Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iPhone 5 στην Ελλάδα: Κυκλοφορία στις 2 Νοεμβρίου με ΕΛΑΧΙΣΤΑ κομμάτια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1184 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#916   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2012 - 13:42

Εγώ αντικαταβολή έβαλα, και είναι σε επεξεργασία. Λευκό 32gb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#917   Dimsu

Dimsu

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/11/2012 - 13:44

Πήγα στο site του courier και έβαλα τον αριθμό φορτωτικης και μου βγήκε αυτό για παραγγελία από site COSMOTE Συνημμένο αρχείο  image.jpg   126,69KB   47 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: Dimsu, 04/11/2012 - 13:45


#918   islascanarias

islascanarias

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/11/2012 - 13:49

Ποιος είναι ο λόγος κατά τη γνώμη σου που ΠΡΕΠΕΙ να παραδώσει ο κούριερ και δε θα δεχτεί;και τι μας νοιάζει που δε θα δεχτεί; Δε μας αφορά αν θα δεχτεί ή όχι.
Δηλαδή τις προάλλες που μου φέρανε κάτι που είχα παραγγειλει,αν ήταν ελαττωματικό, θα έπρεπε να του πω "εντάξει, κάτσε να υπογράψω και θα τα βρω με την εταιρία";
Εξηγώ νομικά :
1.έχει καταρτιστεί μια συμβαση με την εκάστοτε εταιρία.
2. Το προιον που ηρθε ειναι ξεφλουδισμενο.
3.παράβαση ουσιώδους όρου της σύμβασης, συνεπώς αρνούμαι να δεχτώ να παραλάβω.
Ταυτόχρονα,συμφωνα με αυτό που λες ,"ο κουριερ πρέπει να παραδώσει ,δε θα το δεχτεί" , θα έπρεπε αν είχαμε παραγγείλει κινητό και μας φέρνανε καφετέρια, να τη δεχόμασταν.
Εν κατακλείδι, εφόσον το κινητό ειναι ελαττωματικό , υπάρχει έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων και δεν προχωράμε στην κατάρτιση της σύμβασης.
Και επειδή μιλάμε για περίεργο και ιδιαίτερο ελάττωμα (ξεφλούδισμα), αντε να αποδείξεις μετα πως δεν το εκανες εσύ.


ως προς το νομικο δε αντιλεγω γιατι δε ξερω. εμπειρικα ομως και σαν επιχειρηματιας σου λεω οτι ο κουριερ ΔΕΝ δεχετε να ανοιχτει το πακετο πριν παραλαβεις αν δεν εχει τετοια εντολη. γιατι? γιατι μπορει να μπλεξει αν δεν εχει γραπτη εντολη. αν εχεις αλλες εμπειριες, πασο. σου λεω ομως τι γινετε για να μην μπλεκουν τα παιδια με διαφορες καταστασεις. δεν ειναι ολοι νομικοι ουτε ολοι ειναι διατεθιμενεοι να τσακωνονται με τον κουριερ.

#919   iGchris13

iGchris13

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 04/11/2012 - 14:00

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα τηλέφωνο Δευτέρα . Μου είπανε ακυρωσανε πολλές παραγγελίες με πιστωτικές αλλά φυσικά δε ξέρω για πόσους ισχύει αυτό


Η δική μου είναι με αντικαταβολή και φοβάμαι επειδή είναι 32άρι. Θα πάρω το πρωί τηλέφωνο. Ευχαριστώ

#920   Pinky24

Pinky24

    iPH User

  • 169 μηνύματα
  • Twitter:@Margi_Sk
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:DaizyGR

Δημοσίευση 04/11/2012 - 15:12

A είπα κι εγώ! Ευχαριστώ!

#921   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2012 - 16:05

Ελάχιστα -ξεελαχιστα κομμάτια η εταιρίες παίρνουν τηλέφωνο στους πελάτες για το iPhone 5 και παρακαλανε.......
Μπορεί αθηνα να υπάρχει μια σχετική ψιλό κίνηση ....αλλά επαρχία αυτήν την φορά δεν θα υπάρξει συμμετοχή ...........
Γενικός σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει συμμετοχή για τίποτα,αλλα τέλος πάντων κουβέντα να γίνεται .........
Η ελληνική αγορά δυστυχώς σιγά σιγά θα σβήσει και ας μην θέλουν κάποιοι να το πιστέψουν .....
Καλοριζικά τα 5 άρια σας τα οποία σε λίγο καιρο θα πωλούνται για μερικά ψιλό ευρω .
Και σε αλλα με υγεία ........


#922   ariskom

ariskom

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:25

Αν ενδιαφέρεται κάποιος, τη Δευτέρα μπορώ να έχω ένα λευκό 16άρι... Όποιος θέλει μπορεί να το πάρει, απευθείας σταλμένο απο την Cosmote, μεσω της courier χωρις καν να περάσει απο τα δικά μου χέρια και εννοείται στην κανονική του τιμή..

Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι και πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας και νομίζει ότι είμαι ο Βαγγέλης Ρωχάμης...
Όπως και πολλοί άλλοι, έτσι και εγώ περιμένω "εναγωνίως" να πάρω ένα iphone 5... Έχω κάνει ανανέωση στην Cosmote απο το Σεπτέμβρη και έχω "κλειδώσει" μια επιδότηση 650e για το iphone. Το κατάστημα το οποίο συνεργάζομαι παρέλαβε δύο συσκευές τις οποίες εννοείται ότι μοίρασαν μεταξύ συγγενών και φίλων. Εγω οπότε περιμένω τη δευτερη παρτίδα για να εξυπηρετηθώ. Την Πέμπτη το βράδυ, ακούγωντας ότι θα μοιραστούν ελάχιστα κομμάτια, πιο πολύ στο χαβαλέ, μπήκα στο site της Κοσμοτε και παρήγγειλα μέσω αντικαταβολής (χωρίς καν να μου ζητησουν στοιχεία ταυτότητας, ΑΦΜ ή κάτι αντίστοιχο) μια σκέτη λευκή συσκευή iphone 5 στα 16GB. Το επόμενο πρωί μεσημέρι μου ήρθε email ότι η παραγγελία μου έχει ήδη αποσταλεί μέσω courier και μου έδωσαν και τα στοιχεία αποστολής της courier για καλύτερη εξυπηρέτηση. Οπότε τη Δευτέρα θα έρθει στην Θεσσαλονίκη στην courier η συσκευή. Εγώ δεν έχω σκοπό να την παραλάβω μιας και δεν δεσμεύομαι να την πάρω και δεν έχω λόγω να την πάρω πληρώνοντας 739 ευρώ αφού σύντομα θα έρθει η συσκευή που θα πάρω με την επιδότηση μου μέσω του καταστήματος. Έχω όμως τη δυνατότητα να δώσω σε όποιον θέλει τον αριθμό της courier και να την πάρει αυτός τη συσκευή. Ή έστω να πάω και εγώ μαζί του αν χρειάζεται η ταυτότητά μου.
Οπως είναι προφανές εγώ δεν έχω να κερδίσω κάτι απο αυτό, όμως ξέρω πόσο δυσάρεστο είναι να περιμένεις τρελαμένος κάτι, να είσαι διατεθειμένος να πληρωσεις 700 ευρώ και να σου λένε "περίμενε δεν ξέρουμε μεχρι πότε"... Επίσης κάνονατς μια "περατζαδα" απο το Cosmos έμαθα ότι ο Γερμανός μέχρι χθές είχε λίστα αναμονής 50 ατόμων και το i-Golden λίστα μεγαλύτερη των 150 ατόμων... Οπότε όποιος ενδιαφέρεται, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας με ενημερώσει... Και μην πάει ο νούς σας στο πονηρό, δεν είναι όλα δούναι και λαβείν σε αυτή τη ζωή... :D

#923   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:28

Αν ενδιαφέρεται κάποιος, τη Δευτέρα μπορώ να έχω ένα λευκό 16άρι... Όποιος θέλει μπορεί να το πάρει, απευθείας σταλμένο απο την Cosmote, μεσω της courier χωρις καν να περάσει απο τα δικά μου χέρια και εννοείται στην κανονική του τιμή..

Και εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι και πεταχτεί κανένας εξυπνάκιας και νομίζει ότι είμαι ο Βαγγέλης Ρωχάμης...
Όπως και πολλοί άλλοι, έτσι και εγώ περιμένω "εναγωνίως" να πάρω ένα iphone 5... Έχω κάνει ανανέωση στην Cosmote απο το Σεπτέμβρη και έχω "κλειδώσει" μια επιδότηση 650e για το iphone. Το κατάστημα το οποίο συνεργάζομαι παρέλαβε δύο συσκευές τις οποίες εννοείται ότι μοίρασαν μεταξύ συγγενών και φίλων. Εγω οπότε περιμένω τη δευτερη παρτίδα για να εξυπηρετηθώ. Την Πέμπτη το βράδυ, ακούγωντας ότι θα μοιραστούν ελάχιστα κομμάτια, πιο πολύ στο χαβαλέ, μπήκα στο site της Κοσμοτε και παρήγγειλα μέσω αντικαταβολής (χωρίς καν να μου ζητησουν στοιχεία ταυτότητας, ΑΦΜ ή κάτι αντίστοιχο) μια σκέτη λευκή συσκευή iphone 5 στα 16GB. Το επόμενο πρωί μεσημέρι μου ήρθε email ότι η παραγγελία μου έχει ήδη αποσταλεί μέσω courier και μου έδωσαν και τα στοιχεία αποστολής της courier για καλύτερη εξυπηρέτηση. Οπότε τη Δευτέρα θα έρθει στην Θεσσαλονίκη στην courier η συσκευή. Εγώ δεν έχω σκοπό να την παραλάβω μιας και δεν δεσμεύομαι να την πάρω και δεν έχω λόγω να την πάρω πληρώνοντας 739 ευρώ αφού σύντομα θα έρθει η συσκευή που θα πάρω με την επιδότηση μου μέσω του καταστήματος. Έχω όμως τη δυνατότητα να δώσω σε όποιον θέλει τον αριθμό της courier και να την πάρει αυτός τη συσκευή. Ή έστω να πάω και εγώ μαζί του αν χρειάζεται η ταυτότητά μου.
Οπως είναι προφανές εγώ δεν έχω να κερδίσω κάτι απο αυτό, όμως ξέρω πόσο δυσάρεστο είναι να περιμένεις τρελαμένος κάτι, να είσαι διατεθειμένος να πληρωσεις 700 ευρώ και να σου λένε "περίμενε δεν ξέρουμε μεχρι πότε"... Επίσης κάνονατς μια "περατζαδα" απο το Cosmos έμαθα ότι ο Γερμανός μέχρι χθές είχε λίστα αναμονής 50 ατόμων και το i-Golden λίστα μεγαλύτερη των 150 ατόμων... Οπότε όποιος ενδιαφέρεται, αν ενδιαφέρεται κάποιος ας με ενημερώσει... Και μην πάει ο νούς σας στο πονηρό, δεν είναι όλα δούναι και λαβείν σε αυτή τη ζωή... :D

με πόσες γραμμές,με τι πάγιο και πόση διάρκεια φίλε μου πήρες τέτοια επιδότηση?

#924   ariskom

ariskom

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:31

Με 5 γραμμές, ανανέωση 24μηνη στις 3 γραμμες και 18μηνη στις 2, στο πρόγραμμα 55 οι δύο γραμμές, στο 35 η μία και στο 25 οι άλλες δύο...

#925   ariskom

ariskom

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:39

Με λίγα λόγια έφαγα τις επιδοτήσεις 5 ατόμων, για δύο χρόνια, συν 100 ευρώ, για να πάρω ένα λευκό 16αρι iPhone 5... Χμμ... Μήπως έκανα μ@λ@κί@...? :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: ariskom, 04/11/2012 - 17:39


#926   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:47

Δεν ειχες κανα χωραφι να πουλησεις ρε συ;

#927   ariskom

ariskom

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 04/11/2012 - 17:48

:lol:

#928   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 04/11/2012 - 18:00

Δεν ειχες κανα χωραφι να πουλησεις ρε συ;

Πω ρε φίλε ... Παρά λίγο να πνιγω ...

#929   rakounakis

rakounakis

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:raccoun

Δημοσίευση 04/11/2012 - 19:25

χαιρετώ όλη την <<παρέα>>!λοιπόν παιδιά εγώ έκανα παραγγελία παρασκευή πρωί απο oteshop iphone 5 μαύρο 32gb με πιστωτική κάρτα!με πήραν τηλ κ μου είπαν παρασκευή πρωί θα το έχω στα χέρια μου!σκέφτομαι να ανοίξω το πακετο πριν υπογράψω οτι το παρέλαβα!να ανοιξω κ την συσκευή να δω για τυχών φθορές οπως έχουν αναφερθεί απο πολλούς?κ στην περίπτωση που το ανοίγω κ βλέπω φθορές τι κάνω?μπορώ να το επιστρέψω πίσω!τα χρήματα μου τα έχουν κρατήσει απο την πιστωτική......μπέρδεμα?

#930   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1.058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 04/11/2012 - 19:31

Απλά σου δίνουν άλλο κινητό,άμα δεν έχουν σου δίνουν άλλο όταν έχουν!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες