Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

iPad mini στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
498 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 11:52

Νομίζω πως το μαύρο σαν χρώμα είναι πιο ξεκούραστο... Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά απλά οι περισσότεροι αυτό λένε και το βλέπω και σε μένα. Επίσης με το μαύρο κάνει και πιο καλή αντίθεση η οθόνη... Τα χρώματα φαίνονται πιο ζωντανά. Δεν είναι τυχαίο νομίζω που οι τηλεοράσεις (η πλειοψηφία τους) είναι μαύρες

Με βάση καθαρά τις δικές μου προτιμήσεις, επειδή διαβάζω πάρα πολύ άρθρα και αρκετά βιβλία, γράφω πολύ σε forums (πχ τώρα είμαι μέσω Tapatalk που έχει λευκό φόντο) νιώθω ότι το λευκό πλαίσιο, όταν είμαι σε σελίδες με λευκό backround "χάνεται" πολύ περισσότερο σε σχέση με το μαύρο πλαίσιο του iPad 1 που είχα.

Το αντίθετο συμβαίνει στην προβολή photos και video, όπου το λευκό τραβάει το βλέμμα μου πολύ, ενώ το μαύρο χάνεται. Ο χρόνος όμως που βλέπω στη συσκευή ταινίες και photos, σε σχέση με το χρόνο που διαβάζω σε αυτή, είναι ουσιαστικά μηδενικός. Και συνήθως, ταινίες ειδικά, βλέπω βράδυ σε σκοτάδι, οπότε εκει το πρόβλημα του λευκού πλαισίου εξαφανίζεται.

Σε κάθε περιππτωση, είναι καθαρά υποκειμενικό νομίζω :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2012 - 15:13

Μάλλον δεν είδες το post χθες, so ξαναρωτάω μηπως πάρω μια ιδέα πως συμπεριφέρεται το mini,
"στο θέμα της ταχύτητας λόγω και της 512 MB ram, με τα gestures πως τα πάει ? π.χ. η αλλαγή εφαρμογών με το switch με 4 δάχτυλα ή η εμφάνιση της multitasking bar με gesture ενώ είσαι σε άλλη εφαρμογή γίνεται χωρίς lag? Πολλές φορές παρακολουθώ video lectures στο itunes U και θέλω να τσεκάρω κάτι άλλο και μετά με gesture πάλι πίσω στο lecture, στο 3 γίνεται αμέσως. Και ενώ στο background υπάρχουν σχεδόν πάντα 18 εφαρμογές ( βέβαια πόσες ακριβώς είναι πραγματικά ανοιχτές μόνο το λειτουργικό γνωρίζει μιας και στο 10λεπτο νομίζω τις κλείνει ). Ο safari αντέχει μέχρι 9 sites χωρίς να χρειάζεται να κάνει reload όπως γίνεται στο 2 ?
Κάτι ακόμη, τού' χεις πάρει smart cover μήπως ? "
εντάξει σε ζάλισα :) , ίσως θά'ταν καλύτερα να γράψεις ένα review μετά από ένα μήνα χρήσης με τόσες απαντήσεις πού' χεις δώσει εδώ μέσα.. ( άσχετο , ν'αγοράσω το tapatalk ? )

#243   AnTeGeiA

AnTeGeiA

    iPH newbie

  • 38 μηνύματα
  • Twitter:@NikosFirogenis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 15:45

Μια ερωτηση μιας και δεν ειμαι πολυ σχετικος....το ipad mini δεν μπορει με τιποτα να ειναι και τηλεφωνο;;

#244   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/12/2012 - 16:00

Μάλλον δεν είδες το post χθες, so ξαναρωτάω μηπως πάρω μια ιδέα πως συμπεριφέρεται το mini,
"στο θέμα της ταχύτητας λόγω και της 512 MB ram, με τα gestures πως τα πάει ? π.χ. η αλλαγή εφαρμογών με το switch με 4 δάχτυλα ή η εμφάνιση της multitasking bar με gesture ενώ είσαι σε άλλη εφαρμογή γίνεται χωρίς lag? Πολλές φορές παρακολουθώ video lectures στο itunes U και θέλω να τσεκάρω κάτι άλλο και μετά με gesture πάλι πίσω στο lecture, στο 3 γίνεται αμέσως. Και ενώ στο background υπάρχουν σχεδόν πάντα 18 εφαρμογές ( βέβαια πόσες ακριβώς είναι πραγματικά ανοιχτές μόνο το λειτουργικό γνωρίζει μιας και στο 10λεπτο νομίζω τις κλείνει ). Ο safari αντέχει μέχρι 9 sites χωρίς να χρειάζεται να κάνει reload όπως γίνεται στο 2 ?
Κάτι ακόμη, τού' χεις πάρει smart cover μήπως ? "
εντάξει σε ζάλισα :) , ίσως θά'ταν καλύτερα να γράψεις ένα review μετά από ένα μήνα χρήσης με τόσες απαντήσεις πού' χεις δώσει εδώ μέσα.. ( άσχετο , ν'αγοράσω το tapatalk ? )

Σχετικά με αυτά περί λαγκ μην ανησυχείς καθόλου.
Το iPad2 , που έχει τα ίδια specs δεν κολλαει πουθενά. Ακόμα και η 512 ram, όπως θα δεις είναι αρκετή, όσο και να φορτώσει το multitask όλα κυλάνε ρολόι.

#245   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 16:03

Μάλλον δεν είδες το post χθες, so ξαναρωτάω μηπως πάρω μια ιδέα πως συμπεριφέρεται το mini,
"στο θέμα της ταχύτητας λόγω και της 512 MB ram, με τα gestures πως τα πάει ? π.χ. η αλλαγή εφαρμογών με το switch με 4 δάχτυλα ή η εμφάνιση της multitasking bar με gesture ενώ είσαι σε άλλη εφαρμογή γίνεται χωρίς lag? Πολλές φορές παρακολουθώ video lectures στο itunes U και θέλω να τσεκάρω κάτι άλλο και μετά με gesture πάλι πίσω στο lecture, στο 3 γίνεται αμέσως. Και ενώ στο background υπάρχουν σχεδόν πάντα 18 εφαρμογές ( βέβαια πόσες ακριβώς είναι πραγματικά ανοιχτές μόνο το λειτουργικό γνωρίζει μιας και στο 10λεπτο νομίζω τις κλείνει ). Ο safari αντέχει μέχρι 9 sites χωρίς να χρειάζεται να κάνει reload όπως γίνεται στο 2 ?
Κάτι ακόμη, τού' χεις πάρει smart cover μήπως ? "
εντάξει σε ζάλισα :) , ίσως θά'ταν καλύτερα να γράψεις ένα review μετά από ένα μήνα χρήσης με τόσες απαντήσεις πού' χεις δώσει εδώ μέσα.. ( άσχετο , ν'αγοράσω το tapatalk ? )

Έχεις δίκιο, δεν έχω προσέξει κάποιο post που απευθυνόταν σε μένα...

Δουλεύω μόνο με gestures και δεν έχω παρατηρήσει καθόλου lag και κάνω έντονη χρήση του feature, όπως καταλαβαίνεις. Το smoothness είναι αντίστοιχο του iPad 3 σε όλα τα gestures.
Κατά τ´αλλα, έχω παρατηρήσει ίδια συμπεριφορά σε σχέση με το παλιό μου 2, όσον αφορά το πόσες εφαρμογές κρατάει ανοιχτές και πόσα tabs αντέχει χωρίς να κάνει load, χωρίς όμως να έχω μετρήσει και να μπορώ να δώσω απόλυτα ακριβή νούμερα. Tabs δεν έχω ποτέ πάνω από 5-6 ανοιχτά και χρειάζεται συχνά να ξανακάνει reload, αντίστοιχη συμπεριφορά αντιμετώπιζα και στο παλιό μου 2.

Smart cover δεν έχω πάρει ακόμα και δεν νομίζω να πάρω, αν και το σκεφτόμουν μόνο για χρήση ως stand. Δεν έχω διαβάσει και τα πιο κολακευτικά reviews στο net...

#246   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 02/12/2012 - 16:05

Σχετικά με αυτά περί λαγκ μην ανησυχείς καθόλου.
Το iPad2 , που έχει τα ίδια specs δεν κολλαει πουθενά. Ακόμα και η 512 ram, όπως θα δεις είναι αρκετή, όσο και να φορτώσει το multitask όλα κυλάνε ρολόι.


Δε θα το έλεγα...

Δοκιμάζοντας το σε κατάστημα είδα ότι αν ανοιγα 10 περίπου tabs σε safari και 4-5 apps, γυρνώντας στο safari τα tabs έπρεπε να ξαναφορτωσουν...

Για μένα τα 512 ΔΕΝ είναι αρκετά...

#247   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 02/12/2012 - 16:08

Μια ερωτηση μιας και δεν ειμαι πολυ σχετικος....το ipad mini δεν μπορει με τιποτα να ειναι και τηλεφωνο;;


ούτε καν

#248   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 02/12/2012 - 16:11

Δε θα το έλεγα...

Δοκιμάζοντας το σε κατάστημα είδα ότι αν ανοιγα 10 περίπου tabs σε safari και 4-5 apps, γυρνώντας στο safari τα tabs έπρεπε να ξαναφορτωσουν...

Για μένα τα 512 ΔΕΝ είναι αρκετά...

Σε αυτο συμφωνω, εαν εχεις πανω απο 5-6 tabs χρειαζεται να τις ξαναφορτωσει.
Αλλο προβλημα εγω δεν ειχα αντιμετωπισει

#249   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2012 - 17:16

Σχετικά με αυτά περί λαγκ μην ανησυχείς καθόλου.
Το iPad2 , που έχει τα ίδια specs δεν κολλαει πουθενά. Ακόμα και η 512 ram, όπως θα δεις είναι αρκετή, όσο και να φορτώσει το multitask όλα κυλάνε ρολόι.

σ' ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ ενθαρρυντικά τα σχόλια...

Έχεις δίκιο, δεν έχω προσέξει κάποιο post που απευθυνόταν σε μένα...

Δουλεύω μόνο με gestures και δεν έχω παρατηρήσει καθόλου lag και κάνω έντονη χρήση του feature, όπως καταλαβαίνεις. Το smoothness είναι αντίστοιχο του iPad 3 σε όλα τα gestures.
Κατά τ´αλλα, έχω παρατηρήσει ίδια συμπεριφορά σε σχέση με το παλιό μου 2, όσον αφορά το πόσες εφαρμογές κρατάει ανοιχτές και πόσα tabs αντέχει χωρίς να κάνει load, χωρίς όμως να έχω μετρήσει και να μπορώ να δώσω απόλυτα ακριβή νούμερα. Tabs δεν έχω ποτέ πάνω από 5-6 ανοιχτά και χρειάζεται συχνά να ξανακάνει reload, αντίστοιχη συμπεριφορά αντιμετώπιζα και στο παλιό μου 2.

Smart cover δεν έχω πάρει ακόμα και δεν νομίζω να πάρω, αν και το σκεφτόμουν μόνο για χρήση ως stand. Δεν έχω διαβάσει και τα πιο κολακευτικά reviews στο net...

σ' ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα, με πρώτη ευκαιρία θα φροντίσω να το δω από κοντά κι ο θεός βοηθός :) , δεν έχω δει reviews αλλά μια προστασία στο γυαλί δεν χρειάζεται ?, το φοβάμαι γυμνό μπροστά, sleeve για την μεταφορά του χρησιμοποιείς ?

#250   soniasim

soniasim

    iPH Contributor

  • 1.498 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 17:34

σ' ευχαριστώ για την απάντηση, πολύ ενθαρρυντικά τα σχόλια...
σ' ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα, με πρώτη ευκαιρία θα φροντίσω να το δω από κοντά κι ο θεός βοηθός :) , δεν έχω δει reviews αλλά μια προστασία στο γυαλί δεν χρειάζεται ?, το φοβάμαι γυμνό μπροστά, sleeve για την μεταφορά του χρησιμοποιείς ?

Εννοείται ότι έχω sleeve μεταφοράς για την τσάντα :) Δεν έχω γρατζουνίσει ποτέ το γυαλί σε κανένα μου iPad και πάντα χρησιμοποιώ μόνο αυτή τη minimum προστασία και τα covers μόνο ως βάση για ταινίες. Ούτε ζελατίνες, ούτε τίποτα άλλο. Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το πόσο προσεκτικός είναι κανείς, εγώ μάλλον παραείμαι προσεκτική :P

Ειδικά στο mini που είναι τόσο λεπτό και ελαφρύ, δεν θα ήθελα να το καλύψω με κάτι και να χάσω έστω και λίγο από αυτή την αίσθηση όταν το κρατάω στα χέρια μου...

#251   ben12

ben12

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2012 - 17:51

Εννοείται ότι έχω sleeve μεταφοράς για την τσάντα :) Δεν έχω γρατζουνίσει ποτέ το γυαλί σε κανένα μου iPad και πάντα χρησιμοποιώ μόνο αυτή τη minimum προστασία και τα covers μόνο ως βάση για ταινίες. Ούτε ζελατίνες, ούτε τίποτα άλλο. Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το πόσο προσεκτικός είναι κανείς, εγώ μάλλον παραείμαι προσεκτική :P

Ειδικά στο mini που είναι τόσο λεπτό και ελαφρύ, δεν θα ήθελα να το καλύψω με κάτι και να χάσω έστω και λίγο από αυτή την αίσθηση όταν το κρατάω στα χέρια μου...

κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πουθενά ζελατίνα ούτε πρόκειται, ακυρώνεις το γυαλί. Δεν έχεις άδικο ότι οι τα covers και οι θήκες κρύβουν το design, μακάρι να μπορούσα να αφήσω και το iphone χωρίς καμιά προστασία...

#252   nima75

nima75

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2012 - 19:19

καλησπερα παιδια. Νου ηρθε χθες το ipad mini 16 black-δωρο για την κοπελα μου- Το κρατησα μιση μερα και οι εντυπωσεις ειναι φοβερες !
Το βρηκα απο Grupon 332euro ! kαι μου ηρ8ε σε 2 μερες.
Αυτη τη βδομαδα 8α ψαξω να παρω και για μενα ,το 32αρι μαλλον.
.Πολυ καλη μπαταρια, πανεμορφο, πολυ smooth, δεν κολλαει που8ενα,-μονο οταν κατεβαζει απο app store εφαρμογες και το δουλευεις ψιλοκολλαει...

#253   nima75

nima75

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2012 - 19:25

Παιδια να ρωτησω και κατι...Βιντεο και φωτο που εχω στο iphone moy πως μπορω να τα στειλω στο ipad mini εκτος απο email kai message ? Γιατι ετσι μου τα κοβει και στελνει μονο περιπου 40 sec απ το βιντεο..

#254   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2.750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 02/12/2012 - 19:31

Sync μεσω itunes ...

#255   nima75

nima75

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2012 - 19:33

με κανενα app δεν γινεται ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες