. Τελος με 3rd party εφαρμογες μπορεις να πετυχεις αυτο που θες. Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται παντως γιατι θα δεις οτι την χρηση του θα την συνηθισεις.


Τελευταία επεξεργασία από: rromeodim, 16/10/2017 - 10:42


#858   Leftflowers

Leftflowers

    iPH Contributor

  • 1.029 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:leftflowers

Δημοσίευση 16/10/2017 - 11:12

Siri απενεργοποιση = Προτιμησεις - Siri - εμφανιση στη γραμμη μενου οχι 



#859   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 16/10/2017 - 12:53

Settings->Siri->κατω κατω λεει Show Siri in .. (ξετικαρε)

Ο Σαφαρι δυστυχως η ευτυχως κανει maximize ωστε να δινει το καλυτερο αποτελεσμα και οχι για να γεμισει την οθονη. Οποτε ή χειροκινητα μεγαλωνεις το παραθυρο πιανοντας την δεξια κατω γωνια ή πας στο μεγιστο παραθυρο που σου δινει ο ιδιος ο browser ,πλην fullscreen, κανοντας διπλο κλικ σε οπιοδηποτε "νεκρο" σημειο στο επανω μερος του παραθυρου ή  πατωντας επανω Window->Zoom η τελος πατωντας Alt+ κλικ στο πρασινο κουμπακι που πατας για fullscreen.

Στον firefox το διπλο κλικ επανω κανει δουλεια σαν τα windows δηλ κανει μεγιστοποιηση κανονικη. Τελος με 3rd party εφαρμογες μπορεις να πετυχεις αυτο που θες. Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται παντως γιατι θα δεις οτι την χρηση του θα την συνηθισεις.

Ok νομιζω βρηκα ακρη και ευχαριστω και παλι.

Ενα εξτρα προβλημα που προεκυψε ειναι οτι πηγα να βαλω τον External Disk για να τον κανω Partition και τελικα καταφερα να το κανω να μην τον αναγνωριζει καν. Οχι μονο αυτο αλλα δε με αφηνει να κανω ουτε επαναφορα ουτε Erase ..Να σημειωσω οτι ο δικος ειναι καινουριος.



#860   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/10/2017 - 13:52

Πως κάνω bootcamp?
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές αλλά δεν μπορώ.
Μήπως πρέπει τα windows να είναι γνήσια; Γιατί εγώ δεν προσπάθησα με γνήσια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#861   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/10/2017 - 14:43

Πως κάνω bootcamp?
Έχω προσπαθήσει πολλές φορές αλλά δεν μπορώ.
Μήπως πρέπει τα windows να είναι γνήσια; Γιατί εγώ δεν προσπάθησα με γνήσια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποιο μηχάνημα έχεις? Τι error σου βγάζει??


Once You Go Mac You Never Go Back

#862   mkougis

mkougis

    iPH Addict

  • 703 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/10/2017 - 18:09

Δεν θυμάμαι το error.
Έχω iMac 27" mid2010 3.2


Sent from my iPhone using Tapatalk

#863   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 18/10/2017 - 01:33

Απο εδω μπορουμε να εχουμε οτι εφαρμογη θελουμε.. 

 

(Αν εχω κανει χαζομαρα που το ανεβασα εδω ,παρακαλω ενημερωστε με)

 

http://mac-torrent-download.net



#864   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2017 - 07:17

Απο εδω μπορουμε να εχουμε οτι εφαρμογη θελουμε.. 

 

(Αν εχω κανει χαζομαρα που το ανεβασα εδω ,παρακαλω ενημερωστε με)

 

http://mac-torrent-download.net

Ως νέος χρήστης που είσαι στον χώρο των Mac και του UNIX κατ' επέκταση, θα σου συνιστούσα να αφήσεις πίσω σου όλες τις παλιές "κακές" συνήθειες των Windows users.

 

Η σελίδα που δίνεις για "δωρεάν" εφαρμογές, μπορεί να σε οδηγήσει σε προβλήματα που δεν φαντάζεσαι.

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-10-18 at 08.15.23.png   24,75KB   37 λήψεις

 

Έτσι από περιέργεια μπήκα να δω τι βρίσκεται εκεί μέσα και πατώντας μετάβαση στη δεύτερη σελίδα...

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2017-10-18 at 08.00.06.png   202KB   39 λήψεις

 

έπεσα επάνω στον παλιό γνωστό μας τον MacKeeper. Υποτίθεται ότι γέμισα ανύπαρκτους ιούς κ.α. πολλά. Το μήνυμα είναι φυσικά ψεύτικό, ΑΛΛΑ, εάν πατήσεις το REMOVE VIRUSES αρχίζουν τα όργανα. Το συγκεκριμένο είναι ένα utility που μπορεί να οδηγήσει σε αστάθεια στο λειτουργικό και να σε βάλει σε μεγάλους μπελάδες.

 

Είναι το δεύτερο link που βάζεις με torrents φίλε 3wxsapiax3ria. Για δικό σου καλό και για να μην έχεις θέματα, καλό είναι εφαρμογές, προγράμματα και games τέτοιου είδους να τα αποφεύγεις. Βέβαια η απόφαση είναι πάντοτε δική σου.  :)



#865   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 18/10/2017 - 09:36

Ως νέος χρήστης που είσαι στον χώρο των Mac και του UNIX κατ' επέκταση, θα σου συνιστούσα να αφήσεις πίσω σου όλες τις παλιές "κακές" συνήθειες των Windows users.

Η σελίδα που δίνεις για "δωρεάν" εφαρμογές, μπορεί να σε οδηγήσει σε προβλήματα που δεν φαντάζεσαι.

attachicon.gifScreen Shot 2017-10-18 at 08.15.23.png

Έτσι από περιέργεια μπήκα να δω τι βρίσκεται εκεί μέσα και πατώντας μετάβαση στη δεύτερη σελίδα...

attachicon.gifScreen Shot 2017-10-18 at 08.00.06.png

έπεσα επάνω στον παλιό γνωστό μας τον MacKeeper. Υποτίθεται ότι γέμισα ανύπαρκτους ιούς κ.α. πολλά. Το μήνυμα είναι φυσικά ψεύτικό, ΑΛΛΑ, εάν πατήσεις το REMOVE VIRUSES αρχίζουν τα όργανα. Το συγκεκριμένο είναι ένα utility που μπορεί να οδηγήσει σε αστάθεια στο λειτουργικό και να σε βάλει σε μεγάλους μπελάδες.

Είναι το δεύτερο link που βάζεις με torrents φίλε 3wxsapiax3ria. Για δικό σου καλό και για να μην έχεις θέματα, καλό είναι εφαρμογές, προγράμματα και games τέτοιου είδους να τα αποφεύγεις. Βέβαια η απόφαση είναι πάντοτε δική σου. :)

Εχεις δίκιο. Ενθουσιάστηκα και παρασύρθηκα απο την ανάγκη να περάσω κάποια αναγκαία προγράμματα ,ως νέος χρήστης ,σε εναν υπολογιστή που δεν είχε απολυτως τιποτα.

Φυσικά και δε πατησα ποτε ,κατι απο αυτα που έβγαλε ως δεύτερη σελίδα και ούτε πρόκειται καθώς σύμφωνα με όσα μου έγραψες (συν οτι οτι χρειάστηκα το έχω ηδη περάσει) ,νομίζω πήρα το μάθημα μου.
Το σαιτ έλαβε τέλος οπως και να εχει και σε ευχαριστώ για τις πολυτιμες συμβουλές. Ελπίζω να μην εχει παει κατι στραβά ως τωρα σύμφωνα με όσα έγραψες για ιούς και προβλήματα.

Πάραυτα με αγχωσες ταμαλα.
Πως ειναι δυνατόν να κανω εναν βαθύ έλεγχο προκειμένου να τσεκάρουμε αν ολα κυλάνε ομαλά ,ύστερα απο την επιπολαιότητα μου ;

Θενξξξξξ


Sent from Linux using Aircrack-ng

Τελευταία επεξεργασία από: 3xwsapiax3ria, 18/10/2017 - 09:38


#866   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/10/2017 - 12:16

Εχεις δίκιο. Ενθουσιάστηκα και παρασύρθηκα απο την ανάγκη να περάσω κάποια αναγκαία προγράμματα ,ως νέος χρήστης ,σε εναν υπολογιστή που δεν είχε απολυτως τιποτα.

Φυσικά και δε πατησα ποτε ,κατι απο αυτα που έβγαλε ως δεύτερη σελίδα και ούτε πρόκειται καθώς σύμφωνα με όσα μου έγραψες (συν οτι οτι χρειάστηκα το έχω ηδη περάσει) ,νομίζω πήρα το μάθημα μου.
Το σαιτ έλαβε τέλος οπως και να εχει και σε ευχαριστώ για τις πολυτιμες συμβουλές. Ελπίζω να μην εχει παει κατι στραβά ως τωρα σύμφωνα με όσα έγραψες για ιούς και προβλήματα.

Πάραυτα με αγχωσες ταμαλα.
Πως ειναι δυνατόν να κανω εναν βαθύ έλεγχο προκειμένου να τσεκάρουμε αν ολα κυλάνε ομαλά ,ύστερα απο την επιπολαιότητα μου ;

Θενξξξξξ


Sent from Linux using Aircrack-ng

Κατέβασε το Malwarebytes και κάνε ένα σκανάρισμα. Δεν νομίζω ότι θα βρει κάτι, απλά για να μην έχεις το άγχος.

 

Να αποφεύγεις τέτοιου είδους σελίδες. Αν ψάχνεις κάποια εφαρμογή, κάνε μια αναζήτηση στη Google και στο App Store και από κει και πέρα εάν δεν βρεις αυτό που θέλεις, ρώτα.



#867   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 19/10/2017 - 23:12

Γεια χαρά και καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος αντίστοιχος player σαν το BSPLAYER για να βλεπουμε ταινιες και να βρισκει και τους υποτιτλους>?

 

 Επισης το Popcorn λενε οτι ειναι καλο αλλα δε το βρισκω για Μακ



#868   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 23/10/2017 - 19:29

Γεια χαρά και καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος αντίστοιχος player σαν το BSPLAYER για να βλεπουμε ταινιες και να βρισκει και τους υποτιτλους>?

Επισης το Popcorn λενε οτι ειναι καλο αλλα δε το βρισκω για Μακ


Προσωπικά για ταινίες χρησιμοποιώ το VLC και για υπότιτλους το SolEol δες εδώ http://eduo.info/apps/soleol
Όσο για το popcorn μην το βλέπεις καθόλου κοιτά για kodi...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#869   3xwsapiax3ria

3xwsapiax3ria

    iPH Enthousiast

  • 482 μηνύματα
  • Twitter:@Xaroumeno_kranio
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:6inner6net6

Δημοσίευση 23/10/2017 - 20:21

Προσωπικά για ταινίες χρησιμοποιώ το VLC και για υπότιτλους το SolEol δες εδώ http://eduo.info/apps/soleol
Όσο για το popcorn μην το βλέπεις καθόλου κοιτά για kodi...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Έφαγα το τόπο για Kodi σε Macbook αλλα δε βρήκα πουθενά άκρη. Υπάρχει κανένας οδηγός μέσα εδω;

Οταν βάζω το popcorn να δω ταινίες και φορτώνει .. ο υπολογιστής απο κατω υπερθέρμενεται!!!


Sent from Linux using Aircrack-ng

#870   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2017 - 20:40

Έφαγα το τόπο για Kodi σε Macbook αλλα δε βρήκα πουθενά άκρη. Υπάρχει κανένας οδηγός μέσα εδω;
 

Εδώ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες