Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Ο υφυπουργός Ανάπτυξης Θανάσης Σκορδάς για την τιμή του iPhone 5 στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
170 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2012 - 18:45

Πρώτον δεν είμαι υπέρ καμίας πατρίδας ειδικά όταν αυτή η λεγόμενη πατρίδα βασανίζει εμένα και τους ανθρώπους γύρω μου , της ζωής μου ! Τώρα αν ξέρεις τέτοιους που λες , μπράβο σου κιόλας θα έπρεπε να κάνεις κάτι και όχι να τους αφήσεις έτσι!! Μάθε πως ο κόσμος που κράζει δεν είναι όλοι λαμόγια όπως λες αλλά έχουν σοβαρά προβλήματα που ούτε πιθανόν όχι από το μυαλό σου να περνάνε αλλά ούτε και από την φαντασία σου !! Αλήθεια έχεις δουλέψει ποτέ?? σε έχουν απολύσει ?? έχεις 600-700 το μήνα πάγια έξοδα λόγω σπιτιού , λογαριασμών κτλ , φαγητό και όλα τα έξοδα ενός φυσιολογικού ανθρώπου και να μην μπορείς να τα πληρώσεις λόγω ανεργίας :huh: παιδιά να θρέψεις :huh: αν τα έχεις όλα αυτά θα ξέρεις γιατί ο κόσμος είναι απελπισμένος και γκρινιάζει!!! Μη ζούμε στον κόσμο μας μερικοί...

Και όμως ξέρω πολλούς που δούλευαν και έχουν απολυθεί, έχουν πάνω απο 700 ευρώ έξοδα και έχουν παιδιά να θρεψουν. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ IPHONE 5.
Η ΖΗΤΗΣΗ ΔΗΜΗΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ. ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!

Αρε παιδια ακομα θελετε να ριχνεται το φταιξιμο στον αλλον, ο ανθρωπος εχει την δυναμη επιτελους να πει την αληθεια και να μην χαιδευει τα αυτια του κοσμο
Για τις τιμες φταιει το κρατος, ο παραγωγος τα καρτελ( χαχα ελεος ) αλλα ποτε οι καταναλωτες
Μαθετε επιτελους να τιμωρειται τον κακο παραγωγο, δεν ξερετε την δυναμη σας στην Αμερικη λειτουργει πολυ διαφορετικα ο κοσμος
Τολμησες να ανεβασεις την τιμη στις τσιχλες 5 λεπτα? τερμα αλλη τσιχλα, δεν ειναι το θεμα το ποσο αλλα η κινηση
Ας μην αγοραζε κανεις το πρωτο μηνα το iphone 5 ΚΑΝΕΙΣ και θα εβλεπες πολυ ωραια αναπροσαρμογη τιμης
Τα λεω ολα καλοπροαιρετα γτ το συλλογικο συμφερον ειναι και δικο μου

Πολύ δύσκολο στην χώρα μας. πολύ άπλα επειδή είμαστε παρτακιδες

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 18:47

Και όμως ξέρω πολλούς που δούλευαν και έχουν απολυθεί, έχουν πάνω απο 700 ευρώ έξοδα και έχουν παιδιά να θρεψουν. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ IPHONE 5.
Η ΖΗΤΗΣΗ ΔΗΜΗΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ. ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!


Αυτό δηλαδή είναι κανονική συμβατική συμπεριφορά ανθρώπου; Αυτός ο άνθρωπος που το κάνει αυτό είναι χαζός και ανεύθυνος.
Επίσης με τη λογική σου στην Αμερική που η ζήτηση είναι 21000 μεγαλύτερη έπρεπε να κάνει 5.000Ε τουλάχιστον. Γιατί δεν κάνει τόσο;
Δεν είναι προσφορά και ζήτηση πάντα.

Αναρτημένη εικόνα


#138   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2012 - 18:51

Αυτό δηλαδή είναι κανονική συμβατική συμπεριφορά ανθρώπου; Αυτός ο άνθρωπος που το κάνει αυτό είναι χαζός και ανεύθυνος.
Επίσης με τη λογική σου στην Αμερική που η ζήτηση είναι 21000 μεγαλύτερη έπρεπε να κάνει 5.000Ε τουλάχιστον. Γιατί δεν κάνει τόσο;
Δεν είναι προσφορά και ζήτηση πάντα.

Η ζήτηση ΠΑΝΤΑ επηρεάζει την προσφορά. Και ναι εννοείται ότι είναι χαζός και ανεύθυνος (όπως και πάρα πολλοί άλλωστε)

#139   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 18:54

Πολύ δύσκολο στην χώρα μας. πολύ άπλα επειδή είμαστε παρτακιδες


Αν έβλεπα ότι αποδίδεται κάποιου είδους δικαιοσύνη γι αυτά που έγιναν(σπατάλες, μίζες κτλ) και δεν πάνε να τα συγκαλύψουν όλα θα έβαζα το κεφάλι κάτω και δεν θα μιλούσα καθόλου.
Τώρα όμως δεν πληρώνει κανείς και για τίποτα, περνάνε τον ένα νόμο αντισυνταγματικά (ναι υπάρχει κι αυτό το κουρελόχαρτο που το λένε Σύνταγμα) μετά τον άλλο(ξέρεις τις πράξεις νομοθετικού περιεχομένου που δεν τις περνάνε
καν από τη Βουλή), αυξάνουν τη φορολογία και θέλουν να είμαστε εντάξει όταν ο πρώτος ανακόλουθος είναι το κράτος και μετά από όλα αυτά ΠΡΕΠΕΙ ο Έλληνας να στήσει κώλο και να υπομείνει και να μη μιλάει κιόλας.Ε όχι κάντο
εσύ αν το θεωρείς σωστό εγώ δεν θα το κάνω.

Εδώ απορρίπτουν στη Βουλή τις εξεταστικές για τα Μνημόνια αυτοί που τα ψήφισαν, κι εσείς μου λέτε είμαστε παρτάκιδες. ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΡΕ.
Είναι σαν να βάζεις τον βιαστή και το δολοφόνο να δικάσει τον εαυτό του.

Η ζήτηση ΠΑΝΤΑ επηρεάζει την προσφορά. Και ναι εννοείται ότι είναι χαζός και ανεύθυνος (όπως και πάρα πολλοί άλλωστε)

Πάντα αλλά σε ρώτησα κάτι. Αν στην Αμερική ξεκινούσε το iPhone στα 1000$ θα είχε ζήτηση;

Αναρτημένη εικόνα


#140   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:00

Η ζήτηση ΠΑΝΤΑ επηρεάζει την προσφορά. Και ναι εννοείται ότι είναι χαζός και ανεύθυνος (όπως και πάρα πολλοί άλλωστε)

δηλαδη λες οτι στην ελλαδα η ζητηση ειναι η πιο υψηλη απο ολες τις χωρες της ευρωπης, εξ'ου και η τιμη ε;

#141   hellspawn

hellspawn

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:hellspawn81

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:10

Ρε παιδιά για να καταλαβαινόμαστε και να λήξει το θέμα. Ναι η ζήτηση επηρεάζει την τιμή αλλά όχι κατά τον τρόπο που το είπε αυτό το λαμόγιο . Ομως η ζήτηση στο Ελλαδιστάν είναι απειροελάχιστη σε σχέση με άλλα κράτη. Η τιμή στην Ελλάδα επηρεάζεται γιατί υπάρχουν ένα σωρό καπέλα. Αν δεν το ζήταγε κανείς σε αυτή τη μπουρδελοχώρα πολύ απλά η apple δεν θα το έφαιρνε και σιγά τη χασούρα κιόλας που θα είχε!! Απλά ήθελε ο παπάρας όπως και οι υπόλοιποι να ρίξουν το βάρος κλασσικά στον κόσμο!!

#142   dion75

dion75

    iPH Enthousiast

  • 442 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:11

Πάντα αλλά σε ρώτησα κάτι. Αν στην Αμερική ξεκινούσε το iPhone στα 1000$ θα είχε ζήτηση;

Σίγουρα όχι αυτη που έχει τωρα

#143   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:12

Ρε παιδιά για να καταλαβαινόμαστε και να λήξει το θέμα. Ναι η ζήτηση επηρεάζει την τιμή αλλά όχι κατά τον τρόπο που το είπε αυτό το λαμόγιο . Ομως η ζήτηση στο Ελλαδιστάν είναι απειροελάχιστη σε σχέση με άλλα κράτη. Η τιμή στην Ελλάδα επηρεάζεται γιατί υπάρχουν ένα σωρό καπέλα. Αν δεν το ζήταγε κανείς σε αυτή τη μπουρδελοχώρα πολύ απλά η apple δεν θα το έφαιρνε και σιγά τη χασούρα κιόλας που θα είχε!! Απλά ήθελε ο παπάρας όπως και οι υπόλοιποι να ρίξουν το βάρος κλασσικά στον κόσμο!!

ακριβως.

#144   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:16

Εγω τα ειπα μια φορα και εφαγα ban μια ολοκληρη μερα και 2 warning points....
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#145   stevchrly

stevchrly

    iPH Enthousiast

  • 522 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2012 - 19:38

επειδή διαβάζω αυτά που γράφετε βάση μιας αερολογίας του Σκόρδα ερωτώ έχουμε γνώση πόσα iphone έχουν πουλήσει και οι τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας σε σχέση και με τις προηγούμενες πωλήσεις πέρσι όταν κυκλοφόρησε το 4S ή το έχουμε κάνει τόξο του Ηρακλέους διότι σε οποιοδήποτε κράτος πάντα υπάρχει ένα σοβαρό ποσοστό πολιτών που ξοδεύει ακόμη και για ένα iphone αντι να αγοράσει κάποιο άλλο είδος καταναλωτικού προϊόντος και όχι φυσικά άμεσης ανάγκης

#146   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 09/12/2012 - 01:23

ΓΟΥΔΙ η μόνη λύση

Διάβασε πρώτα τι ήταν και τι έγινε στο Γουδί και μετά γράψε αυτό που θες... Φιλικά πάντα!

#147   SKOGEO

SKOGEO

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/12/2012 - 10:29

αλλη μαλακια δεν ειχε να πει...........και αντε το IPHONE...ειναι γουστο...ολα τα υπολοιπα αγαθα που δεν εχουν κατεβει.....?

#148   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/12/2012 - 11:25

Skogeo;απο το γιωργος το ψευδονυμο;;
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#149   eleco

eleco

    iPH newbie

  • 23 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2012 - 12:57

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου....

#150   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/12/2012 - 13:06

Η τιμή διάθεσης όλων των προϊόντων στην Ελλάδα είναι "φουσκωμένη" για τους εξής απλούς λόγους:

1) Τεράστιες επιβαρύνσεις φόρων, τελών και ΦΠΑ. Η κάθε κρατική (όχι δημόσια πλέον, να τα λέμε όπως είναι όχι όπως μας βολεύει) υπηρεσία βγάζει τα σπασμένα απ'όπου μπορεί. ΦΠΑ/φόροι/τέλη κτλ επιβαρύνουν την τελική τιμή.

2) Μονοπώλια: Με τις ευχές της ΕΕ, της Κομισιόν (DG IV) και του επίσημου κράτους, υπάρχουν παντού καρτέλ και μονοπώλια τα οποία ορίζουν-καθορίζουν τις τιμές διάθεσεις και την διαθεσιμότητα των προϊόντων.

3) Κακόπιστοι/απατεώνες πελάτες. Όταν υπάρχουν δεκάδες ιστορίες με κομπίνες που στήνονται σε βάρος εταιριών κινητής τηλεφωνίας με εκμετάλλευση των επιδοτήσεων οι πάροχοι βρίσκουν αμέσως την "ευκαιρία" να αμυνθούν λέγοντας "τέρμα στις επιδοτήσεις γιατί χάνουμε και τα λεφτά και τα τηλέφωνα".

4) Καταναλωτές με καταναλωτική συνείδηση νηπίου: Γιατί όταν αγαπητέ φίλε, φίλη νομίζεις ότι σώθηκες επειδή πήρες 20 κιλά πατάτες σε "προνομιακή τιμή" από ένα φορτηγό που "έσπασε-τα-καρτέλ" και πούλαγε φτηνές πατάτες στην πλατεία, μπορεί μεν να εξασφάλισες την επιβίωσή σου για 1 εβδομάδα ή ακόμη και έναν μήνα αλλά στην πραγματικότητα ενίσχυσες ένα κίνημα δηθενιάς και αμετροέπειας, δεν αντιμετώπισες την κρίση, δεν πάταξες την φοροδιαφυγή, δεν τιμώρησες τα καρτέλ και σε τελική ανάλυση τα λεφτά που "γλίτωσες" σήμερα αγοράζοντας φτηνές πατάτες θα τα δώσεις αύριο σε ένα νέο άδικο χαράτσι, σε ένα νέφο φέσι της εφορίας, σε μία νέα αύξηση της ΔΕΗ ενώ παράλληλα θα προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι "βασικά το iPhone 5 δεν το αγόρασα όχι γιατί το πουλάνε όσο μια porsche cayenne αλλά επειδή ρε παιδί μου το NOKIA της γιαγιάς κρατάει ακόμη 20 χρόνια μετά".

Το πρόβλημα μας είναι η υπερφορολόγηση των πάντων. Όχι το κέρδος των εταιριών. Την εταιρία την έφτιαξε ο Jobs για να βγάλει λεφτά όχι για να χαιρόμαστε εμείς. Και εν τέλει μπράβο του τα κατάφερε. Αλλά το κόστος εκτελωνισμού είναι απαράδεκτο. Το ΦΠΑ 23% "επειδή εδώ ρε είναι Ελλάδα" είναι απαράδεκτο. Το να πληρώνω εγώ καπέλα στην τιμή επειδή υπάρχουν λαμόγια συμπατριώτες που κάνουν κομπίνες σε βάρος των εταιριών κινητής τηλεφωνίας είναι απαράδεκτο. Ο υπουργός-υφυπουργός τέλος που μίλησε για τον Έλληνα καταναλωτή είναι επίσης απαράδεκτος. Και εκτός πραγματικότητας.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε το μάλλον μακροσκελές μου post :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες