Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

iPad mini στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
498 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   Gfb3

Gfb3

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:33

Δεν το εχω δει το mini, αλλα αυτο που γραφεται ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην οθονη λογω της διαφορας στην αποσταση χρησης, κατι λογικο.
Τωρα εσυ μπορει να μετρουσες πιξελ, τι να πω, γουστα ειναι αυτα....


Απο το iPad 2 έχει αρκετά καλύτερη οθόνη. Ιδιαίτερα στα χρώματα είναι σαν το iPad 4. Τώρα για τα pixel μόνο στο browsing φαίνονται αρκετά αν κοιτάς απο αρκετά κοντά. Αλλιώς σε φωτό, βίντεο και παιχνίδια είναι φοβερή. Ανάλυση πάντως 2048*1536 σε 7,9 ιντσες το θεωρώ υπερβολή....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:37

Δεν το εχω δει το mini, αλλα αυτο που γραφεται ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην οθονη λογω της διαφορας στην αποσταση χρησης, κατι λογικο.
Τωρα εσυ μπορει να μετρουσες πιξελ, τι να πω, γουστα ειναι αυτα....


Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες φίλε μιας και έτσι ακριβώς ήθελα να πιστεύω και εγώ , αλλά θα δεις και συ που όταν το δεις από κοντά ο αρχικός σου ενθουσιασμός θα σβηστεί με το που δεις καλύτερα την οθόνη !! Εννοείτε αυτά που λέω είναι προσωπική γνώμη και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να θίξω κάποιον ή να προκαλέσω στο τόπικ! Γούστα είναι αυτά όπως λες!! :)

#273   syngi

syngi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:40

Επιτελους ειδα και εγω το mini απο κοντα. Δεν περιμενα τοσο χαλια την οθονη. Οπως δεν περιμενα ποσο ελαφρυ και πανεμορφο ειναι. Ανυπομονω να βγει ipad mini με retina οθονη. Προς το παρον δεν αξιζει για μενα. Κακως βγηκε χωρις retina.

#274   blackmamba

blackmamba

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen

Δημοσίευση 03/12/2012 - 19:44

Δεν το εχω δει το mini, αλλα αυτο που γραφεται ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην οθονη λογω της διαφορας στην αποσταση χρησης, κατι λογικο.
Τωρα εσυ μπορει να μετρουσες πιξελ, τι να πω, γουστα ειναι αυτα....

Mα ίσα-ίσα αδερφέ μου, η απόσταση είναι που κάνει το iPad Mini να απαιτεί μεγαλύτερο pixel density, αφού είναι μικρότερη από την απόσταση που κρατάς το iPad 3 or 4.

Οτι και να λέμε, κι όσο και να χρυσώνουμε το χάπι επειδή πρόκειται για την Apple, είναι γεγονός οτι τεχνολογικά το Mini είναι ένα πισογύρισμα, αν και πανέμορφο και χρηστικότατο.

Όταν μπει Retina και μεγαλύτερη RAM, σε συνδυασμό με το μηδαμινό του βάρος και τον ντελικάτο του σχεδιασμό, θα είναι Must-Have gadget. Τώρα όμως όχι.

#275   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:08

Για μένα επειδή το είδα το μείον είναι η ραμ καθαρά παιδιά. Αν ανοίξετε 9-10 εφαρμογές τότε κολλάει.

#276   tryf

tryf

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:tryf3

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:24

Έκανα το λάθος και το είδα αμέσως μετα την οθόνη του iPhone 5...απογοητεύτηκα. Δεν χρειάζεται να πας και πολυ κοντά για να δεις το πιξελιασμα. Κατα τ´αλλα ωραίο design και μέγεθος.

#277   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:32

To είδα προχτές και η οθόνη είναι πάρα πολύ καλή, σαφέστατα καλύτερη από του iPad 2.

Αν κάποιος δεν είναι κολλημένος geek που θέλει τα καλύτερα, η οθόνη τον καλύπτει πλήρως, είναι ποιοτική και δεν θα προξενήσει καμιά ξυνίλα στο στόμαχο κανενός.

Για τα λοιπά δεν αναφέρομαι, δεν πιάνεται. fullstop

#278   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:47

Λοιπόν, το iPad mini δεν έχει ούτε retina ούτε την ram και τους επεξεργαστές που έχει το iPad 4 (όχι το new iPad...το πιο νέο...), η χρήση του είναι τελείως διαφορετική κ.λ.π κ.λ.π δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε πάλι..
.Αλλά άλλο αυτό, και άλλο ότι πρέπει να έχεις ανοιχτές 7.987.990.243 εφαρμογές στο backround και να θέλεις να έχεις πλοήγηση από navigon και tom tom μαζί (για να μην κάνεις λάθος... :D ) και να θέλεις να μην έχει καθόλου κολλήματα... και η οθόνη φυσικά δεν είναι retina (ούτε είπαν ότι είναι...) αλλά σήμερα το είδα από κοντά...διαφορά υπάρχει αλλά όχι τόση βρε παιδιά...καλός ή κακός ΔΕΝ έβαλαν retina, εαν εβαζαν όμως θα έχανε σε λεπτότητα και αυτό δεν το ήθελαν (ούτε εγώ...)... για την χρήση που σχεδιάστηκε είναι μια χαρά, σε αυτό που θα συμφωνήσω είναι ότι είναι αδικαιολόγητα ακριβό αλλά έως εκεί...μην είμαστε των άκρων...διαφορές ναι αλλά όχι τέτοια πράγματα...
Υ.Γ
Μήπως λόγω κεκτημένης ταχύτητας νομίζουν κάποιοι ότι το mini είναι της samsung και πήραν τα φτυάρια... :lol: :P

#279   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:51

Δεν το εχω δει το mini, αλλα αυτο που γραφεται ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην οθονη λογω της διαφορας στην αποσταση χρησης, κατι λογικο.
Τωρα εσυ μπορει να μετρουσες πιξελ, τι να πω, γουστα ειναι αυτα....


Τερασια διαφορα,οχι απλα διαφορα!!Τι να λεμε τωρα..χωρις ρετινα δεν αξιζει ουτε ευρω!Τι να το κανω αμα ειναι κουκλι κ η πλατη του ομορφη απο την στιγμη δεν μπορει να συγκριθει με το iPad?

#280   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:08

Παιδια, σε οσους δεν αρεσει η μη retina οθονη μην το αγορασετε γιατι την πατησατε.
Εμεις που το πηραμε και εχουμε παροπλισει η πουλησει το 2αρι/3αρι ειμαστε βλακες :P
.
.

Τελευταία επεξεργασία από: Mik3Q, 03/12/2012 - 21:09


#281   Giovanni4

Giovanni4

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:Giovanni -4-

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:11

Κανεις δεν ειπε οτι ειστε βλακες!Ο καθενας μας κανει τα κουμαντα του,εγω προσωπικα εχω σκλαβωθει απιστευτα απο την Ρετινα κ μου φανηκε πολυ "λιγη" η μη Ρετινα του μινι!!

#282   Mik3Q

Mik3Q

    iPH Enthousiast

  • 369 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:16

αστειευομαι φιλε Giovanni :)
φυσικα, ο καθενας μας κανει αυτο που νομιζει οτι ειναι καλυτερο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Mik3Q, 03/12/2012 - 21:17


#283   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:18

οτι ειναι θεμα ειναι...εγω προσωπικα ακομα και το λαπτοπ πλεον μου φαινεται πως πιξελιαζει...ειδα απο κοντα ενα ρετινα και τωρα το δικο μου το προ μου φαινεται καπως...προσωπικα πουλησα το ipad 2 μονο και μονο για την retina...αν το μινι ειχε ρετινα θα το κοιταζα αλλα τωρα παω βουρ για το 4...

#284   andrewntua

andrewntua

    iPH User

  • 159 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:20

Αν έχεις το 3 Michkal πιστεύω δεν αξίζει να πας στο 4

#285   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:23

οχι οχι δεν εχω το 3 απλα πριν στις ρυθμισεις αντι για ipad 3 εγραφε new ipad και οταν πουλησα το 2 εβαλα αυτο στις ρυθμισεις..αλλα τωρα που προστεθηκαν τα αλλα το αλλαξα και εγω..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες