Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 14 ψήφοι

Τελικα υπάρχουν τα προβληματα που ακουγονται στο iphone 5?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1839 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#766   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/12/2012 - 14:43

Τραβωντας screen δε θα φανει κατι γιατι βγαινει οπως θα επρεπε να φαινεται, ασχετα του πως το παρουσιαζει η οθονη. θα πρεπει να το φωτογραφησεις με κατι αλλο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#767   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/12/2012 - 14:50

Θέλω την γνώμη σας πήρα το 5 πριν 2 ημέρες, ευχαριστημένος είμαι (άλλο αν δεν αξίζει τα λεφτά του).
Σήμερα όμως ανοίγοντας τις σημειώσεις παρατήρησα ότι στην μέση της οθόνης το κίτρινο είναι πιο έντονο από την κορυφή. Το έβαλα δίπλα σε 4s με λευκό φόντο και τα 2 και στο 5 η οθόνη είναι λίγο πιο θερμή.
Τι να κάνω να το πάω για αντικατάσταση;
Από Vodafone μου είπαν πως έχω 5 εργάσιμες ημέρες d.o.a.



Ακυρο αυτό με τις σημειώσεις το κάνουν αλλά 3 iPhones που δοκίμασα και το iPad .


μια χαρα ειναι η οθονη..

Τα σχόλια τα αντιπαρερχομαι. Βάλε με σε οποία λίστα θες. Ειναι watts per kilogram.
http://en.wikipedia....ate#Calculation
Στην Ευρώπη το μέγιστο ειναι 2 σε 10 γραμμαρια δέρματος, στην Αμερική 1.6 σε 1 γραμμάριο.

περα απο ημιμαθεις εισαι κ χαζος ε, τουλαχιστον ας παραδεχοσουν το λαθος σου, δεν ειναι ντροπη κανεις δεν τα ξερει ολα...τι σχεση εχει το SAR, (θες να σου εξηγησω τι ακριβως μετραει ο δεικτης , στειλε πμ/) με την ισχυ του πομπου που ειναι μεχρι 2Watt...
ειλικρινα χαιρομαι γιατι αποδεικνυεται με τον πιο ξεκαθαρο τροπο αυτο που ελεγα τοσο καιρο, οτι εισαι ολιγον ασχετουλης...αυτα κ καλη καρδια...

Τελευταία επεξεργασία από: ipgpi, 08/12/2012 - 14:51


#768   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 15:03

Το αν είμαι άσχετος ή όχι δεν θα το κρίνεις εσύ γιατί δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις τι background έχω. Λάθος έκανες εσύ τόσο καιρό με τις ανακρίβειες που έλεγες ότι η Apple κλειδώνει το 4G στους Ελληνικούς παρόχους. Δεν παραδέχτηκες τίποτα.
Παρόλα αυτά ούτε σε προσέβαλλα ούτε σε είπα ασχετούλη. Κόψε λοιπόν τη μαγκιά πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μίλα όπως σου μιλάω.

Το sar μετράει την απορρόφηση της ακτινοβολίας από το ανθρώπινο δέρμα. Όσο μεγαλύτερη η ακτινοβολία που εκπέμπει ένα κινητό τόσο μεγαλύτερη απορρόφηση.
Αναρτημένη εικόνα Ψάξε να καταλάβεις τι παριστάνει η κάθε μεταβλητή

Επίσης το όριο που αναφέρεις είναι 2W στην GSM τεχνολογία από το 1985 όπου κάνανε την εμφάνισή τους τα πρώτα τηλέφωνα. Το όριο αυτό στα σημερινά τηλέφωνα και στα σημερινά antennas έχουν μειωθεί λόγω των
ολοκληρωμένων που χρησιμοποιούνται(γίνεται καλύτερη ενίσχυση σήματος με πιο σύγχρονους amplifiers). Δεν είναι τα όρια ίδια στα τηλέφωνα-παντόφλες του 90 και στα σημερινά τηλέφωνα. Το όριο πλέον είναι κοντά στα 0.5W ή 500mW.

Επίσης σου ξαναλέω κόψε τους χαρακτηρισμούς. Το πόσο σχετικός είμαι μ αυτά μπορώ να στο αποδείξω εύκολα.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 08/12/2012 - 15:03

Αναρτημένη εικόνα


#769   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/12/2012 - 15:20

περα απο ημιμαθεις εισαι κ χαζος ε,


ipgpi ακομα και σε κατι να εχεις δικιο, ετσι που εκφραζεσαι, να εισαι σιγουρος οτι το χανεις.

#770   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 15:24

ο,η ημιμαθής

και μαθήματα ορθογραφίας

Αναρτημένη εικόνα


#771   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/12/2012 - 16:12

Watt η mWatt?? Αν δούλευε με W θα ήμασταν όλοι ταρανδοι.... :)


φιλε μου εγω αναφερθηκα στην καταναλωση που αυξανεται οταν δεν εχεις καλο σημα μια κ δουλευει με περισσοτερα βατ ο πομπος...τωρα εσυ χωνεσαι κ απλα τρολαρεις γιατι δεν ειχε αξια το σχολιο σου, περα του οτι ηταν λαθος μια κ ναι ειναι μεχρι 2watt η μεγιστη ισχυς, τωρα αν εσυ δεν το καταλαβαινεις δεν ασχολουμε αλλο, απλα οταν κανεις λαθος οφειλεις να το παραδεχθεις...


κ σχετικα με τις κατηγοριες που αναφερεις για μενα οτι λεω κλειδωμενα 4g,απλα σου λεφω παλι οτι αναπαραγαγω την επισημη θεση της κοσμοτε...τελος..λεγε οτι θες, οποιος διαβαζει εδω κ εχει αντιληψη κρινει τον καθενα...

#772   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 16:23

Ναι αν διαβάσεις στη Wikipedia λέει peak 2W αλλά αυτό ίσχυε πριν 20 χρόνια. Πλέον και για λόγους κατανάλωσης αυτό δεν ισχύει, έχει αλλάξει η προσέγγιση στην κατασκευή των ολοκληρωμένων
Ορίστε και το λινκ που το διάβασες μάλλον : http://en.wikipedia....tion_and_health

Σου ξαναείπα δεν σε χαρακτηρίζω, κόψε τα περί τρολλ κτλ κτλ. Το αν είμαι σχετικός και τι ξέρω μπορώ να στο αποδείξω εύκολα.
Λάθος κάνεις εσύ γιατί δεν έχεις σχέση με τον κλάδο και αναπαράγεις αυτά που διαβάζεις. Πλέον τα wifi antennas με πάνω από 0.5 peak Wattage τα απορρίπτουν εκ της σχεδίασης για πολλούς λόγους. Και υψηλού SAR.
Εγώ το SAR το ανέφερα επειδή θεώρησα οτι μπερδευόσουν στα όρια. Αν το θεωρείς άσχετο μην το διαβάζεις το συγκεκριμένο.


Όποιος διαβάζει κρίνει για τον καθένα και βλέπει πως συμπεριφέρεται ο καθένας. Αν θέλεις κάτι να αποδείξεις και δεν έχεις επιχειρήματα, προσβάλεις. Εγώ δεν σε πρόσβαλα. Αν είσαι σχετικός με amplifiers και antenna ICs έλα να τα πούμε σε ΠΜ.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 08/12/2012 - 16:29

Αναρτημένη εικόνα


#773   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:32

ρε παιδια εχω μια απορια, κατα πασα πιθανοτητα ανοητη αλλα θα τη γραψω :P

οι φωτο που βγαζω απο το 5αρι δε φαινονται σε ολη την οθονη, αλλα σε letterbox οπως δηλ. οι εφαρμογες που ακομα δεν εχουν αναβαθμιστει για τη νεα οθονη.

κανω κατι λαθος ή ετσι γινεται;

#774   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:34

Οχι, ειναι απλα θεμα σωστου ratio των διαστασεων υψος-φαρδος των φωτογραφιων. Η οθονη του iphone εχει πιο wide ratio

#775   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:35

ρωταω γιατι στα εκθεσιακα μοντελα που εχω δει, οι φωτογραφιες φαινονται κανονικα σε ολη την οθονη.

#776   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3.175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:39

ρωταω γιατι στα εκθεσιακα μοντελα που εχω δει, οι φωτογραφιες φαινονται κανονικα σε ολη την οθονη.

και έμενα έτσι είναι φιλαράκι, στην 6.1 λέει θα είναι σε όλη την οθόνη στο 5αρι

#777   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:41

Ναι αλλα φανταζομαι ηταν οι demo φωτογραφιες και οχι οι τραβηγμενες μεσα στο μαγαζι

#778   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:41

ναι ναι για τις demo λεω.

#779   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:45

Ε αυτες τις βαζουν σε οτι διαστασεις θελουν μεσα. Αν ομως αυτες πηγαινες π.χ να τις τυπωσεις σε φωτογραφικο χαρτι, θα εκοβε κομματια δεξια και αριστερα

#780   i-phoneman

i-phoneman

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/12/2012 - 20:55

Θεωρουσα υπερβολες τα τοσα προβληματα που ακουγονται. Κυριως αυτα που εχουν να κανουν με χτυπήματα και σημάδια στο πλαισιο αλουμινιου. Σήμερα πήγα στο istorm στο Κολωνάκι και αγόρασα ένα λευκό 32 gb.
Με το που πληρώθηκε ζητησα να ανοιχθεί μπροστά μου όπως και εγινε. Είχε ενα μικρό πολύ μικρό σημαδι-χτύπημα στην οθόνη που αρκούσε όχι για να γίνει αλλαγή βεβαίως αλλά για να μου καταστρέψει την αγορά.
..855 ευρω ειναι αυτα. Πρέπει να είναι 100% τέλειο.
Πασχίζαμε εκει να δουμε εαν καθαριζει ,πράγμα που δεν εγινε, γιατι απλα ηταν χτύπημα και όχι κάποιος λεκες...

Τη στιγμή που μου λένε πως δεν δικαιολογείται αλλαγή και μάλλον δικαίως ,παρατηρώ πως έχει ένα σημάδι αρκετά σημαντικό και στο πλαισιο. Ακριβώς όπως αυτά που έχουμε δει κατα εκατονταδες στο δικτυο σε φωτογραφίες.
Η αντιδραση μου ήταν άμεση όπως όμως και του καταστήματος.
Τα πάρα πολύ ευγενικά παιδιά αλλά κ ο υπέυθυνος καταστήματος μου είπαν να μου επιστραφουν χρήματα.

Και τελικά αυτό έγινε. Με στεναχώρησε αυτό που έγινε και τελικά δεν έχω ακόμη το 5αρι αλλά ένα μεγάλο μπράβο οφείλω να το πώ στο κατάστημα.
Με "κέρδισαν" με την άμεση και απόλυτη λύση που μου έδωσαν σε ένα πρόβλημα σαν αυτό και τους ευχαριστώ πάρα πολύ!

Δεν τόλμησα να πάρω άλλο τηλέφωνο γιατί εαν μια στις χίλιες είχε κάποιου είδους πρόβλημα και το νέο, τότε θα υπήρχε όντως σοβαρό θεμα.
Η ουσία είναι πως ακόμη και μετα απο δυο μηνες παραγωγής έχει ίδιου τύπου προβλήματα η συσκευή. Και είναι τόσο κρίμα γιατι είναι καταπληκτική.
Σίγουρα το ομορφότερο iphone.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 12

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες