Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγύηση Apple κ΄Ευρωπαϊκή Εγγύηση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   unabomber

unabomber

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Twitter:@ape_radioshow
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2012 - 20:15

Καλησπέρα κ' από μένα.
Έχω ένα iphone 4 εδώ κ' 1μίση χρόνο, στην οθόνη παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα με μερικά καμμένα pixels, τότε το πήγα από το μαγαζί που το είχα αγοράσει για να το στείλουν για επιδιόρθωση, το κατάστημα μου είπε ότι είναι εκτός εγγύησης, εγώ επέμεινα ότι ΟΛΕΣ οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, τέλος πάντων, το κατάστημα το έστειλε για service και μετά από καθυστέρηση 1!! μήνα (πράγμα τραγικό...) μου είπαν ότι η επισκευή θα κοστίσει 190Ε (ΕΛΕΟΣ!!!!) λόγο ότι είναι εκτός εγγύησης...
Όπως είναι φυσικό αρνήθηκα να πληρώσω κ' όταν παρέλαβα την συσκευή πίσω τους έδωσα μια αναφορά με τα έγγραφα παράπονα μου μαζί με όλες της νόμιμες διατάξεις που αναφέρουν για τα 2 χρόνια εγγύησης στην ΕΕ,επίσης έκανα τηλεφωνικά παράπονα στην Apple GR για τον ίδιο λόγο.
Μετά από άλλον 1 μήνα με ειδοποιήσανε ότι η εταιρία ζητάει να τους ξανά στείλω το κινητό για service και ότι είναι εντός εγγύησης...

ΣΚΕΨΕΙΣ:
α) να το στείλω και να μείνω για ΑΛΛΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ?
β) έπρεπε να κάνω όλες αυτές τις ενέργειες για να βρω το δίκιο μου?
γ) προσωπικά για μένα αυτός που φταίει για το μπάχαλο με την εγγύηση του 1 χρόνου είναι η ίδια η Apple κ' θεωρό μεγάλη απάτη για μένα το Apple Care.
δ) προσπάθησα να είμαι όσο ποίο σύντομος γινότανε διότι θεώρησα σωστό να το αναφέρω κ΄να κάνω γνωστή σε όλους τους Apple Users την ταλαιπωρία μου.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 13/11/2012 - 20:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/11/2012 - 22:16

"Μετά από άλλον 1 μήνα με ειδοποιήσανε ότι η εταιρία ζητάει να τους ξανά στείλω το κινητό για service και ότι είναι εντός εγγύησης."
Αν εγώ τώρα νιώσω δικαιωμένος που φώναζα για τα 2 έτη "εγγύησης" και διάφοροι από εδώ λέγανε " ΟΧΙ, η εγγύηση είναι ένα έτος" , θα έχω άδικο;;
Φίλε μου
α) να το στείλεις και να μην πληρώσεις φράγκο.
β) ΝΑΙ.Δυστυχώς.
γ)Ακριβώς. Νταβατζιλίκι και ελιτισμός.

#3   airbus

airbus

    iPH Member

  • 267 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/11/2012 - 22:25

φυσικα και θα το ξαναστειλεις να στο φτιαξουν αφου ειπαν εντος εγγυησης σημαινει τσαμπα.

#4   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/11/2012 - 22:25

Εγώ εκτός του ότι θα συμφωνήσω με τον Lello από πάνω περί ελιτισμού κτλ κτλ θα προσθέσω ότι βρίσκει και τα κάνει.
Γιατί με την απειλή η ίδια η Apple υπαναχώρησε και έδωσε 2 χρόνια εγγύηση; Γιατί είναι παράνομη κι αν πήγαινες δικαστικά θα σε πλήρωνε 5 κινητά.

Μπορεί κάποιος από εσάς που είχε πρόβλημα και το κυνήγησε πάντως να κάνει κάτι. Να το δημοσιεύσει σε περιοδικά ή σε forums, να πάει στο συνήγορο του πολίτη και στο ΙΝΚΑ
και να αναφέρει ότι μετά από καταγγελία δίνει 2 χρόνια ενώ κατά την αγορά λέει 1 κι ότι πρέπει αυτό να αλλάξει. Θα αποτελέσει ενός είδους δεδικασμένο και οδηγό για
όλους τους υπόλοιπους με πρόβλημα.
Αν έχεις όρεξη κάντο, θα βοηθήσεις πολύ κόσμο. Κι ας μην το παραδεχτεί η Apple με το δημοσιεύμα και αν είναι ενήμεροι οι αρμόδιοι θα ταλαιπωρείται λιγότερο ο κόσμος.
Εννοείται δεν θα πληρώσεις ούτε 0.01 Ε.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 13/11/2012 - 22:25

Αναρτημένη εικόνα


#5   georgex

georgex

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2012 - 22:37

ειναι ευκολο να βαλουμε ολες τις νόμιμες διατάξεις που αναφέρουν για τα 2 χρόνια εγγύησης στην ΕΕ καπου,ωστε να μπορει να τις εκτυπωνει οποιος εχει αναλογο προβλημα

#6   unabomber

unabomber

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Twitter:@ape_radioshow
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/11/2012 - 16:05

Αυτά εκτύπωσα και παρέδωσα μαζί με την αναφορά παραπόνων που έκανα:
1) http://ec.europa.eu/....ry_profile.pdf
2) http://europa.eu/you....s/index_el.htm

#7   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/11/2012 - 16:31

καλα καλα τα @@ θα παρεις...1 χρονο εχουν τα μηλα, λες να ειναι μαμακες στην μηλια..

#8   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 14/11/2012 - 17:57

καλα καλα τα @@ θα παρεις...1 χρονο εχουν τα μηλα, λες να ειναι μαμακες στην μηλια..

Αυτό που το στηρίζεις;

Αναρτημένη εικόνα


#9   sibli

sibli

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 14/11/2012 - 18:03

Αυτό που το στηρίζεις;


στο οτι του προσβαλε την apple :P

Τελευταία επεξεργασία από: sibli, 14/11/2012 - 18:04


#10   unabomber

unabomber

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Twitter:@ape_radioshow
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/11/2012 - 18:14

καλα καλα τα @@ θα παρεις...1 χρονο εχουν τα μηλα, λες να ειναι μαμακες στην μηλια..


αυτο που λες ειναι προσβλητικο "φιλέ" ipgi...απλα δεν ειμαι "προβατο" να καθωμαι να ακουω οτι !@# λεει η καθε εταιρια...
ειναι ανηκουστο ενα απλο κινητο τον 14Ε να εχει 2 χρονια εγγυηση ενω το iphone !
+οτι στην αμερικη υπαρχει εγγυηση για ενα χρονο σε ΟΛΑ τα προιοντα και ΟΧΙ στην ευρωπη...
εκτος αν ζουμε στο αμερικα κ δεν το ξερουμε...Ετσι?

#11   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1.125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 14/11/2012 - 18:30

μπραβο unabomber για τις κινησεις σου! ειναι παραδειγμα για ολους!! ηδη στην Ιταλια δινει 2 χρονια εγγυηση πλεον και δεν πουλαει πια apple care. ειχα στο μυαλο μου να παρω και εγω ενα apple care για το mac μου αλλα βλεπω να την γλιτωνω με το κυνηγι που πεφτει.. :) ;)

#12   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2012 - 09:28

πηγαινε εσυ κ ζητα εγγυηση μετα το ετος κ θα δεις τι θα παρεις...εκει το στηριζω...αν ειναι να φτανουμε στη φαση να τρεχουμε σε δικηγορικα γραφεια για κατι που ειναι νομο τοτε κατι δεν παει καλα...

#13   unabomber

unabomber

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Twitter:@ape_radioshow
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/11/2012 - 15:11

ξέρω πολύ καλά τι θα πάρω...
κ' βέβαια το iPhone 4 το πήγα μετά απο 1μιση χρόνο κ δεν πήγα σε κανέναν δικηγόρο!!!!
απλά τα βρήκα απο το internet ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ!!!!

#14   silver82

silver82

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 18/11/2012 - 15:16

πηγαινε εσυ κ ζητα εγγυηση μετα το ετος κ θα δεις τι θα παρεις...εκει το στηριζω...αν ειναι να φτανουμε στη φαση να τρεχουμε σε δικηγορικα γραφεια για κατι που ειναι νομο τοτε κατι δεν παει καλα...

να φτάνουμε αν χρειάζεται...
το παράδειγμα του unabomber είναι προς μίμηση.
Διαφορετικά να φοράγαμε όλοι κουδούνες στο λαιμό και να κάναμε όλοι σαν το ένατο ζώο από το "δημοφιλές" το πουλάκι Τσιου...

#15   Adonis1984

Adonis1984

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2012 - 15:18

ενα χρονο δινουν στην ελλαδα ετσι ειναι- αρεσει δν μας αρεσει.σε αλλες συσκευες δινουν 2 χρονια.και αυτα ειναι απο τις κατασκευαστριες οχι απο τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες