Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Εγγύηση Apple κ΄Ευρωπαϊκή Εγγύηση


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
78 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/11/2012 - 15:19

ενα χρονο δινουν στην ελλαδα ετσι ειναι- αρεσει δν μας αρεσει.σε αλλες συσκευες δινουν 2 χρονια.και αυτα ειναι απο τις κατασκευαστριες οχι απο τα δικτυα κινητης τηλεφωνιας.

Δεν παίζει να διαβασες τίποτα απο τα πάνω ε; Οι νόμοι είναι πάνω απο την apple και την κάθε πολυεθνική ...

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 18/11/2012 - 15:55

Λοιπόν, σχετικά με το θέμα των εγγυήσεων είναι δύο έτη, τελεία και παύλα. Όλες οι εταιρίες που διαθέτουν τα προϊόντα τους υπόκεινται στις διατάξεις του νόμου, χωρίς ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Η ευραπαϊκή επιτροπή οφείλει να προστατεύσει τους καταναλωτές και όχι να τρέχουν μεμονωμένα σε κάθε περίπτωση. Εάν απαγορεύονταν οι πώλησεις ΟΛΩΝ των προϊόντων, εως συμμόρφωσης της με την ευρωπαϊκή νομοθεσία,, θα άλλαζε η εγγύηση σε ΧΡΌΝΟ ΜΗΔΕΝ.
Προσωπικά με κάτι τέτοια ΣΤΡΑΒΩΝΩ άσχημα, θα είχα προχωρήσει σε αγωγή ( και για την ταλαιπωρία...), για την ηθική μου ικανοποίηση αλλά και για να βοηθήσω με την ενεργειά.μου, συνανθρώπους μας οι οποίοι να μην μπορούν να προβούν στα δέοντα, όπως είπε και ο Mark.

#18   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/11/2012 - 16:05

Δεν παίζει να διαβασες τίποτα απο τα πάνω ε; Οι νόμοι είναι πάνω απο την apple και την κάθε πολυεθνική ...


καλα μ αρεσει που ρωτας, δες τι κεφαλαιοποιηση εχει η αππλε κ τα λεμε μετα, μνεγαλυτερη απο την ελβετια,ελλαδα κ πορτογαλια μαζι...ειπες τιποτα...

#19   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/11/2012 - 16:22

καλα μ αρεσει που ρωτας, δες τι κεφαλαιοποιηση εχει η αππλε κ τα λεμε μετα, μνεγαλυτερη απο την ελβετια,ελλαδα κ πορτογαλια μαζι...ειπες τιποτα...

Δεν πα να αγοράζει και την Κίνα . Οι εταιρίες γίνονται αυτο που είναι απο τους καταναλωτές... Μας εχει ανάγκη κι όχι εμείς αυτοι.. Αν δεν συμμορφώνεται να μην πουλάει...

Αναρτημένη εικόνα


#20   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 18/11/2012 - 16:26

καλα μ αρεσει που ρωτας, δες τι κεφαλαιοποιηση εχει η αππλε κ τα λεμε μετα, μνεγαλυτερη απο την ελβετια,ελλαδα κ πορτογαλια μαζι...ειπες τιποτα...



Μάλλον οι γνώσεις σου είναι περιορισμένες, δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς. Εάν πάρουμε ως βάση το επιχείρημα σου, η Ευρωπαϊκή Ένωση μπορεί να αγοράσει την apple και να την κάνει περίπτερο... ο νόμος είναι ευρωπαϊκός ΚΑΙ ΟΧΙ Ελληνικός ή Πορτογαλικός κ.ο.κ. Αλλά μην ξεχνάς η κάθε εταιρία χωρίς πελάτες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, οπότε μην βασίζεσαι σε λάθος λογική, είναι η ίδια εταιρία που είχε πτωχευσει πριν κάποια χρόνια, το χτίσιμο είναι δύσκολο το γκρέμισμα γίνεται σε ένα βράδυ.

#21   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3.903 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 18/11/2012 - 17:19

μπραβο unabomber για τις κινησεις σου! ειναι παραδειγμα για ολους!! ηδη στην Ιταλια δινει 2 χρονια εγγυηση πλεον και δεν πουλαει πια apple care. ειχα στο μυαλο μου να παρω και εγω ενα apple care για το mac μου αλλα βλεπω να την γλιτωνω με το κυνηγι που πεφτει.. :) ;)



Έλα κ την άλλη Δευτέρα μου τελειώνει κ μένα ο "ένας χρόνος" κ έλεγα να πάρω apple care. Αρα δεν δίνω φραγκο κ αν χρειαστεί κάτι το κυνηγάμε;;;;

Κ κάτι άλλο, το επιστρέφουμε στο κατάστημα που το πήραμε η ας πούμε στο goldeni που ειναι κ το επίσημο υποθετικα;;;

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#22   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/11/2012 - 17:25

Λοιπόν, σχετικά με το θέμα των εγγυήσεων είναι δύο έτη, τελεία και παύλα. Όλες οι εταιρίες που διαθέτουν τα προϊόντα τους υπόκεινται στις διατάξεις του νόμου, χωρίς ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ. Η ευραπαϊκή επιτροπή οφείλει να προστατεύσει τους καταναλωτές και όχι να τρέχουν μεμονωμένα σε κάθε περίπτωση. Εάν απαγορεύονταν οι πώλησεις ΟΛΩΝ των προϊόντων, εως συμμόρφωσης της με την ευρωπαϊκή νομοθεσία,, θα άλλαζε η εγγύηση σε ΧΡΌΝΟ ΜΗΔΕΝ.
Προσωπικά με κάτι τέτοια ΣΤΡΑΒΩΝΩ άσχημα, θα είχα προχωρήσει σε αγωγή ( και για την ταλαιπωρία...), για την ηθική μου ικανοποίηση αλλά και για να βοηθήσω με την ενεργειά.μου, συνανθρώπους μας οι οποίοι να μην μπορούν να προβούν στα δέοντα, όπως είπε και ο Mark.

Ετσι ετσι ο νομος ειναι ξεξαθαρος το εχουμε ξαναπει αυτο!!!2 χρονια!!!
Οποιος το κυνηγηση θα δικαιωθει, οποιος ακουει αυτα που του λενε οι διαφοροι των εταιρειων και ειναι οκ με τον ενα χρονο ενταξει δικο του θεμα!!!

#23   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/11/2012 - 19:44

Μάλλον οι γνώσεις σου είναι περιορισμένες, δεν μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς. Εάν πάρουμε ως βάση το επιχείρημα σου, η Ευρωπαϊκή Ένωση μπορεί να αγοράσει την apple και να την κάνει περίπτερο... ο νόμος είναι ευρωπαϊκός ΚΑΙ ΟΧΙ Ελληνικός ή Πορτογαλικός κ.ο.κ. Αλλά μην ξεχνάς η κάθε εταιρία χωρίς πελάτες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ, οπότε μην βασίζεσαι σε λάθος λογική, είναι η ίδια εταιρία που είχε πτωχευσει πριν κάποια χρόνια, το χτίσιμο είναι δύσκολο το γκρέμισμα γίνεται σε ένα βράδυ.



χααχαχαχα καλα ξεκολλα ρε, εσυ τι λες μεσα στα ματια σου λεει γραφω στα π@π@ρι@ μου ολη την ΕΕ κ δινω 1 ετος εγγυηση κ οχι 2, σε ολη την ΕΕ κ θα πεταχτει το ελλαδισταν που ζητιανεψε στην τελικη να παρει μερικα ψωροιφον εστω κ τον νοεβρη και να πει ξερεις στην ΕΕ ειναι 2 ετη οχι 1, γιατι δεν μιλαει η Γερμανια ρε στην τελικη...δεν σας κοβει καθολου ε, μπραβο ειστε οι μαγκες της ΕΕ...

ωραια λογικη εχετε, τι να πω, τεσπα, μην το κουραζουμε να εχετε 2 χρονια λοιπον εσεις κ ολη η ΕΕ 1 για τα προιοντα της αππλε, τι σκο καλο κατι θα ξερετε που δεν ξερουν οι αλλοι ευρωπαιοι...


btw, ετσι οπως παει σε λιγο9 καιρο θα ειμαστε εκτος /ΕΕ οποτε παλι σε λαθος αχυρωνα θα μιλαμε...

#24   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/11/2012 - 19:46

χααχαχαχα καλα ξεκολλα ρε, εσυ τι λες μεσα στα ματια σου λεει γραφω στα π@π@ρι@ μου ολη την ΕΕ κ δινω 1 ετος εγγυηση κ οχι 2, σε ολη την ΕΕ κ θα πεταχτει το ελλαδισταν που ζητιανεψε στην τελικη να παρει μερικα ψωροιφον εστω κ τον νοεβρη και να πει ξερεις στην ΕΕ ειναι 2 ετη οχι 1, γιατι δεν μιλαει η Γερμανια ρε στην τελικη...δεν σας κοβει καθολου ε, μπραβο ειστε οι μαγκες της ΕΕ...

ωραια λογικη εχετε, τι να πω, τεσπα, μην το κουραζουμε να εχετε 2 χρονια λοιπον εσεις κ ολη η ΕΕ 1 για τα προιοντα της αππλε, τι σκο καλο κατι θα ξερετε που δεν ξερουν οι αλλοι ευρωπαιοι...


btw, ετσι οπως παει σε λιγο9 καιρο θα ειμαστε εκτος /ΕΕ οποτε παλι σε λαθος αχυρωνα θα μιλαμε...

Ωραίος ,κράτα αυτά που λες για τον εαυτό σου γιατί και νομικά δε στέκουν και ηθικά.
Όταν μιλάμε, μιλάμε με νόμους.

Αναρτημένη εικόνα


#25   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 18/11/2012 - 19:57

Καταλαβαίνω την άποψη σου ipgpi αλλα δεν ειναι λόγος να μιλάς έτσι γενικα.
Και εγω κατάφερα να πάρω μεγαλύτερη εγγύηση με τον ίδιο τροπο. Το έχουμε πει καιρο ειναι γκρίζα ζώνη η apple και όχι δεν ειναι πιο πάνω απο την οδηγία της ΕΕ. Δειτε τωρα πως την επαναξεταζουν στο θεμα των εγγύησεων στην ευρώπη. 2 φορές κυνήγησα μέχρι στιγμής νομούς και θέματα εγγύησεων, φυσικά με παρότρυνση και καθοδήγηση απο υπηρεσίες ΝΕΟ ΙΝΚΑ πχ. Και τις 2 φορές δικαιώθηκα -την μια για προιον apple- και μάλιστα το ίδια με τον φίλο που άνοιξε το θέμα μου είπανε. Ο νόμος λέει 2χρονια εγγύηση γραπτά η apple δεν το εχει ξεκαθαρίσει πουθενα αυτο γραπτα.

#26   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/11/2012 - 20:00

Καταλαβαίνω την άποψη σου ipgpi αλλα δεν ειναι λόγος να μιλάς έτσι γενικα.
Και εγω κατάφερα να πάρω μεγαλύτερη εγγύηση με τον ίδιο τροπο. Το έχουμε πει καιρο ειναι γκρίζα ζώνη η apple και όχι δεν ειναι πιο πάνω απο την οδηγία της ΕΕ. Δειτε τωρα πως την επαναξεταζουν στο θεμα των εγγύησεων στην ευρώπη. 2 φορές κυνήγησα μέχρι στιγμής νομούς και θέματα εγγύησεων, φυσικά με παρότρυνση και καθοδήγηση απο υπηρεσίες ΝΕΟ ΙΝΚΑ πχ. Και τις 2 φορές δικαιώθηκα -την μια για προιον apple- και μάλιστα το ίδια με τον φίλο που άνοιξε το θέμα μου είπανε. Ο νόμος λέει 2χρονια εγγύηση γραπτά η apple δεν το εχει ξεκαθαρίσει πουθενα αυτο γραπτα.


Έλα ρε τα έβαλες με την Apple;; Eδώ δεν το έκανε η Γερμανία..Εδώ σου κάνουν χάρη που σου πουλάνε iPhone και εσύ τους κυνηγάς κιόλας ρε;
Είσαι αχάριστος.

Αναρτημένη εικόνα


#27   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 18/11/2012 - 20:07

Ναι ειμαι, πολυ κιολας :P
Περα απο την πλακα, δεν ξέρω αν ειναι θέμα apple ή θέμα εισαγωγεων... Ποιους θα εμποδίσουν ή κυνηγήσουν μετα δικαστικά δεν ξέρω, το θέμα ειναι όμως οτι τα ιδια μου είπαν με του φίλου. Μόλις έκανα τις ενέργειες που με ειχε προετοιμάσει το νεο ΙΝΚΑ τοτε. Μαγικά μετα μπήκα μέσα στην εγγύηση πάλι. Το θέμα ειναι οτι δεν ξέρω πόσοι θα το κάνουν αυτο και εκει ποντάρει ίσως ο εισαγωγέας ή η εταιρία για να τους πληρώσεις τα 190ευρω ή να πάρεις νέα συσκευη.

#28   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 18/11/2012 - 20:09

Αν ήταν θέμα εισαγωγέων θα έβλεπες διαφοροποιήσεις στην Ευρώπη. Παντού στην Ευρώπη η Apple δίνει 1 χρόνο όπως και στην Αμερική.
Άλλες εταιρίες πχ Samsung δίνει 2 χρόνια παντού.
Άρα είναι θέμα της Apple αποκλειστικά κι όχι εισαγωγέων. Και στα Apple Store εξάλλου που δεν παίζουν εισαγωγείς, πάλι 1 χρόνο δίνει.

Αναρτημένη εικόνα


#29   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 18/11/2012 - 20:20

Δεν ξέρω μαρκ, σίγουρα δεν ειναι θέμα δικό μου να ασχοληθω. Ειναι θέμα των νομικών και αυτών που γνωρίζουν να ασχοληθούν. Υπάρχει η συζήτηση σε αντίστοιχο τοπικ μέσα στο φόρουμ με διαφορετικές απόψεις και εκει.

Θυμάμαι μονο οτι η κυρία που με ειχε εξυπηρετήσει στην περίπτωση μου τοτε, αυτο μου ειχε πει. Οτι μπορει η εταιρία να θέτει και 6μηνο εγγύηση αλλα υποχρεώνεται αυτός που θα αναβάλει την πωληση/διάθεση στην μεσα χώρα της ΕΕ να συμμορφωθεί με την οδηγία αυτη.

Εξάλλου για να διαβάζω αυτο που έγινε στην Ιταλία και το οτι επανεξετάσουν την apple στην Ευρώπη στα θέματα των εγγυήσεων πιστεύω οτι η επίσημη απάντηση θα έρθει γρήγορα. Για μένα και πολύ άργησαν, περίμεναν να γεμίσει κόσμος με προϊόντα apple στην Ευρώπη για να ασχοληθούν με αυτο λες και πριν η εταιρία δεν υπήρχε ή οι καταναλωτες της ήταν λίγοι. Κρίμα αυτούς που δεν είχαν τον χρόνο και την διάθεση να κυνηγήσουν ή να ασχοληθούν και έδωσαν έξτρα λεφτα.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 18/11/2012 - 20:21


#30   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 18/11/2012 - 21:26

λοιπον, για τι ο χαιπερλοστ με επιασε λλα οι αλλοι αγρον αγοραζουν, εννοειται οτι γνωριζω την οδηγια, προσοχη οδηγια κ οχι νομο,κ εκει παταει κ η αππλε, στην directiva, αληθεια ποσες απο αυτες περι δασμων κλπ κλπ ισχυουν κ επιλεκτικα εφαρμοζη η χωρα μας κατα το δοκουν, εκει γιατι δεν παει κανεις να μηνυσει την ελλαδα για δασμους κλπ κλπ...τι να λεμε τωρα, απλα ειναι γκιζες ζωνες οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω, δυλαδη δεν νοειται να υπαρχει νομος κ να μπορει η οποιαδηποτε εταιρεια να αυθαιρετοι κ να πρεπι εγω να βαζω δικηγορους να απαιτω το αυτο νοητο...σκεψου πχ να μπορει ο καθε εργοδοτης να αποφασιζει κατα το δκουν να δινει 14μισθους κ οχι 12 επειδη σςτη χωρα του δινει 12, (τι θεμα ανοιγω παλι ο π...στης ε...) και να πρεπει να βαζεις δικηγορο να απειλεις την εταιρεια γιαρτι η νομοθεσια στην ελλαδα να θλεει 14 κ οχι 12...δηλαδη θελω να πω δεν ειναι ξεφραγο αμπελι η ΕΕ κ ουτε η αππλε ειναι καμμια τυχια να μην γνωριζει τους νομους...αλλη μια αποχρωση του γκρι λοιπον κ τιποτα επισημο...οποιος δεν μπορει η δεν θελει να το καταλαβει το πνευμα μου κ τι λεω ειναι προβλημα του...σορρυ κιολας...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες