Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ "IPHONE REPAIR" ΜΗΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ! ΚΥΝΔΙΝΟΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ IPHONE!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spacejason

spacejason

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2012 - 16:42

Καλησπέρα σε ολους,
Σκευτικα να γραψω αυτο το post ετσι ώστε να μαθουμε ολο ένας και περισσοτεροι μεσα και απο την δικια μου καταστροφικη (για το iphone) εμπειρια παρ΄ολο απ'οσο διαβαζω δεν είμαι ο μονος που αντιπετοπιζω τραγικα προβληματα με αυτους, για το τροπο και την πολιτικη επισκευης που χρισιμοποιουν σε αυτο το καταστημα υποτιθεμενης επισκευης iphone με την ονομασια "IPHONE REPAIR......

Τον περασμένο Απριλιο μιας και μου είχε σπασει το digitizer και το back cover του iphone 3GS (που μεχρι και σημερα παλευω να φτιαξω μιας και μου το καταστρεψαν..) πιρα την βιαστικη και λανθασμενη αποφαση να παω το κηνιτο μου σε αυτους....
Όλα καλα.. ολα ανθηρά... μου φτιαχνουν το κινητο μετα απο 4 μερες (δεν θα ανφερθω στους ψευτικους χρονους επισκευης που αναγραφουν στο site τους) τους δηνω 140 ευρώ στο χερι, (εχθες εμαθα μιας και ημουν εντελως απληροφωρητος μεχρι στιγμης οτι το κοστος επισκευης δεν ξεπαρνα και για τα 2 τα 70-80 ευρω...) και φευγω...
καθως λοιπον ειχα το κινητο παλυ στα χερια μου παρατηρω οτι δεν λειτουργουσε ουτε το wi-fi ουτε το 3G, τους το ξανα παω πισω...
Και απο εδώ ξεκιναει ολη η δραματικη ιστορία...
περιμενα κανενα 2ωρο μεχρι να βρουν τι μα.....κια ειχαν κανει... την βρισκουν και υποτιθετε μου το επισκευασουν... οπου στην πραγματικοτητα λογικα του βγαλανε τα ματια....
το περνω πισω και ολα λειτουργουσαν αψογα για ενα μηνα....
μετα απο ενα μηνα ξαφνικα στα καλα καθουμενα δεν λειτουργουσε η κερεα (δεν μου αναγνωριζε φορεα δυκτιου) τρεμοπαιζε ενα pixel και κολουσε το power button...
τους το ξανα παω πισω...........
με το που ανοιγουν το κινητο η πρωτη τους κουβεντα ηταν χαρακτηριστηκα: "ποιος σου ανηξε το κινητο τελευτεα φωρα?" τους λεω "εσεις, πρωτη και τελευταια..." και η απαντηση τους ηταν οτι τα καλωδια της κερεας ειναι κομμενα..."
καθως λοιπον μπηκαμε σε μια ατελιοτη λογοδιαμαχη και καθως βλεπαν οτι δεν με πηθαν με αυτες της ψευτες που μου λεγαν μου λενε το απιστευτο ψεμα για να καληψουν τα χαλια τους που πιο πολυ εμιαζε σε ανεκδοτο... οτι.."αφου δεν το πηγες αλλου το κινητο και μιας και εμεις δεν δουλευουμε ετσι... απο πηρες το κινητο?" τους λεω "απ την vodafone" και μου λενε " τωρα εξηγουντε ολα...η vodafone πουλαει ανακατασκευασμενα iphone.... και οτι στην τελικη το κοστος επισκευης απο 120 ειναι 40 για σενα! (χαχαχα) " φυσικα εβαλα τα γελια και συκοθηκα και εφυγα....
καθως λοιπον εψαχνα για το που θα το φτιαξω και δεν εβρισκα τιποτα φτινοτερο... λεω να το παω σε αυτους....
ξανα πηγενω....
Ειναι συμαντηκο να σημειωθει οτι πριν απο μενα ηταν ενας κυριος ο οποιος ειχε παει με την αποδειξη αγορας του κινητου του το κουτι του και το κινητο και τους ελεγε οτι δεν ειναι ιδιο Serial numper και αυτο δεν ειναι το κινητο μου!! (φανταστειτε....) μετα απο ενα τσακομο μιας ωρας ερχετε η σειρα μου...
τους λεω αντε να το φτιαξετε να τελιονουμε... μου ειχατε πει 40 ευρω
....και μου λενε σας ειχαμε πει χωρις ΦΠΑ..... φυσικα εβαλα τα γελια και κοντεψαμε βεβαια να γηνουμε απο 2 χωρια χωριατες.........
ξανα σηκονομαι και φευγω....
το κινητο λοιπον το αφησα στην ακρη μεχρι που βρηκα την προιγουμενη βδομαδα ενα παλικαρι τεχνικο του οποιου του εδωσα το κινητο να το δει και φυσικα με το που ανοιξε το κινητο το παιδι δεν πιστευε αυτο που εβλεπε στα ματια του... (τραβηξε φωτογραφίες με την κατασταστη του κινητου στην οποια το ανοιξε και τις περιμενω για να τις ανεβασω να δειτε ολοι την καλυτεχνια τους....)
ειχαν πεταξει διασπαρτα μεσα στο κινητο κατι βιδιτσες, ηχαν σκαψει την μητρικη κανοντας δικες τους ενοσεις πανω στην μητρικη για να τραβηξουν δικια τους γραμμη με ενα χαλκινο νημα..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! το οποιο με το καιρο με τον καιρο κουνηθηκε απ την θεση του και γιαυτο τα προβληματα εμφανηστηκαν 1 μηνα μετα...
η απαντηση βεβαια του παιδιου ηταν "εισαι τυχερος που δεν σου καικε το κινητο..."
βεβαια το κινητο ακομα δεν το εχουμε φτιαξει γιατι δυστιχως κατα πασα πιθανοτητα μου χαλασανε την μιτρικη κατι το οποιο όπως πολυ γνωριζετε δεν συμφερει να αλαχτει... και κιταμε τωρα πως και αμα μπορουμε να την επισκευασουμε.......... αλλιως το κινητο ειναι για τα σκουπιδια...
το τραγικοτερο και το αποκοριφωμα ολων ηταν οτι τους πηρα σημερα τηλεφωνο για να εκτονοθω μιας και ημουν σιγουρος εξ'αρχης οτι δεν προκειτε να βγαλω ακρη...... και η απαντηση τους ηταν με ηρωνια και τσαμπουκα: "***αυτη ειναι η μεθοδος που δουλευουμε εμεις! αμα σας αρεσει, αμα δεν σας αρεσει να μην ξαναερθετε.... κατι αλλο γιατι εχω και δουλεια???***"
δεν θα σας περιγραψω το τι επακολουθησε απο μερους μου!!!...
το μονο που λεω ειναι: ΜΕΙΝΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ!!!!!! τουλαχιστων βασει της δικιας μου περιπετειας και αυτων που διαβαζω εδω....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 10/11/2012 - 16:43

εχει ξανααναφερθει αρκετες φορες!!οι τυποι ειναι απλα χασαπηδες....

#3   Maverick

Maverick

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:05

Παιδια εγω τους ειχα παει ενα ipad 2 με ραγιζμενη οθονη μιας και το βιαζομουνα γιατι το ηθελε ενας συγγενης μου για να φυγει εξωτερικο και μου το κανανε σαν καινουριο.Αλλα καθησα 4 ωρες πανω απο τον τυπο που το εφτιαχνε μιας και βασικη μου απαιτηση ηταν να γινει εκεινη την στιγμη μπροστα στα ματια μου παρολο που αυτοι θελανε να τους το αφησω εκει και να μου το στειλουνε σπιτι πραγμα που δεν παιζει μιας και ηξερα οτι ειναι χασαπηδες.Αλλα καθως περιμενα εκει σε καθε τηλεφωνημα απο πελατες που περνανε το μαγαζι για πληροφοριες ο τυπος που το σηκωνε και απαντουσε μολις το εκλεινε ελεγε "Να και αλλος πεινασμενος".Τελος του ειχα πρηξει τα @@ του τυπα που μου το εφτιαχνε μιας και τον ρωτουσα συνεχεια τι κανει και αν ειναι αυθεντικο το digitizer που θα μου εβαζε και ειχα την απαιτηση να το πιασω και να το δω αν ειναι αυθεντικο πριν το βαλει.Αλλα φυσικα μετα απο ολα αυτα που ειδα και ακουσα στο συγκεκριμενο ο θεος να το κανει μαγαζι δεν ξαναπατησα και ουτε θα ξαναπατησω!Και μια μυνηση ειναι το λιγοτερο που τους χρειαζεται,χρειαζεται καψιμο αυτο το χασαπομαγαζο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Maverick, 10/11/2012 - 17:07


#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:10

Έχει αναφερθεί άπειρες φορές για τους συγκεκριμένους ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.

ΜΑΚΡΥΑ.


Παιδια εγω τους ειχα παει ενα ipad 2 με ραγιζμενη οθονη μιας και το βιαζομουνα γιατι το ηθελε ενας συγγενης μου για να φυγει εξωτερικο και μου το κανανε σαν καινουριο.Αλλα καθησα 4 ωρες πανω απο τον τυπο που το εφτιαχνε μιας και βασικη μου απαιτηση ηταν να γινει εκεινη την στιγμη μπροστα στα ματια μου παρολο που αυτοι θελανε να τους το αφησω εκει και να μου το στειλουνε σπιτι πραγμα που δεν παιζει μιας και ηξερα οτι ειναι χασαπηδες.Αλλα καθως περιμενα εκει σε καθε τηλεφωνημα απο πελατες που περνανε το μαγαζι για πληροφοριες ο τυπος που το σηκωνε και απαντουσε μολις το εκλεινε ελεγε "Να και αλλος πεινασμενος".Τελος του ειχα πρηξει τα @@ του τυπα που μου το εφτιαχνε μιας και τον ρωτουσα συνεχεια τι κανει και αν ειναι αυθεντικο το digitizer που θα μου εβαζε και ειχα την απαιτηση να το πιασω και να το δω αν ειναι αυθεντικο πριν το βαλει.Αλλα φυσικα μετα απο ολα αυτα που ειδα και ακουσα στο συγκεκριμενο ο θεος να το κανει μαγαζι δεν ξαναπατησα και ουτε θα ξαναπατησω!Και μια μυνηση ειναι το λιγοτερο που τους χρειαζεται,χρειαζεται καψιμο αυτο το χασαπομαγαζο!!!

Και φυσικά ΔΕΝ ήταν αυθεντικό ανεξάρτητα με το τι σου είπε.

#5   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.736 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:17

υπαρχει η Προστασια Καταναλωτων .....ο Συνηγορος του Πολιτη .... καταγγελια στο εμπορικο επιμελητηριο... κ γενικα οτι πιασει το χερι σου απο εδω κ περα
αποδειξεις απο τις εργασιες που σου εκαναν εχεις ?

#6   iordanhs

iordanhs

    iPH User

  • PipPip
  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:21

http://www.iphone-sos.gr/category/3 εγω προτιμο αυτουσ εδω

#7   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:28

φίλε με τόσα που έδωσες έπαιρνες μεταχειρισμένο σε τέλεια κατάσταση...άσε που αν έβλεπες 2-3 βιντεάκια στο youtube το ποιο πιθανό είναι να το έκανες πολύ καλύτερα απο αυτούς, και θα γλίτωνες και 120 ευρώ τουλάχιστον...και στο κάτω κάτω αν το χάλαγες θα είσουν υπευθυνος εσύ για το τι συνέβει

#8   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:35

Τα μισά να μου έλεγαν οι αλήτες .. Τράβηξε τους μια μήνυση ή μια καταγγελία να τους το κλείσουν το μαγαζάκι..

#9   platijet

platijet

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:39

Μήπως στο κινητό σου είχε γίνει κάι τέτοιο?

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: platijet, 10/11/2012 - 17:43


#10   iordanhs

iordanhs

    iPH User

  • PipPip
  • 175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:42

οχ παναγια μου

#11   XristosManual

XristosManual

    iPH Addict

  • 657 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:dun_geon

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:45

οχ παναγια μου


ωχ παναγια μου..... χαχα

#12   christosfazer

christosfazer

    iPH Contributor

  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.618 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C

Δημοσίευση 10/11/2012 - 17:48

ερε πτυσσομενο που χρειαζετε........

#13   warrior

warrior

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 10/11/2012 - 18:03

Περαστικά φίλε μου, καλά κάνεις και μας το αναφέρεις γιατί στις ημέρες μας ο κάθε άσχετος γίνεται τεχνικός με τα tutorial που βλέπει στο youtube...

Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που έλεγε να τους κυνηγήσεις όσο μπορείς γιατί κακά τα ψέματα 140€ δε είναι λίγα...

Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει νομικές σπουδές στο φόρουμ, καλό θα ήταν να μας ενημέρωνε τι θα μπορούσαμε να κάνουμε γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις και αν μπορεί να κάνει κάτι και το παλικάρι που την πάτησε.
Και πάλι περαστικά σου...

#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/11/2012 - 18:19

Περαστικά φίλε μου, καλά κάνεις και μας το αναφέρεις γιατί στις ημέρες μας ο κάθε άσχετος γίνεται τεχνικός με τα tutorial που βλέπει στο youtube...

Συμφωνώ απόλυτα και τα λέω καιρό, αλλά εδώ δεν πρόκειται για μία πλή τέτοια περίπτωση.

Εδώ μιλάμε για το πιο "βιτρινάτο" ίσως κατάστημα επισκευής iPhone στην Ελλάδα.

Με πάρα πολλούς ανυποψίαστους πελάτες.

Και αναρωτιέμαι καμία φορά πόσοι είναι και αυτοί που εξαπατήθηκαν και είτε δεν το κατάλαβαν ποτέ, είτε δεν έχουν πρόσβαση εδώ για να το γράψουν!

Πάντως δεν έχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΕΝΑ μέλος του iPhoneHellas τόσα χρόνια που να έγραψε καλή κουβέντα για το συγκεκριμένο κατάστημα!

#15   markos741

markos741

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/11/2012 - 21:17

Απαισια εμπειρια και απο εμενα.
Σπασμενο digitizer (το μπροστινο τζαμι δηλαδη) του iPad 3.
Δουλευει μεν (προς το παρον) αλλα το κατακρεουργησαν. Πρεπει να δειτε πως ειναι η προσοψη για να το πιστεψετε. Χτυπημενο αλουμινιο παντου, δεν κλεινει σωστα το καπακι κατω δεξια απο το home button, και φοβαμαι οτι θα παρει υγρασια και θα χαλασει.

120 ευρω πληρωσα και του αλλαξαν τα φωτα. Καποιος πρεπει να επεμβει επιτελους. Οι ανθρωποι ειναι ασχετοι με τη δουλεια τους, επικινδυνοι, και δεν αναγνωριζουν κανενα λαθος. Μεχρι και στο form που εχουν στο διαδικτυο σε βαζουν να υπογραψεις οτι δε φερουν καμια ευθυνη για φθορες του μηχανηματος πριν, η κατα τη διαρκεια της επισκευης!!! χαχαχαχα δηλαδη με λιγα λογια, η ποιοτητα ειναι κατω του μηδενος.

Στο εξωτερικο ενα τετοιο καταστημα θα ειχε κλεισει προ πολλου.

Βεβαια το "εφτιαξα" με 120 ευρω αντι για 360 που ζητουσε η authorized Apple επισκευαστρια, αλλα η διαφορα ειναι οτι οι δευτεροι δεν επισκευαζουν, σου δινουν ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ iPad.

Δεν την ξαναπαταω, εχω ειδοποιησει ολους τους γνωστους και φιλους να μην πατησουν εκει μεσα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες