Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Τελικα υπάρχουν τα προβληματα που ακουγονται στο iphone 5?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1839 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1501   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 13/02/2013 - 14:30

Φίλε, το 5άρι κυκλοφορεί ΕΠΙΣΗΜΩΣ στην Ελλάδα, κάνα 4άρι μήνες.
Άρα, είναι ΛΙΓΟ χρονικό διάστημα για να επενδύσεις έναν ΜΙΣΘΟ σε μια τέτοια ακριβή (και ευαίσθητη) συσκευή.
Αν εγώ ήθελα να πάρω το 5άρι, αφ' ενός φυσικά θα περίμενα υπομονετικά για το "S" (σίγουρα θα προτιμούσα εκείνη την έκδοση), αφ' εταίρου θα περίμενα 6+ μήνες για να κάνω την αγορά.

ΤΩΡΑ, ΠΡΟΧΘΕΣ, πήρα το... 4άρι! Δεν λέω, θα μπορούσα και 1.5 χρόνο πριν να το πάρω - αλλά λόγο ΚΑΚΙΣΤΗΣ οικονομικής κατάστασης, δεν το πήρα.
Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να αγόραζα το 4άρι, πριν περνούσε 1 χρόνος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1502   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/02/2013 - 14:36

Λίγο χρονικό διάστημα οι 4 μήνες; Δε νομίζω

#1503   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 13/02/2013 - 15:50

Φίλε, το 5άρι κυκλοφορεί ΕΠΙΣΗΜΩΣ στην Ελλάδα, κάνα 4άρι μήνες.
Άρα, είναι ΛΙΓΟ χρονικό διάστημα για να επενδύσεις έναν ΜΙΣΘΟ σε μια τέτοια ακριβή (και ευαίσθητη) συσκευή.
Αν εγώ ήθελα να πάρω το 5άρι, αφ' ενός φυσικά θα περίμενα υπομονετικά για το "S" (σίγουρα θα προτιμούσα εκείνη την έκδοση), αφ' εταίρου θα περίμενα 6+ μήνες για να κάνω την αγορά.

ΤΩΡΑ, ΠΡΟΧΘΕΣ, πήρα το... 4άρι! Δεν λέω, θα μπορούσα και 1.5 χρόνο πριν να το πάρω - αλλά λόγο ΚΑΚΙΣΤΗΣ οικονομικής κατάστασης, δεν το πήρα.
Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να αγόραζα το 4άρι, πριν περνούσε 1 χρόνος.

Άρα 4μήνες μετά την παρουσίαση είναι λίγο. Ας περιμένει λες κάποιος το S.

Και αυτό να μην το πάρει με τη μία αλλά κανά 6μηνο μετά.

Με αυτή τη λογική δηλαδή, κάποιος που ήθελε το 5 θα έπρεπε να περιμένει ενάμισι χρόνο (!) για να πάρει το 5S!

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω ΚΑΘΕΤΑ. Πάντα το επόμενο τηλέφωνο θα είναι καλύτερο.

Πάντα η επόμενη τεχνολογία θα είναι καλύτερη.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αγοράζουμε τα τωρινά.

#1504   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/02/2013 - 15:55

Φίλε, το 5άρι κυκλοφορεί ΕΠΙΣΗΜΩΣ στην Ελλάδα, κάνα 4άρι μήνες.
Άρα, είναι ΛΙΓΟ χρονικό διάστημα για να επενδύσεις έναν ΜΙΣΘΟ σε μια τέτοια ακριβή (και ευαίσθητη) συσκευή.
Αν εγώ ήθελα να πάρω το 5άρι, αφ' ενός φυσικά θα περίμενα υπομονετικά για το "S" (σίγουρα θα προτιμούσα εκείνη την έκδοση), αφ' εταίρου θα περίμενα 6+ μήνες για να κάνω την αγορά.

ΤΩΡΑ, ΠΡΟΧΘΕΣ, πήρα το... 4άρι! Δεν λέω, θα μπορούσα και 1.5 χρόνο πριν να το πάρω - αλλά λόγο ΚΑΚΙΣΤΗΣ οικονομικής κατάστασης, δεν το πήρα.
Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να αγόραζα το 4άρι, πριν περνούσε 1 χρόνος.


επρεπε να παρεις το 3gs 8gb....βιαστηκες να παρεις το 4αρι και εσυ!!!!!!!:)
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#1505   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:05

εγω πιστευω ειναι θεμα τυχης. Μπορει να παρεις 5 συσκευες κ να εχουν ολες προβλημα (αυτο θα τυχει στους ψυρες πορωμενους), κ καποιος αλλος θα παρει μονο ενα 5αρι κ να ειναι τελειο (αυτο θα τυχει στην γκομενα που θα το παρει για μοστρα) .

#1506   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:45

Λίγο χρονικό διάστημα οι 4 μήνες; Δε νομίζω


Σου είπα τί συμβουλή μου 'χει δώσει ο θείος μου που δούλευε στην ΙΒΜ των ΗΠΑ. ΑΝΩ ΤΩΝ 6 ΜΗΝΩΝ πρέπει να δίνεις "τράτο χρόνου" σ' ένα προϊόν, για να δεις πως θα "τσουλήσει" στην αγορά.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ στα ΤΕΙ μας έλεγαν το ίδιο.

Από 'κει και πέρα, ο πάσα ένας κάνει ό,τι του αρέσει.

Εγώ πάντως ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχασα ακολουθώντας αυτή τη συμβουλή. Ούτε έμεινα "πίσω" τεχνολογικά - εκτός κι αν κάποιος ΑΛΛΑΖΕΙ μηχανήματα/γκάτζετ κτλ., σαν τα "πουκάμισα". Οπότε, ίσως έτσι (αν θέλει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ) "μένει πίσω".
Πάντως, αν κάποιος αγοράζει τον Νοέμβρη το 5άρι και άλλος το αγοράζει τον Μάρτιο, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει μείνει ο πρώτος "πίσω" στην τεχνολογία, ούτε ο δεύτερος "καθυστέρησε" ιδιαίτερα.

#1507   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/02/2013 - 16:47

επρεπε να παρεις το 3gs 8gb....βιαστηκες να παρεις το 4αρι και εσυ!!!!!!! :)


Το 3GS 8GB βγήκε μαζί με το 4,stevo..:)
Άρα νωρίς κι αυτό ρε, μάλλον το 3GS 16GB έπρεπε να πάρει ο φίλος..;)

Αναρτημένη εικόνα


#1508   afanoulis

afanoulis

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:nikiforosvin

Δημοσίευση 13/02/2013 - 17:10

Σου είπα τί συμβουλή μου 'χει δώσει ο θείος μου που δούλευε στην ΙΒΜ των ΗΠΑ. ΑΝΩ ΤΩΝ 6 ΜΗΝΩΝ πρέπει να δίνεις "τράτο χρόνου" σ' ένα προϊόν, για να δεις πως θα "τσουλήσει" στην αγορά.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ στα ΤΕΙ μας έλεγαν το ίδιο.

Από 'κει και πέρα, ο πάσα ένας κάνει ό,τι του αρέσει.

Εγώ πάντως ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχασα ακολουθώντας αυτή τη συμβουλή. Ούτε έμεινα "πίσω" τεχνολογικά - εκτός κι αν κάποιος ΑΛΛΑΖΕΙ μηχανήματα/γκάτζετ κτλ., σαν τα "πουκάμισα". Οπότε, ίσως έτσι (αν θέλει το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ) "μένει πίσω".
Πάντως, αν κάποιος αγοράζει τον Νοέμβρη το 5άρι και άλλος το αγοράζει τον Μάρτιο, ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ότι έχει μείνει ο πρώτος "πίσω" στην τεχνολογία, ούτε ο δεύτερος "καθυστέρησε" ιδιαίτερα.



Αν έπρατταν όλοι όπως σε συμβούλεψε ο θείος σου τότε σίγουρα δεν θα είχε δουλεία τώρα ούτε αυτός ούτε η ίδια η IBM.
Εχεις σκεφτεί ποτέ απο μόνος σου γιατί να θες κάτι και να περιμένεις για να το πάρεις 6 μήνες? Τι άλλαξε στο μεσοδιάστημα? Το 4αρι που πήρες τώρα είναι
διαφορετικό απο αυτό που πήρα εγώ πριν 2 χρόνια πχ?

Πως θα τσουλήσει η αγορά λες..
Οπως τσουλάει ώς συνήθως... (η τεχνολογική αγορά).
Βγαίνει κάτι σήμερα.. και απο χθές έχουν ξεκινήσει τα σχέδια για το επόμενο... οπότε τι ακριβώς περιμένεις να δείς?


Φυσικά και δεν έχασες κάτι... αν μπορεί να χαρακτηριστεί συβουλή αυτό βέβαια..
Αλλα σίγουρα είσαι πίσω τεχνολογικά... Φυσικά και το 4αρι είναι ενα κινητό που μπορεί να καλύψει όλες τις ανάγκες, όπως επίσης σαν χρήστης να μην σε ενδιαφέρει η τεχνολογία, αλλά είναι ένα κινητό 2ετίας
που το φέρνει πίσω στην ταχύτατη τεχνολογική εξέλιξη.

Το να παρακολουθείς την τεχνολογιά μόνο μελετώντας την, σου προσφέρει μόνο το 50% της ευχαρίστησης απ το να έχεις την γνώση, αλλά να μπορείς να
έχεις και το υλικό στα χέρια σου...

#1509   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/02/2013 - 17:50

Επίσης αφού πήρες το 4 μεταχειρισμένο πως ξέρεις ότι ο πρώην κάτοχός του δεν το είχε πάρει στο μήνα πάνω που διατέθηκε ή ακόμα και την πρώτη μέρα που διατέθηκε;;Ε;; Άρα έχεις ένα κινητό που είναι beta όπως λες κι εσύ αλλά έβγαλε 2+ χρόνια χωρίς πρόβλημα..οπότε δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με κάποιον που πήρε το 5 πριν 3-4 μήνες από πρώτο χέρι. Αυτά, λογικά σκεπτόμενος πάντα..

Αναρτημένη εικόνα


#1510   Chico71

Chico71

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/02/2013 - 17:53

Σωστός φίλε μου!!!!!!!!!!

#1511   marnick13

marnick13

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:05

Αυτο που νομιζω οτι θελει να πει ο φιλος ειναι οτι εαν εχει καποιος σκοπο να διαθεσει 750 ευρω που ειναι πανω απο τον μεσο μισθο σε κατι το οποιο μπορει να εχει προβληματα με το λανσαρισμα ειναι καλυτερο να περιμενει κανενα 6μηνο για να δει τι προβληματα θα βγαλει.Π.χ. το 4αρι ειχε θέμα με την κεραια αν το κρατουσες απο αριστερα,το 5αρι ξεβαφει κλπ και τοτε κρινεις αν αξιζει η επενδυση,γιατι δε νομιζω πως πολλοι απο δω εχουν την ευκολια να παρουν κατι 750 ευρω και να ειναι ικανοποιημενοι τρεχοντας να αντικαταστησουν με ανακασκευασμενα κλπ που εχει γινει τοσος ντορος.
Εαν καποιος εχει ειτε την οικονομικη ευκολια,ειτε την ανυπομονησια ειτε οντως εκεινη την στιγμη χρειαζεται ενα νεο προιον τοτε ΟΚ απλα για καποιον που μπορει να περιμενει καλο ειναι να αφησει το προιον να κυλισει στην αγορα.

#1512   sexymomogr

sexymomogr

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/02/2013 - 18:11

παιδια εχω το iphone 5 και το ακουναω και ακουγεται λες και εχει μια βιδουλα στην πλατη! δεν εχει πεσει ποτε κατω τι να κανω?

#1513   jzago

jzago

    iPH Enthousiast

  • 571 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/02/2013 - 21:23

Παιδιά το έχω ξαναγράψει και παλαιότερα αλλά θα την κάνω πάλι την ερώτηση μήπως και κάποιος τώρα που καταλαγιάζουν τα πράγματα με το πεντάρι έχει το ίδιο πρόβλημα με μένα.
Εχω λοιπόν εδώ και ενάμισι μήνα το iphone 5 αλλά συγχρόνως έχω και το 4s της γυναίκας μου.
Σε συγκρίσεις λοιπόν που έχω κάνει έχω δει τεράστιες διαφορές στην ταχύτητα στο internet.
Ποιο συγκεκριμένα όταν το σήμα είναι χαμηλής ποιότητας Ο ή Ε ή ακόμα και 3g αλλά με μία δύο γραμμές το 4s είναι πραγματικά πολύ ποιο γρήγορο σε βαθμό που το πεντάρι να μην μπορεί καν να συνδεθεί στο δίκτυο ενώ το 4s να σερφάρει κανονικά.
Οταν το σήμα είναι καλό δηλαδή από 2 γραμμές 3g και πάνω τότε το πεντάρι είναι σαν να παίρνει μπρος και γίνεται πολύ ποιο ταχύ από το 4s(σχεδόν 2 φορές ποιο γρήγορο).
Να σημειώσω ότι και τα δύο κινητά είναι στο δίκτυο της cosmote.
Επίσης έχω κάνει μετρήσεις και με το speed test όπου και εκεί παρατηρώ ακριβώς τα ίδια. Όταν το σήμα είναι χαμηλό το πεντάρι ούτε ping δεν μπορεί να κάνει.
Το έχει μήπως παρατηρήσει αυτό και κάποιος άλλος γιατί έχουν αρχίσει και μου μπαίνουν ψίλιες ότι έχει πρόβλημα η συσκευή μου.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που βλέπω είναι στην κατανάλωση της μπαταρίας.Το παρακολουθώ καιρό τώρα και έχω δει επανειλημμένα ότι στην χρήση του κινητού ο χρόνος χρήσης είναι πολύ ποιο μεγάλος από αυτόν που πραγματικά έχω κάνει χρήση.Για παράδειγμα μετά από μια ώρα αφού το βγάλω από την φόρτιση στις ρυθμίσεςι-γενικά-χρήση ο χρόνος αναμονής είναι πράγματι μια ώρα αλλά η χρήση είναι 20 λεπτά τα οποία εγώ δεν έχω κάνει με την καμία.Θα μου πει κάποιος ότι είναι τα mail,ο καιρός και οι γνωστοποιήσεις αλλά δεν μπορεί να είναι έτσι γιατί τον καιρό τον έχω βάλει να κάνει refresh manually ενώ στις γνωστοποιήσεις έχω αφήσει μόνο τα μηνύματα.Ακόμα και τις μετοχές τις έχω βγάλει.Φοβάμαι ότι μπορεί να συνδέεται αυτή μου η παρατήρηση με την αυξημένη κατανάλωση.
Είναι κάτι που το έχετε και εσείς ή να αρχίσω να ανησυχώ για την κατάσταση της συσκευής μου?
Το κινητό είναι jailbroken στην 6.1 αλλά και τα δύο προβλήματα που αναφέρω τα είχα και πριν.

#1514   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 13/02/2013 - 21:34

Φωτη σβησε κανενα pm να σε ρωτησω κατιιιιιιιι
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#1515   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/02/2013 - 21:42

παιδια εχω το iphone 5 και το ακουναω και ακουγεται λες και εχει μια βιδουλα στην πλατη! δεν εχει πεσει ποτε κατω τι να κανω?


Βιδωσε την

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες