Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

iPad mini στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
498 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#211   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2012 - 19:30

iTunes 11 διαθέσιμο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#212   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 29/11/2012 - 20:58

Εγω να πω και το εξης. Απο χθες τετοια ωρα που το ανοιξα, και ειχε 86% φορτισμενη μπαταρια, με αρκετη χρηση, καταβασμα εφαρμογων κτλ, σημερα, εχει πεσει στο 64%, οποτε νομιζω η αυτονομία του θα ειναι απο τα δυνατα του σημεια

#213   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 30/11/2012 - 07:21

  • τελικα η κυκλοφορια του ipad mini ποσα κοματια ηταν 30-50? γιατι δεν εχει κανενας .κυκλοφορισε μονο στις σελιδες τον καταστηματων και οταν τους περνεις τηλ σου λενε οτι δεν εχουν τωρα αλλα περιμενουν.


#214   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 30/11/2012 - 07:56

Ρε Παυλε μόνο έγω δε βλέπω τέτοια μεγάλη διαφορά; ΟΚ σιγουρα δεν ειναι το ιδιο, αλλα δεν ειναι ας πουμε και οπως αν απο iphone 4 πιασεις στα χερια σου 3Gs, πολυ λιγοτερο αισθητη μου φανηκε η διαφορα.

Δεν ξέρω Μπίλι...

Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν είχα NON-Retina συσκευές πριν, (iPhone4&iPad3), οπότε ίσως γι αυτό το ένιωσα τόσο έντονα...

#215   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 30/11/2012 - 10:49

Ναι, έχω και το 4s, το οποίο ήθελα να αλλάξω για το 5. Μόλις πήρα το mini όμως, άλλαξα γνώμη και ανέβαλα την αγορά, γιατί έπεσε δραματικά ο χρόνος που χρησιμοποιώ πια το κινητό, σε σημείο να χρειάζεται φόρτιση μία και όχι δύο φορές τη μέρα.

Δουλεύω πάρα πολύ imessage και chatting υπηρεσίες γενικότερα και στο μεγάλο iPad, αυτή η χρήση ήταν σχεδόν απαγορευτική για μένα, με κούραζε και δεν με βόλευε το πληκτρολόγιο για σύνταξη κειμένων με τίποτα... Οπότε χρησιμοποιούσα αποκλειστικά το iPhone για επικοινωνία.

Τώρα στο mini, γράφω πιο γρήγορα απ´ότι έγραφα στο iPhone και το δεύτερο χρησιμοποιείται αποκλειστικά on the road για κλήσεις, whatsapp και viber, δεν θα τολμούσα να βγάζω φόρα παρτίδα το mini στην Ελλάδα, σε ΜΜΜ κλπ σημεία :P Αλλά όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες, αναζητώ πάντα το mini πλέον και όχι το iPhone.

Ελπίζω να σε κάλυψα :)



Με κάλυψες απόλυτα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο:

Χρησιμοποιώ το iPhone το βράδυ σε περιβάλλον με απόλυτο σκοτάδι και με ενοχλεί το σχετικά έντονο backlight (το πιο χρησιμοποιημένο shortcut στο Launch Center Pro για μένα είναι αυτό που μειώνει το backlight στο minimum!). Μήπως έχεις προσέξει πόσο έντονο είναι το backlight στην μικρότερη ρύθμιση για το mini? Να υποθέσω είναι κάτι μεταξύ του iPhone και του iPad ή μήπως όχι?

Ξέρω ότι είπα ότι δεν το παίρνω αλλά είναι αυτό που είπε και ο gas παραπάνω, το form factor σε κάνει και το σκέφτεσαι ξανά και ξανά και ξανά...... Και έλεγα μπας και αντί να έπαιρνα 32άρι cellular να έπαιρνα το απόλυτα μικρότερο (16gb WiFi) που είναι μισή τιμή. Το πολύ αν δεν μου αρέσει το δίνω και χάνω 100€ σε 2 μήνες ή 150 όταν βγει το καινούργιο... Αργεί και το Paperwhite από Αγγλία καθώς ο φίλος δεν το βρίσκει εύκολα και κάτι πρέπει να κάνω......:)

#216   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 30/11/2012 - 11:27

Με κάλυψες απόλυτα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο:

Χρησιμοποιώ το iPhone το βράδυ σε περιβάλλον με απόλυτο σκοτάδι και με ενοχλεί το σχετικά έντονο backlight (το πιο χρησιμοποιημένο shortcut στο Launch Center Pro για μένα είναι αυτό που μειώνει το backlight στο minimum!). Μήπως έχεις προσέξει πόσο έντονο είναι το backlight στην μικρότερη ρύθμιση για το mini? Να υποθέσω είναι κάτι μεταξύ του iPhone και του iPad ή μήπως όχι?

Ξέρω ότι είπα ότι δεν το παίρνω αλλά είναι αυτό που είπε και ο gas παραπάνω, το form factor σε κάνει και το σκέφτεσαι ξανά και ξανά και ξανά...... Και έλεγα μπας και αντί να έπαιρνα 32άρι cellular να έπαιρνα το απόλυτα μικρότερο (16gb WiFi) που είναι μισή τιμή. Το πολύ αν δεν μου αρέσει το δίνω και χάνω 100€ σε 2 μήνες ή 150 όταν βγει το καινούργιο... Αργεί και το Paperwhite από Αγγλία καθώς ο φίλος δεν το βρίσκει εύκολα και κάτι πρέπει να κάνω......:)

Χμ, μόλις δοκίμασα το mini σε απόλυτο σκοτάδι πλάι με το 4s και μου φαίνονται ίδια... Δεν θυμάμαι πώς ήταν το iPad 3 σε αυτό το θέμα, σπάνια έχω χρησιμοποιήσει αυτή τη ρύθμιση...

Sorry, το iPhone είχε ανεβάσει λίγο το brightness αυτόματα, έπρεπε να το κλείσω και στα δύο. Το mini είναι λίγο πιο φωτεινό σε full σκοτάδι... Δεν με αφήνει να κάνω edit το Tapatalk...

#217   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 30/11/2012 - 14:27

Χμ, μόλις δοκίμασα το mini σε απόλυτο σκοτάδι πλάι με το 4s και μου φαίνονται ίδια... Δεν θυμάμαι πώς ήταν το iPad 3 σε αυτό το θέμα, σπάνια έχω χρησιμοποιήσει αυτή τη ρύθμιση...

Sorry, το iPhone είχε ανεβάσει λίγο το brightness αυτόματα, έπρεπε να το κλείσω και στα δύο. Το mini είναι λίγο πιο φωτεινό σε full σκοτάδι... Δεν με αφήνει να κάνω edit το Tapatalk...


Σε ευχαριστώ και πάλι! :)

Υποθέτω είναι λογικό να είναι λίγο πιο φωτεινό το mini καθώς έχει σαφώς μεγαλύτερη οθόνη, αλλά ήθελα να δω μήπως και το είχαν παρακάνει. Απίθανο βέβαια να είχε γίνει κάτι τέτοιο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

#218   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:15

Χρώμα λευκό, το πήρα από Madstore χωρίς να έχω δει κανένα από τα δύο... Το λευκό είναι πάντα η επιλογή μου απ'όταν υπάρχει διαθέσιμο ως χρώμα στα iPads, γιατί διαβάζω πολύ στη συσκευή και το λευκό πλαίσιο το θεωρώ πιο ξεκούραστο για ανάγνωση.
Σχετικά με την οθόνη, είμαι πολύ ικανοποιημένη, οι photos δείχνουν τέλειες, δεν χρειάζεται να κατεβάζω αρχεία βίντεο τεράστιας ανάλυσης για να τα ευχαριστηθώ και σε γενικές γραμμές, στις εφαρμογές που δουλεύω πάρα πολύ εγώ, όπως Flipboard, Facebook και Tapatalk, δεν με ενοχλεί η κατώτερη οθόνη. Εκεί που καταλαβαίνεις διαφορά, αλλά κυρίως λόγω μεγέθους, είναι στο Safari και συγκεκριμένα στα διάφορα sites που δεν έχουν mobile version, όπου χρειάζεται συχνά να κάνεις zoom in για να διαβάσεις καθαρά. Αυτό όμως, είναι ένας συμβιβασμός που θα πρέπει να κάνεις είτε έχεις mini με Retina, είτε χωρίς, αν σε ενδιαφέρει πολύ το pocket size. Εγώ δεν έχω μετανιώσει λεπτό που το πήρα.

στο θέμα της ταχύτητας λόγω και της 512 MB ram, με τα gestures πως τα πάει ? π.χ. η αλλαγή εφαρμογών με το switch με 4 δάχτυλα ή η εμφάνιση της multitasking bar με gesture ενώ είσαι σε άλλη εφαρμογή γίνεται χωρίς lag? Πολλές φορές παρακολουθώ video lectures στο itunes U και θέλω να τσεκάρω κάτι άλλο και μετά με gesture πάλι πίσω στο lecture, στο 3 γίνεται αμέσως. Και ενώ στο background υπάρχουν σχεδόν πάντα 18 εφαρμογές ( βέβαια πόσες ακριβώς είναι πραγματικά ανοιχτές μόνο το λειτουργικό γνωρίζει μιας και στο 10λεπτο νομίζω τις κλείνει ). Ο safari αντέχει μέχρι 9 sites χωρίς να χρειάζεται να κάνει reload όπως κάνει το 2 ?
τού' χεις πάρει smart cover μήπως ?
εντάξει σε ζάλισα :) , ίσως θά'ταν καλύτερα να γράψεις ένα review μετά από ένα μήνα χρήσης με τόσες απαντήσεις πού' χεις δώσει εδώ μέσα.. ( άσχετο , ν'αγοράσω το tapatalk ? :) )

#219   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:20

στο θέμα της ταχύτητας λόγω και της 512 MB ram, με τα gestures πως τα πάει ? π.χ. η αλλαγή εφαρμογών με το switch με 4 δάχτυλα ή η εμφάνιση της multitasking bar με gesture ενώ είσαι σε άλλη εφαρμογή γίνεται χωρίς lag? Πολλές φορές παρακολουθώ video lectures στο itunes U και θέλω να τσεκάρω κάτι άλλο και μετά με gesture πάλι πίσω στο lecture, στο 3 γίνεται αμέσως. Και ενώ στο background υπάρχουν σχεδόν πάντα 18 εφαρμογές ( βέβαια πόσες ακριβώς είναι πραγματικά ανοιχτές μόνο το λειτουργικό γνωρίζει μιας και στο 10λεπτο νομίζω τις κλείνει ). Ο safari αντέχει μέχρι 9 sites χωρίς να χρειάζεται να κάνει reload όπως κάνει το 2 ?
τού' χεις πάρει smart cover μήπως ?
εντάξει σε ζάλισα :) , ίσως θά'ταν καλύτερα να γράψεις ένα review μετά από ένα μήνα χρήσης με τόσες απαντήσεις πού' χεις δώσει εδώ μέσα.. ( άσχετο , ν'αγοράσω το tapatalk ? :) )


Aν και λίγο τα μπερδεύει , πρέπει να το έχεις τελικά .... (tapatalk) !!!

#220   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:24

Aν και λίγο τα μπερδεύει , πρέπει να το έχεις τελικά .... (tapatalk) !!!

τι εννοείς τα μπερδεύει ?

#221   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:26

Σε ειδοποιεί για πράγματα που έχεις δει ή δεν σε ειδοποιεί καθόλου !!! Οχι πάντα , κάποιες φορές , άγνωστο γιατί...

#222   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:28

Σε ειδοποιεί για πράγματα που έχεις δει ή δεν σε ειδοποιεί καθόλου !!! Οχι πάντα , κάποιες φορές , άγνωστο γιατί...

σ'ευχαριστώ, ίσως να περιμένω ειδοποίηση απ΄το appshopper να πέσει η τιμή του..

#223   tgeorgiu

tgeorgiu

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:39

Tapatalk η tapatalk HD ειναι καλυτερο ?

#224   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:49

σαν λειτουργεία το ίδιο , σαν εμφάνιση είναι υψηλής ανάλυσης ....

#225   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 01/12/2012 - 19:56

φοβερο το μινι παιδια σημερα το πηρα και ειναι πολυ γρηγορο παναλαφρο και πολυ βολικο στο χερι .η οθονη αν και εχω και το 5 ειναι παρα πολυ καλη .σιγουρα αν ηταν ρετινα θα ηταν αλλου αλλα και παλι δεν σε χαλαει τιποτα πανω του .η ποιοτιτα υλικων ειναι ιδια με το 5 .η μπαταρια αν και ειναι φορτισμενη απο την apple ακομα πρωτου αρκετο καιρο μαλλον δεν χαμπαριαζει τιποτα ...θα το τσεκαρω φυσικα οταν το φορτισω εγω 2-3 φορες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες