Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

iPad mini στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
498 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:07

Αν έβαζε retina θα έκανε ακόμα μεγαλύτερο πάταγο. #fact
Πολλοί το σκέφτονται τώρα λόγω οθόνης.

Το θέμα δεν είναι ποιο θα πάρεις όταν πας διακοπές για 10 μέρες. Τις υπόλοιπες 350?
Κι εγώ αν έπαιρνα τώρα κάτι θα έπαιρνα ipad 4.Ούτως ή άλλως δεν είμαι τύπος που θα το πάρω παντού. Αν θέλω κάτι έχω το iPhone.

Έχοντας και στο laptop retina κακοφαίνεται πολύ το non retina πλέον. Είναι συνήθεια.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 28/11/2012 - 22:08

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:11

Μετά από περίπου μια δεκαετία αγορών άπειρων Apple συσκευών, θεωρώ ότι το mini είναι η καλύτερη απ´όλες, παρ´όλο που ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτική λόγω έλλειψης Retina. Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια!


Xρώμα; Μήπως έχεις δει και το άλλο χρώμα από αυτό που πήρες; Ποιό σου αρέσει περισσότερο; Σχετικά με την οθόνη, τί άποψη έχεις;

#153   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:12

επρεπε να κρατηθη και το κοστος χαμηλα παιδια .πες οτι εβαζαν ρετινα , μετα θα επρεπε να βαλουν και τον a6 και 1 gb ραμ για να τρεχει καλα ...μετα θα επρεπε να μεγαλοσουν και την μπαταρια για να κραταει με ολα αυτα ...το κρατησαν εκει για να ειναι μικρο ελαφρη και φτηνο .εχει και τετιο ipad και ειναι το 4th γενιας αλλα βγαινει το πιο φτηνο στα 529 και ειναι πιο βαρη και πιο μεγαλο και φυσικα και πιο σφαιρα με πιο καλη οθονη.διαλεγης και περνεις.

#154   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:15

επρεπε να κρατηθη και το κοστος χαμηλα παιδια .πες οτι εβαζαν ρετινα , μετα θα επρεπε να βαλουν και τον a6 και 1 gb ραμ για να τρεχει καλα ...μετα θα επρεπε να μεγαλοσουν και την μπαταρια για να κραταει με ολα αυτα ...το κρατησαν εκει για να ειναι μικρο ελαφρη και φτηνο .εχει και τετιο ipad και ειναι το 4th γενιας αλλα βγαινει το πιο φτηνο στα 529 και ειναι πιο βαρη και πιο μεγαλο και φυσικα και πιο σφαιρα με πιο καλη οθονη.διαλεγης και περνεις.

Θα τα βάλει όλα αυτά στο επόμενο άρα είναι ψιλοάτοπο το επιχείρημα του χαμηλού κόστους. Η διαφορά κόστους είναι μικρή σε τέτοιες παραγωγές.
Ο καθένας κάνει την επιλογή του και ζυγίζει τα υπέρ/κατά. Αν θες φορητότητα κάνεις συμβιβασμό στην οθόνη και στο h/w,αν θες καλύτερη ποιότητα πας σε ipad 4 με μειον τη φορητότητα.

Αναρτημένη εικόνα


#155   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:17

Θα τα βάλει όλα αυτά στο επόμενο άρα είναι ψιλοάτοπο το επιχείρημα του χαμηλού κόστους. Η διαφορά κόστους είναι μικρή σε τέτοιες παραγωγές.
Ο καθένας κάνει την επιλογή του και ζυγίζει τα υπέρ/κατά. Αν θες φορητότητα κάνεις συμβιβασμό στην οθόνη και στο h/w,αν θες καλύτερη ποιότητα πας σε ipad 4 με μειον τη φορητότητα.

ναι αυτο λεω επρεπε να εχει διαφορα σε τεχνολογια με το μεγαλο ομως.στο επομενο που λες θα τα βαλει ολα αυτα συμφωνω αλλα το μεγαλο τοτε θα εχει A7 και μπορει ακομα μεγαλητερη αναληση για να το ξεχωριση.

Τελευταία επεξεργασία από: japan, 28/11/2012 - 22:18


#156   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:18

Μα το iPad mini εχει ακριβως αυτη την εννοια, την απολυτη φορητοτητα. Σιγουρα μπορεις να κανεις πολλα περισσοτερα απο το iPhone σε "δουλειες" με ευκολια. Αν πχ θες να αντικαταστησεις το laptop σου, τοτε εννοειται πας στο μεγαλο. (αν και για μενα το iPad δεν αντικαθιστα υπολογιστη).

#157   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:18

Κι εμένα φοβόμουν ότι θα μου κακοφανεί, αλλά τελικά, προσωπικά, δεν με ενοχλεί καθόλου και πίστεψέ με, πήρα το iPad 3 από την πρώτη ημέρα μόνο και μόνο λόγω οθόνης. Το mini όμως, είναι τόσο πιο πρακτικό και στο χειρισμό και στη μεταφορά, που κανείς ξεπερνάει αμέσως το θέμα της Retina. Όσα μεγάλα iPads έχω πιάσει από τη μέρα που πήρα το mini, μου φαίνονται σαν τούβλα και πιο δύσχρηστα. Οπότε για κάποιον που χειρίζεται το iPad πολλές ώρες τη μέρα και το κουβαλάει μαζί του 365 μέρες το χρόνο, πιστεύω ότι αξίζει η μετάβαση σε non-Retina. Έχει και τα καλά του για να μην ξεχνιόμαστε, από την πρώτη μέρα δεν έχω νιώσει τη συσκευή να ζεσταίνεται ούτε μια φορά, όταν με την ίδια χρήση το iPad 3 μου ήταν μονίμως ζεστό...

#158   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:21

Εισαι σιγουρος οτι ειχαν σημερα το public και το πλαισιο; Γιατι και οι 2 εμενα μου ειπαν οτι τους ηρθε μονο το demo. Το public ειπε οτι ΙΣΩΣ εχουν αυριο κομματια


Ε ναι πιο σιγουρος δεν γινεται... μιλησα πολλες φορες τηλεφωνικα με Πλαισιο Βενιζελου και Public Μητροπολεως!!!! Ειχαν ολα τα χρωματα και χωρητικοτητες σε wifi only! Εγω παω για cellular!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: ipacbros, 28/11/2012 - 22:24


#159   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:24

Ε ναι πιο σιγουρος δεν γινεται... μιλησα πολλες φορες τηλεφωνικα με Πλαισιο Βενιζελου και Public Μητροπολεως!!!! Ειχαν ολα τα χρωματα και χωριτηκοτητες σε wifi only! Εγω παω για cellilar!!!!


Περιεργο γιατι το πλαισιο Πυλαιας και το public στο Cosmos ειπαν οτι ειχαν ΜΟΝΟ τα demo...

#160   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:28

Περιεργο γιατι το πλαισιο Πυλαιας και το public στο Cosmos ειπαν οτι ειχαν ΜΟΝΟ τα demo...

Και το πλαισιο εθνικης αντιστασεως το μεσημερι ειχε κομματια σε wifi!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: ipacbros, 28/11/2012 - 22:29


#161   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:31

Xρώμα; Μήπως έχεις δει και το άλλο χρώμα από αυτό που πήρες; Ποιό σου αρέσει περισσότερο; Σχετικά με την οθόνη, τί άποψη έχεις;

Χρώμα λευκό, το πήρα από Madstore χωρίς να έχω δει κανένα από τα δύο... Το λευκό είναι πάντα η επιλογή μου απ'όταν υπάρχει διαθέσιμο ως χρώμα στα iPads, γιατί διαβάζω πολύ στη συσκευή και το λευκό πλαίσιο το θεωρώ πιο ξεκούραστο για ανάγνωση.
Σχετικά με την οθόνη, είμαι πολύ ικανοποιημένη, οι photos δείχνουν τέλειες, δεν χρειάζεται να κατεβάζω αρχεία βίντεο τεράστιας ανάλυσης για να τα ευχαριστηθώ και σε γενικές γραμμές, στις εφαρμογές που δουλεύω πάρα πολύ εγώ, όπως Flipboard, Facebook και Tapatalk, δεν με ενοχλεί η κατώτερη οθόνη. Εκεί που καταλαβαίνεις διαφορά, αλλά κυρίως λόγω μεγέθους, είναι στο Safari και συγκεκριμένα στα διάφορα sites που δεν έχουν mobile version, όπου χρειάζεται συχνά να κάνεις zoom in για να διαβάσεις καθαρά. Αυτό όμως, είναι ένας συμβιβασμός που θα πρέπει να κάνεις είτε έχεις mini με Retina, είτε χωρίς, αν σε ενδιαφέρει πολύ το pocket size. Εγώ δεν έχω μετανιώσει λεπτό που το πήρα.


#162   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:34

Ο Γερμανος και η Cosmote εχουν ελληνικες εκδοσεις;
Γιατι η iSquare λεει οτι ο Γερμανος ειναι authorised μονο στα iPod.
Ξερει κανεις κατι, μην την πατησουμε απο Cosmote και Γερμανο;

Και το Madstore δεν ειναι πλεον authorised απο iSquare!

Τελευταία επεξεργασία από: ipacbros, 28/11/2012 - 22:37


#163   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:36

Κι εμένα φοβόμουν ότι θα μου κακοφανεί, αλλά τελικά, προσωπικά, δεν με ενοχλεί καθόλου και πίστεψέ με, πήρα το iPad 3 από την πρώτη ημέρα μόνο και μόνο λόγω οθόνης. Το mini όμως, είναι τόσο πιο πρακτικό και στο χειρισμό και στη μεταφορά, που κανείς ξεπερνάει αμέσως το θέμα της Retina. Όσα μεγάλα iPads έχω πιάσει από τη μέρα που πήρα το mini, μου φαίνονται σαν τούβλα και πιο δύσχρηστα. Οπότε για κάποιον που χειρίζεται το iPad πολλές ώρες τη μέρα και το κουβαλάει μαζί του 365 μέρες το χρόνο, πιστεύω ότι αξίζει η μετάβαση σε non-Retina. Έχει και τα καλά του για να μην ξεχνιόμαστε, από την πρώτη μέρα δεν έχω νιώσει τη συσκευή να ζεσταίνεται ούτε μια φορά, όταν με την ίδια χρήση το iPad 3 μου ήταν μονίμως ζεστό...

Πως χρησιμοποιείς το iPad ;
Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ για διάβασμα (PDFs και EPUBs). Και δεν μπορώ πια να διαβάσω κείμενο σε κάτι που δεν ειναι retina. Στο non-retina αισθάνομαι σαν να φοραω γυαλιά που κάποιος έχει αλειψει με βούτυρο !!!
Για casual reading, Internet φωτογραφιες/video το μίνι θα ειναι αρκετό. Αλλ μπορείς να διαβάσεις σε αυτο πολύ και ξεκούραστα ;

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 28/11/2012 - 22:37


#164   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:45

Πως χρησιμοποιείς το iPad ;
Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ για διάβασμα (PDFs και EPUBs). Και δεν μπορώ πια να διαβάσω κείμενο σε κάτι που δεν ειναι retina. Στο non-retina αισθάνομαι σαν να φοραω γυαλιά που κάποιος έχει αλειψει με βούτυρο !!!
Για casual reading, Internet φωτογραφιες/video το μίνι θα ειναι αρκετό. Αλλ μπορείς να διαβάσεις σε αυτο πολύ και ξεκούραστα ;

Στο iPad 2, συμφωνώ, δεν θα μπορούσα να διαβάσω ώρες... Με το mini όμως και στην απόσταση που κρατάω εγώ τη συσκευή, δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά σε σχέση με το Retina. Όπως έγραψα παραπάνω, διαβάζω πάρα πολύ, όχι τόσο ePubs, κατεβάζω 1-2 βιβλία το μήνα μόνο (έχω ήδη ξεκινήσει ένα απ´όταν πήρα το mini, οι σελίδες "φεύγουν" πολύ ξεκούραστα για την ώρα), Σε άρθρα πάντως που διαβάζω συνέχεια μέσα στην ημέρα, δεν έχω καταλάβει να με κουράζει η χαμηλότερης ανάλυσης οθόνη...

#165   japan

japan

    iPH Addict

  • 620 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 28/11/2012 - 22:53

σε συγκριτικα ταχυτητας το βγαζουν γρηγοροτερο απο το ipa3 ...ειναι αληθεια αυτο το εχει δοκιμασει καποιος που εχει και το 3?γιατι το 3 που το ειδα παει σφαιρα!

Τελευταία επεξεργασία από: japan, 28/11/2012 - 22:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες