Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 6 ψήφοι

iPhone 5 or Samsung Galaxy Devices ?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: iPhone 5 or Samsung Galaxy Devices

Devices

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 18:59

Καλησπέρα σας πείρα το θάρρος να ανοίξω τοπικ ελπίζω να μην υπάρχει πουθενά αλλού κάτι παρόμοιο !!

Θα αγοράσετε το iPhone 5 η κάποια συσκευή της σειράς Galaxy της Samsung και γιατί !!

όλοι μας ξέρουμε ότι έχει ανεβεί η τιμή άλλα καλύτερα να δόσεις ένα 50ευρο παραπάνω παρά να πάρεις κάτι και κακής ποιότητας κατασκευής και τελείως διαφορετικό λογισμικό που σε καμιά περίπτωση δεν φθάνει αυτό της Apple όσο στην απλότητα τόσο και στην προχωρημένη για της μέρες μας τεχνολογία του !!

Το θέμα είναι μονό για στατιστικούς λόγους

Τι παραπάνω μπορεί να σας προσφέρει μια τελείως διαφορετική συσκευή της Samsung απο μια της Apple
ζητώ συγνώμη για τα βιάστηκα ορθογραφικά μου !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:02

Γιατί κάτι μου λέει ότι ξέρουμε ήδη το αποτέλεσμα..? :rolleyes:

#3   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:05

Γιατί κάτι μου λέει ότι ξέρουμε ήδη το αποτέλεσμα..? :rolleyes:

Το τοπικ το έκανα μόνο για στατιστικούς λόγους το αποτέλεσμα θα φανεί εντός ολίγον ημερών εφόσον υπάρχει και η κατάλληλη συμμετοχή από όλο το φόρουμ

#4   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:07

Πρώτη ψήφος για galaxy s3 δική μου:)

#5   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:08

εγω νομιζα πως βαρεθηκα τo ios και πηγα για καινουρια πραμματα στο s3 ολα καλα στην αρχη αλλα σε ενα μηνα γυρισα στο 4s και μετα στο 5 .ειναι καλα τα samsung αλλα προτιμο την απλοτητα του ios ....θα το αλλαζα το s3 ακομα και με 4αρι.οχι οτι ειναι καλητερο αλλα γιατι προτιμω εγω το ios.

Τελευταία επεξεργασία από: japan, 12/11/2012 - 19:08


#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:08

Ναι αλλά το συγκεκριμένο φόρουμ δεν είναι ουδέτερο, οπότε το αποτέλεσμα το ξέρουμε ήδη.. :)
Θέλω να σου πω ότι για να ψηφίσει κάποιος, πρέπει καταρχάς να είναι αντικειμενικός και δεύτερον και επίσης σημαντικό, να έχει εμπειρία και από τις δυο συσκευές..

#7   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:09

Για αυτών ακριβώς τον λόγο όσοι έχουν την καταλληλη πείρα ας απαντήσουν !!

#8   Spyros3636

Spyros3636

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 12/11/2012 - 19:33

Συγγνώμη, απο που προκύπτει ότι το android είναι : 'λογισμικό που σε καμία περίπτωση δεν φθάνει αυτό της Apple?"

Έχω iPhone 1st gen., iPhone 3G, iPhone 3gs, iPhone 4s, iPad 2 και απο το 2008 που αγόρασα το πρώτο iPhone δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να έχω το iOS χωρίς jailbreak. Και τώρα 5 χρονια μετα την πρώτη κυκλοφορία, το jailbreak αποτελεί μονόδρομο σε όποιον θελει να έχει ένα αξιοπρεπές και μόνο λειτουργικό. Τώρα αν την έλλειψη εξέλιξης την ονομάζουμε 'απλοτητα', πάω πάσο. Και σας το λέει κάποιος που απο το 2004 έχω ξοδέψει πολλές χιλιάδες ευρω σε Mac, φορητά, σταθερά, οθόνες, παρελκομενα. Ανυπομονώ να περάσω σε λίγες βδομάδες στον κόσμο του android με galaxy note 2. Το iPhone δεν το χωριζομαι, αλλα δεν αποτελεί μονόδρομο σε καμία περίπτωση, ούτε πλέον χαρακτηριστικό glamour, επιπέδου ή κάτι τέτοιο. Οι εποχές που έβγαινε PowerBook κάθε 15 μήνες και ουδέν άλλο κυκλοφορούσε, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και οι εποχές των χρυσών αγελάδων επίσης...


#9   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 20:40

Συγγνώμη, απο που προκύπτει ότι το android είναι : 'λογισμικό που σε καμία περίπτωση δεν φθάνει αυτό της Apple?"

Έχω iPhone 1st gen., iPhone 3G, iPhone 3gs, iPhone 4s, iPad 2 και απο το 2008 που αγόρασα το πρώτο iPhone δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή να έχω το iOS χωρίς jailbreak. Και τώρα 5 χρονια μετα την πρώτη κυκλοφορία, το jailbreak αποτελεί μονόδρομο σε όποιον θελει να έχει ένα αξιοπρεπές και μόνο λειτουργικό. Τώρα αν την έλλειψη εξέλιξης την ονομάζουμε 'απλοτητα', πάω πάσο. Και σας το λέει κάποιος που απο το 2004 έχω ξοδέψει πολλές χιλιάδες ευρω σε Mac, φορητά, σταθερά, οθόνες, παρελκομενα. Ανυπομονώ να περάσω σε λίγες βδομάδες στον κόσμο του android με galaxy note 2. Το iPhone δεν το χωριζομαι, αλλα δεν αποτελεί μονόδρομο σε καμία περίπτωση, ούτε πλέον χαρακτηριστικό glamour, επιπέδου ή κάτι τέτοιο. Οι εποχές που έβγαινε PowerBook κάθε 15 μήνες και ουδέν άλλο κυκλοφορούσε, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και οι εποχές των χρυσών αγελάδων επίσης...

Πραγματικά δεν ρώτησα καν και κανέναν για το τη συσκευές έχουν και πότε πήραν την κάθε μια....

και εγώ έχω iPhone 4S και iPad 3rd Generation και iPod Touch 4th Generation και περιμένω το 5αρακι μου δεν πάει να πει κάτι !!

κάτα την ταπεινή μου γνώμη η Google έχει αντιγράψει σε πολλά πράγματα την Apple όπως και να έχει η κάθε μια από κάπου θα κλέψει !! το θέμα μας είναι άλλο από όλη την πρόταση σου θα κρατήσουμε λιπών το "Ανυπομονώ να περάσω σε λίγες βδομάδες στον κόσμο του android με galaxy note 2. Το iPhone δεν το χωριζομαι, αλλα δεν αποτελεί μονόδρομο σε καμία περίπτωση, ούτε πλέον χαρακτηριστικό glamour, επιπέδου ή κάτι τέτοιο. Οι εποχές που έβγαινε PowerBook κάθε 15 μήνες και ουδέν άλλο κυκλοφορούσε, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Και οι εποχές των χρυσών αγελάδων επίσης..."

#10   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/11/2012 - 20:51

Στο iphonehellas προγανως και γνωριζουμε ολοι το αποτελεσμα...οπως και σε οποιοδηποτε Χ android forum γνωριζουμε το αποτελεσμα. Οι δημοσκοπησεις δεν γινονται ετσι.
Ειναι για στατιστικους λογους λες οποτε θες να δεις απλα τα νουμερα των στατιστικων? Γιατι το αποτελεσμα ειναι αυτονοητο....
Eγω ειμαι με galaxy note 2. και δινω ενα πολυ μεγαλο + σε αυτη τη συσκευη καθως δεινω ενα μεγαλο - στο iphone 5.(δεν αναλυω γτ θα βγω οφ τοπικ.)
Προσωπικα θα κανω το λιγοτερο 1 χρονο να γυρισω σε ιος. το κοβω πολυ περισσοτερο ομως...

#11   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 12/11/2012 - 20:55

Λοιπόν μιας και έχω περάσει και από τις 2 συσκευές μπορώ να παραθέσω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Το Galaxy S3 με τον συνδυασμό του Android είναι ένα πολύ καλό σύνολο το οποίο όμως θέλει πολύ ψάξιμο και χρόνο για να το μάθεις.

Το iPhone το ξέρετε όλοι είναι μια συσκευή που out of the box δουλεύει τέλεια.

Με έχει εντυπωσιάσει η μεγάλη οθόνη του Galaxy αλλά παράλληλα με έχει κουράσει κιόλας διότι δεν μπορείς να το χειριστείς με το ένα χέρι σωστά. (Μπορείς αλλά όχι τόσο καλό όσο το iPhone).

Επίσης το γνωστό θέμα ότι στον ήλιο το κινητό δεν ξέρεις αν είναι ανοιχτό η κλειστό. Δεν φαίνεται η οθόνη απλά.

Στην τιμή που είναι τώρα το Galaxy S3 είναι μια πολλή καλή επιλογή και value for money αγορά.

Αν τώρα με ρωτούσαν τι να επιλέξει ένας χρήστης χωρίς το οικονομικό στην μέση θα του έλεγα iPhone 5 (αυτή η απάντηση ίσως να μην είναι και τόσο αντικειμενική :P ).
Once You Go Mac You Never Go Back

#12   iOS

iOS

    iPH Addict

  • 706 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gr4FiXKill3r_iOS

Δημοσίευση 12/11/2012 - 21:07

Καλώ θα ήταν να λέτε την γνώμη σας για την συσκευή να την επιλέξετε στο δημοψήφισμα πάνω και να λέτε και τους λόγους !!

#13   ashmenios

ashmenios

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Twitter:@billhond
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2012 - 21:15

Καλησπέρα.
Καταρχήν η δημοσκόπηση είναι λίγο άκυρη γιατί είναι σαν να πηγένεις στην Audi και να λες θα βάλω ένα κουτί για ψηφοφορία ποιό αυτοκίνητο πιστύετε είναι καλύτερο! Audi ή BMW! Μέσα στην έδρα της Audi και θα πούνε BMW; Δεν παίζει!

Θα σας τα πάρω από την αρχή.
Ξεκίνησα με ένα Ipod 32gb 4th generation για να δώ πως είναι ο κόσμος της apple.
Έπαθα πλάκα μόλις το ακούμπησα! Την ίδια μέρας κι`όλας παραγγέλνω και το Iphone 4 32gb.
Εν το μεταξύ μη έχοντας χρησιμοποιήσει ξανά ios και itunes τα βρήκα μπαστούνια.
Μετα απο λίγο καιρό βγένει και το Ipad2 και όπως είναι φυσικό το τσιμπάω και αυτό σε 32gb φυσικά!

Ok η apple είναι εγγύηση σε πολλά θέματα όμως σε χώνει κυριολεκτικά στον κόσμο της και παθένεις έναν εθισμό που δεν μπορείς να κάνεις χωρίς αυτά!
Άρχισαν σιγα σιγα να με εκνευρίζουν κάποια πράγματα του στίλ:
-Δεν μπορούσα να κάνω εύκολα συνχρονισμό.
-Itunes αλλαγή mp3 σε AAC νομίζω έτσι το λένε.
-Δεν μπορούσα να περάσω εύκολα βιντεος,ηχογραφίσεις κτλ
-Εxcel,word,powerpoint ήθελε πρόγραμμα το οποίο φυσικά το πλήρωσα!

Μετά ανακάλυψα το JB που ας πούμε η ζωή μου έγινε πολύ πιο εύκολη. Βέβαια σιγα σιγα έμπενα στο κλίμα αλλα όποτε ήθελα να κάνω κάτι με σύνδεση στα itunes ήταν ο χάρος μου.

Έτσι πήρα την μεγάλη απόφαση. Τα πούλησα όλα και πήγα στην Samsung,
Galaxy S2-Tablet 8,9 και η ζωή κυλούσε ήρεμα και όμορφα.
Το S2 μετά πήρε τον δρόμο του και ήρθε να αναλάβει το Note 1!
Πωπω τι κινητάρα Θεέ μου! Τεράστιο με τις 5,3in οθόνη!
Τέλεια!
Εύκολο μενού,γρήγορη σύνδεση με pc,laptop,τα πετάς χύμα όλα μέσα,(Video-music-excel κτλ)

Το θέμα είναι ότι οκ καλά και χρυσά στην πρακτικότητα τα Samsung αλλά ότι και να το κάνεις την ποιότητα που έχει η Apple, ούτε από κοντά δεν περάσανε!

Το νέο 5αρι θα το τσιμπήσω στα σίγουρα αλλα και το Note 2. Ούτος η άλλος 2 κινητά έχω! :)
Το κάθε ένα για την χρήση του!

Έτσι η άποψή μου είναι:
Αpple= Ποιότητα, εγγύηση,διαχρονικά τηλέφωνα με αντοχή στο χρόνο και έχει εύκολη μεταπώληση.
Samsung=Φθηνές κατασκευές,αμα περάσει η μόδα του δεν το δίνεις εύκολα,πολύ πλαστικό,κολλάνε συνέχεια,ευκολία σε συνδεσιμότητα!

Ψηφίζω APPLE!!!!!!!!

#14   nikolai92

nikolai92

    iPH Enthousiast

  • 385 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/11/2012 - 21:36

Καλησπέρα.
Καταρχήν η δημοσκόπηση είναι λίγο άκυρη γιατί είναι σαν να πηγένεις στην Audi και να λες θα βάλω ένα κουτί για ψηφοφορία ποιό αυτοκίνητο πιστύετε είναι καλύτερο! Audi ή BMW! Μέσα στην έδρα της Audi και θα πούνε BMW; Δεν παίζει!

Θα σας τα πάρω από την αρχή.
Ξεκίνησα με ένα Ipod 32gb 4th generation για να δώ πως είναι ο κόσμος της apple.
Έπαθα πλάκα μόλις το ακούμπησα! Την ίδια μέρας κι`όλας παραγγέλνω και το Iphone 4 32gb.
Εν το μεταξύ μη έχοντας χρησιμοποιήσει ξανά ios και itunes τα βρήκα μπαστούνια.
Μετα απο λίγο καιρό βγένει και το Ipad2 και όπως είναι φυσικό το τσιμπάω και αυτό σε 32gb φυσικά!

Ok η apple είναι εγγύηση σε πολλά θέματα όμως σε χώνει κυριολεκτικά στον κόσμο της και παθένεις έναν εθισμό που δεν μπορείς να κάνεις χωρίς αυτά!
Άρχισαν σιγα σιγα να με εκνευρίζουν κάποια πράγματα του στίλ:
-Δεν μπορούσα να κάνω εύκολα συνχρονισμό.
-Itunes αλλαγή mp3 σε AAC νομίζω έτσι το λένε.
-Δεν μπορούσα να περάσω εύκολα βιντεος,ηχογραφίσεις κτλ
-Εxcel,word,powerpoint ήθελε πρόγραμμα το οποίο φυσικά το πλήρωσα!

Μετά ανακάλυψα το JB που ας πούμε η ζωή μου έγινε πολύ πιο εύκολη. Βέβαια σιγα σιγα έμπενα στο κλίμα αλλα όποτε ήθελα να κάνω κάτι με σύνδεση στα itunes ήταν ο χάρος μου.

Έτσι πήρα την μεγάλη απόφαση. Τα πούλησα όλα και πήγα στην Samsung,
Galaxy S2-Tablet 8,9 και η ζωή κυλούσε ήρεμα και όμορφα.
Το S2 μετά πήρε τον δρόμο του και ήρθε να αναλάβει το Note 1!
Πωπω τι κινητάρα Θεέ μου! Τεράστιο με τις 5,3in οθόνη!
Τέλεια!
Εύκολο μενού,γρήγορη σύνδεση με pc,laptop,τα πετάς χύμα όλα μέσα,(Video-music-excel κτλ)

Το θέμα είναι ότι οκ καλά και χρυσά στην πρακτικότητα τα Samsung αλλά ότι και να το κάνεις την ποιότητα που έχει η Apple, ούτε από κοντά δεν περάσανε!

Το νέο 5αρι θα το τσιμπήσω στα σίγουρα αλλα και το Note 2. Ούτος η άλλος 2 κινητά έχω! :)
Το κάθε ένα για την χρήση του!

Έτσι η άποψή μου είναι:
Αpple= Ποιότητα, εγγύηση,διαχρονικά τηλέφωνα με αντοχή στο χρόνο και έχει εύκολη μεταπώληση.
Samsung=Φθηνές κατασκευές,αμα περάσει η μόδα του δεν το δίνεις εύκολα,πολύ πλαστικό,κολλάνε συνέχεια,ευκολία σε συνδεσιμότητα!

Ψηφίζω APPLE!!!!!!!!


Σεβαστη η γνωμη σου φυσικα και δεν σου εναντιονομαι ομως επειδη ειχα υπαρξει εγω οπως εσυ και πολλοι αλλωστε αρχαριοι στον κοσμο του android μπορω οσα εχω αντιμετοπισει να πω οτι το android αν το μαθεις και ασχοληθεις,ειναι μια συσκευη που μπορεις "να την φορτωνεις και παραλληλα να γινεται πιο γρηγορη!"
Εδω υπαρχει μια μεγαλη παρενθεση ομως γτ ιος εχει μονο το iphone,ενω ανδροιντ εχει htc,samsung,lg,motorola,sonny ericsson κλπ κλπ. Αρα αλλαζει η εμπειρια χρησης για τον καθενα αναλογα με την συσκευη...

Να τονισω ομως οτι μονο φετος το ιος εχει αντιπαλο σε smoothness και stability και αυτο ειναι το νοτε 2. (se στοκ firmwares αναφερομια)
Δυστηχως ουτε το ς3 ηταν αξιος αντιπαλος του ιφον και μεχρι πριν λιγο καιρο ηταν νο1,

δεν λαμβανω υποψιν οτι ιφον ειναι οπως ειναι με δυπηρινο και 1gb ram ενω το νοτε με 4πυρινο κι 2gb ραμ γτ μιλαμε και software και οχι για hardware.

Εν τελει η προσωπικη ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι ο νικητης ειναι το λογισμικο το οποιο εξυπηρετει τον καθενα καλυτερα και μονο σε αυτο στειριζομαι παντα.

Να συμπληρωσω οτι την ποιοτητα κατασκευης δεν μπορεις να την συγκρινεις γιατι την πληρωνεις. υπαρχει μεγαλο ευρος τιμων μεταξυ των 2 συσκευων και ενας σημαντικος παραγοντας σιγορα ειναι τα υλικα κατασκευης,νομιζω ολοι το κατανοουν και συμφωνουν με αυτο.

Τελευταία επεξεργασία από: nikolai92, 12/11/2012 - 21:39


#15   TheNickanast

TheNickanast

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:joker21114

Δημοσίευση 12/11/2012 - 21:55

Προσωπικα εμενα δεν μου αρεσε το 5, ισως το βρισκω λιγο μακροστενο, το θεωρω λιγο ασχημο. Παντως θεωρω οτι αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο κινητο στην αγορα, για ενα συνδυασμο ποιοτητας κατασκευης-λογισμικου κι ευχριστιας. Το SIII πραγματικα το θεωρω απαισιο, μου φαινεται πολυ αβολο και προχειρα φτιαγμενο, δεν με συγκινει οτι εχει τετραπυρηνο ενω το Apple εχει διπυρηνο, αλλωστε σημασια εχει τι επεξεργαστη χρειαζεται για να δουλευει σωστα, τα Windows XP ετρεχαν τελεια με Pentium 4, ενω τα 7 θελουν διπυρηνο, για να κανω εναν παραλληρισμο. Θεωρω την οθονη του τεραστια κι αχρειαστη, μεχρι 4.3 να πω ΟΚ, αλλα 4.8 ειναι παρα πολυ μεγαλη. Το Note δεν το βαζω καν στη συγκριση γιατι πολυ απλα δεν το θεωρω κινητο, θελει και τσαντα μεταφορας για να το παιρνεις μαζι σου, σαφως η ψηφος μου παει στο μηλοφωνο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες