Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Δημιουργία Pay Pal


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
100 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/12/2012 - 20:42

Εγώ πάντως prepaid έχω enter της alpha και δεν κρατάει προμήθειες. Είναι ανάλογα την τράπεζα φαντάζομαι.
Με τραπεζικό λογαριασμό την έχω συνδέσει που δεν έχω μέσα λεφτά παρά μόνον όταν θέλω να αγοράσω κάτι.


Ε άρα έχεις debit (χρεωστική).. όχι prepaid
Δεν υπάρχει prepaid χωρίς προμήθειες.

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 12/12/2012 - 20:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 20:58

Ξέρω γω τι είναι...Αυτή έχω: http://www.alpha.gr/...ault.asp?id=340

Τι διαφορά έχει με χρεωστική;Ποτέ δεν έχει πάρει προμήθεια πάντως ούτε 1Ε.

Αναρτημένη εικόνα


#48   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:00

Ξέρω γω τι είναι...Αυτή έχω: http://www.alpha.gr/...ault.asp?id=340

Τι διαφορά έχει με χρεωστική;Ποτέ δεν έχει πάρει προμήθεια πάντως ούτε 1Ε.


Ναι.. δεν έχεις καμία προμήθεια γιατί είναι χρεωστική.
Η χρεωστική (debit) είναι η κάρτα που είναι συνδεδεμένη με κάποιον τραπεζικό λογαριασμό και χρησιμοποιείται για ανάληψη από ATM και φυσικά για αγορές σε φυσικά καταστήματα και από internet (δεν υποστηρίζεται από όλες τις τράπεζες) Επίσης απολαμβάνεις και τον τόκο από τα χρήματα που έχεις.

Η προπληρωμένη (prepaid) δεν είναι συνδεδεμένη με κανέναν λογαριασμό.. Είναι μία απλή κάρτα visa, mastercard etc.. και απλά τη γεμίζεις.. Δεν συνδέεται με κάποιον λογαριασμό. Και φυσικά πάντα υπάρχουν προμήθειες. Τα χρήματα που έχεις είναι χωρίς τόκο.

#49   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:02

Ωραίος δεν το είχα καταλάβει αυτό,σε ευχαριστώ...Δεν τα πάω καλά με τις τραπεζικές ορολογίες.

Μια χαρά κάρτα είναι και μια χαρά συνεννόηση στην τράπεζα.Μόνο όταν ήθελα να αυξήσω το όριο ημερήσιων συναλλαγών μου τα πρηξαν λίγο..:P

Αναρτημένη εικόνα


#50   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:09

Βασικά είναι λίγο βλακία έτσι όπως το έθεσες να έχεις prepaid γιατί και στο λογαριασμό που συνδέεις τη debit μπορείς να βάλεις όσα θες χωρίς προμήθεια.
Οπότε γιατί κάποιος να φτιάξει προπληρωμένη;

Αναρτημένη εικόνα


#51   G1Ovanni

G1Ovanni

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:32

Παιδες με την δημιουργια νεου λογαριασμου στην τραπεζα πειραιως να ζητησω να μου ενεργοποιησουν και το web-banking?

#52   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:34

Βασικά είναι λίγο βλακία έτσι όπως το έθεσες να έχεις prepaid γιατί και στο λογαριασμό που συνδέεις τη debit μπορείς να βάλεις όσα θες χωρίς προμήθεια.
Οπότε γιατί κάποιος να φτιάξει προπληρωμένη;

H prepaid μπορεί να εξυπηρετήσει κάποιον που δεν θέλει να έχει λογαριασμό (για τους οποιουσδήποτε λόγους) στην τράπεζα. Το βασικότερο πλεονέκτημά της όμως είναι ότι κάποιος κακόβουλος δεν μπορεί να έχει δυνατότητα πρόσβασης σε λογαριασμούς καθώς όπως και να το κάνουμε, μια debit είναι εν δυνάμει και μια πύλη προς τον λογαριασμό κάποιου. Και άντε καλά, να ελέγχεις τί βάζεις στον λογαριασμό και να έχεις κανα κατοστάρι μέσα, φαντάζεσαι να έχεις debit συνδεδεμένη σε λογαριασμό με 50 χιλιάρικα; Η σπηλιά του Αλή Μπαμπά, σουσάμι άνοιξε και άλλα τέτοια...

#53   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:39

H prepaid μπορεί να εξυπηρετήσει κάποιον που δεν θέλει να έχει λογαριασμό (για τους οποιουσδήποτε λόγους) στην τράπεζα. Το βασικότερο πλεονέκτημά της όμως είναι ότι κάποιος κακόβουλος δεν μπορεί να έχει δυνατότητα πρόσβασης σε λογαριασμούς καθώς όπως και να το κάνουμε, μια debit είναι εν δυνάμει και μια πύλη προς τον λογαριασμό κάποιου. Και άντε καλά, να ελέγχεις τί βάζεις στον λογαριασμό και να έχεις κανα κατοστάρι μέσα, φαντάζεσαι να έχεις debit συνδεδεμένη σε λογαριασμό με 50 χιλιάρικα; Η σπηλιά του Αλή Μπαμπά, σουσάμι άνοιξε και άλλα τέτοια...

Προφανώς έχεις δίκιο σε όλα..αλλά εγώ έχω ένα λογαριασμό μόνο γι αυτό με λίγα λεφτά μέσα. Δεν θα πάει κάποιος νοήμων να συνδέσει debit με λογαριασμό που έχει πολλά χρήματα μέσα.
Μπορείς να έχεις κι άλλον λογαριασμό στην ίδια τράπεζα για να έχεις εκεί τα περισσότερα ή να μεταφέρεις μεταξύ λογαριασμών...

Αναρτημένη εικόνα


#54   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:41

Παιδες με την δημιουργια νεου λογαριασμου στην τραπεζα πειραιως να ζητησω να μου ενεργοποιησουν και το web-banking?

Μεγάλη εξυπηρέτηση και ευκολία το web banking. Συνεργάζομαι με eurobank και Πειραιώς όσον αφορά το webbanking κι ένα σου λέω... εδώ και 4 χρόνια δεν έχω πάει να πληρώσω σε ταμεία λογαριασμούς πάσης φύσεως, στέλνω λεφτά σε άλλους λογαριασμούς και έχω αναλυτική εικόνα όλων των συναλλαγών, ακόμα και δανείων ή άλλων δοσοληψιών με τις τράπεζες. Στην Πειραιώς είναι πρακτικό και το alert που μπορείς με ένα sms να πληροφορείσαι τί έγινε στον λογαριασμό σου... πχ θα σου έρθει sms σε κάθε κατάθεση...

Προφανώς έχεις δίκιο σε όλα..αλλά εγώ έχω ένα λογαριασμό μόνο γι αυτό με λίγα λεφτά μέσα. Δεν θα πάει κάποιος νοήμων να συνδέσει debit με λογαριασμό που έχει πολλά χρήματα μέσα.
Μπορείς να έχεις κι άλλον λογαριασμό στην ίδια τράπεζα για να έχεις εκεί τα περισσότερα ή να μεταφέρεις μεταξύ λογαριασμών...

Δε διαφωνούμε πουθενά... εννοείται πως δε συνδέεις debit με μεγάλο λογαριασμό... για τον θεωρητικό λόγο ύπαρξης της prepaid περισσότερο μιλούσα.

#55   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:43

Καλά τα λες...;)

Αναρτημένη εικόνα


#56   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:55

H prepaid μπορεί να εξυπηρετήσει κάποιον που δεν θέλει να έχει λογαριασμό (για τους οποιουσδήποτε λόγους) στην τράπεζα. Το βασικότερο πλεονέκτημά της όμως είναι ότι κάποιος κακόβουλος δεν μπορεί να έχει δυνατότητα πρόσβασης σε λογαριασμούς καθώς όπως και να το κάνουμε, μια debit είναι εν δυνάμει και μια πύλη προς τον λογαριασμό κάποιου. Και άντε καλά, να ελέγχεις τί βάζεις στον λογαριασμό και να έχεις κανα κατοστάρι μέσα, φαντάζεσαι να έχεις debit συνδεδεμένη σε λογαριασμό με 50 χιλιάρικα; Η σπηλιά του Αλή Μπαμπά, σουσάμι άνοιξε και άλλα τέτοια...


Δεν είναι έτσι... Καταρχήν υπάρχει όριο που το ορίζεις εσύ. Συνήθως σου βγάζουν με ημερήσιο όριο 1000 ευρώ αλλά αν θες το χαμηλώνεις και στα 100/200 ευρώ. Οπότε πάνω από αυτό το ποσό δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Επίσης όταν πρόκειται για αγορά μεγάλου ποσού (πάνω από 500 ευρώ κατά κανονα) η τράπεζα σε παίρνει τηλέφωνο για να επιβεβαιώσει αν όντως έκανες την αγορά αυτή. Εκτός κι αν θεωρεί ότι την έκανες σίγουρα εσύ. Χτίζει με την χρήση της κάρτας το προφιλ σου. Πχ αν δει αγορά από Αμερική στην pizza hut (που έχει γίνει πολλές φορές) την ακυρώνει κατευθείαν.
Για να σε χρεώσει κάποιος δηλαδή την κάρτα σου πάντα παίρνει έγκριση από την τράπεζα. (η δέσμευση το ποσού γίνεται αμέσως, αλλά η χρέωση και η λογιστικοποίησή του περνάει πάντα από την τράπεζα)
Τέλος. σύμφωνα με τους όρους χρήσης της κάρτας... Αν διαπιστωθεί χρέωση ή κίνηση που δεν την έχεις κάνει εσύ.. η τράπεζα θα πρέπει να αντιλογήσει ή και να μην χρεώσει καθόλου το ποσό μέσα σε 2 μήνες το πολύ. Δηλαδή η τράπεζα είναι εκείνη που θα πρέπει να αποδείξει ότι την έκανες εσύ αυτή την συναλλαγή αν θέλει να σε χρεώσει και όχι εσύ να αποδείξεις κάτι που δεν έκανες.


Αλλά οκ παίζει πολύ το ψυχολογικό κομμάτι οπότε καταλαβαίνω κάποιον που φοβάται. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να κάνει κάποιος αυτό που λέει ο Mark. .Να ανοίξει λογαριασμό μηδενικό και να βάζει μέσα ό,τι ποσό θέλει για αγορά. Να τη χρησιμοποιεί σαν προπληρωμένη δηλαδή.

Παιδες με την δημιουργια νεου λογαριασμου στην τραπεζα πειραιως να ζητησω να μου ενεργοποιησουν και το web-banking?


Είναι πολύ βολικό. Ιδιαίτερα το web banking της Τράπεζας Πειραιώς είναι ίσως το καλύτερο στην Ελλάδα. Υπάρχει μια εφάπαξ χρέωση όμως στην αρχή για την ενεργοποίησή του . Αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 7 ευρώ (εκτός κι αν καταργήθηκε τελευταία.. δεν το γνωρίζω).

#57   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 21:58

Μέσω paypal που αγόρασα το macbook δεν με πήρε η τράπεζα πάντως τηλ αν και ήταν μεγάλο το ποσό..Μάλλον μέσω paypal τα κανονίζει η paypal.

Μια άλλη φορά που παίχτηκε κάποια ιστορία και με χρέωσε κάποιος 1Ε χωρίς να έχω αγοράσει κάτι μου την ακύρωσαν, με πήραν τηλ και μου έστειλαν άλλη. Ταλαιπωρήθηκα λίγο με το paypal πάλι αλλά
καλύτερα έτσι...

Αναρτημένη εικόνα


#58   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 12/12/2012 - 23:25

Μέσω paypal που αγόρασα το macbook δεν με πήρε η τράπεζα πάντως τηλ αν και ήταν μεγάλο το ποσό..Μάλλον μέσω paypal τα κανονίζει η paypal.

Μια άλλη φορά που παίχτηκε κάποια ιστορία και με χρέωσε κάποιος 1Ε χωρίς να έχω αγοράσει κάτι μου την ακύρωσαν, με πήραν τηλ και μου έστειλαν άλλη. Ταλαιπωρήθηκα λίγο με το paypal πάλι αλλά
καλύτερα έτσι...


Και Στον αδερφό μου για μια χρεωση μολις 20 ευρώ από pizza hut σις ΗΠΑ , αμεσως ακυρωσαν τη συναλλαγή και έστειλαν αλλη καρτα.
Εγώ το ipad οταν το πηρα (650 ευρω) με πηραν τηλεφωνο για να επιβεβαιωσουν οτι το εκανα εγώ για να δωσουν εγκριση.
Μην ξεχνατε οτι η χρεωση δεν γινεται σε καμια συναλλαγή αμεσως. Δεσμευουν το ποσο και μετα σε χρεωνουν (2 εργασιμες περιπου)
εχω ενεργοποιησει και την υπηρεσια alerts. Και καθε φορα που καποιος μου δεσμευει ενα ποσο , μου ερχεται sms με τα στοιχεια του έμπορου, το ποσό και την ώρα. Μέσα σε 2 λεπτά (2 μερες περιπου δηλαδή πριν γίνει η χρεωση) οποτε αν παρατηρησω κατι αμεσως το ακυρωνω.
Δεν ειναι τοσο τραγικα οσο νομιζουν καποιοι.

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 12/12/2012 - 23:25


#59   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 12/12/2012 - 23:38

Δε λέω ότι είναι τραγικά αλλά καλό είναι να προσέχεις....Κι εγώ έχω ενεργοποιημένο κάτι σαν το alerts αν γίνει κάποια χρέωση...Μια χαρά δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Αναρτημένη εικόνα


#60   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2.944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 12/12/2012 - 23:44

5e ειναι για το winbanking της πειραιως
Εγω αυτα τα alert δεν μπορω να τα βαλω αλλα βαριεμαι να τους παρω τηλεφωνο να μου τα εξηγησουν..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες