Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O Tim Cook για τους χάρτες στο iOS, το φημολογούμενο σετ τηλεόρασης και πολλά άλλα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 06/12/2012 - 16:08

Ήδη αναφερθήκαμε σήμερα στην επικείμενη επένδυση της Apple ύψους $100 εκατομμυρίων με σκοπό να επαναφέρει στις ΗΠΑ μέρος της παραγωγικής διαδικασίας των Mac. H ανακοίνωση αυτή ήταν μέρος της συνέντευξης του Tim Cook στο Bloombergκαι NBC και παρακάτω έχουμε συγκεντρώσει μερικά άλλα σπουδαία κομμάτια που απορρέουν από τη συνέντευξη.

Χάρτες
Για μια ακόμη φορά επανήλθε στο προσκήνιο το ζήτημα των χαρτών στο iOS 6 που αντικατέστησαν αυτούς της Google. Η αποδοχή του κόσμου ήταν ιδιαίτερα επικριτική στη λειτουργία των χαρτών και δικαίως αφού η εφαρμογή παρουσιάζει πάρα πολλές ελλείψεις, οι οποίες, βέβαια, σταδιακά μειώνονται όσο περνάει ο καιρός. Ο Tim Cook απλώς παραδέχτηκε ότι τα θαλάσσωσαν!

«Θέλαμε να προσφέρουμε στον πελάτη μια καλύτερη εμπειρία. Και η αλήθεια είναι ότι δεν ανταποκριθήκαμε στις προσδοκίες μας. Τα θαλασσώσαμε», ανέφερε ο Cook.


Τηλεόραση
Σχετικά με το περιβόητο σετ τηλεόρασης και τι μας επιφυλάσσει η Apple για το μέλλον, ο Tim Cook δήλωσε:

«Όταν πάω στο σαλόνι μου και ανοίγω την τηλεόραση νιώθω ότι έχω πάει πίσω στο χρόνο 20 με 30 χρόνια. Είναι ένας τομέας με έντονο ενδιαφέρον. Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω από αυτό».


Η αγορά των MP3


«Η αγορά των MP3 έχει συρρικνωθεί.Η αγορά μειώνεται διότι οι άνθρωποι ακούνε μουσική στα τηλέφωνά τους, αλλά παραμένει μια μεγάλη αγορά». αναφέρει ο Tim Cook.

«Πουλήσαμε 35 εκατομμύρια iPods τον περασμένο χρόνο και λατρεύουμε τη μουσική.»


H αποχώρηση των Scott Forstall και John Browett
Σχετικά με τις πρόσφατες ανακατατάξεις στη διοικητική δομή της Apple ο Cook τόνισε τη σημασία της συνεργασίας.

«Η συνεργασία είναι κλειδί για την καινοτομία – και αυτό το πίστευα πάντα. Και ο Steve το πίστευε πάντα βαθιά». Ο Cook επιχειρηματολογεί ότι οι αλλαγές αυτές έγιναν ώστε η συνεργασία μεταξύ των διαφορετικών μελών μέσα στην Apple να πάει σε ένα άλλο επίπεδο.


Surface και Galaxy tablets
Αναφερόμενος στα tablets της Microsoft και Samsung αλλά και άλλων εταιρειών ο Cook αναφέρει ότι μερικά από αυτά προκαλούν σύγχυση στον καταναλωτή με τα πολλαπλά OS και UI.

«Απομακρύνονται από την απλότητα. Πιστεύουμε ότι ο πελάτης θέλει την απλότητα. Θέλουμε τον καταναλωτή στο κέντρο όλων».


Συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο ο Tim Cook συγκρίνει τα tablets αυτά με τα netbooks.

«Πολλοί άνθρωποι θεωρούσαν ότι τα netbooks ήταν το καλύτερο πράγμα. Οι πωλήσεις άνθησαν και μετά τι έγινε; Κατέρρευσαν γιατί ήταν απαίσια. Ήταν προϊόντα με μικρά πληκτρολόγια χωρίς μεγάλη ισχύ. Ήταν απλώς απαίσια.»


iPad mini
Σχετικά με το iPad mini και την τιμή του o Tim Cook για μια ακόμη φορά επανέλαβε:

«Ένα σπουδαίο προϊόν δεν σημαίνει ότι θα είναι και ακριβό. Σημαίνει ότι θα έχει μια δίκαιη τιμή. Το iPad mini φτάνει τα $329. Δεν είναι ένα ακριβό προϊόν».


Πηγή: Macuser
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/12/2012 - 16:48

iPad mini
Στην φτωχη και ατιμη Ελλαδα ομως κανει 80 δολλαρια παραπανω.Ειναι ενα ακριβο προιον :D

#3   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/12/2012 - 17:10

iPad mini
Στην φτωχη και ατιμη Ελλαδα ομως κανει 80 δολλαρια παραπανω.Ειναι ενα ακριβο προιον :D


Προφανώς δεν σκεφτόταν την Ελλάδα όταν ανέφερε τα παραπάνω! (...Το iPad mini φτάνει τα $329. Δεν είναι ένα ακριβό προϊόν».) :rolleyes:

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#4   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/12/2012 - 17:11

Μμμ... παιρνω το ταπεινωμένο και χωρις καμμια μεταπωλητικη αξια πια (who the f*ck cares ??) ipad 3 μου και παω να την διαβασω ... Φαινεται ενδιαφέρουσα συνεντευξη

#5   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/12/2012 - 20:33

Εξαιρετικη η συνεντευξη του Tim στο Bloomberg ! Διαβάστε τη !

#6   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 06/12/2012 - 20:40

Πολυ καλη συνεντευξη και ο Cook ειπε τα πραγματα με το ονομα τους...

#7   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 06/12/2012 - 20:58

ας σταματησουμε ποια να φοραμε γυαλα φανατικα...
ΝΑΙ, ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ APPLE. Οι εποχές όμως που αγόραζα ό,τι σαβούρα μου πλάσαραν τέλειωσε. Έχουν ουσιαστικά να φτιάξουν νέο iPhone από το 2010. Το iPad 4 με ΕΞΟΡΓΙΣΕ καθως ημουν πρώην κάτοχος 3ης γενιάς. τα ipοd γίνονται αξεσουάρ για μικρούς... Οι τιμές ανεβαίνουν, η καινοτομία που είναι όμως???

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#8   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:02

ας σταματησουμε ποια να φοραμε γυαλα φανατικα...
ΝΑΙ, ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ APPLE. Οι εποχές όμως που αγόραζα ό,τι σαβούρα μου πλάσαραν τέλειωσε. Έχουν ουσιαστικά να φτιάξουν νέο iPhone από το 2010. Το iPad 4 με ΕΞΟΡΓΙΣΕ καθως ημουν πρώην κάτοχος 3ης γενιάς. τα ipοd γίνονται αξεσουάρ για μικρούς... Οι τιμές ανεβαίνουν, η καινοτομία που είναι όμως :huh:


Αυτο πως το συμπέρανες ??

#9   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:02

δηλώσεις του τύπου καλά τα είπε ο τιμ από εκεί το συμπέρανα

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#10   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:03

δηλώσεις του τύπου καλά τα είπε ο τιμ από εκεί το συμπέρανα


Το ενδεχόμενο να τα έιπε πράγματι καλά σου πέρασε απο το μυαλό ??

#11   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:05

αμά το πιστεύεις δικαίωμα σου.
Δικαιώμα μου όμως να πιστεύω το αντίθετο

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#12   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:06

αμά το πιστεύεις δικαίωμα σου.
Δικαιώμα μου όμως να πιστεύω το αντίθετο


Δεν μιλησα εγω για γυαλια. Δεκτη η αποψη σου (αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν διαβασες την συνεντευξη) αλλα θα πρέπει να δεχεσαι και την δικια μου χωρίς χαρακτηρισμους.

#13   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:07

Δεν μιλησα εγω για γυαλια. Δεκτη η αποψη σου (αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν διαβασες την συνεντευξη) αλλα θα πρέπει να δεχεσαι και την δικια μου χωρίς χαρακτηρισμους.

είπα εγώ κάτι για την άποψη σου ??? ???

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#14   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:08

είπα εγώ κάτι για την άποψη σου :huh: :huh:

Ειπες 'φανατικα γυαλια' και οτι το συμπέρανες απο 'δηλωσεις του τυπου καλα τα ειπε ο tim'.

Διαβασες την συνέντευξη (απάντησε αντρικα όμως) ;

#15   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 06/12/2012 - 21:09

δηλώσεις του τύπου καλά τα είπε ο τιμ από εκεί το συμπέρανα

Γιατι θεωρεις οτι δεν τα ειπε καλα?Και εμενα μου αρεσει η apple και πιστεψε με δεν φοραω γυαλια αλλα στις απαντησεις που εδωσε συμφωνω απολυτα.Παραδεχτηκε τα προβληματα των χαρτων,μια χαρα τα ειπε για την τηλεοραση και εδω θα ειμαστε πως και εκει παλι η apple θα καινοτομησει και θα αρχισουν οι αντιγραφες και στο θεμα των pad συμφωνω απλοτητα πανω απο ολα.Και οσοι δυσταρεστηθηκαν και ειχαν ipad3 ας τα πουλησουν να παρουν galaxy ή surface tab και μετα ας πουν εντυπωσεις...

Τελευταία επεξεργασία από: mtifosi, 06/12/2012 - 21:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες