Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

iPhone 5, το καλύτερο gadget της χρονιάς σύμφωνα με το TIME


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2012 - 11:20

Αναρτημένη εικόνα


To iPhone 5 αναδείχθηκε στην ετήσια λίστα του TIME ως το καλύτερο gadget για το 2012. «Η Apple μπορεί να είναι υπεύθυνη για για μερικά από τα μεγαλύτερα βήματα προς τα μπροστά της βιομηχανίας αλλά είναι εξίσου καλή στο να ασχολείται με μικρές λεπτομέρειες που άλλες εταιρείες αγνοούν», αναφέρει ο Harry McCracken, συντάκτης της λίστας.

«Το iPhone 5 που ξεκινά στα $199 με διετές συμβόλαιο είναι ένα από τα πιο έντεχνα καλοφτιαγμένα gadgets που έχει κατασκευαστεί ποτέ, με υψηλότερη οθόνη από τα προηγούμενα iPhones σε ένα λεπτότερο και ελαφρύτερο πακέτο. Η κάμερα με την καλοφτιαγμένη λειτουργία πανοράματος είναι ένα ακόμα αποκορύφωμα. Υπάρχουν πολλά καλά smartphones εκεί έξω, συμπεριλαμβανομένου του εντυπωσιακού Samsung Galaxy S III. Αλλά όταν μιλάμε για τον τόσο καλό συνδυασμό hardware, software και υπηρεσιών η Apple δεν έχει ανταγωνιστή».

Η λίστα συμπληρώνεται, επίσης, και από το Retina MacBook Pro στη θέση νούμερο έξι.

[via TIME]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/12/2012 - 11:39

Το Retina MacBook Pro ίσως αδικείται στη θέση έξι. Με την έννοια ότι αλλάζει τη βιομηχανία με πιο έντονο τρόπο από το iPhone 5 (full flash storage σε επαγγελματικό laptop, super high def οθόνη, no optical drive, νέο screen lamination κλπ).

Πάντως και το iPhone ειναι σούπερ. Απλώς λέω ότι η εμπορική επιτυχία του το βοηθάει να καταλάβει τη θέση 1.

#3   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 12/12/2012 - 11:57

Το Retina MacBook Pro ίσως αδικείται στη θέση έξι. Με την έννοια ότι αλλάζει τη βιομηχανία με πιο έντονο τρόπο από το iPhone 5 (full flash storage σε επαγγελματικό laptop, super high def οθόνη, no optical drive, νέο screen lamination κλπ).

Πάντως και το iPhone ειναι σούπερ. Απλώς λέω ότι η εμπορική επιτυχία του το βοηθάει να καταλάβει τη θέση 1.


Συμφωνω απολύτως για το rMBP ! Τέλειο !

Το μόνο που θα ηθελα θα ηταν κατι καράβια αγκυροβολημένα στο Redmond να ξυπνησουν και να υποστηρίξουν HiDPI οθονες. Οποτε χρειάζομαι Windows βλαστημάω !!!

#4   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:10

εχεις το retina;

#5   biller

biller

    iPH Enthousiast

  • 354 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:13

Το Retina MacBook Pro ίσως αδικείται στη θέση έξι. Με την έννοια ότι αλλάζει τη βιομηχανία με πιο έντονο τρόπο από το iPhone 5 (full flash storage σε επαγγελματικό laptop, super high def οθόνη, no optical drive, νέο screen lamination κλπ).

Γιατι , δεν αδικείται το All In One Dell 2330 με την 23inch Οθόνη ΑΦΗΣ και Win8 με Blueray και τις Παναγιάς τα μάτια στο χιλιάρικο ? Μια χαρά innovative είναι

Τελευταία επεξεργασία από: biller, 12/12/2012 - 12:15


#6   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:16

εχεις το retina;


Nαι, το 15''. Εχω και ενα περσινο Dell XPS 17'' με quad core i7 (Sandy Bridge). Build ενος project στο Dell παιρνει 43-45 δευτερόλεπτα. Build στο rMBP σε Parallels, 40 δευτερολεπτα !. Φοβερό ??

#7   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:20

Nαι, το 15''. Εχω και ενα περσινο Dell XPS 17'' με quad core i7 (Sandy Bridge). Build ενος project στο Dell παιρνει 43-45 δευτερόλεπτα. Build στο rMBP σε Parallels, 40 δευτερολεπτα !. Φοβερό ??

και βλεπεις τοσο μεγαλη διαφορα οταν αλλαζεις σε windows; εγω αυτη τη στιγμη ειμαι με αναλυση 1280x800 και νομιζω οτι βλεπω αρκετα καθαρα...

ιδεα μου; :P

#8   Kobayashi

Kobayashi

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:21

"«Το iPhone 5 που ξεκινά στα $199 με διετές συμβόλαιο.........

.... ενω στην Ελλαδάρα, της - δήθεν - κρίσης, και της - δήθεν - χρεωκοπίας
τα ανωτέρω ξεκινούν περίπου από τα... 1000 $ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(αν συνυπολογίσουμε την ισοτιμία ευρώ - δολλαρίου..., προσοχή , μιλάμε για δολλάρια !!!!!

Ωραια πραγματα.... >:( >:(

#9   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:23

Γιατι , δεν αδικείται το All In One Dell 2330 με την 23inch Οθόνη ΑΦΗΣ και Win8 με Blueray και τις Παναγιάς τα μάτια στο χιλιάρικο ? Μια χαρά innovative είναι


Υπάρχουν βέβαια και στον κόσμο των PC αξιόλογες προτάσεις. Εχεις δίκιο. Πάντως δεν ξέρω πόσο βολεύει 23 ιντσών οθόνη σε απόσταση αφής; Εγώ θα αντιπρότεινα το Surface ως η Win 8 πρόταση με το μεγαλύτερο innovation.

#10   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:46

και βλεπεις τοσο μεγαλη διαφορα οταν αλλαζεις σε windows; εγω αυτη τη στιγμη ειμαι με αναλυση 1280x800 και νομιζω οτι βλεπω αρκετα καθαρα...

ιδεα μου; :P


Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ... Native resolution το 15αρι εχει 2880x1800 (χωραει 4 desktop 1280x800 και λιγο ακομη). Στα Windows αυτη η αναλυση δεν χρησιμοποιηται (τα παντα ειναι παρα πολυ μικρα). Τα windows δεν κανουν το pixel doubling που κανει το OSX. Μπορεις μονο να ρυθμίσεις το DPI αλλα αυτο επηρρεάζει μονο καποια απο τα στοιχεια του UI (κυριως text) και καποιες εφαρμογες δεν το σεβονται καθόλου. Γενικα η εμπειρια χρησης ενος τετοιου panel στα Windows ειναι σαφως υποδεεστερη αυτης στο OSX.

Αυτη ειναι η μονη γκρινια μου για το rMBP (ουσιαστικα, για την Microsoft). Για αλλη μια φορα η Apple θα πρέπει να παει τα πράγματα ενα βημα παραπέρα. Η Microsoft και οι hardware partners της (HP, DELL, ASUS κλπ. κλπ. ) με το επιχειρηματικο μοντέλο που ακολουθούν(φθηνια, φθηνια, φθηνια) θα μας εδιναν τετοιαςς ποιοτητας οθόνη σε καμμιά 50ρια χρόνια

#11   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:48

λες οτι βλαστημας οταν χρησιμοποιεις windows. και σου λεω τοσο μεγαλη ειναι η διαφορα; γιατι εγω με αυτη την αναλυση που σου λεω βλεπω αρκετα καλα.

#12   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 12/12/2012 - 12:52

λες οτι βλαστημας οταν χρησιμοποιεις windows. και σου λεω τοσο μεγαλη ειναι η διαφορα; γιατι εγω με αυτη την αναλυση που σου λεω βλεπω αρκετα καλα.


Είναι Δημήτρη. Δες το retina σε ένα κατάστημα που έχουν demo και θα καταλάβεις. Ειναι σαν να κοίταξες iPhone 4. Ποτέ δεν μπορείς να ξανακοιτάξεις το 3GS.

#13   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 12/12/2012 - 13:03

Είναι Δημήτρη. Δες το retina σε ένα κατάστημα που έχουν demo και θα καταλάβεις. Ειναι σαν να κοίταξες iPhone 4. Ποτέ δεν μπορείς να ξανακοιτάξεις το 3GS.

με τις οθονες απο το 4αρι και μετα συμφωνω απολυτα. οποια αλλη οθονη δεις σου φαινεται αθλια.

#14   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 12/12/2012 - 13:09

με τις οθονες απο το 4αρι και μετα συμφωνω απολυτα. οποια αλλη οθονη δεις σου φαινεται αθλια.

Το οτι η οθόνη στο 4αρι δειχνει τόσο καλή εχει δύο συστατικα. Ενα ειναι το υψηλο DPI της οθόνης ( για την ακριβεια διπλάσιο απο το προηγούμενο για κάθε αξονα). Και το αλλο ειναι οτι το λειτουργικο πια δεν κάνει καμμία προσπάθεια για antialiasing (τοσο στο text οσο και σε αλλα graphics primitives) αφου με τόσο μικρά pixel αυτο δεν εχει νόημα. Aυτο δεν συμβαίνει με τα Windows και ετσι οταν βλέπεις Windows σε HiDPI ειτε θα ειναι παρα πολύ μικρα τα πάντα (στην native resolution) ειτε θα ειναι θαμπά ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 12/12/2012 - 13:10


#15   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 12/12/2012 - 23:58

ισως ... , για τα αμερικ(λ)ανακια. Γιατι Ελλαδα πρεπει να πατωσε σε σχεση με iphone4 (αντε και 4s)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες