Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Η Apple, οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας, το iPhone 5 και το LTE (4G) στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
132 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:28

Το ότι η Apple έχει τεράστιο έλεγχο επάνω στους παρόχους των δικτύων κινητής τηλεφωνίας το γνωρίζαμε, από τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας του iPhone. Αυτό που μαθαίνουμε μέσα από πρόσφατο δήλωση της Swisscom στο Telecoms.com είναι πως ακόμα και η ενεργοποίηση της υποστήριξης LTE (4G) δικτύων στο iPhone 5 για τον εκάστοτε πάροχο, πιστοποιείται και αδειοδοτείται από την Apple με την έκδοση ενός carrier update:


Apple only enables 4G access after testing their device on an operator’s live network.

Swisscom launched its LTE network this week although the iPhone 5 was not available as an LTE device at launch.

Apple will provide a software update in due course.


Η διαδικασία πιστοποίησης της Apple έχει ως στόχο την παροχή υψηλής ποιότητας υπηρεσιών ως προς τους κατόχους του iPhone 5. Αν το οποιοδήποτε δίκτυο LTE (4G) δεν "περάσει" τα τεστ της Apple, τότε πολύ απλά δεν θα παρέχεται το carrier update που θα ενεργοποιήσει την υποστήριξη του δικτύου στο iPhone 5.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, μέσα στους ερχόμενους μήνες αναμένεται να έχουμε εξελίξεις στο θέμα της υποστήριξης του δικτύου LTE (4G) από το iPhone 5 στην χώρα μας με την Apple να αξιολογεί τα προσφερόμενα δίκτυα των ελληνικών παρόχων δικτύων κινητής τηλεφωνίας.
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:30

Άντε για να σταματήσει η παραφιλολογία από μερικούς ότι κλειδώνουν οι πάροχοι τηλέφωνα στην Ελλάδα όσον αφορά στο 4G, και θα υποστηρίξει σίγουρα κτλ κτλ.
Η Apple θέλει συμβατότητα και απρόσκοπτη λειτουργία αλλιώς δεν δίνει carrier update..

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 01/12/2012 - 00:33

Αναρτημένη εικόνα


#3   soki7

soki7

    iPH Contributor

  • 1.539 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:sokhetfield

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:31

Οπότε ας ξεχάσουμε δίκτυα 4G :P εδώ δεν έχουν φτιάξει τo 3G..σιγά μην δώσει έγκριση η apple :P

#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:33

Όντως κι εγώ απορώ αν θα περάσουν τα test οι ελληνικές εταιρίες.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   kotsa9

kotsa9

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:41

Τι ειχαμε,τι χασαμε :P 1 βημα μπροστα και 2 πισω κανουμε στη χωρα μας

#6   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:48

Τα τεστ ουσιαστικά δεν θα τα δώσουν οι ελληνικές εταιρείες Cosmote Vodafone κλπ αλλά οι προμηθευτές hardware δηλαδή Ericsson Nokia IBM ή όποιος άλλος ειναι και σε συνεργασία φυσικά με τον πάροχο τηλεπικοινωνιών.

#7   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:48

αν δεν περάσουν τα τεστ οι ελληνικές εταιρίες οι λόγοι να αναβαθμίσει κανείς από 4S σε 5 εκμηδενίζονται. Ελλαδάρα

#8   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 01/12/2012 - 00:59

δε νομιζω ο μοναδικος λογος για τον οποιο θα επαιρνες το 5, να ηταν το 4G.

#9   nospipian

nospipian

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:nospipian

Δημοσίευση 01/12/2012 - 01:03

Εγω παντως δεν περιμενα ποτε να ερθει καν αυτη η τεχνολογια εδω..
για την ωρα παντως απαγορευτικη η τιμη τους..

#10   giannis19

giannis19

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 01/12/2012 - 01:11

Το θέμα δεν είναι μόνο το iPhone 5 αλλά και το iPad mini και το νέο iPad τα οποία επίσης υποστηρίζουν 4G
αλλά δυστυχώς εδώ στην ελλάδα έχουμε μείνει πολύ πίσω στο θέμα τεχνολογία

#11   angelo_lagoudakis

angelo_lagoudakis

    iPH Member

  • 300 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:hp_soldier_89

Δημοσίευση 01/12/2012 - 01:12

Πιστεύω πως θα αναγκαστούν να κάνουν και οι δύο τις απαραίτητες βελτιώσεις για να περάσουν τα test...Και αν όχι άμεσα, τους προσεχείς μήνες! Συγκριτικά η Cosmote είναι ένα βήμα πίσω από τη Vodafone όσον αφορά την αξιοπιστία του σηματός της και κατ επέκταση του σηματός της για ίντερνετ...

#12   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 01:23

αν δεν περάσουν τα τεστ οι ελληνικές εταιρίες οι λόγοι να αναβαθμίσει κανείς από 4S σε 5 εκμηδενίζονται. Ελλαδάρα


Απίστευτο fail...οοοοτι να ναι κυριολεκτικά...

#13   Mate

Mate

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2012 - 01:35

Εγω παιδια παντως που μιλησα με την Cosmote επειδη εχω το iPhone 5 και εχω και συνδεση μου ειπαν οτι με 5 ευρώ αλλαζω την SIM μου σε 4G και με 17 ευρω το μηνα εχω 2GB 4G όπου ποιανει (σε αθηνα,θεσσαλονικη ειπαν οτι ποιανει προσ το παρον) και θα γυρναει σε 3G οταν δεν θα ποιανει το 4G ! Και εχει και αλλα προγραμματα για το iPhone 5 στη συνδεση της Cosmote! Δεν μου ειπαν τπτ για εγκριση απο Apple ή οτι δεν ειναι διαθεσιμο ακομα για iPhone 5 !
Aπλα ειναι για ενα χρονο το 4G υποχρεωτικα και οχι μηνα με το μηνα οπως το 3G στα προγραμματα συνδεσης της Cosmote!
Οταν το δοκιμασω θα ενημερωσω να δουμε αν οντως ποιανει to 4G με το iPhone 5 στην Ελλαδα !

#14   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/12/2012 - 03:43

Το σημαντικότερο νέο που μαθαίνουμε από αυτήν την είδηση είναι ότι παίρνουμε μία έμμεση επιβεβαίωση από πλευράς Apple ότι μπορούν να προστεθούν και άλλοι πάροχοι στη λίστα των LTE που ήδη υποστηρίζονται.

Γιατι μέχρι τώρα δεν είχε πάρει ξεκάθαρη θέση αν αυτο γίνεται ή αν αυτοί είναι και τέλος.

Εγω παιδια παντως που μιλησα με την Cosmote επειδη εχω το iPhone 5 και εχω και συνδεση μου ειπαν οτι με 5 ευρώ αλλαζω την SIM μου σε 4G και με 17 ευρω το μηνα εχω 2GB 4G όπου ποιανει (σε αθηνα,θεσσαλονικη ειπαν οτι ποιανει προσ το παρον) και θα γυρναει σε 3G οταν δεν θα ποιανει το 4G ! Και εχει και αλλα προγραμματα για το iPhone 5 στη συνδεση της Cosmote! Δεν μου ειπαν τπτ για εγκριση απο Apple ή οτι δεν ειναι διαθεσιμο ακομα για iPhone 5 !
Aπλα ειναι για ενα χρονο το 4G υποχρεωτικα και οχι μηνα με το μηνα οπως το 3G στα προγραμματα συνδεσης της Cosmote!
Οταν το δοκιμασω θα ενημερωσω να δουμε αν οντως ποιανει to 4G με το iPhone 5 στην Ελλαδα !

Μην υπογράψεις τίποτα αν δεν το δοκιμάσεις. Μετά θα σου λέει Μα μου.

Η πάρε έγγραφη διαβεβαίωσε Οτι ότι θα μπορείς να το ακυρώσεις αν δε δουλεύει.

#15   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/12/2012 - 03:47

ΠΛηρώνοντας τώρα 4G γινόσαστε πειραματόζωα καθώς τα σημεία που θα έχετε σήμα είναι λίγα και όπως είδατε για να δείτε 4G πρέπει να κάνει carrier update η Apple για τους Έλληνες παρόχους.
Πρέπει να μπουν στη λίστα που έχει ανακοινώσει δλδ στο site της ως συμβατοί.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες