Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια παρακαλώ - για σπάσιμο συμβολαίου wind ! Τα φώτα σας !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 14:22

Φίλοι μου καλημέρα,

Ελπίζω πως ποστάρω στη σωστή περιοχή αυτό το thread - ειδάλλως ζητώ τη βοήθεια των admins.

Χρειάζομαι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ τη βοήθεια / γνώμη / συμβουλή σας:

Είμαι παλιός συνδρομητής WIND (ιδιώτης, αλλά με μεγάλες καταναλώσεις - λόγω δουλειάς, πολλών ταξιδιών στο εξωτερικό, roaming, πολύ χρήση data / 3G κλπ, κλπ, και εκατοντάδες μηνύματα sms μέσα στο μήνα).

Πρόσφατα, η εταιρεία που απασχολούμαι, πήρε απόφαση να μεταφέρει αρκετά νούμερα συνεργατών της (μέσα στους οποίους και εγώ),
στη Vodafone, με συνολική διαπραγμάτευση πακέτων κλπ - ώστε να πετύχει τις καλύτερες χρεώσεις.
Φυσικά θα τα πληρώνει εκείνη, αλλά οι συνδέσεις θα είναι στο όνομα του καθενός μας.

Εκτοτε ξεκινάει ο γολγοθάς μου (8η - 9η μέρα σήμερα.....)
Πήγα λοιπόν κι εγώ (όπως και άλλοι συνάδελφοι, που πήραμε σχετικές εντολές), σε κατάστημα Vodafone, να κάνω την αίτησή μου.
Η Vodafone μου δίνει λοιπόν, πέραν μιας πολύ καλής έκπτωσης στο μηνιαίο πάγιο, που περιέχει σχεδόν όλες μου τις καταναλώσεις (τις προβλεπόμενες) σε ένα ανεκτό ποσό μηνιαίως,
επιπλέον μου δίνει και επιδότηση (σημαντική για τα σημερινά δεδομένα της "κρίσης" - γύρω στα 200 ευρώ) για αγορά του iphone 5 . (το υπόλοιπο ποσόν θα το καλύψω από την τσέπη μου, δεν το καλύπτει φυσικά η εταιρεία μου).

Ως εδώ καλά. Ελα όμως που από την επομένη του αιτήματός μου για μεταφορά στη Vodafone, έχουν αρχίσει τα τηλέφωνα από εκπροσώπους της WInd, με τρόπο που κυμαίνεται από επιθετικός - αγενής μέχρι και ... συνολικά απαράδεκτος (!!)
- π.χ. "δεν σας τα είπανε καλά κύριε, σας κοροιδεύουν από το άλλο δίκτυο, κλπ κλπ",
προτάσσοντας εμπόδια για το αν μπορώ να "σπάσω τη σύμβασή μου" !!!!

Σας μιλώ φίλοι μου για τριτοκοσμικές καταστάσεις: Στην αρχή μου είπαν, ότι επειδή έκανα ανανέωση συμβολαίου (με τη Wind), πρόσφατα, δηλ. εδώ και 25 μέρες περίπου, ώστε να λαμβάνω έκπτωση για τους επόμενους 12 μήνες
ΔΕΝ μπορώ να φύγω - και καλά θα κάνω να εξαντλήσω το ανωτέρω διάστημα !!!
Στη συνέχεια - μετά την αντίδρασή μου ότι το επιχείρημά τους είναι ΓΕΛΟΙΟ, και πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΟΥΝ να μετακινηθώ όπου εγώ κρίνω συμφερότερο,
μου είπαν ότι , τέλος πάντων, θα πρέπει να παρέλθουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οι 2 μήνες του νέου μου συμβολαίου, και μόνον ΜΕΤΑ από αυτό το διάστημα μπορώ να φύγω, πληρώνοντας και την ανάλογη ρήτρα.

Στα δε αναρίθμητα τηλεφωνήματα που έχω κάνει με τα κεντρικά, μου αναφέρουν μία το ένα ποσόν ότι μου αναλογεί (??) να πληρώσω, μία το άλλο, μία το παραάλλο - κοινώς έχει "χαθεί η μπάλα".
Η αρχική επιμονή τους (3-4 τηλέφωνα) ότι θα απορρίψουν το αίτημά μου για μεταφορά αριθμού σε άλλο δίκτυο,
επειδή δεν παρήλθε το διάστημα των 2 μηνών του καινούργιου μου συμβολαίου (με την έκπτωση που Θ.Α. πάρω, μιας και το συμβόλαιο μόλις ανανεώθηκε, όπως σας είπα, χωρίς να έχω φυσικά "καρπωθεί " ούτε ένα ευρώ από την έκπτωση των επόμενων μηνών.

Σε όλα τα ανωτέρω, η αντίδρασή μου ήταν ότι ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ γιατί δεν μου επιτρέπουν "....." να διακόψω τη συνεργασία,
ενώ προτίθεμαι, έστω, να καταβάλω το τίμημα για τους 1 ή 2 μήνες που μου αναλογούν από την πρόσφατη ανανέωση του συμβολαίου μου,
ως "ποινή", προκειμένου να εξαγοράσω την "ελευθερία μου" !!
Τους ζητώ λοιπόν να μου εκδώσουν ΝΕΟ, ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, που να περιέχει όποια (λογική και εύλογη) χρέωση ως αποζημίωση,
τον οποίο θα εξοφλήσω άμεσα, και βεβαίως και εκείνοι να προβούν ΑΜΕΣΑ σε έγκριση του αιτήματός μου για μεταφορά μου στο νέο πάροχο).
Ειδεμή, ανέφερα (και το εννοώ), ότι θα προβώ σε πλήρη αναφορά / καταγγελία των παραπάνω συμβάντων στην ΕΕΕΤ , και στον συνήγορο του καταναλωτή, για ΚΑΚΗ πρακτική, αλλά και "'εμμεσο εκβιασμό" του πελάτη.

Τελικώς σήμερα καλούμαι πάλι το πρωί, όπου με παραπέμπουν να μιλήσω με κάποια άλλη σχετική δική τους υπηρεσία "παραπόνων".
Εκεί, κάποια υπάλληλος μου αναφέρει το.... 5ο ή 6ο κατά σειρά "σενάριο", που σοφίστηκαν προκειμένου να μην "φύγω":
Οτι οφείλω - λένε - ένα ποσό λίγο πάνω από τα 200 ευρώ (!!!!!!!!!!), λόγω συσκευής iphone που είχα λάβει τον Αύγουστο του 2011.
Και επειδη ΕΚΕΙΝΗ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ (του Αυγούστου 2011, επαναλαμβάνω), αντιστοιχούσε σε 18ΜΗΝΟ συμβόλαιο,
λείπουν 2 ακόμη μήνες,
για τους οποίους, προκειμένου να "φύγω" , θα πρέπει να επιβαρυνθώ τα 200 ευρώ που σας είπα (η επιδότηση ήταν συνολικά 550 ευρώ και αφορούσε απόκτηση συσκευής iphone, και έγινε τον Αύγουστο του 2011).

Sorry αν σας κούρασα ! Το ερώτημά μου: Είναι ΝΟΜΙΜΑ όλα τα ανωτέρω :huh: Εχουν το δικαίωμα να προφασίζονται τέτοιες "δεσμεύσεις" / "χρεώσεις" , προκειμένου να "δένουν τον πελάτη " :huh:!!!!
Εχει κανένας φίλος αντίστοιχη εμπειρία ??

Παρακαλώ για τη συμβουλή σας, τι μπορώ να κάνω ώστε να προχωρήσω με τη μεταφορά (όπως ζητά η εταιρεία μου...), αλλιώς θα υποχρεωθώ να πληρώνω από την τσέπη μου, τουλάχιστον 2 μήνες ακόμα στη Wind !!!!!

Ευχαριστώ όσους είχαν την υπομονή να διαβάσουν ως εδώ !!

Μάκης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1.058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/12/2012 - 14:24

αυτοι οι 2 μηνες που πρεπει να μεινεις ειναι λιγοτερο απο 200 ευρω?

#3   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1.631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/12/2012 - 14:26

φιλε το συμβολαιο ειναι συμβολαιο, στα ψιλα γραμματα ειναι οι λεπτομερειες...αν πατησουν πανω εκει ΝΑΙ εχουν δικαιωμα...

#4   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 14:39

αυτοι οι 2 μηνες που πρεπει να μεινεις ειναι λιγοτερο απο 200 ευρω?


Ναι, σε κατανάλωση δείχνει να είναι ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 200, χωρίς βέβαια να είμαι και 100% σίγουρος !!
Το θέμα είναι ότι θα τα πληρώσω από την τσέπη μου,
ενώ , αν μετακινηθώ, οι χρεώσεις μου περνούν στην εταιρεία , και επομένως ξενοιάζω (ας το πούμε ) από αυτό το έξοδο.....

φιλε το συμβολαιο ειναι συμβολαιο, στα ψιλα γραμματα ειναι οι λεπτομερειες...αν πατησουν πανω εκει ΝΑΙ εχουν δικαιωμα...


Σύμφωνοι . Αλλά στον ... 16ο από τους 18ο συνολικά μήνες ??!? Να πρέπει να πληρώσω 200 ευρώ (από τα συνολικά 550) ώστε να το "σπάσω"???
Ποιο το νόημα ?? Κανονικά , αφού υπολείπονται 2 (δύο) μήνες, από τους 18,
δεν θα έπρεπε και η επιβάρυνση που μου αναλογεί (την δέχομαι ! προς Θεού !) να είναι ανάλογη ? Δηλ. το 1/9 του ποσου που έλαβα (ένα ένατο, δηλ 2/18 ) ???
Φυσικά και δέχομαι τους όρους συμβολαίου,
εκείνο που δεν δέχομαι είναι ο έμμεσος εκβιασμός και τα ψιλοτερτίπια και κουτοπονηριές, που εφευρίσκουν κάθε μέρα λέγοντας μου και διαφορετικό πράγμα -.... -:(

#5   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1.058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/12/2012 - 14:44

συγνωμη κι ολας αλλα εχεις παρει iphone 4s απο τι καταλαβα με το ετος που γραφεις,για τα 200 ευρω θα κολλησεις?

κατσε ακομα 2 μηνες πληρωσε λιγοτερο απο 200 ευρω και μετα θα εισαι αρχηγος,μην τρελαινεσαι...!!

#6   afanoulis

afanoulis

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:nikiforosvin

Δημοσίευση 10/12/2012 - 14:49

μεχρι τους 6 μηνες πληρωνεις ολοκληρο το ποσο της επιδοτησης, στους επομενους πεφτει κλιμακωτα μεχρι που μηδενιζει τον τελευταιο μηνα.
αν σου εχουν μεινει 2 μηνες ακομη τοτε το ποσο δεν πρεπει να ειναι πανω απο 30-40Ε.

για να φυγεις φυσικα και εχεις καθε δικαιωμα οποιαδηποτε στιγμη, ομως, αφου ανανεωσες θα πρεπει να βγει τουλαχιστον 1 λογαριασμος ωστε να μπορεις να μεταφερεις τον αριθμο σου και να τρεξει αλλος ενας εξοφλητικος λογαριασμος που θα περιλαμβανει (1ο μηνα μετα την ανανεωση + τις ημερες που ησουν wind συμπεριλαμβανομενου του παγιου και του 2ου μηνα πριν τραβηξει η vodafon τον αριθμο σου).

#7   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:02

συγνωμη κι ολας αλλα εχεις παρει iphone 4s απο τι καταλαβα με το ετος που γραφεις,για τα 200 ευρω θα κολλησεις?

κατσε ακομα 2 μηνες πληρωσε λιγοτερο απο 200 ευρω και μετα θα εισαι αρχηγος,μην τρελαινεσαι...!!


Φϊλε Βαγγέλη,
Σε ευχαριστώ , αλλά δεν είναι έτσι. Τι θα πει αν θα "κολλήσω" στα 200 ! Φυσικά και θα κολλήσω, γιατί, τους τα χρώσταγα ?
Ναι, είχα πάρει iphone4, όμως, νομίζω πως 16 μήνες μετά, έχω με το παραπάνω αποσβέσει την όποια χρηματοδότηση μου έδωσαν,
κάνοντας μηνιαίους λογαριασμούς 120 και 130 ευρώ.
Γιαυτό που λες, να περιμένω 2 μήνες, ΟΚ , το σκέφτομαι στην τελική,
αλλά πάντως το θεωρώ "κατάντια", ενώ παλιά μας "παρακαλούσαν" οι πάροχοι, και στρώνανε χαλί στα πόδια μας,
τώρα να μη σε αφήνουν να κουνηθείς, με τις διάφορες "ρήτρες", λες και είναι.... ΤΡΑΠΕΖΑ, ή λες και έχω αγοράσει κανένα ... αυτοκίνητο !!!!
Ήμαρτον (προς αυτούς το λέω), συνδρομητής κινητής είμαι,
δε θα σπάσω το "συμβόλαιο" με τη Μπάρτσα..... -:)

#8   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:04

Φίλε Μάκη δυστυχώς με το συμβόλαιο σε δένουν!!
Δεν είναι καθόλου σωστό αυτό που γίνεται στην περίπτωση σου..
'Ισως αν έχεις την δυνατότητα - οικειότητα να ζητήσεις απο κάποιον προϊστάμενο σου να ζητήσεις να μιλήσει αυτός και να εξηγήσει το πως έχει η κατάσταση...
Εξάλλου εφόσον ο λογαριασμός είναι εταιρικός, και απλά βρίσκεται στο όνομα σου κάτι παραπάνω θα κάνουν....
Σε καμία περίπτωση δεν είναι νόμιμο όλο αυτό και απο την στιγμή που εσύ λες
"Βγάλτε μου ένα "πρόστιμο" που θα το πληρώσω όσα και αν είναι αλλά θα με αφήσεις να φύγω" και δεν το δέχονται είναι τελείως απαράδεκτο....
Πάντως προσπάθησε το...Καλό κουράγιο φίλε μου και ότι θες εδώ είμαστε!!
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#9   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:07

μεχρι τους 6 μηνες πληρωνεις ολοκληρο το ποσο της επιδοτησης, στους επομενους πεφτει κλιμακωτα μεχρι που μηδενιζει τον τελευταιο μηνα.
αν σου εχουν μεινει 2 μηνες ακομη τοτε το ποσο δεν πρεπει να ειναι πανω απο 30-40Ε.

για να φυγεις φυσικα και εχεις καθε δικαιωμα οποιαδηποτε στιγμη, ομως, αφου ανανεωσες θα πρεπει να βγει τουλαχιστον 1 λογαριασμος ωστε να μπορεις να μεταφερεις τον αριθμο σου και να τρεξει αλλος ενας εξοφλητικος λογαριασμος που θα περιλαμβανει (1ο μηνα μετα την ανανεωση + τις ημερες που ησουν wind συμπεριλαμβανομενου του παγιου και του 2ου μηνα πριν τραβηξει η vodafon τον αριθμο σου).


Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου,.
Το θέμα είναι ότι αυτοί (wind) μου λένε ότι για 2 μήνες που απομένουν , η ποσόστωση είναι 30% (αναπόσβεστο),
δηλαδή 30% επί του ποσού των 550 που έλαβα τότε, πάμε στα 200 ευρώ (προσθέτοντας και ΦΠΑ 23%).
Και αυτό ακριβώς είναι που εγώ θεωρώ Υ-περ-βο-λι-κό / Απαράδεκτο (!!!) και θα κοιτάξω να καταγγείλω σχετικά στην ΕΕΕΤ !!

Φίλε Μάκη δυστυχώς με το συμβόλαιο σε δένουν!!
Δεν είναι καθόλου σωστό αυτό που γίνεται στην περίπτωση σου..
'Ισως αν έχεις την δυνατότητα - οικειότητα να ζητήσεις απο κάποιον προϊστάμενο σου να ζητήσεις να μιλήσει αυτός και να εξηγήσει το πως έχει η κατάσταση...
Εξάλλου εφόσον ο λογαριασμός είναι εταιρικός, και απλά βρίσκεται στο όνομα σου κάτι παραπάνω θα κάνουν....
Σε καμία περίπτωση δεν είναι νόμιμο όλο αυτό και απο την στιγμή που εσύ λες
"Βγάλτε μου ένα "πρόστιμο" που θα το πληρώσω όσα και αν είναι αλλά θα με αφήσεις να φύγω" και δεν το δέχονται είναι τελείως απαράδεκτο....
Πάντως προσπάθησε το...Καλό κουράγιο φίλε μου και ότι θες εδώ είμαστε!!


Φϊλε Μανούσο να 'σαι καλά !
το κακό είναι ότι απο την εταιρεία (μου) δεν ασχολείται κανείς,
σου λέει "δικό σου θέμα είναι, λύστο "! Γιαυτό και ψάχνομαι. .....
Θα δω τι μπορώ να κάνω και με καταγγελία στις αρχές, νομίζω πως έτσι τους χρειάζεται !!!

#10   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:16

Παιδιά να πω και κάτι,
ίσως μερικοί φίλοι έχουν παρανοήσει τι έγραψα.

ΕΝΑ παράδειγμα:
Πήγες ας πούμε, εσύ / εγώ /ο Χ, ο Ψ , δεν έχει σημασία,
την 1η Ιανουαρίου του έτους 2013 (τυχαία τα νούμερα) και αγόρασες κατι από μια ηλεκτραγορά.
Ας πουμε μια τηλεόραση, αξίας 1400 ευρώ . Σου λεει λοιπόν η ηλεκτραγορά: Αν βάλεις 12 δόσεις με την κάρτα σου,
σου δίνω επιδότηση τα 200 ευρώ, οπότε , έχεις μπροστά σου 12 δόσεις, των 100 ευρώ η κάθε μία, που θα λήξουν , όπως καταλαβαίνετε ,την 1/1/2014.
ΟΚ ?
ΟΚ.
Προχωράς λοιπόν και κάνεις αυτή τη συμφωνία.,
Προσέξτε τώρα.,
Το Νοέμβριο - ας πούμε, βάσει του παραδείγματος που έχουμε -
την 1η του μηνός,
θέλεις να πας σε μια ΑΛΛΗ ηλεκτραγορά, και να πάρεις και μια ΑΛΛΗ τηλεοραση,
Ωραια ??
Δικαίωμά μου δεν είναι ???
Πάω λοιπόν στο μαγαζί και λέω: "Τι χρωστάω, για τους 2 μήνες που μένουν , ώστε να ξοφλήσω με εσάς,
γιατί έχω να πάω και κάπου αλλου ."??
Και περιμένω να ακούσω την απάντηση: 2 μήνες Χ 100 ευρώ, = ΙΣΟΝ 200 ευρώ κύριε μας οφείλετε. Μάλιστα. Πάρτα, και γεια χαρα.
Αντε, να δεχτώ, ότι , αφου μου κάνατε στην... αρχή (δηλ. πριν από ... 10 μηνες)
και μια καλύτερη έκπτωση,
να σας πληρώσω και κάτι παραπάνω (penalty) για τις απώλειες που έχετε. Πχ. άλλα 50 ευρώ.
ΟΚ παιδιά, λογικό. Αν φύγω σε 2 μήνες, παίρνετε τα 200 ευρώπουλα και τπτ παραπάνω. Αν φύγω σήμερα, πάρτε και 50 ευρώ επιπλέον ως αποζημίωση !
Λογικό ?
Λογικό (κατ εμέ !).
Εδώ όμως, αντί να σου πούνε ΟΚ,
σου λένε κα΄τι του στυλ....
Ποια... 200?? Πλήρωσε μας .... 600 (δηλ. την μισή τηλεόραση, στο παράδειγμά μας, ) για να μπορέσεις να "φύγεις" !!

Κι εδώ αρχίζω να μη τη παλευω !!! Τι λετε ρε παιδια ??? Γιατι 600 ????
Μα , γιατί, σπας λεει το συμβολαιο νωρίτερα.
Ωραια, αλλά θα σας ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΩ ΚΑΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ (σορρυ για τα κεφαλαία, αλλα με πνιγει το αδικο....).

Είμαι εγώ παράλογος ρε παιδιά ??
Εχω κάπου άδικο σε αυτά που ζητάω ????

#11   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:21

Φϊλε Μανούσο να 'σαι καλά !
το κακό είναι ότι απο την εταιρεία (μου) δεν ασχολείται κανείς,
σου λέει "δικό σου θέμα είναι, λύστο "! Γιαυτό και ψάχνομαι. .....
Θα δω τι μπορώ να κάνω και με καταγγελία στις αρχές, νομίζω πως έτσι τους χρειάζεται !!!

Τίποτα φίλε μου σε αυτές τις περιπτώσεις με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας κουράγιο να χεις να ασχολείσαι είναι δυστυχώς.....
Σου παραθέτω τα τηλέφωνα απο τον συνήγορο του καταναλωτή...
Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί τους, κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

210 6460862, 210 6460814, 210 6460612, 210 6460734, 210 6460458
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#12   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:22

Τίποτα φίλε μου σε αυτές τις περιπτώσεις με τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας κουράγιο να χεις να ασχολείσαι είναι δυστυχώς.....
Σου παραθέτω τα τηλέφωνα απο τον συνήγορο του καταναλωτή...
Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις άμεσα μαζί τους, κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

210 6460862, 210 6460814, 210 6460612, 210 6460734, 210 6460458


Ευχαριστώ φίλε !!! :)

#13   Darkme

Darkme

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:34

Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου και είχαν προκύψει πολλές καταγγελίες στο παρελθόν σχετικά με τα συμβόλαια των εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Για το λόγο αυτό υποχρεώθηκαν οι εταιρείες να μπορούν να αποδεσμεύουν πελάτες που έχουν πάρει επιδότηση με κάποιες ρήτρες. Όπως προαναφέρθηκε, σε 12μηνο συμβόλαιο, αν το έσπαγες το 1ο εξάμηνο, θα έπρεπε να καταβάλεις το πλήρες ποσό της επιδότησης, μετά το εξάμηνο υπήρχε σταδιακή μείωση μέχρι τον τελευταίο μήνα του συμβολαίου σου που γινόταν απόσβεση της επιδότησης και μπορούσες να αποδεσμευτείς χωρίς ρήτρα. Στην περιπτωσή σου υπέγραψες 18μηνο συμβόλαιο αλλά πήρες επιδότηση 550 ευ΄ρω όταν άλλοι πασχίζουν για 200-250 ευρώ. Επιπλέον, από όσο καταλαβαίνω, υπέγραψες νέο συμβόλαιο πριν να λήξει το παλιό οπότε έχεις να σπάσεις δύο συμβόλαιο αυτή τη στιγμή. Για το λόγο αυτό ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένεις του 2 μήνες γιατί δε σε βλέπω να βγάζεις άκρη. Εννοείται πως ξεκίνα τη διαδικασία για να πας Voda το συντομότερο δυνατό, γιατί θέλει και περίπου ένα μήνα για να ολοκληρωθεί η διαδικαασία.

#14   afanoulis

afanoulis

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:nikiforosvin

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:36

γενικα αδικο δεν εχεις..

ΑΛΛΑ απ την στιγμη που ολα αυτα γραφονται στα ψιλα γραμματα οπως ανεφερε ο ipgpi και εχεις βαλει την υπογραφη σου τα πραγματα ειναι καπως δυσκολα.

πριν επικοινωνησεις με τον συνηγορο του πολιτη καλο θα ηταν να στειλεις ενα mail στην wind που θα ειναι η εξηγει το προβλημα σου και την επιθυμια σου για αλλαγη δικτυου και πως σε αντιθετη περιπτωση η μονη λυση ειναι να στραφεις στην δικαιοσυνη για λυση.

το λεω γιατι η υπηρεσια του συνηγορου του πολιτη πριν κινηθει για να σε βοηθησει θα σου ζητησει να κανεις αυτη την κινηση εσυ για να εχει καποιου ειδους "πατημα".

κανονικα η μεταφορα σου απο μια εταιρια σε αλλη θελει 3-5 εργασιμες.. τωρα για σενα ειναι καπως διαφορετικα αφου δεν σε αφηνει η wind.

#15   BAGGELISSMART

BAGGELISSMART

    iPH Contributor

  • 1.058 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 10/12/2012 - 15:45

εγω προσωπικα μαζι σου ειμαι,και βεβαια εχεις δικιο,αλλα εχεις υπογραψει,και στα χαρτια ετσι λεει,για αυτο σου λεω κατσε 2 μηνες ακομα πληρωσε οσο ειναι,και μετα τους φτυνεις...εγω προσωπικα τους εχω χρυσοπληρωσει μιλα με τωρα για πολλα λεφτα 200-300-400 το μηνα,και το εκοψα το συμβολαιο,μου δινανε το iphone 4s δωρεαν φαντασου,το εχω καρτοκινητο και ηρεμησε το κεφαλι μου,πληρωνουμε μαμησιατικα με την καθε εταιρεια...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες