Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad mini vs Nexus 10


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/11/2012 - 14:51

Πάντως ρε παιδιά σοβαρά τώρα και χωρίς Apple παρωπίδες!! Ας πάρουμε τα χαρακτηριστικά και την τιμή του mini (του 16GB για παράδειγμα, WiFi) και ας το συγκρίνουμε με τ΄αντίστοιχα του Nexus 10 που κυκλοφόρησε ήδη στην Αμερική και Ευρώπη με απίστευτα χαμηλή τιμή!! (Στην Αμερική πουλιέται ήδη στα 300 ευρώ περίπου!!)
Και μιλάμε για χαρακτηριστικά/ ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!! Δείτε τα παρακάτω για να πάρετε μια μικρή γεύση!
Το ξέρω πως δεν συγκρίνετε η μια με την άλλη μιας και μιλάμε για άλλα μεγέθη και φυσικά για άλλο λογισμικό, αλλά έτσι για το τυπικό ρε παιδιά!! Τουλάχιστον θα μπορούσε η Apple να βάλει τεχνολογία του iPad4 και όχι να μας γυρίσει 2 χρόνια πριν!! Έλεος δηλαδή!!
Μπορεί να κάνω και λάθος! Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?? :)



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Nexus 10 είναι:
  • 1.7 GHz ARM Cortex A15 διπύρηνος επεξεργαστής (Samsung Exynos 5)
  • Οθόνη 10” WQXGA (2560x1600, 300 ppi)
  • RAM 2GB
  • Android 4.2 (Jelly Bean)
  • 5 Megapixel Camera
  • Μπροστά 1.9 Megapixel Camera
  • Βίντεο Codec: MPEG4, H.263, H.264, VC-1, DivX VP8,
  • Υποστηριζόμενα Φορμά βίντεο: 3GP(MP4), WMV(ASF), AVI, FLV, MKV, WebM
  • Full HD(1080p) Playback & Recording @30 fps,
  • Ήχος Codec: MP3, OGG, WMA, AAC, ACC+, eAAC+, AMR(NB,WB), MIDI, WAV, AC-3, Flac
  • 3.5mm Ear Jack, Stereo speaker
  • Υπηρεσίες Google: Google Chrome, Gmail, Google Talk, Google Maps for Android, Google Search, Voice Search, Google Now Google, Gmail, YouTube, Google Currents, Google Play Store, Google Play Books, Google Play Movies, Google Play Magazines
  • Bluetooth v 3.0
  • WiFi 802.11 a/b/g/n (MIMO HT40)
  • microUSB,
  • microHDMI
  • Pogo pin
  • Dual Side NFC
  • GPS Glonass
  • Αισθητήρες: Βαρόμετρο, Επιταχυνσιόμετρο, Γυροσκόπιο, Ψηφιακή πυξίδα, αισθητήρας φωτός, Opening sensor
  • Μνήμη 16/32GB
  • Διαστάσεις: 263.8 x 177.8 x 8.9 mm, 603g
  • Μπαταρία Li-ion 9,000mAh

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 25/11/2012 - 14:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2012 - 15:09

Νομιζω πως και τα ipad στην Αμερικη ειναι πιο φθηνα απο εδω αλλα παντα τα προιοντα apple ειναι πιο ακριβα απο τον ανταγωνισμο.Τωρα αν αξιζει να δωσεις τα παραπανω χρηματα που ζητανε ειναι καθαρα υποκειμενικο.Για μενα παντως αξιζει καθως παιρνεις σαφως ανωτερη ποιοτητα κατασκευης με διαχρονικο σχεδιασμο,ενα λειτουργικο συστημα σαφως πιο ετοιμο και ειδικα στα pad οι εφαρμογες που εχει το appstore ειναι περισσοτερες και καλυτερες απο τον ανταγωνισμο.Απο την λιγοστη εμπειρια μου και με τα pc καταλαβα πως δεν εχει σημασια μονο το hardware αλλα το συνολο μετραει περισσοτερο και εκει θεωρω πως ακομα η apple εχει το πανω χερι.

αυτη τη στιγμη ποσταρω απο αυτο (nexus 10) κι εχω βαλει για πωληση ενα σφραγισμενο mini που ειχα παρει για να χρησιμοποιω σαν tablet. αυτο σου δινει την αποψη μου για τα 2 tablets ;)

Τελευταία επεξεργασία από: vagreek, 25/11/2012 - 15:09


#3   mitsakos123

mitsakos123

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Twitter:@Dimitris_Panagi
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/11/2012 - 15:11

Πάντως ρε παιδιά σοβαρά τώρα και χωρίς Apple παρωπίδες!! Ας πάρουμε τα χαρακτηριστικά και την τιμή του mini (του 16GB για παράδειγμα, WiFi) και ας το συγκρίνουμε με τ΄αντίστοιχα του Nexus 10 που κυκλοφόρησε ήδη στην Αμερική και Ευρώπη με απίστευτα χαμηλή τιμή!! (Στην Αμερική πουλιέται ήδη στα 300 ευρώ περίπου!!)
Και μιλάμε για χαρακτηριστικά/ ΤΟΥΜΠΑΝΟ!!! Δείτε τα παρακάτω για να πάρετε μια μικρή γεύση!
Το ξέρω πως δεν συγκρίνετε η μια με την άλλη μιας και μιλάμε για άλλα μεγέθη και φυσικά για άλλο λογισμικό, αλλά έτσι για το τυπικό ρε παιδιά!! Τουλάχιστον θα μπορούσε η Apple να βάλει τεχνολογία του iPad4 και όχι να μας γυρίσει 2 χρόνια πριν!! Έλεος δηλαδή!!
Μπορεί να κάνω και λάθος! Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?? :)

https://www.youtube....e&v=Dt1ZKiZaem8

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Nexus 10 είναι:

  • 1.7 GHz ARM Cortex A15 διπύρηνος επεξεργαστής (Samsung Exynos 5)
  • Οθόνη 10” WQXGA (2560x1600, 300 ppi)
  • RAM 2GB
  • Android 4.2 (Jelly Bean)
  • 5 Megapixel Camera
  • Μπροστά 1.9 Megapixel Camera
  • Βίντεο Codec: MPEG4, H.263, H.264, VC-1, DivX VP8,
  • Υποστηριζόμενα Φορμά βίντεο: 3GP(MP4), WMV(ASF), AVI, FLV, MKV, WebM
  • Full HD(1080p) Playback & Recording @30 fps,
  • Ήχος Codec: MP3, OGG, WMA, AAC, ACC+, eAAC+, AMR(NB,WB), MIDI, WAV, AC-3, Flac
  • 3.5mm Ear Jack, Stereo speaker
  • Υπηρεσίες Google: Google Chrome, Gmail, Google Talk, Google Maps for Android, Google Search, Voice Search, Google Now Google, Gmail, YouTube, Google Currents, Google Play Store, Google Play Books, Google Play Movies, Google Play Magazines
  • Bluetooth v 3.0
  • WiFi 802.11 a/b/g/n (MIMO HT40)
  • microUSB,
  • microHDMI
  • Pogo pin
  • Dual Side NFC
  • GPS Glonass
  • Αισθητήρες: Βαρόμετρο, Επιταχυνσιόμετρο, Γυροσκόπιο, Ψηφιακή πυξίδα, αισθητήρας φωτός, Opening sensor
  • Μνήμη 16/32GB
  • Διαστάσεις: 263.8 x 177.8 x 8.9 mm, 603g
  • Μπαταρία Li-ion 9,000mAh



Η άποψή μου είναι πως σε όποιο τομέα και αν υπερέχει ένα tablet ή κινητό με android του iphone ή του ipad...το ios κάνει τη διαφορά...

#4   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 25/11/2012 - 15:13

αυτη τη στιγμη ποσταρω απο αυτο (nexus 10) κι εχω βαλει για πωληση ενα σφραγισμενο mini που ειχα παρει για να χρησιμοποιω σαν tablet. αυτο σου δινει την αποψη μου για τα 2 tablets ;)

Σεβαστη η αποψη σου και αφου αυτο σε ικανοποιει καλυτερα τοτε να το χαρεις.Εγω τυχαινει να εχω αλλη αποψη...

#5   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2012 - 15:15

Στο συνημμενο φαινεται η επιλογη που εκανα. Nexus 10 παραμενει, ipad mini αναζητα αγοραστη...
@mtifosi
Σεβαστη κι η δικη σου, ειναι δεδομενο πως δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες...

Τελευταία επεξεργασία από: vagreek, 25/11/2012 - 15:20


#6   iThanos

iThanos

    iPH Enthousiast

  • 474 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/11/2012 - 15:38

καλα οντως το nexus ειναι ανωτερο..οταν εχεισ μηλοφωνο θεωρω κατι παραπανω απο περιττο να εχεις ipad...εχω το 5αρι που τα κανει ολα...δεν εχει νοημα να δωσω εναν πακτωλο ξανα..αμα σου λειπει..(τα ταμπλετ δεν ειναι τοσο χρησιμα για πολλουσ ανθρωπους) παρε εναν android που τα δινουν τσαμπα..και τα κανουν και ολα.. υ.γ.τρελοσ applefan σας μιλα ομως...

#7   iceberg

iceberg

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2012 - 16:43

Παιδιά μήπως ξέρουμε πότε θα έρθει το Nexus 10 στην Ελλάδα;

#8   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 18/12/2012 - 16:51

Εχμ γιατι να γίνεται σύγκριση μεταξυ Tablet διαφορετικής κατηγορίας;; Δε θα ταν πιο συνετό να συγκρίνουμε 10-inch με 10-inch tablets ;;


Σε άλλο κοινό απευθύνεται το Mini (συγκεκριμένα στο κοινό του Nexus 7) και σε άλλο κοινο το Nexus 10 (συγκεκριμένα στο κοινό του iPad 4th Gen) ;)

Είναι λογικό η μεγαλύτερη κατηγορία να νικάει τη μικρότερη σε σχεδον ολους τους τομεις (εξαιρουμενης της φορητοτητας φυσικα). Δε ξερω δε μου φαινεται καθολου λογικη μια τετοια συγκριση κ ειναι κ ανουσια.. Σα να συγκρίνεις Yaris με Avensis ενα πραμα.

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 18/12/2012 - 16:58


#9   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/12/2012 - 17:45

Καθόλου ανούσια σύγκριση όταν μιλάμε για περίπου ίδιες τιμές....!!
Βασικά η σύκριση δεν έγινε βάση των ιντσών, αλλά βάση του κόστους και των τεχνικών χαρακρηριστικών!!
Δεν το ήξερα πως για να συγκρίνεις κάτι μεταξύ τους πρέπει να έχουν και ακριβώς το ίδιο μέγεθος!!(?)

#10   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/12/2012 - 17:51

Τι σχέση έχουν οι ίδιες τιμές; Με την ίδα λογική να συγκρίνουμε πορτοκάλια αξίας 5 ευρώ με μήλα ίδιας αξίας... Το Nexus θα παίξει με το μεγάλο ipad το μικρό θα παίξει με το 7άρι...

#11   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/12/2012 - 18:03

Πάμε πάλι από την αρχή ..., αν δεις παραπάνω, ξεκίνησα να γράφω ""Ας πάρουμε τα χαρακτηριστικά και την τιμή του mini (του 16GB για παράδειγμα, WiFi) και ας το συγκρίνουμε με τ΄αντίστοιχα του Nexus 10 που κυκλοφόρησε ήδη"" ..., η σκέψης της σύγκρισης είναι στο ότι η Apple μας δίνει κάτι πανέμορφο αλλά με τεχνολογία προς τα πίσω και με αρκετά λεφτά! Με τα ίδια αυτά λεφτά μπορείς να πάρεις το άλλο μαραφέτι της google και να δώσεις ένα μάθημα στην Apple να βάλει μυαλό και να δώσει κάτι καλύτερο την άλλη φορά.... :P
Όταν θες να συγκρίνεις 2 αμάξια βγάζεις μια μεζούρα για να δεις αν έχουν το ίδιο μήκος? To mini cooper για παράδειγμα , δεν μπορεί με άνεση να συγκριθεί με κάποιο μεγαλύτερο σε μέγεθος?? Εεεε?

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 18/12/2012 - 18:04


#12   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 18/12/2012 - 18:07

Δεν ξέρω με τί θα συγκριθεί αλλά σίγουρα με κάτι συγκρίσιμο και όχι με μόνο θέμα την τιμή. Και ναι, στα αμάξια, η μεζούρα είναι ένα μέτρο σύγκρισης το οποίο τα κατατάσσει σε κατηγορίες σούπερ μίνι, μίνι, μικρομεσαία κλπ και με βάση αυτά μπορείς να συγκρίνεις ένα mini cooper με αυτοκίνητα της κατηγορίας του. Το να το συγκρίνεις με ένα Q5 δε νομίζω να έχει λογική...

#13   gzisis69

gzisis69

    iPH User

  • 120 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2012 - 18:10

δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα γιανναρε.. το nexus σαφως ειναι ανωτερο απο το μικρο αλλα το μικρο ειναι ανωτερο σε εμπειρια χρησης και φορητοτητας.. αν θες να παρεις το καλυτερο στα λεφτα του θα παρεις νεξους αν θες ενα οικοσυστημα λιγακι καλυτερο απο το αλλο ομως θα παρεις το μικρο . δεν συγκρινονται γιατι το μινι ειναι πανακριβο με μικρη μεταπωλητικη αξια οταν βγει το μινι ρετινα( με 150 που θα το δινεις μετα το παντρευεσαι ) το αλλο απο την αλλη επισης το παντρευεσαι αλλα θα εχει μακρα υποστηριξη λογω νεξους..

#14   JohnHasio

JohnHasio

    iPH Contributor

  • 1.268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 18/12/2012 - 18:22

Συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου φίλε gzisi69 ! :-)
Απλά εγώ έγραψα την σκέψη μου , όπως για παράδειγμα στο web υπάρχουν ΆΠΕΙΡΕΣ συγκρίσεις μεταξύ του iPhone4 / 4s / 5 VS Samsung galaxy s2 / s3 , τα οποία βέβαια ΔΕΝ έχουν το ίδιο μέγεθος!! Εκτός και αν όλες αυτές οι συγκρίσεις είναι και αυτές ....άσκοπες και ανούσιες, οπότε πάω πάσο τότε !! :P

Τελευταία επεξεργασία από: JohnHasio, 18/12/2012 - 18:24


#15   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1.117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 18/12/2012 - 18:56

Μα και τα άλλα που σου λεμε δεν είναι ίδιες ακριβώς ίντσες αλλα είναι ίδια κατηγορία μεγέθους και χαρακτηριστικών (nexus 10.1inch - iPad 9.7inch)

Όπως είπα και πιο πάνω με την ίδια λογική να συγκρίνουμε Yaris με Avensis? Άλλη κατηγορια, αλλη τιμή! Simple as that! ;)

Όσο για τα κινητά, επειδη εκει διαφέρουν οι ίντσες, συγκρίνονται ναυαρχίδες με ναυαρχίδες, τα τελευταια μοντελα που βηκαν π.χ.SG3 vs iP5 βλεπεις παντού σε review ή και άλλων εταιρειών αλλα όχι παλιότερα

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 18/12/2012 - 18:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες