Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Αναβάθμιση iphone 3G από έκδοση 2.2 σε πιο πρόσφατη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 02/11/2012 - 21:50

Ελπίζω αυτό το νήμα να βοηθήσει και άλλους και όταν ολοκληρώσω τη διαδικασία θα γράψω αναλυτικά τα βήματα για όποιον θέλει να κάνει κάτι αντίστοιχο.Το spamming δεν βλέπω σε τι βοηθάει....
Τώρα κάνω backup με το iFunBox τα sms και όλα τα videos,photos και εφαρμογές.Καλό προγραμματάκι και εύχρηστο.Κρίμα που τις εφαρμογές τις αποθηκεύει μία μία.Σίγουρα θα κρατήσω και 2α αντίγραφα στο itunes.


Απλά να ξέρεις πως σε όποιο iOS και να πας, θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας στις εφαρμογές..

Το whited00r είναι μια πολύ καλή λύση αλλά μόνο εμφανισιακά.

Πάρε ένα Backup και προχώρα..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   costGR

costGR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 01:25

Έγινε η αναβάθμιση όπως ακριβώς μου είπατε και ήταν πολύ εύκολο τελικά.Περισσότερο με ταλαιπώρησε το backup παρά η αναβάθμιση...
Έχω όμως πρόβλημα σημαντικό.Από την αρχή λειτουργίας καθυστερούσε αρκετά και δεν μου έδινε το σήμα του παρόχου.Άρχισε να μου
εμφανίζει, μετα το sim unlock που πέρασα το pin της κάρτας, το μήνυμα καλωσορίσματος στον πάροχο (welcome to vodafone).Τις περισσότερες φορές
τα πλήκτρα cancel & accept σε αυτό δεν λειτουργούσαν στο πάτημα καν.Όσες φορές λειτουργούσαν μου ξαναέβγαζε το μήνυμα
καλωσορίσματος και ξανά και ξανά....Έκανα ένα restart αλλά μία πό τα ίδια.Έχει κολλήσει στο μήνυμα καλωσορίσματος και εναλλάσεται σε
αυτό και στην αρχική οθόνη.

#18   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/11/2012 - 01:38

whited00r τελικά?

Set Up As New έκανες?
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#19   costGR

costGR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 04:09

Ναι τη whited00r πέρασα τελικά.Ακόμα το παλεύω το τηλέφωνο να λειτουργήσει.Για το Set Up As New δεν μου το ζήτησε το itunes
αλλά δεν έχω περάσει τίποτα από τα παλιά ούτε καν τις επαφές.'Εβαλα το τηλέφωνο σε DFU mode με το redsn0w, το είδε το itunes
ότι χρειάζεται restore,πέρασα την ipsw του whited00r και όταν τελείωσε η διαδικασία στο itunes μου έβγαλε μήνυμα ότι μετά το restart
του τηλεφώνου θα το δει συνδεδεμένο.Και έτσι έγινε.
Από τότε δεν συνδέεται με τον πάροχο.Εμφανίζεται συνεχώς το μήνυμα καλωσορίσματος και δεν μπορώ να κάνω πολλά.Κατάφερα
να το θέσω σε airplane mode για να δω λίγο τις εφαρμογές και το σερφάρισμα με wifi.Το bluetooth δεν λειτουργεί και γενικά σέρνεται λίγο
το τηλέφωνο.
Σίγουρα με τη 2.2 ήταν καλύτερα,το είχα σετάρει αρκετά καλά αλλά πλέον δεν υποστήριζε εφαρμογές και είχα πρόβλημα στο σερφάρισμα
όπου οι σελίδες αργούσαν να φορτώσουν και τις περισσότερες φορές ο safari έκλεινε.Τις άνοιγα 3 και 4 φορές για να τις φορτώσει σωστά.
Δεν τα παρατάω όμως ,θα το προσπαθήσω όσο μπορώ.

#20   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 03/11/2012 - 12:57

Ξανά τότε τη διαδικασία. Κάτι δεν έκατσε καλά..

Σημαντικό να βάλεις σε Pwned DFU το τηλ απο RedSn0w..

Μπορείς βέβαια εναλλακτικά να περάσεις τη 3.1.3 με Shift + Restore, αφου μπει η συσκευή σε DFU.

Ο,τι και να ακολουθήσεις, Set Up As New στο τέλος.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#21   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/11/2012 - 15:51

Αν το τηλ είναι ελληνικό μήπως κατέβασες τη λάθος έκδοση γιατι το whited00r έχει μία έκδοση για κλειδωμένα τηλέφωνα και μια για ξεκλείδωτα. Τσέκαρε οτι έβαλες αυτή για τα ξεκλείδωτα.

#22   costGR

costGR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:00

Πέτρο είχες απόλυτο δίκιο.Με έσωσες!!!Έχει 2 εκδόσεις και εγώ είχα κατέβασει την unlocked version μιας και το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο.Βεβαιώθηκα όταν είδα το μήνυμά σου ότι είχα κατεβάσει την unlocked και ξαναέκανα τη διαδικασία όπως πρότεινε και ο Νίκος με τα ίδια όμως αποτελέσματα.Κατέβασα την 1η έκδοση τη normal και μέχρι να κατέβει έκανα restore στην 4.2.1 έτσι για να τη δω και να βεβαιωθώ ότι το τηλέφωνο λειτουργεί.Το τηλέφωνο λειτουργούσε και ήταν αρκετά γρήγορο στην καθαρή μορφή του χωρίς κανένα application.
Μόλις κατέβηκε και η normal έκδοση του whited00r την εγκατέστησα και όλα καλά.Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.Τώρα πρέπει να βρω μερικές εφαρμογές να κατεβάσω και κανένα παιχνίδι.Να δω πως να ξαναεγκαταστήσω το BossPrefs με τη συντόμευση που εξυπηρετούσε πολύ να ενεργοποιείς το WiFi, BT να κάνεις respring με το drop down menu της οθόνης και κανένα customization σε θέματα.
Οι εντυπώσεις μου ,μέχρι στιγμής πάντα ,ανάμεσα στην whited00r 3.1.3 και την "καθαρή" 4.2.1, είναι ότι και οι 2 φαίνονται εξίσου γρήγορες.Λείπει ο φάκελλος utilities της 4.2 στην whited00r 3.1.3 που είναι κάτι σαν το categories στην 2.2 μαζεύοντας σε ένα φάκελλο πολλές εφαρμογές.Στην 4.2 έχω την εντύπωση ότι λείπει το backgrounder με 2πλο πάτημα στο home button που έχει η whited00r 3.1.3 για εναλλαγή ενεργών αφαρμογών.Νομίζω ότι η 4.2 έχει λίγο καλύτερη ταχύτητα στο σερφάρισμα με safari και λήψη καλύτερου σήματος παρόχου.Επίσης κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας από την whited00r 3.1.3 στην οποία η μπαταρία κυριολεκτικά μειώνεται εν ριπή οφθαλμού.Επίσης δεν φαίνεται να δουλεύει το icloud στην whited00r 3.1.3.
Θα συνεχίσω το σετάρισμα του τηλεφώνου και αφού το φτάσω σε καλό σημείο θα φτιάξω ένα αναλυτικό οδηγό με τη διαδικασία για όσους τον χρειαστούν.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθειά σας...

#23   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:06

Πέτρο είχες απόλυτο δίκιο.Με έσωσες!!!Έχει 2 εκδόσεις και εγώ είχα κατέβασει την unlocked version μιας και το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο.Βεβαιώθηκα όταν είδα το μήνυμά σου ότι είχα κατεβάσει την unlocked και ξαναέκανα τη διαδικασία όπως πρότεινε και ο Νίκος με τα ίδια όμως αποτελέσματα.Κατέβασα την 1η έκδοση τη normal και μέχρι να κατέβει έκανα restore στην 4.2.1 έτσι για να τη δω και να βεβαιωθώ ότι το τηλέφωνο λειτουργεί.Το τηλέφωνο λειτουργούσε και ήταν αρκετά γρήγορο στην καθαρή μορφή του χωρίς κανένα application.
Μόλις κατέβηκε και η normal έκδοση του whited00r την εγκατέστησα και όλα καλά.Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.Τώρα πρέπει να βρω μερικές εφαρμογές να κατεβάσω και κανένα παιχνίδι.Να δω πως να ξαναεγκαταστήσω το BossPrefs με τη συντόμευση που εξυπηρετούσε πολύ να ενεργοποιείς το WiFi, BT να κάνεις respring με το drop down menu της οθόνης και κανένα customization σε θέματα.
Οι εντυπώσεις μου ,μέχρι στιγμής πάντα ,ανάμεσα στην whited00r 3.1.3 και την "καθαρή" 4.2.1, είναι ότι και οι 2 φαίνονται εξίσου γρήγορες.Λείπει ο φάκελλος utilities της 4.2 στην whited00r 3.1.3 που είναι κάτι σαν το categories στην 2.2 μαζεύοντας σε ένα φάκελλο πολλές εφαρμογές.Στην 4.2 έχω την εντύπωση ότι λείπει το backgrounder με 2πλο πάτημα στο home button που έχει η whited00r 3.1.3 για εναλλαγή ενεργών αφαρμογών.Νομίζω ότι η 4.2 έχει λίγο καλύτερη ταχύτητα στο σερφάρισμα με safari και λήψη καλύτερου σήματος παρόχου.Επίσης κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας από την whited00r 3.1.3 στην οποία η μπαταρία κυριολεκτικά μειώνεται εν ριπή οφθαλμού.Επίσης δεν φαίνεται να δουλεύει το icloud στην whited00r 3.1.3.
Θα συνεχίσω το σετάρισμα του τηλεφώνου και αφού το φτάσω σε καλό σημείο θα φτιάξω ένα αναλυτικό οδηγό με τη διαδικασία για όσους τον χρειαστούν.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθειά σας...

Ναι δεν υπαρχει multitasking στην 4.2.1 (δεν το εβαλε η apple στο 3G σε αντιθεση με τα 3GS/4)
Να ξερεις ομως οτι ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που εχει, ουσιαστικα ειναι πραγματα απο το cydia που τα εχει αλλαξει λιγο.. Δηλαδη οντως οι φακελοι που λες, ειναι το categories.. Οπως και το icloud που λεει, δεν ειναι αυτο που εχουν οι νεοτερες συσκευες απο iOS5 και μετα, αλλα το datadeposit απο cydia που το εχει αλλαξει και το ονομαζει icloud..
Η μπαταρια οντως δεν ειναι και στα καλυτερα επιπεδα που θα μπορουσε να ειναι, αλλα απο θεμα ταχυτητας γενικοτερα -και αν βαλεις και το "φορτωμα" του whited00r με χαρακτηριστικα που δεν εχουν οι αλλες εκδοσεις- τοτε ειναι πολυ μπροστα το whited00r σε σχεση με το iOS4 αλλα ισως και την 3.1.3 (η οποια οπως και να χει βεβαια τρεχει πολυ καλα στο 3G)

#24   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:23

Πέτρο είχες απόλυτο δίκιο.Με έσωσες!!!Έχει 2 εκδόσεις και εγώ είχα κατέβασει την unlocked version μιας και το τηλέφωνο είναι ξεκλείδωτο.Βεβαιώθηκα όταν είδα το μήνυμά σου ότι είχα κατεβάσει την unlocked και ξαναέκανα τη διαδικασία όπως πρότεινε και ο Νίκος με τα ίδια όμως αποτελέσματα.Κατέβασα την 1η έκδοση τη normal και μέχρι να κατέβει έκανα restore στην 4.2.1 έτσι για να τη δω και να βεβαιωθώ ότι το τηλέφωνο λειτουργεί.Το τηλέφωνο λειτουργούσε και ήταν αρκετά γρήγορο στην καθαρή μορφή του χωρίς κανένα application.
Μόλις κατέβηκε και η normal έκδοση του whited00r την εγκατέστησα και όλα καλά.Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.Τώρα πρέπει να βρω μερικές εφαρμογές να κατεβάσω και κανένα παιχνίδι.Να δω πως να ξαναεγκαταστήσω το BossPrefs με τη συντόμευση που εξυπηρετούσε πολύ να ενεργοποιείς το WiFi, BT να κάνεις respring με το drop down menu της οθόνης και κανένα customization σε θέματα.
Οι εντυπώσεις μου ,μέχρι στιγμής πάντα ,ανάμεσα στην whited00r 3.1.3 και την "καθαρή" 4.2.1, είναι ότι και οι 2 φαίνονται εξίσου γρήγορες.Λείπει ο φάκελλος utilities της 4.2 στην whited00r 3.1.3 που είναι κάτι σαν το categories στην 2.2 μαζεύοντας σε ένα φάκελλο πολλές εφαρμογές.Στην 4.2 έχω την εντύπωση ότι λείπει το backgrounder με 2πλο πάτημα στο home button που έχει η whited00r 3.1.3 για εναλλαγή ενεργών αφαρμογών.Νομίζω ότι η 4.2 έχει λίγο καλύτερη ταχύτητα στο σερφάρισμα με safari και λήψη καλύτερου σήματος παρόχου.Επίσης κάνει καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας από την whited00r 3.1.3 στην οποία η μπαταρία κυριολεκτικά μειώνεται εν ριπή οφθαλμού.Επίσης δεν φαίνεται να δουλεύει το icloud στην whited00r 3.1.3.
Θα συνεχίσω το σετάρισμα του τηλεφώνου και αφού το φτάσω σε καλό σημείο θα φτιάξω ένα αναλυτικό οδηγό με τη διαδικασία για όσους τον χρειαστούν.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθειά σας...

αντί για bosspreffs βάλε το sbsettings, φοβερό εργαλείο και κάνει αυτά που θές, απλά σέρνεις το δάχτυλο απο τον παροχό προς τη μπαταρία, το tweak είναι μust have και πάνω απ΄ολα τζάμπα...

#25   costGR

costGR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:36

Ναι δεν υπαρχει multitasking στην 4.2.1 (δεν το εβαλε η apple στο 3G σε αντιθεση με τα 3GS/4)
Να ξερεις ομως οτι ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που εχει, ουσιαστικα ειναι πραγματα απο το cydia που τα εχει αλλαξει λιγο.. Δηλαδη οντως οι φακελοι που λες, ειναι το categories.. Οπως και το icloud που λεει, δεν ειναι αυτο που εχουν οι νεοτερες συσκευες απο iOS5 και μετα, αλλα το datadeposit απο cydia που το εχει αλλαξει και το ονομαζει icloud..
Η μπαταρια οντως δεν ειναι και στα καλυτερα επιπεδα που θα μπορουσε να ειναι, αλλα απο θεμα ταχυτητας γενικοτερα -και αν βαλεις και το "φορτωμα" του whited00r με χαρακτηριστικα που δεν εχουν οι αλλες εκδοσεις- τοτε ειναι πολυ μπροστα το whited00r σε σχεση με το iOS4 αλλα ισως και την 3.1.3 (η οποια οπως και να χει βεβαια τρεχει πολυ καλα στο 3G)


Ακριβώς έτσι Σπύρο.

αντί για bosspreffs βάλε το sbsettings, φοβερό εργαλείο και κάνει αυτά που θές, απλά σέρνεις το δάχτυλο απο τον παροχό προς τη μπαταρία, το tweak είναι μust have και πάνω απ΄ολα τζάμπα...


Πέτρο το sbsettings εννοούσα και το μπέρδεψα με το bossprefs!!!Φοβερό tweak!Χαίρομαι που παίζει στην 3.1.3.Ελπίζω να υπάρχουν ακόμη θέματα με αυτό στο forum να το δω γιατί είναι από το 2009 και δεν θυμάμαι καν πώς εγκαθίσταται.Μάλλον από Cydia...
Με το winterboard ή κάτι αντίστοιχο υπάρχει για custom θέματα και backgrounds;Τώρα σύμφωνα με αυτό ξεφορτώνομαι το appmarket για να έχω το cydia,3store και appstore.

#26   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:41

Background υποστηριζει το whited00r, οποτε μπορεις να αλλαζεις με τις φωτογραφιες που υπαρχουν στην συσκευη σου (μπορεις να κατεβασεις wallpapers σε 320X480, να τα βαλεις σε εναν φακελο και να τον συγχρονισεις με το itunes)
Για θεματα με το winterboard.. Αλλα κοιταξε συμβατοτητες.. Αν ειναι HD για retina δεν θα εμφανιστει.. Επισης μπορεις να αλλαζουν καποια πραγματα αλλα οχι ολα, οποτε θα υπαρχει ασυμβατοτητα πιθανον με την εκδοση.. Σε αυτη την περιπτωση επισης δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα..

#27   costGR

costGR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:52

Background υποστηριζει το whited00r, οποτε μπορεις να αλλαζεις με τις φωτογραφιες που υπαρχουν στην συσκευη σου (μπορεις να κατεβασεις wallpapers σε 320X480, να τα βαλεις σε εναν φακελο και να τον συγχρονισεις με το itunes)
Για θεματα με το winterboard.. Αλλα κοιταξε συμβατοτητες.. Αν ειναι HD για retina δεν θα εμφανιστει.. Επισης μπορεις να αλλαζουν καποια πραγματα αλλα οχι ολα, οποτε θα υπαρχει ασυμβατοτητα πιθανον με την εκδοση.. Σε αυτη την περιπτωση επισης δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα..


Σωστά,το background ήδη το άλλαξα με τα υπάρχοντα στο τηλέφωνο αλλά θα συγχρονίσω και αυτά που είχα πριν.Καλό που δουλεύει και το winterboard για τα θέματα.Κάποιο θα ταιριάξει που να είναι και συμβατό.
Μπορείς να μου θυμίσεις πως λεγόταν η εφαρμογή που δεχόταν και 5ο εικονίδιο στην κάτω γραμμή αντι για 4 που είναι αρχικά;Ευχαριστώ και πάλι...

#28   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:53

Σωστά,το background ήδη το άλλαξα με τα υπάρχοντα στο τηλέφωνο αλλά θα συγχρονίσω και αυτά που είχα πριν.Καλό που δουλεύει και το winterboard για τα θέματα.Κάποιο θα ταιριάξει που να είναι και συμβατό.
Μπορείς να μου θυμίσεις πως λεγόταν η εφαρμογή που δεχόταν και 5ο εικονίδιο στην κάτω γραμμή αντι για 4 που είναι αρχικά;Ευχαριστώ και πάλι...

Five icon dock..
Ελπιζω να ειναι συμβατο βεβαια..

#29   costGR

costGR

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:58

Five icon dock..
Ελπιζω να ειναι συμβατο βεβαια..


Και εγώ το ελπίζω...
Έγινε και η διαδικασία με το Αppmarket και πλέον Cydia,3store,App Backup και Appstore εμφανίζονται ανεξάρτητα στην οθόνη
με μόνο θέμα το εικονίδιο του App Backup που είναι λευκό.

#30   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/11/2012 - 23:59

Και εγώ το ελπίζω...
Έγινε και η διαδικασία με το Αppmarket και πλέον Cydia,3store,App Backup και Appstore εμφανίζονται ανεξάρτητα στην οθόνη
με μόνο θέμα το εικονίδιο του App Backup που είναι λευκό.

Δοκιμασε να κανεις ενα respring η reboot μηπως και φτιαξει..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες