Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

iphone 5 or samsung galaxy note 2?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
283 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   corsair65

corsair65

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 16/11/2012 - 00:48

λοιπόν εγώ που έχω ένα 4s και ένα note2, σου απαντώ ότι σαν hardware το samsung είναι πολύ καλό...και φυσικά αναφέρομαι στην πολύ μεγάλη οθόνη του....όμως όταν τα πράγματα πάνε στο λειτουργικό, εκεί λέω apple και πάλι apple!!!!
Πάντως πριν αποφασίσεις πάνε και δες από κοντά το samsung...αν δεν έχεις κανένα τσαντάκι να το κουβαλάς, άστο καλύτερα..και όταν κάνεις κλήσεις , εννοείται μόνο με ακουστικά....αλλιώς είναι λίγο γελοίο και οπτικά και πρακτικά να κρατάς ένα τόσο μεγάλο τηλ και να μιλάς....βέβαια η μεγάλη οθόνη είναι άλλο πράμα!
Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν....απλά πριν αποφασίσεις σου ξαναλέω ...πιάσε το samsung στα χέρια σου!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 16/11/2012 - 00:49

ρε παιδια ειναι δυο εντελςσ διαφορετικες συσκευες με διαφορετικες δυνατοτητες!

#18   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2012 - 00:51

Καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας οσο αφορα το 5 σε σχεση με το note2 δεν ξερω πιο να παρω ειμαι κατοχος iphone απο το 3G μεχρι και το 4s και εκει που ετοιμαζομουν για το 5 ξαφνικα ακουω οτι ξεβαφει οτι παλι δεν εχει μπαταρια και σημα και το πιο σοβαρο οτι θα εχουμε 5s μεχρι το καλοκαιρι και επισης ειμαι σε απογνωση γιατι οτι και να κανω στο apple ξερω οτι ειστε εδω και θα το επαναφερω σταθερος κοσμος ενω απο την αλλη android δεν ειχα ποτε και δεν ξερω τιποτα βλεπω παντος μεγαλη στροφη προς samsung απο πολλα ατομα και θελω και αυτοι να μου πουν αν το μετανηωσαν ή οχι
ευχαριστω .

Είχα στο παρελθόν samsung, όχι ομως από τα κορυφαία μοντέλα. Τα συν ήταν εκπληκτική οθόνη, ήχος, συμπαθητική μπαταρία. Τα μείον, λειτουργικό, ποιοτητα κατασκευής που δεν αντέχει στο χρόνο και μέτρια προς κακή υποστήριξη.
Το iphone έχει καλή ποιότητα κατασκευής, καλή οθόνη, ήχο, καλή μπαταρία και πιστεύω αντοχή στο χρόνο.

Κοινώς η απάντηση εξαρτάται από τις ανάγκες σου και τον προϋπολογισμό σου.

#19   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 16/11/2012 - 00:59

Ποια εφαρμογη ακριβως που ειχες στο iPhone δεν βρηκες στο Playstore?

Οταν απο τις 100 εφαρμογες του ενος, υπαρχουν οι 90 και στο αλλο, ειναι πολυ δυσκολο να βρεις αυτες που σου χρειαζονται και λειπουν.

Μην παραπληροφορειτε λοιπον καποιον που δεν ξερει καν τι παιζει γιατι θα σας ακουσει και θα το βαλει στα ποδια.

Εχουμε ξαναπει, το App Store ειναι πιο συμμαζεμενο, ομορφο κι ευχρηστο, αλλα σε επιπεδο ποσοτητας και ποιοτητας εφαρμογων οι διαφορες εχουν εκμηδενιστει πλεον.

καταρχήν την εφαρμογη vodio (τελεια εφαρμογη για να βλεπεις βιντεο που ειναι στο ιντερνετ απλα απιστευτη έχω ανακαλυψει απιστευτα πραγματ εκει μεσα 2 rowmote pro εφαρμογη για να ελενχω το mac μου 3 το dragon search καi dragon dictation για να μιλας στα ελληνικα και να γραφει το κινητο όπως και να αναζητας στυλ siri η google now απλα στα ελληνικα :) 4 iphoto για επεξεργασια φωτο που οτι κανω μετα να το βρισκω και να το συνεχιζω στο mac 6 airplay για να βλεπω οτι βλεπω στο κινητο αμεσα στην τηλεόραση μου. 7 wifi camera οτι τραβαει η καμερα του κινητου το κανει αναμεταδοση στο ipad εχει απειρες απλα βαριεμαι να γραφω αλλο επισης παρα πολλές εφαρμογες ειναι κακογραμμένες δυστυχώς γιατι οι περισσοτεροι στο playstore δεν κοιταν να βγαλουν χρηματα απλα κανουν το χομπι τους ετσι δεν βλεπειες υψηλής αναλυσης πολλες εφαρμογες και παρολο που το νοτε 2 εχει καλη αναλυση οθονης στις περισσότερες εφαρμογες δεν θα το απολαυνει στην οθοναρα του αλλα θα τις βλέπεις 8ολες

#20   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 16/11/2012 - 01:05

τι χρωμα το πηρες?
ξεβαφει?? απο μπαταρια τι λεει?

λευκο το πήρα και οχι βέβαια δεν ξεβάφει τι ειναι μπλουζακι κινεζικο χαχαχα. εγώ προσωπικα δεν έχω κανενα θεμα ειναι το καλυτερο κινητο που εχω δουλεψει ποτε ισως οτι πιο πληρες αλλα και ακριβο υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα αν τα εχεις μην το σκεφτεσαι. παντως να ξερεις το νοτε 2 πωλειται ηδη στα 550 στα skroutzomagaza αν θα το πουλησεις μετα στην καλυτερη να το δώσεις 500 ενω το iphone 5 και 700 να το βαλεις θα το δωσεις

#21   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 01:31

Είχα στο παρελθόν samsung, όχι ομως από τα κορυφαία μοντέλα. Τα συν ήταν εκπληκτική οθόνη, ήχος, συμπαθητική μπαταρία. Τα μείον, λειτουργικό, ποιοτητα κατασκευής που δεν αντέχει στο χρόνο και μέτρια προς κακή υποστήριξη.
Το iphone έχει καλή ποιότητα κατασκευής, καλή οθόνη, ήχο, καλή μπαταρία και πιστεύω αντοχή στο χρόνο.

Κοινώς η απάντηση εξαρτάται από τις ανάγκες σου και τον προϋπολογισμό σου.

η μπαταρια στο Note2 δεν θα την ελεγα συμπαθητικη με συνεχες ξεσκησμα βγαζει 4 μερες χαλαρα.... η οθονη ειναι καταπληκτικη και δεν κουραζει σε μεγαλης διαρκειας αναγνωση. η ποιοτητα κατασκευης ειναι επισης πολυ καλη και σου εμπνεει μια εμπιστοσυνη οτι ειναι γερο ασχετα που ειναι πλαστικο.το οτι δεν αντεχει στο χρονο δεν ισχυει.γενικα τα κινητα samsung δεν θα σε αφησουν με προβληματα στη μητρικη στο home button στο power η στο ακουστικο οπως ολα τα iphone.επομενως μη το χρησιμοποιειτε ολοι αυτο το οτι τα Iphone ειναι αξιοπιστα.τεχνικος ειμαι και ξερω οτι μονο iphone πιανω για επισκευες.το μονο samsung που χρειαστηκε να φτιαξω ηταν το δικο μου to galaxy s2 επειδη του χαλασα την οθονη απο μονος μου.anyway. η δυνατοτητες των android ειναι αυτες που ειναι αλλα στο note2 οι δυνατοτητες του ξεφευγουν πολυ και απο ολα τα υπολοιπα android smartphones και εννοειτε απο το παλιο κλασσικο βαρετο και απλο ios κατα την προσωπικη μου γνωμη. το note λυνει τα χερια σε φοιτητες και καθηγητες αλλα και γενικα σε ολα τα επαγγελματα.μπορεις να επεξεργαστεις κειμενα απο το διαδυκτιο να γραψεις σημειωσεις και να κανει αναγνωρηση γραφης και να στο μετατρεψει σε κανονικο κειμενο απο χειρογραφο.εχει αλλα χιλια πραγματα που δεν χρειαζετε να τα λεω.οποιος ψαξει στο youtube βιντεακια που το παρουσιαζουν μπορει να χαζεψει με την ησυχια του. σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μεταξυ των 2 κινητων. το iphone ειναι η ποζερια η στιλατη και το νοτε ειναι το τανκς.μπορει να ειναι χοντρομουτσουνο και τεραστιο λες και εχει παθει ελεφαντιαση αλλα δεν καταλαβαινει χριστο οτι και να το βαλεις να σου κανει....

Τελευταία επεξεργασία από: fonikoxeris, 16/11/2012 - 01:32


#22   funn

funn

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 01:37

η μπαταρια στο Note2 δεν θα την ελεγα συμπαθητικη με συνεχες ξεσκησμα βγαζει 4 μερες χαλαρα.... η οθονη ειναι καταπληκτικη και δεν κουραζει σε μεγαλης διαρκειας αναγνωση. η ποιοτητα κατασκευης ειναι επισης πολυ καλη και σου εμπνεει μια εμπιστοσυνη οτι ειναι γερο ασχετα που ειναι πλαστικο.το οτι δεν αντεχει στο χρονο δεν ισχυει.γενικα τα κινητα samsung δεν θα σε αφησουν με προβληματα στη μητρικη στο home button στο power η στο ακουστικο οπως ολα τα iphone.επομενως μη το χρησιμοποιειτε ολοι αυτο το οτι τα Iphone ειναι αξιοπιστα.τεχνικος ειμαι και ξερω οτι μονο iphone πιανω για επισκευες.το μονο samsung που χρειαστηκε να φτιαξω ηταν το δικο μου to galaxy s2 επειδη του χαλασα την οθονη απο μονος μου.anyway. η δυνατοτητες των android ειναι αυτες που ειναι αλλα στο note2 οι δυνατοτητες του ξεφευγουν πολυ και απο ολα τα υπολοιπα android smartphones και εννοειτε απο το παλιο κλασσικο βαρετο και απλο ios κατα την προσωπικη μου γνωμη. το note λυνει τα χερια σε φοιτητες και καθηγητες αλλα και γενικα σε ολα τα επαγγελματα.μπορεις να επεξεργαστεις κειμενα απο το διαδυκτιο να γραψεις σημειωσεις και να κανει αναγνωρηση γραφης και να στο μετατρεψει σε κανονικο κειμενο απο χειρογραφο.εχει αλλα χιλια πραγματα που δεν χρειαζετε να τα λεω.οποιος ψαξει στο youtube βιντεακια που το παρουσιαζουν μπορει να χαζεψει με την ησυχια του. σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μεταξυ των 2 κινητων. το iphone ειναι η ποζερια η στιλατη και το νοτε ειναι το τανκς.μπορει να ειναι χοντρομουτσουνο και τεραστιο λες και εχει παθει ελεφαντιαση αλλα δεν καταλαβαινει χριστο οτι και να το βαλεις να σου κανει....


ευχαριστω φιλε μου για τα φωτα σου να σε ρωτησω ξερεις κανα site ελληνικο ωστε να μαθω και για τα αντοιστηχα jailbreak free app για gps κτλ..??

#23   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 01:41

σου στελνω Pm

#24   dcba

dcba

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2012 - 02:00

η μπαταρια στο Note2 δεν θα την ελεγα συμπαθητικη με συνεχες ξεσκησμα βγαζει 4 μερες χαλαρα.... η οθονη ειναι καταπληκτικη και δεν κουραζει σε μεγαλης διαρκειας αναγνωση. η ποιοτητα κατασκευης ειναι επισης πολυ καλη και σου εμπνεει μια εμπιστοσυνη οτι ειναι γερο ασχετα που ειναι πλαστικο.το οτι δεν αντεχει στο χρονο δεν ισχυει.γενικα τα κινητα samsung δεν θα σε αφησουν με προβληματα στη μητρικη στο home button στο power η στο ακουστικο οπως ολα τα iphone.επομενως μη το χρησιμοποιειτε ολοι αυτο το οτι τα Iphone ειναι αξιοπιστα.τεχνικος ειμαι και ξερω οτι μονο iphone πιανω για επισκευες.το μονο samsung που χρειαστηκε να φτιαξω ηταν το δικο μου to galaxy s2 επειδη του χαλασα την οθονη απο μονος μου.anyway. η δυνατοτητες των android ειναι αυτες που ειναι αλλα στο note2 οι δυνατοτητες του ξεφευγουν πολυ και απο ολα τα υπολοιπα android smartphones και εννοειτε απο το παλιο κλασσικο βαρετο και απλο ios κατα την προσωπικη μου γνωμη. το note λυνει τα χερια σε φοιτητες και καθηγητες αλλα και γενικα σε ολα τα επαγγελματα.μπορεις να επεξεργαστεις κειμενα απο το διαδυκτιο να γραψεις σημειωσεις και να κανει αναγνωρηση γραφης και να στο μετατρεψει σε κανονικο κειμενο απο χειρογραφο.εχει αλλα χιλια πραγματα που δεν χρειαζετε να τα λεω.οποιος ψαξει στο youtube βιντεακια που το παρουσιαζουν μπορει να χαζεψει με την ησυχια του. σε γενικες γραμμες δεν υπαρχει μετρο συγκρισης μεταξυ των 2 κινητων. το iphone ειναι η ποζερια η στιλατη και το νοτε ειναι το τανκς.μπορει να ειναι χοντρομουτσουνο και τεραστιο λες και εχει παθει ελεφαντιαση αλλα δεν καταλαβαινει χριστο οτι και να το βαλεις να σου κανει....

Προφανώς αναφέρομαι στη δική μου εμπειρία και τις εντυπώσεις που εγώ αποκόμισα από τις συσκευές που χρησιμοποιούσα.

#25   fonikoxeris

fonikoxeris

    iPH Enthousiast

  • 393 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 02:04

οκ δεν απαντησα για να στην πω.απλα για να πω τι εχω δει και τι γνωριζω απο προσωπικη εμπειρια.το Note δεν ειναι το κλασικο κινητο το απλο smartphone της σειρας.ειναι πολυ πιο μπροστα απο ολα τα τηλεφωνα της αγορας μπορω να πω.και η μπαταρια δεν τελειωνει ποτε.2 μερες και 3 ωρες χρηση και με 3 ωρες και 30 λεπτα λειτουργια οθονης, στο 50 % η μπαταρια.απο εκει παρε και καταλαβε.

#26   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 16/11/2012 - 02:16

παιδια το συγκεκριμενο θεμα είναι ιδιαίτερο το ενα ειναι πιο φορητο το αλλο πιο εππαγελματικο ειναι αναλόγως τι βολεύει το καθένα τα συγκεκριμενα δυο δεν συγκρινονται δεν απευθύνονται σε ανθρωπους που θελουν να εχουν παρομοια εμπειρία χρησης αλλα σε διαφορετικες αναγκες και κανενα απο τα δυο δεν ειναι πιο μπροστα και τετοια οτ καθενα εχει τα δικα του πραγματα να προσφερει και ο καθενας κανει την επιλογη του αυτο που ειναι καταπληκτικο και φοβερο για εναν για εναν αλλο μπορει να ειναι ενα τιποτα σε εμενα αρεσει η εμεπειρια χρησης ios και iphone 5 στην κοπελα μου ενα απλο νοκια και σε εναν συνάδελφο το σονυ erickson με τα κλασικα μενου και στον αδερφο ενα δικαρτο κινεζικο

#27   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 16/11/2012 - 03:09

note 2 απο εμενα ισως ειναι το πιο πληρες κινητο αυτη τη στιγμη...το μονο μειον (για καποιους) ισως ειναι το μεγεθος...κατα τα αλλα ειναι τουμπανο...

το εχω μιαμιση βδομαδα περιπου και παρολο που δεν το εχω ευχαριστηθει ακομα πολυ ειναι τουμπανο...

#28   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 03:14

note 2 με κλειστα τα ματια!

#29   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/11/2012 - 03:16

note 2 με κλειστα τα ματια!

Ωπα!!!! Μη μου πεις αλλαξες πλάνα; :)

Αναρτημένη εικόνα


#30   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 03:35

Ωπα!!!! Μη μου πεις αλλαξες πλάνα; :)

μεγεια το 5!!!....οταν ρωταει καποιος ξερω τι θελει να ακουσει :) .Εξαλλου οτι και να παρει μια χαρα θα ειναι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες