Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Η Apple, οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας, το iPhone 5 και το LTE (4G) στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
132 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/12/2012 - 16:03

Η διαφορά μας μάλλον igpi έγγειται στο ότι εγώ διαλέγω να πιστεύω αυτό που γινόταν μέχρι τώρα, που συμφωνούν απόλυτα και με αυτά που λέει ο άνθρωπος στο πρώτο πόστ.

Εσύ αντίθετα επιλέγεις να πιστεύεις τους "τεχνικούς" της Cosmote. Της ίδιας εταιρείας που ούρλιαζε ότι το 5 θα υποστηρίζει το LTE από την πρώτη μέρα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   souzana

souzana

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Twitter:@soyz__
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:souzi13

Δημοσίευση 01/12/2012 - 16:05

δηλαδή πως θα ενεργοποιήσουμε το 4g? μπορούμε και από τώρα ας πουμε; εγω έχω vf

#33   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2012 - 21:06

Η διαφορά μας μάλλον igpi έγγειται στο ότι εγώ διαλέγω να πιστεύω αυτό που γινόταν μέχρι τώρα, που συμφωνούν απόλυτα και με αυτά που λέει ο άνθρωπος στο πρώτο πόστ.

Εσύ αντίθετα επιλέγεις να πιστεύεις τους "τεχνικούς" της Cosmote. Της ίδιας εταιρείας που ούρλιαζε ότι το 5 θα υποστηρίζει το LTE από την πρώτη μέρα...


sorry φιλε, αλλα αν δεν ειμαι μηχανικος θα εμπιστευομαι αυτο που θα μου λενε οι μηνανικοι της bmw οταν πηγαινω το αυτοκινητο μου στο σερβις, κ οχι οτι θα μου λεει ο καθενας τριγυρω ασςχετος με το θεμα, αληθεια εσυ τι επαγγελεσαι...αν θυμαμαι καλα καποιος ελεγε οτι εισαι λογιστης, σορρυ κιολας αλλα ΝΑΙ θα πιστεψω τον φουρναρη για το ψωμι, τον μαναβη για τα φρουτα, τον λογιστη για τη δηλωση του /ΦΠΑ,, βεβαια ξερω μπορει κ να πεσεις σε καποιον λογιστη σαν εσενα, οποτε ναι ισωσς κ να χεις δικαιο, μπορει να στη φερει ο μηχανικος της κοσμοτε, να λεει μαλακιες...αυτα, να σαι καλα φιλε μου

#34   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/12/2012 - 21:22

Ναι δεν επιλέγεις να πιστέψεις τα όσα λέει η Apple αλλά τα όσα λέει η Cosmote.

Σαν να λέμε ότι ξέρει πιο πολλα λόγια ο αντιπρόσωπος της BMW από τον μηχανικό του εργοστασίου της...

Οικονομολόγος είμαι όχι λογιστής.

#35   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 01/12/2012 - 21:29

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει επισημη ανακοινωση απο μεριας apple για το εν λογω θεμα, αλλα δηλωση τριτου σε μια ιστοσελιδα.

οποτε λεω καλυτερα να περιμενουμε να δουμε επισημη ανακοινωση και μετα να βγαλουμε τα συμπερασματα μας.

#36   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 23:26

Καλά μιλάμε ότι το forum έχει γεμίσει με παρλαπίπες οι οποίοι δεν έχουν ιδέα του τι γράφουν και του τι πραγματικά συμβαίνει...

Μπαίνεις στο Settings - General - Cellular από το iphone 5 που έχεις με sim της Cosmote και βλέπεις αν υπάρχει το lte switch ή οχι...

Μήπως δεν το βλέπεις ;;

Μήπως δεν υπάρχει ;;

Μήπως είσαι τόσο βλάκας ;;


Πάμε πάλι λοιπόν... www.apple.com/iphone/lte



PS : Τεχνικός της Cosmote με ενημέρωσε ότι το iphone 5s θα το έχει κατά αποκλειστικότητα η Cosmote στην Ελλάδα



#37   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2012 - 00:35

Παιδια ειναι λίγο off topic αλλα προβληματίζομαι το καλοκαίρι είχα μια κομμένη 3G κάρτα COSMOTE στο 4ς και ξαφνικά εκεί που έπιανε κανονικά δίκτυο δεν εμφάνιζε στην μπάρα πάνω 3G 2g E και δεν μπορούσα να μπω στο Internet έτσι αγόρασα κανονικη microsim αλλα το πρόβλημα παρέμεινε τελικά το έστειλα για επισκευή κ μου ήρθε σημείωμα απο τον τεχνικό οτι το κινητό λειτουργούσε κανονικά και ειχε μέσα στη συσκευή screenshot με φωτογραφίες αλλα Vodafone πάροχο έτσι πήρα Vf καινούριο αριθμό κ λειτουργούσε κανονικά 3G όταν πήρα το 5αρι και αγόρασα. Nano sim COSMOTE πάλι τα ίδια έκοψαν της Vf και ειναι μια χαρά πως θα μπορούσα να λύσω το πρόβλημα ?? πιστεύετε οτι φταίει το κινητο η παροιμία κόσμοτε ?? τα φώτα σας παρακαλώ

#38   iTsikos

iTsikos

    iPH Member

  • 321 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 02/12/2012 - 00:43

Πραγματικά μερικοί περιμένουν να πιάσουν 4G χωρίς κάποιο carrier updater ή έστω 4G sim;

Μόνο όταν δείτε στις ρυθμίσεις ενεργοποίηση LTE κ αν έχει σήμα μόνο τότε θα δείτε 4g.
Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1354401675.667043.jpg   121,09KB   137 λήψεις



#39   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 02:46

Η διαδικασία πιστοποίησης της Apple έχει ως στόχο την παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών ως προς τους κατόχους του iPhone 5. Αν το οποιοδήποτε δίκτυο LTE (4G) δεν "περάσει" τα τεστ της Apple, τότε πολύ απλά δεν θα παρέχεται το carrier update που θα ενεργοποιήσει την υποστήριξη του δικτύου στο iPhone 5.


Δεν αφήνουν εκεί στην Apple τις γραφικές δηλώσεις περί επιπέδων και αυστηρών τεστ, και να κοιτάξουν να βελτιώσουν τις επιδόσεις των δικών τους συσκευών;

Διαβάζω ότι θα ανοίγει επιλεκτικά, λέει, το 4G ενώ έχω συσκευή των 1000 ευρώ (iPhone 5 64GB) με προβληματικό WiFi - σπίτι μου έχω 60/6 cable internet με WiFi που σκοτώνει και κάνω Facetime/Skype μόνο μέσω 3G γιατί και το iPhone 5 και το iPad 4 έχουν θέματα με την λήψη WiFi και χάνεται η λήψη.

Για να μην πω το πρωί που τράβηξα ένα βίντεο 1080ρ που ήθελα να μοιραστώ με την οικογένειά μου, και κανένα από τα iΣυννεφάκια της Apple δεν σου δίνει αυτή τη δυνατότητα... ας είναι καλά το dropbox.

Γενικά, μου ανεβαίνει η πίεση να διαβάζω για αυστηρά τεστ της Apple, ενώ οι πάροχοι είναι αυτοί που έχουν ξεπαραδιαστεί να δίνουν ακόμη περισσότερα εκατομμύρια στα δίκτυά τους για να διατηρούν τη θέση τους στο παιχνίδι του ανταγωνισμού ενώ τα κέρδη τους βυθίζονται χρόνο με το χρόνο.

Ας εμπνεύσει λοιπόν η Μηλοεταιρεία μας τον σεβασμό που αντιστοιχεί στο price premium των συσκευών της και ας αφήσει τις μεγαλεπήβολες δηλώσεις.



Καλά μιλάμε ότι το forum έχει γεμίσει με παρλαπίπες οι οποίοι δεν έχουν ιδέα του τι γράφουν και του τι πραγματικά συμβαίνει...

Μπαίνεις στο Settings - General - Cellular από το iphone 5 που έχεις με sim της Cosmote και βλέπεις αν υπάρχει το lte switch ή οχι...

Μήπως δεν το βλέπεις ;;
Μήπως δεν υπάρχει ;;
Μήπως είσαι τόσο βλάκας ;;

Πάμε πάλι λοιπόν... www.apple.com/iphone/lte


Εϊναι απλό.

Το LTE είναι ένας διακόπτης που εμφανίζεται μετά το αντίστοιχο carrier update της Apple. Η δυνατότητα υπάρχει ενεργή στο SW αλλά δεν φαίνεται στο GUI.

Για το LTE τώρα, η συνδρομητική βάση της εταιρείας δεν έχει αυτόματη πρόσβαση στο LTE. Πρέπει η κάθε SIM να αποκτήσει εγγραφή στο μητρώο συνδρομητών του LTE (HSS), το οποίο για πρώτη φορά είναι ξεχωριστό (στο 2G και στο 3G είναι κοινό και λέγεται HLR).



PS : Τεχνικός της Cosmote με ενημέρωσε ότι το iphone 5s θα το έχει κατά αποκλειστικότητα η Cosmote στην Ελλάδα


Οι τεχνικοί της Cosmote καλύτερα να ασχολούνται με τη δουλειά τους, την επιδιόρθωση και βελτιστοποίηση του δικτύου αντί να επιδίδονται σε ευφάνταστα κους-κους για το iPhone 5S, το iPhone 6/7 και 13.

Προφανώς και δεν θα το έχει σε αποκλειστικότητα ο Cosmote ολόκληρο Vodafone Group θα αφήσει iPhone να μην έρθει;

#40   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 02/12/2012 - 02:50

well said!

#41   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/12/2012 - 02:57

Καλά τα λες όλα, είναι χιλιοειπωμένα. Πρέπει η Apple να κατεβεί λίγο από το καλάμι και να συνεργαστεί με τους παρόχους και να αφήσει τα σύνδρομα ανωτερότητας για αλλού...
Στην Ελλάδα αν η Apple δεν δώσει το carrier update θα επαναπαυτούν(κλασική Ελληνική νοοτροπία) και θα πουν η Apple φταίει όχι εμείς. Ήδη το κάνουν διαδίδοντας ότι η Apple έχει κλειδώσει το 4G στις Ελληνικές συσκευές. Ναι λέγεται κι αυτό.. Βέβαια πρέπει να κάνουν επένδυση σοβαρή η οποία δε νομίζω ότι θα είχε νόημα αν το 3G γινόταν σωστό και αποδοτικό αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Μιλάω πάντα για δεδομένα Ελλάδας.

Αν έχουν προβλήματα λήψης μήπως φταίει το ρούτερ σου;;:D
Γιατί εγώ με το ipad 4 δεν έχω τέτοια θέματα. Το 5 δεν το έχω.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 02/12/2012 - 02:58

Αναρτημένη εικόνα


#42   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 02/12/2012 - 03:01

Οι τεχνικοί της Cosmote καλύτερα να ασχολούνται με τη δουλειά τους, την επιδιόρθωση και βελτιστοποίηση του δικτύου αντί να επιδίδονται σε ευφάνταστα κους-κους για το iPhone 5S, το iPhone 6/7 και 13.

Προφανώς και δεν θα το έχει σε αποκλειστικότητα ο Cosmote ολόκληρο Vodafone Group θα αφήσει iPhone να μην έρθει;

το σχολιο αυτο προφανως και ειναι ειρωνικο.

#43   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 03:03

Αν έχουν προβλήματα λήψης μήπως φταίει το ρούτερ σου;; :D
Γιατί εγώ με το ipad 4 δεν έχω τέτοια θέματα. Το 5 δεν το έχω.


Το router είναι Cisco, δεν έχει πρόβλημα ;)

Το iPhone 5 δίπλα στον MacBook Pro, το iPhone -85dBm WiFi και ο MacBook -60dBm. Skype στον MacBook καμπάνα, στο iPhone με προβλήματα σύνδεσης.

Μην το ψάχνεις, έχω κάνει διδακτορικό στο θέμα. Το iPhone φταίει (βασικά το iOS 6.0), το έχουν αναφέρει πολλοί και στο δίκτυο. Λογικά θα πρέπει να βρεθείς στα όρια της κάλυψής σου για να το δεις.

το σχολιο αυτο προφανως και ειναι ειρωνικο.


Απολογούμαι, δεν το κατάλαβα.

Η ώρα είναι περασμένη, και όπως ανέφερα στο post μου, υποφέρω από αυξημένη πίεση λόγω του αρχικού άρθρου :-D

#44   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 02/12/2012 - 03:12

Το router είναι Cisco, δεν έχει πρόβλημα ;)

Το iPhone 5 δίπλα στον MacBook Pro, το iPhone -85dBm WiFi και ο MacBook -60dBm. Skype στον MacBook καμπάνα, στο iPhone με προβλήματα σύνδεσης.

Μην το ψάχνεις, έχω κάνει διδακτορικό στο θέμα. Το iPhone φταίει (βασικά το iOS 6.0), το έχουν αναφέρει πολλοί και στο δίκτυο. Λογικά θα πρέπει να βρεθείς στα όρια της κάλυψής σου για να το δεις.

Αν είναι Cisco πάω πάσο..
Μεγάλη διαφορά τόση εξασθένηση όντως και υποτίθεται το έχουν κάνει και dual band στα 5Ghz οπότε κάτι παίζει από software μεριά... Τα -85dBm είναι στα όρια τελείως..
Θα δοκιμάσω να πάω στα όρια, θα κλείσω τον repeater να δω στο ipad4. Χωρίς repeater στο 4S είχα πρόβλημα και όχι ios6.

Άλλη μια "καλή" εντύπωση του ios6 λοιπόν.

Αναρτημένη εικόνα


#45   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2012 - 03:20

Το δίκτυο μου ειναι 2.4GHz δεν το πάω στα 5GHz γιατι έχω και μια Samsung smartTv που μάλλον ειναι μόνο στα 2.4GHz.

Μην το ψάχνεις ειναι σίγουρα θέμα WiFi του ios 6.0.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες