Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Διαθέσιμο το iOS 5.1.1 για το Apple TV


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
24 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   gastonegr

gastonegr

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Sbxgr

Δημοσίευση 03/12/2012 - 01:45

Xbmc .....the best....


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   jumper

jumper

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/12/2012 - 16:15

Με jailbreak μπορείς να κανείς stream σχεδόν όλες τις ταινίες που υπάρχουν και όλες τις σειρές, με το xbmc όπως λέει ο φίλος παραπάνω.
Δεν χρειάζεται να κανείς download τίποτα, κανείς streaming on the fly.
Αν δεν το έχεις δει δεν μπορείς να καταλάβεις οτι για έναν apple user είναι το καλύτερο gadget που θα πάρεις με αυτά τα χρήματα.

#18   stacy

stacy

    iPH Elite Poster

  • 2.103 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/12/2012 - 20:50

Με jailbreak μπορείς να κανείς stream σχεδόν όλες τις ταινίες που υπάρχουν και όλες τις σειρές, με το xbmc όπως λέει ο φίλος παραπάνω.
Δεν χρειάζεται να κανείς download τίποτα, κανείς streaming on the fly.
Αν δεν το έχεις δει δεν μπορείς να καταλάβεις οτι για έναν apple user είναι το καλύτερο gadget που θα πάρεις με αυτά τα χρήματα.

Να πω και εγώ για το navi-X Που θεωρώ ότι είναι σκάλες ανώτερο από το xbmc αφού η ποιότητα στις ταινίες είναι σκάλες ανώτερες σε 720p ανάλυση και τις βάζουν πολύ πιο γρήγορα από ότι στο xbmc και φυσικά υπότιτλοι κανονικά. Το Apple tv (jailbreak) είναι ότι καλύτερο έχω αγοράσει πότε μιας και είμαι πολύ σινεφίλ

Με jailbreak μπορείς να κανείς stream σχεδόν όλες τις ταινίες που υπάρχουν και όλες τις σειρές, με το xbmc όπως λέει ο φίλος παραπάνω.
Δεν χρειάζεται να κανείς download τίποτα, κανείς streaming on the fly.
Αν δεν το έχεις δει δεν μπορείς να καταλάβεις οτι για έναν apple user είναι το καλύτερο gadget που θα πάρεις με αυτά τα χρήματα.

Να πω και εγώ για το navi-X Που θεωρώ ότι είναι σκάλες ανώτερο από το xbmc αφού η ποιότητα στις ταινίες είναι σκάλες ανώτερες σε 720p ανάλυση και τις βάζουν πολύ πιο γρήγορα από ότι στο xbmc και φυσικά υπότιτλοι κανονικά. Το Apple tv (jailbreak) είναι ότι καλύτερο έχω αγοράσει πότε μιας και είμαι πολύ σινεφίλ

#19   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 03/12/2012 - 21:01

Με jailbreak μπορείς να κανείς stream σχεδόν όλες τις ταινίες που υπάρχουν και όλες τις σειρές, με το xbmc όπως λέει ο φίλος παραπάνω.
Δεν χρειάζεται να κανείς download τίποτα, κανείς streaming on the fly.
Αν δεν το έχεις δει δεν μπορείς να καταλάβεις οτι για έναν apple user είναι το καλύτερο gadget που θα πάρεις με αυτά τα χρήματα.

Για pc windows user δεν θα το πρότεινες; Μόνο iphone έχω δεν έχω mac

#20   SurfDrifter

SurfDrifter

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 04/12/2012 - 14:18

Για pc windows user δεν θα το πρότεινες; Μόνο iphone έχω δεν έχω mac


Φιλε, εχω σπιτι 2 Apple TV. Το ένα ειναι 2nd Gen. jb και το άλλο 3rd Gen. To JB δεν το αξιοποιώ μιας και στο PC (windows 8) τρέχει συνέχεια το iTunes.
Βάζω όλες τις σειρες που κατεβάζω στο iTunes, με τα tags του και τους υπότιτλους κανονικά και ετσι μπορούμε να βλέπουμε τα πάντα μεσω Apple TV.
To MKV2mp4 ειναι το απολυτο tool για Apple TV, χωρίς transcode, αλλάζει τον container, ενσωματωνοντας υπότιτλους, artwork, κεφάλαια, κλπ σε νέο αρχείο απολυτα συμβατό με iTunes/ATV. 1-2 λεπτά διαρκεί.

http://forum.videohe...l=1#post2199689

Eιδικά που έχω και τον γιο μου, του έχω φορτώσει στο iTunes όλα τα παιδικά που έχω σε DVD/Blu-ray και μέσω iPad/iPhone τα χειρίζομαι με άνεση.

Π.χ. κάθεσαι στο μπαλκόνι και σου λέει ο γιος σου "Θέλω να δω, Ντόρα". Ανοιγεις το iphone και του λες: "Πήγαινε παιδι μου στο σαλόνι να το δεις!" :)

#21   Livas

Livas

    iPH Member

  • 247 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:livas26

Δημοσίευση 04/12/2012 - 17:40

αυτο ακριβως που κανεις ... με το itunes
το κανω ετσι ακριβως χωρις το itunes π.χ με το vlc Streamer περνας τους φακελους που εχεις τα βιντεο ...
και οτι θες το χειριζεσαι απο το κινητο .. παιζει τα παντα ολα τα αρχεια και εξωτερικους υποτιτλους ...!
;)

και το Air Video κανει την ιδια δουλεια ... αλλα αν ειναι εξωτερικοι υποτιτλοι δεν μπορεις να το παξεις σε h.264 ...! και χανει μετα πολυ σε αναλυση ειδικα αν ειναι 720π/1080π ...!

οποτε εχω βολευτει με το Vlc Streamer μια χαρα ....!
;)

#22   SurfDrifter

SurfDrifter

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 05/12/2012 - 02:32

αυτο ακριβως που κανεις ... με το itunes
το κανω ετσι ακριβως χωρις το itunes π.χ με το vlc Streamer περνας τους φακελους που εχεις τα βιντεο ...
και οτι θες το χειριζεσαι απο το κινητο .. παιζει τα παντα ολα τα αρχεια και εξωτερικους υποτιτλους ...!
;)

και το Air Video κανει την ιδια δουλεια ... αλλα αν ειναι εξωτερικοι υποτιτλοι δεν μπορεις να το παξεις σε h.264 ...! και χανει μετα πολυ σε αναλυση ειδικα αν ειναι 720π/1080π ...!

οποτε εχω βολευτει με το Vlc Streamer μια χαρα ....!
;)


Θα το κοιταξω. Thanks!

#23   john84

john84

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:04

Καλησπερα, εχω μια βασικη απορια. Εχω PS3 και με ενα προγραμμα απο το Mac streamαρω ταινιες και σειρες και τα βλετω στην τηλεοραση με υποτιτλους σε srt. To stream γινεται με καλωδιο ethernet που εχω απο το modem που ειναι η TV και το PS3 που φτανει στο δωματιο που ειναι o mac. Επειδη θελω να πουλησω το PS3, για κατι τετοιο το Apple TV μα καλυπτει αν αγορασω?
Ευχαριστω.

#24   jjkarag

jjkarag

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Twitter:@jjkarag
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 11/12/2012 - 00:31

Φιλε, εχω σπιτι 2 Apple TV. Το ένα ειναι 2nd Gen. jb και το άλλο 3rd Gen. To JB δεν το αξιοποιώ μιας και στο PC (windows B) τρέχει συνέχεια το iTunes.
Βάζω όλες τις σειρες που κατεβάζω στο iTunes, με τα tags του και τους υπότιτλους κανονικά και ετσι μπορούμε να βλέπουμε τα πάντα μεσω Apple TV.
To MKV2mp4 ειναι το απολυτο tool για Apple TV, χωρίς transcode, αλλάζει τον container, ενσωματωνοντας υπότιτλους, artwork, κεφάλαια, κλπ σε νέο αρχείο απολυτα συμβατό με iTunes/ATV. 1-2 λεπτά διαρκεί.

http://forum.videohe...l=1#post2199689

Eιδικά που έχω και τον γιο μου, του έχω φορτώσει στο iTunes όλα τα παιδικά που έχω σε DVD/Blu-ray και μέσω iPad/iPhone τα χειρίζομαι με άνεση.

Π.χ. κάθεσαι στο μπαλκόνι και σου λέει ο γιος σου "Θέλω να δω, Ντόρα". Ανοιγεις το iphone και του λες: "Πήγαινε παιδι μου στο σαλόνι να το δεις!" :)

Φιλε, εχω σπιτι 2 Apple TV. Το ένα ειναι 2nd Gen. jb και το άλλο 3rd Gen. To JB δεν το αξιοποιώ μιας και στο PC (windows B) τρέχει συνέχεια το iTunes.
Βάζω όλες τις σειρες που κατεβάζω στο iTunes, με τα tags του και τους υπότιτλους κανονικά και ετσι μπορούμε να βλέπουμε τα πάντα μεσω Apple TV.
To MKV2mp4 ειναι το απολυτο tool για Apple TV, χωρίς transcode, αλλάζει τον container, ενσωματωνοντας υπότιτλους, artwork, κεφάλαια, κλπ σε νέο αρχείο απολυτα συμβατό με iTunes/ATV. 1-2 λεπτά διαρκεί.

http://forum.videohe...l=1#post2199689

Eιδικά που έχω και τον γιο μου, του έχω φορτώσει στο iTunes όλα τα παιδικά που έχω σε DVD/Blu-ray και μέσω iPad/iPhone τα χειρίζομαι με άνεση.

Π.χ. κάθεσαι στο μπαλκόνι και σου λέει ο γιος σου "Θέλω να δω, Ντόρα". Ανοιγεις το iphone και του λες: "Πήγαινε παιδι μου στο σαλόνι να το δεις!" :)

Το κατέβασα & ένα βίντεο 600ΜΒ έκανε 14:30 λεπτά να το κάνει ενώ ένα βίντεο 9GB 2h 12¨.Μήπως μπορείς να μου πείς τις ρυθμίσεις που βάζεις για την γλώσσα & όλα τα άλλα για να κάνει λίγα λεπτά;

Τελευταία επεξεργασία από: jjkarag, 11/12/2012 - 00:32


#25   SurfDrifter

SurfDrifter

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/12/2012 - 00:33

Το κατέβασα & ένα βίντεο 600ΜΒ έκανε 14:30 λεπτά να το κάνει ενώ ένα βίντεο 9GB 2h 12¨.Μήπως μπορείς να μου πείς τις ρυθμίσεις που βάζεις για την γλώσσα & όλα τα άλλα για να κάνει λίγα λεπτά;


Λοιπον... Το πιο πιθανό ειναι να γίνεται κάποιο transcode, μιας και ισως το βιντεο που βάζεις να μην ειναι απολυτως συμβατο. Επίσης, by default κανει transcode τον ηχο αν είναι dolby digital, σε AAC, οποτε αν δεν θες να επανακωδικοποιει, πατας edit πάνω στο audio stream και θα βγάλει settings.

Αν κατεβαζεις MKV, κοιτα να ειναι x264 που κατα 99% έχουν ήδη AAC ήχο, οποτε αυτα τα αρχεια οντως δεν θελουν transcode, αλλά μονο repack.
Για να ήταν πάντως 9GB ταινια ο codec μαλλον ήταν κάτι άλλο, οποτε χρειαστηκε transcode

Μπορεις, αν θες να το ανοιξεις το original video με VLC και να δεις ta codec info, να μου πεις τι βλέπεις;

ΥΓ: Εβαλα το VLC streamer για δοκιμη αλλα δεν καταφερα ακομα να το δουλεψω. Αν και μου φαινεται ότι παλι χρειαζεται ανοιχτο προγραμμα να τρεχει στο PC, οποτε δεν γλυτωνω να ειναι ανοιχτο το PC μάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από: SurfDrifter, 11/12/2012 - 00:40





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες