Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Ο υφυπουργός Ανάπτυξης Θανάσης Σκορδάς για την τιμή του iPhone 5 στην Ελλάδα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
170 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 06:56

Για μένα ο υπουργός δεν έχει και τόσο άδικο γιατί για την υψηλή τιμή του Iphone το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουν οι πάροχοι και εμείς οι καταναλωτές που στηνόμαστε στην ουρά σαν τα πρόβατα και περιμένουμε το καινούριο μοντέλο. Για να τους κάναμε ένα καλό χουνέρι να βλέπαμε τη μαγκιά τους για παράδειγμα ας αποφασίζαμε όλοι ανεξαιρέτως σε ποια εταιρία είμαστε να αλλάξουμε πάροχο έτσι να ανακατέχουμε λίγο τη σούπα τους που μεταξύ τους τα έχουν συμφωνήσει όλα και μας γδέρνουν κανονικά ας μπαίναμε όλοι στη διαδικασία να αλλάξουμε πάροχο έτσι για ένα χρόνο και μετά να βλέπαμε αν θα ξαναγύριζαν στις επιδοτήσεις συσκευών και αν θα σφαζόντουσαν μεταξύ τους - οι λύκοι που μας έχουν βρει πρόβατα και μας αρμέγουν κανονικότατα!


Έχω γράψει και εγώ αυτή την άποψη για "μποϊκοτάζ" στο iPhone 5 λόγω της υψηλής τιμής του. Αλλά δεν θα μας πει τώρα και ο υπουργός ότι φταίνε μόνο οι καταναλωτές και οι προτεραιότητές τους, είναι τουλάχιστον προκλητικός που λέει κάτι τέτοιο. Οι καταναλωτές είναι οι τελευταίοι που φταίνε, μετά από τα ΦΠΑ, τις μεγάλες φορολογίες, αλλά και οι "μεσάζοντες" και τα έξοδα εκτελωνισμού, όπως αναφέρει παραπάνω ο Vasilis. Και είναι δικαίωμά μας να θέλουμε να πάρουμε είτε iPhone 5 είτε ότι άλλο γουστάρουμε, όπως γενικότερα είναι δικαίωμά μας να ζήσουμε και όχι μόνο να ζούμε για να πληρώνουμε ολοένα μεγαλύτερους λογαριασμούς στις ΔΕΚΟ, χαράτσια και επιπλέον φόρους!!
Δεν κοιτάνε να τιθασεύσουν τις τιμές στα βασικά αγαθά για την ζωή μας, που ενώ σε άλλες χώρες όπως η Πορτογαλία έχουν πέσει αντίστοιχα με τους μισθούς που έχουν οι Πορτογάλοι, ενώ εδώ αντίθετα συνεχίζουν να είναι όπως ήταν και, σαν να μη φτάνει αυτό, πολλές φορές γίνονται και αυξήσεις των τιμών!!!
ΝΤΡΟΠΗ και ΘΡΑΣΟΣ λέω εγώ να βγαίνουν κάποιοι σαν τον "κύριο" Σκορδά να λένε αυτά τα πράγματα στην τηλεόραση!! Όταν έχουν λερωμένη την "γούνα" τους καλά θα κάνουν να το βουλ..ουν τουλάχιστον και να μην προκαλούν το λαϊκό αίσθημα, ιδίως των αρκετών άδικα ταλαιπωρημένων πολιτών που πληρώνουν χωρίς να φταίνε σε τίποτα (ιδιωτικοί υπάλληλοι και όλοι οι μη δημόσιοι και μη βολεμένοι γενικότερα, που πάλι εμείς, οι ίδιοι και οι ίδιοι(!), κυρίως πληρώνουμε τα σπασμένα)!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   xkostas

xkostas

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 11:56

Κοίτα ανθρώπους που ψηφίζουμε και βάζουμε να αποφασίζουν για τις ζωές μας. ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ. Άνευ λοιπόν σχολίων γιατί θα με συλλάβουν για εξύβριση μιας και τώρα έχουν βγάλει και νόμο για τα blogs ενώ για τις λίστες/χρηματιστήρια/βατοπέδια/μνημόνια κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ όλα επιτρέπονται...

#108   agelospe

agelospe

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2012 - 12:03

Και βγαίνει βρώμα πως ο Υφυπουργός έχει S3..

Yπουργός ειναι Note 2 θα έχει :D

Πάντως στο οτι το iPhone εχει γίνει το nokia 3310 τις εποχής μας με αποτέλεσμα να εχει τέτοιες τιμές δε μπορώ να διαφωνήσω

#109   minotavrs

minotavrs

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 12:06

Θανασάκη αλεπού......................... !

Ποσα σε πληρωνουν για να τα λες αυτά χρεωνεσαι με την ωρα ή εισαι στο τσαμπα σαν τον Ταμήλο ?

Kαι μιας και μιλας για προτεραιοτητες οτι ολη η βουλή εχει iPhone τι δειχνει ότι και οι 300 μαζι με τους κολλητους σας (εργαζομενοι της βουλης) ειστε ηλιθιοι και χωρις προτεραιοτητες ή οτι ειστε οι κυφηνες της Ελληνικης κοινωνιας και σας τρεχουν τα φραγκα απο την τσεπη ?

#110   smartakis

smartakis

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 12:31

Ερευνητή μου, το ´χεις φάει το παραμύθι του Παγκαλου εεε ;;;


Ξυπνα! Δυστυχως δεν ειναι παραμυθι αλλα η πικρη αληθεια!

Ο researcher με λιγα λογια ειπε ολη την αληθεια. Απλα μερικοι δεν θελουν να το παραδεχτουν μιας και ανηκουν στην μαζα των δανεικων, των καρτων, της λεζας και του ψωνιου.
Το αστειο της υποθεσης ειναι πως οι περισσοτεροι σημερα βριζουν τις τραπεζες ενω λιγο καιρο πριν τις παρακαλουσαν για δανεια και αυξηση οριου της καρτας τους για να κανουν το καταναλωτικο τους οργιο. Το οτι δεν μας γουσταρει κανενας σε ολη την Ευρωπη δεν ειναι τυχαιο και τους Γερμανους αντι να τους βριζετε πρεπει να λετε και ενα ευχαριστω που μας κρατανε ζωντανους.

Τελευταία επεξεργασία από: smartakis, 08/12/2012 - 12:35


#111   xkostas

xkostas

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:11

σιγα που θα πουμε ευχαριστω στους διδασκαλους της μιζας ρε φιλε!! θα μας τρελλανεις;;; οτι γερμανικη εταιρεια εχει κανει δουλιες στην Ελλαδα με μιζες την εκανε! ας ζωντανεψουν τους χιλιαδες αμαχους γυναικες, γερους και παιδια μας που εκτελεσαν και ας μας δωσουν τα δις που μας κλεψαν στον ΒΠΠ και μετα θα κατσω να σκεφτω αν τους θεωρησω ανθρωπινο ειδος τους κτηνοβατες με νομο.

#112   smartakis

smartakis

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:13

Για θυμισε μου σε παρακαλω γιατι εχω ξεχασει. Την περιοδο της ασυδοσιας ατην ελλαδα (2003-2008) εκανε κανεις κουβεντα για τις αποζημιωσεια του ΒΠΠ; Εκανε κανεις λογο για τους "κακους" Γερμανους; Μπα... Τοτε ηταν μοδα οι διακοπες στο Βερολινο! Τωρα ξαφνικα εγιναν κακοι και θυμηθηκαμε οτι μας χρωστανε λεφτα. Να δεις που αν ξαφνικα λυθει το οικονομικο στην Ελλαδα πως θα τα ξεχασετε ολα και θα τους αγαπησετε ξανα.

#113   hellspawn

hellspawn

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:hellspawn81

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:20

Φίλε researcher , δεν ξέρω για την δική σου οικογένεια αλλά η δική μου δεν έζησε ποτέ με δανεικά και αντιθέτως δούλευαν και εξακολουθούμε να δουλεύουμε σαν σκλάβοι!!! Για αυτό χωρίς να ξέρεις μη μιλάς για τους άλλους !!! Εμείς όπως και πάρα πολλές ακόμα Ελληνικές οικογένειες!!!αν θες να πείς κάτι σωστό , φταίνε αυτοί που τους ψήφιζαν 30 χρόνια τώρα!! Απλά τα πράγματα φιλαράκο !!!

#114   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:23

Εγώ δεν παραδέχομαι αυτό που λέει ο παγκαλος και ποτέ δεν έζησα με δανεικά... Οπότε τι γίνεται;;;;
Σιγά να μην πούμε ευχαριστώ σ αυτους που μας δανείζουν υπό την απειλή της Κίνας και μας τα παίρνουν πίσω πάλι με υπερκοστολογημενα leopard τα οποία αναγράφονται στις συμβάσεις των δανείων... Δεν μας κάνουν χάρη τον κωλο τους πανε να σώσουν...

Αναρτημένη εικόνα


#115   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:25

Όλοι φταίμε για εδώ που έχουμε φτάσει. Όλοι οι μαγαζατορες δεν έκοβαν αποδείξεις, όλοι οι πελατες ζητούσαν κ ζητάνε έκπτωση αντί για απόδειξη, όλοι φοροδιαφευγουν όσο μπορούν και όσο περισσότερο ζορίσει η κατάσταση τόσο περισσότερο θα φοροδιαφευγουν γιατί πλέον είναι θέμα επιβίωσης. Γι αυτό δεν φταίει φυσικά μόνο το κράτος που έχει λάθος και αδικους μηχανισμούς αλλά και η νοοτροπία του Έλληνα που έχουμε μέσα μας. Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά συνήθως αυτές οι εξαιρέσεις δεν επιβιώνουν σε αυτό το περιβάλλον που επικρατεί.

#116   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:25

φταίνε αυτοί που τους ψήφιζαν 30 χρόνια τώρα!!

Α μπράβο αυτο εννοούσε ο παγκαλος... Τα φάγανε μαζί με τους ψηφοφορους τους.....

Αναρτημένη εικόνα


#117   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:27

Α μπράβο αυτο εννοούσε ο παγκαλος... Τα φάγανε μαζί με τους ψηφοφορους τους.....



35 χρονια τωρα ακουω σφιξτε λιγο ακομα το ζωναρι, και ναι εγω δεν εχω φαει τιποτα αλλοι τρωγανε

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#118   hellspawn

hellspawn

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:hellspawn81

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:31

Α μπράβο αυτο εννοούσε ο παγκαλος... Τα φάγανε μαζί με τους ψηφοφορους τους.....

Αυτό ακριβώς!! Και την πληρώνουμε για όλους τους δημόσιους κόπρους , όλους τους φοροφυγάδες και όλους τους καλομαθημένους νεόπλουτους που για να πάνε διακοπές έπαιρναν δάνειο !!! Οι δημόσιοι ήταν μια ζωή τα δεκανίκια των δύο σάπιων κομμάτων αυτοί τους ανέβαζαν , αυτοί τους κατέβαζαν !!!

#119   smartakis

smartakis

    iPH Member

  • 211 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:33

Τον τελευταιο καιρο με οποιον μιλαω βριζει αυτους που ψηφιζαν νδ και πασοκ! Αφου δλδ κανεις 35 χρονια δεν ψηφιζε πασοκ και νδ πως ηταν παντα κυβερνηση; Αλλο ενα αρνητικο του νεοελληνα. Εγω δεν φταιω, οι αλλοι φταινε

#120   hellspawn

hellspawn

    iPH User

  • 136 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:hellspawn81

Δημοσίευση 08/12/2012 - 13:36

Τον τελευταιο καιρο με οποιον μιλαω βριζει αυτους που ψηφιζαν νδ και πασοκ! Αφου δλδ κανεις 35 χρονια δεν ψηφιζε πασοκ και νδ πως ηταν παντα κυβερνηση; Αλλο ενα αρνητικο του νεοελληνα. Εγω δεν φταιω, οι αλλοι φταινε

Ισχύει αυτό , προφανώς από ντροπή για τα όσα έκαναν και επειδή ξέρουν τις ευθύνες τους δεν λένε οτι τους ψήφιζαν αν και ξέρω ηλίθια άτομα που τους ψηφίζουν ακόμα...τι να πεις...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες