Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Τελικα υπάρχουν τα προβληματα που ακουγονται στο iphone 5?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1839 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 07/11/2012 - 13:28

Απο τα φόρουμ (δυστυχώς-η ευτυχώς παίρνουμε τις πληροφορίες)
Οτι έμαθα και οτι απέφυγα η αγορασα απο το συγκεκριμένο φόρουμ τα έμαθα .(που έχει σχέση με το iPhone)
Αν δεν ήταν το/τα φόρουμ με απόψεις των ίδιων των χρηστών ,δεν θα μαθαιναμε δυστυχώς την πραγματική κατάσταση .

Απάντησε μου στο εξης: Εισαι ευχαριστημένος κάτοχος του 4s ;;;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 08/11/2012 - 12:09

Επειδή βλέπω πολλές απορίες και δύο απόψεις για το αν τελικά είναι ποιοτική ή όχι η συσκευή του 5 θα τα βαλω με μια σειρά.

1. Το 4/4s είχε σασί απο βουρτσισμένο αλουμίνιο. Μπορούσες να το γρατζουνίσεις μεν, αλλά δεν θα άλλαζε χρώμα. Το 5 είτε λευκό, είτε μαύρο, είναι βαμένο είτε σα σαμπανί χρώμα είτε σε μαύρο ματ. Η βαφή πληροί όλα τα στάνταρντ αλουμινοβαφής εργοστασίου όσον αφορά ποιότητα χρώματος και συνθήκες βαψίματος αλλά, επειδή οι γωνίες τύπου διαμάντι που κάνει το bezel σε αντίθεση με του 4/4s, το καθιστούν πιό ευαίσθητο στον αποχρωματισμό. Εννοείται ότι με κλειδιά και νομίσματα και λοιπά αιχμητά αντικείμενα περιμένουμε άμεσα δείγματα αποχρωματισμού και χτυπημάτων, τόσο στο πίσω μέρος, όσο και στο bezel.

2. Αυτή η "ευαισθησία" φαίνεται και απο το γεγονός οτι ακόμα και στη γραμμή παραγωγής το ποσοστό γρατζουνισμένων bezel, ειδικά μαύρων που φαίνονται ευκολα, ήταν πολύ μεγαλύτερο απο αυτά του 4/4S στη γραμμή παραγωγής τους. Βέβαια τα συγκεκριμένα είχαν άλλα προβλήματα.

3. Το 5, αν και κατα τη γνώμη μου και με την τιμή που το πουλάνε θα έπρεπε να έχει FIBER/COMPOSITE υλικά και όχι αλουμίνιο, είναι πραγματικά πολύ ανώτερη κατασκευαστικά συσκευή. Τόσο τα υλικά, όσο η συναρμογή, για το συγκεκριμένο design είναι κορυφαία αυτή τη στιγμή. Το πρόβλημα είναι οτι βιάζονται να πιάσουν το χρονικό στόχο με ένα Design που προκαλέι πονοκέφαλο στην παραγωγή. Φανταστείτε να έχετε να κατασκευάσετε ένα τέτοιο τηλέφωνο σπίτι σας και φανταστείτε μία γραμμή παραγωγής που πρέπει να παράγει 100.000 ίδια τηλέφωνα σε μία βάρδια. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Και το κόστος αν κατασκευαζόταν στην Αμερική ή στην Ευρώπη θα ήταν τουλάχιστον το διπλό με το 1/5 της παραγωγής που βγάζει ο Κινέζος.

4. Το 5 έπρεπε να συνοδεύεται και απο ένα εξίσου επαναστατικό λειτουργικό. Το iOS 6 είναι πολύ βελτιωμένο στα σημεία αλλά του λείπουν όλα αυτά τα στοιχεία που θα το έκαναν πιό παραμετροποιήσιμο. Οσοι έχετε κάνει JB και έχετε παίξει με APPS παραμετροποίησης ξέρετε τι εννοώ.

5. Ολα αυτά κάνουν τους μέχρι τώρα φανατικούς των iPhone σαν και εμένα πολύ σκεπτικούς. Δέχομαι οτι είναι οι καλύτερες συσκευές με το καλύτερο λειτουργικό σχεδιασμένο για αυτές αλλά το μόνο που πραγματικά αλλάζει απο πλευρά APPLE είναι η τιμή του επόμενου iPhone και όχι η αίσθηση οτι παίρνεις κάτι πραγματικά διαφορετικό. Προσωπικά έχω βαρεθεί με την Apple τελευταία και για το iPad mini χωρις RETINA και με το iPad 4 που δεν είχαν λόγο να βγάλουν τώρα, και με τον Connector του i5 και iPad 4? που επιβάλεται να δώσουν ΔΩΡΕΑΝ τουλάχιστον έναν μετατροπεα 30pin το LC σε όσους τα αγοράζουν.


Εγω το έχω παραγγείλει το 5αρι αλλά με κρύα καρδιά αυτή τη φορά. Είναι μεγάλη μαλ@κία να σκέφτομαι οτι ίσως θα είμαι απο τους τυχερούς που θα πάρω πιο καινούρια φουρνιά και ίσως έτσι δε μου παρουσιασει κάτι. Κριμα γιατι τα 740 (670 στην Ελβετία) είναι πολλά πλέον.

#33   el3ctronick

el3ctronick

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/11/2012 - 12:14

εχεις δικιο constantine32...και εγω το πηρα το 5αρι..και εγω με βαρια καρδια..απλα γιατι ειχα βαρεθει το 4-4s 2 χρονια τωρα...ελπιζω να πεσω και εγω σε καινουρια κατασκευη γιατι δε το εχω παραλαβει ακομα...

#34   Constantine32

Constantine32

    iPH User

  • 102 μηνύματα
  • Twitter:@cka2684
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 08/11/2012 - 14:39

Επίσης να τονίσω οτι μετά το 4αρι, το 4S είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ. Με βόλεψε αφάνταστα, ήταν πολύ συμπαγής κατασκευή, η μπαταρία του κράταγε αρκετά περισσότερο απο όσο χρειαζόμουν, ειδικά στο iOS6 και ήταν ταχύτατο. Το μόνο που ήθελα σαν αναβάθμιση ήταν μία οθόνη που να εκμεταλεύεται περισσότερο το εύρος του τηλεφώνου χωρίς να μεγαλώσει το σώμα του. Μετρημένα με σχεδιαστικό πρόγραμμα, ένα stretch της οθόνης λίγο στα πλάγια και αντίστοιχα σε ύψος, με ταυτόχρονη μετακίνηση κουμπιών και ακουστικού, θα μπορούσε να αποφέρει 4,12 ιντσες. Δύσκολο αλλά πολύ πιό βολικό για όλους. Στο Galaxy iV π.χ. θα το δοκιμάσουν.

Μη πω κιόλας οτι πλέον μπορεί το ακουστικό να τοποθετηθεί πίσω απο την οθόνη και το κεντρικό κουμπί να γίνει touch οπότε μιλάμε για 4,3 οθόνη.

Τελευταία επεξεργασία από: Constantine32, 08/11/2012 - 14:40


#35   Dimitrisprapas

Dimitrisprapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/11/2012 - 18:37

Παιδιά πολλά προβλήματα με το μαύρο ειδικά..αυτό ρε πούστη μου που δίνεις 740 ευρώ και έχει μια μικρή γρατσουνία στο πίσω μέρος σε κάνει να ξενερώνεις απίστευτα....

#36   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2012 - 18:46

Παιδιά πολλά προβλήματα με το μαύρο ειδικά..αυτό ρε πούστη μου που δίνεις 740 ευρώ και έχει μια μικρή γρατσουνία στο πίσω μέρος σε κάνει να ξενερώνεις απίστευτα....


Δημήτρη αν έχει γρατζουνιά όταν το πάρεις απλά απαιτείς να πάρεις καινούριο άλλο.Εγώ πριν φύγω από το κατάστημα που το αγόρασα ζήτησα να ανοιχτεί και να το ελέγξω έτσι ώστε μετά να μην μπορούν να μου πουν το οτιδήποτε.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#37   Dimitrisprapas

Dimitrisprapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/11/2012 - 18:54

Δημήτρη αν έχει γρατζουνιά όταν το πάρεις απλά απαιτείς να πάρεις καινούριο άλλο.Εγώ πριν φύγω από το κατάστημα που το αγόρασα ζήτησα να ανοιχτεί και να το ελέγξω έτσι ώστε μετά να μην μπορούν να μου πουν το οτιδήποτε.


Ναι φίλε μου καλέ...αν όμως λόγω των φώτων ΔΕΝ την δείς την γρατσουνιά και πας σπιτάκι σου και το διαπιστώσεις?.Εγώ αυτό έκανα, μετά από άπειρες φωνές, απειλές ότι θα τους μηνύσω κλπ έστειλαν e-mail στον υπεύθυνο στα κεντρικά της Αθήνας για άμεση αντικατάσταση του προιόντος λόγω εργοστασιακής βλάβης...να είναι καλά η προισταμένη η κυρία Γιάννα που το στείλαμε μαζί το e-mail.Αν πάλι αρχίσουν τις παπαρολογίες τους πολύ απλά δεν τους δίνω μία .Τοσο απλά.

Τελευταία επεξεργασία από: Dimitrisprapas, 08/11/2012 - 18:54


#38   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/11/2012 - 18:56

Ναι φίλε μου καλέ...αν όμως λόγω των φώτων ΔΕΝ την δείς την γρατσουνιά και πας σπιτάκι σου και το διαπιστώσεις?.Εγώ αυτό έκανα, μετά από άπειρες φωνές, απειλές ότι θα τους μηνύσω κλπ έστειλαν e-mail στον υπεύθυνο στα κεντρικά της Αθήνας για άμεση αντικατάσταση του προιόντος λόγω εργοστασιακής βλάβης...να είναι καλά η προισταμένη η κυρία Γιάννα που το στείλαμε μαζί το e-mail.Αν πάλι αρχίσουν τις παπαρολογίες τους πολύ απλά δεν τους δίνω μία .Τοσο απλά.



Εκεί τα πράγματα περιπλέκονται δυστυχώς.Ευτυχώς εγώ ήταν η μόνο φορά που αγόρασα συσκευή και έκατσα τόση ώρα να την βλέπω και να την ελέγχω.Με τόσα που είχα δει και διαβάσει εδώ μέσα είχε φοβηθεί το μάτι μου ...;-)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#39   Dimitrisprapas

Dimitrisprapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/11/2012 - 18:59

Εκεί τα πράγματα περιπλέκονται δυστυχώς.Ευτυχώς εγώ ήταν η μόνο φορά που αγόρασα συσκευή και έκατσα τόση ώρα να την βλέπω και να την ελέγχω.Με τόσα που είχα δει και διαβάσει εδώ μέσα είχε φοβηθεί το μάτι μου ...;-)


Περιπλέκονται δεν περιπλέκονται αγορίνα μου το επόμενο iphone θα το εξετάσω καμιά ώρα πριν φύγω από το μαγαζί και με γυαλιά και να πάνε να γαμηθούν.Αν πάλι δεν δεκτούν αντικατάσταση,όπως ο νόμος ορίζει άλλωστε, πολύ απλά ΔΕΝ θα πάρουν ούτε 1 ευρώ και ας κάνουν ο,τι θέλουν.Το πολύ πολύ θα βάλω κανέναν καθηγητή από τη σχολή μου να τους απειλήσει, <3

Τελευταία επεξεργασία από: Dimitrisprapas, 08/11/2012 - 19:00


#40   zachaoulis

zachaoulis

    iPH Member

  • 231 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:zachaoulis

Δημοσίευση 08/11/2012 - 18:59

προχθες φιλαρακι μου το πηρε απο wind και το βλεπω μετα στο μαγαζι του με θηκη .τη βγαζω να το δω και βλεπω μια γκρατζουνια απο πισω.μικρη αλλα φαινοταν.μολις το ειπα στο παιδι κοντεψε να κλαψει..δεν την ειχε κανει εκεινος.οπως το πηρε απο το μαγαζι ετσι το πηρε μαζι του..τελικα ηταν εργοστασιακη η γκρατζουνια!και θα του δωσουν αλλο!

#41   Dimitrisprapas

Dimitrisprapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/11/2012 - 19:03

προχθες φιλαρακι μου το πηρε απο wind και το βλεπω μετα στο μαγαζι του με θηκη .τη βγαζω να το δω και βλεπω μια γκρατζουνια απο πισω.μικρη αλλα φαινοταν.μολις το ειπα στο παιδι κοντεψε να κλαψει..δεν την ειχε κανει εκεινος.οπως το πηρε απο το μαγαζι ετσι το πηρε μαζι του..τελικα ηταν εργοστασιακη η γκρατζουνια!και θα του δωσουν αλλο!


Έτσι μπράβο.Είναι υποχρέωσή τους να το κάνουν αυτό φίλε μου.Το ξαναλέω και θα το λέω συνεχώς, 740 ευρώ για ένα κινητό περιμένεις τουλάχιστον να είναι τέλειο από την μάνα του,Και ας το σπάσω το επόμενο λεπτό.Δικαίωμά μου.Αλλά να το κάνω ΕΓΩ και οχι το εργοστάσιο.

#42   smoothjimmy27

smoothjimmy27

    iPH Addict

  • 803 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:smoothjimmy27

Δημοσίευση 08/11/2012 - 20:15

Παντως εχω αλλαξει την παραγγελια μου 3 φορες μεχρι τωρα. Απο μαυρο πηγα ασπρο και τελικα ξαναγυρισα σε μαυρο. Και στα δυο ειναι βαμμενο το bezel οποτε αν ειναι να γρατζουνιεται ευκολα, θα γινεται και στα δυο. Ευχομαι τουλαχιστον η νεα παρτιδα μετα τις 20 Νοεμβρη να ειναι πιο προσεγμενη οσον αφορα τον ποιοτικο ελεγχο της εταιρειας. Παντως θα ανοιχτει παρουσια του πωλητη ο οποιος τυγχανει και φιλος και θα εξεταστει εξονυχιστικα μπορω να πω. Το 32αρι θα παρω. Δηλαδη μετρητα 855€. Δεν λεει να εχουμε παρατραγουδα!!

#43   Dimitrisprapas

Dimitrisprapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 08/11/2012 - 20:21

Παντως εχω αλλαξει την παραγγελια μου 3 φορες μεχρι τωρα. Απο μαυρο πηγα ασπρο και τελικα ξαναγυρισα σε μαυρο. Και στα δυο ειναι βαμμενο το bezel οποτε αν ειναι να γρατζουνιεται ευκολα, θα γινεται και στα δυο. Ευχομαι τουλαχιστον η νεα παρτιδα μετα τις 20 Νοεμβρη να ειναι πιο προσεγμενη οσον αφορα τον ποιοτικο ελεγχο της εταιρειας. Παντως θα ανοιχτει παρουσια του πωλητη ο οποιος τυγχανει και φιλος και θα εξεταστει εξονυχιστικα μπορω να πω. Το 32αρι θα παρω. Δηλαδη μετρητα 855€. Δεν λεει να εχουμε παρατραγουδα!!


Ω βέβαια.

#44   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 08/11/2012 - 20:39

πήγα σήμερα στο the mall και επισκέφτηκα όλα τα καταστήματα (public-πλαίσιο-cosmote-γερμανός-vodafone-wind).Όλα τα καταστήματα είχαν demo λευκό 5άρι. Άρχισα να υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το μαύρο σχετικά με τις γρατζουνιές. Μπήκα όμως στο πλάισιο, και βλεπω demo μαύρο, αψεγάδιαστο.Καμία γρατζουνιά όπως και με τα λευκά τα iphone σε όλα τα υπόλοιπα κααστήματα. Με βλέπω για το 5αρι πίου.

ΥΓ πουθενά δεν υπήρχε διαθεσιμότητα σε κανένα χρώμα.Όλοι περιμένουν από τις 20 Νεοεμβρίου και μετά να παραλάβουν

Τελευταία επεξεργασία από: prophil, 08/11/2012 - 20:41


#45   steved

steved

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 08/11/2012 - 20:54

Η συσκευη εχει θεμα με το αλουμινιο,τις μωβ φωτογραφιες και το ios 6 αρκετα bugs που πρεπει να διορθωθουν.
Γενικα το λογισμικο κραταει το κινητο πισω,παρολα αυτα παραμενει οτι πιο ομορφο και ευχρηστο υπαρχει σε smartphone.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 19

0 μέλη, 19 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες