Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποσο θα επηρεασει η ελλειψη του jailbreak στο μελλον του iphone?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Ποσο θα επηρεασει η ελλειψη του jailbreak στο μελλον του iphone?

Πιστευετε πως αν σταματησει το jailbreak απ την ios 6 και μετα, οι πωλησεις του iphone θα παραμεινουν ιδιες ή θα παρουν την κατιουσα και οι ios χρηστες θα στραφουν προς το "ανοικτο" android?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#46   nicknn

nicknn

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2012 - 22:50

Εγω πήρα 4s πριν 14 μήνες, γιατί είδα τι παπάδες έκανε το μηλαρακι φίλου μου που είχε jb
Νόμιζα ότι και και το δικο μου θα έκανε τα ιδια.
Μέχρι να βγει στο jb μου ήταν από άβολο ώς άχρηστο, το έδωσα στην κόρη μου να παίζει

Οταν βγήκε, το 4s μεταμορφώθηκε σε εργαλείο
Επειδή εν τω μεταξύ η κόρη μου δεν το άφηνε από τα χέρια της,
αναγκάστηκα και πηρα και δευτερο 4s για τη γυναικα μου

Το δεύτερο δεν το έκανα jb για να βάλω ios6,
Τα δυο τηλέφωνα είναι μέρα με τη νύχτα, για να κλείσω πχ το 3g και να ανοίξω wifi στο δεύτερο
είναι μια μικρή οδύσσεια.
Για να σβήσω email και sms ενα ένα, χάνω μισό μεροκάματο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τη στενοκεφαλιά της apple σε αυτά τα θέματα, είναι 20 χρόνια πίσω από το πρώτο ΕRRICSON

Επειδη σε μια σχέση οταν ο ένας αγαπαει παραπανω, ο άλλος το εκμεταλλεύεται,
έχοντας 2 4s και ipad3 παγώνω την καψούρα μου με την Apple και κοιτάω προς Galaxy ΝΟΤΕ 2 μεριά σαν backup λυση.


Καλη η apple, αλλά αν δεν αλλάξει πολιτική , από μένα δεν έχει άλλο
Φυσικά θα κρατήσω τα μηλαρακια μου, αλλα μέχρι εκει

Σχετικά με το ερώτημα του θέματος, θέλω να πιστεύω οτι η apple θα ενσωματώσει στο επόμενο IOS
τα 10-20 ποιο βασικά cydia tweaks και θα χαλαρώσει την πολιτική της όποτε δεν θα είναι απαραίτητο το JB, αλλιώς, φυσικά και θα χάσει.

Υπηρχε μεχρι πριν 3-4 χρονιά μια παντοδυναμη (και οχι τόσο αλαζονική όσο άλλοι) εταιρία που τη λέγανε ΝΟΚΙΑ, τη θυμάται κανένας σήμερα?

Μπορει μονο το 10% να είναι χρηστες jb, αλλα αυτο το 10% είναι στατιστικά σημαντικό,
είναι power users που επηρεάζουν και άλλους στην επιλογή τηλεφωνου

ΥΓ
Παρεμπιπτόντως, κάνοντας μια ερεύνα στο play store για τις εφαρμογές που έχω αγοράσει από το app store
ώστε να τις περάσω στο NOTE 2, οι πιο πολλές είναι δωρεάν ( στο app store τις ειχα πληρώσει)
και άλλες στη μιση ή στο 1/3 της τιμής του app store

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.557 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/12/2012 - 22:52

Πωλήσεις δεν επηρεάζονται. Μιλάμε για ένα μικρό ποσοστό παγκοσμίως που έχει τη συσκευή του με JB..

iPhone έχει και η κουτσή Μαρία, απλά για να έχει, να κάνει και Check-In και να τραβάει καμιά φώτο.. Αντε και κανένα iMessage το πολύ βαρύ..

Αυτό όμως είναι ένας κύκλος που δε θα τελειώσει ποτέ.. Το JB δε θα σταματήσει να υπάρχει. Απλά θα καθυστερεί περισσότερο.

Και ακριβώς επειδή δε θα σταματήσει να υπάρχει, δε πρόκειται να δούμε ποτέ σοβαρή εξέλιξη στο iOS, είτε ενσωμάτωση διαφόρων Tweaks σε αυτό, όπως το χιλιοειπωμένο SBSettings..

Κράτα με να σε κρατώ, να ανεβούμε το βουνό λέει μια παροιμία.. Και ο νοών, νοείτω..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#48   stelios2809

stelios2809

    iPH User

  • 187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/12/2012 - 22:55

Αν και μεγάλη κουβέντα όχι απόλυτα. Απλα δεν μου αρέσει το στυλ , θες navigator +40 , θες αυτο ++ κτλπ.

Πολυ σωστός ο nicknn.

#49   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2012 - 23:08

Το jailbreak ήταν στην αρχή ένα εργαλείο ώστε να ξεχωρίζει ο ψαγμένος χρήστης iphone με τον τυπικό χρήστη που δεν αλλάζει ούτε το default ringtone.
Στη συνέχεια με τη ραγδαία ανάπτυξη και βελτίωση του android αλλά και με την κυκλοφορία εκατοντάδων χρήσιμων tweaks η κατάσταση άλλαξε άρδην και το jailbreak έγινε ένα απαραίτητο εργαλείο για τον χρήστη του iphone o οποίος θέλει να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες της συσκευής του στο 100%.

Η καθυστέρηση του jailbreak και η απουσία των google maps στο ios 6 με έκανε για πρώτη χρονιά να μην μεταβώ στο νέο iphone 5 αλλά να μείνω στο 4s το οποίο πλέον χρησιμοποιώ ως δεύτερη συσκευή μαζί με το note 2 το οποίο και αποτελεί τη βασική συσκευή μου.

Θεωρώ ότι οι απαιτητικοί χρήστες θα μεταβαίνουν όλο και περισσότερο στο android στο οποίο πλέον δεν υπάρχει η έλλειψη εφαρμογών που υπήρχε πριν 1-2 χρόνια το οποίο ταυτόχρονα προσφέρει άριστη παραμετροποίηση και πραγματικό ξεζούμισμα των hardware δυνατοτήτων.

Η μόνη ελκυστική συσκευή με ios για μένα παραμένει το ipad το οποίο έχει το πάνω χέρι λόγω των εξειδικευμένων εφαρμογών σε σύγκριση με τα android tablets.

Αν πριν από 2 χρόνια ένας απαιτητικός χρήστης έπρεπε να δυσκολευτεί για να βρει λόγους ώστε να εγκαταλείψει το ios σήμερα δυσκολεύεται να βρει λόγους ώστε να μείνει στην πλατφόρμα της apple...

Κρίμα...

Τελευταία επεξεργασία από: Looter, 29/12/2012 - 23:15


#50   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 30/12/2012 - 00:07

Jailbreak είχα σε όλα τα iPhone,ενώ τώρα είμαι με το 5 φυσικά περιμένοντας να βγει για να το κάνω..Μετα από αρκετά μεγάλη εμπειρία στο χώρο απο το 2008 μέχρι σήμερα στο jailbreak και δοκιμάζοντας άπειρα tweaks themes mods κλπ κατεληξα στο γεγονός ότι μου λείπουν πραγματικά 2-3 πραγματάκια..αυτά τα βρήκα στο 8μηνο διάλειμμα που έκανα στο android αλλά εκεί μου έλειπαν αλλα 2-3 απο το iOS:) οπότε και ξαναγύρισα εκεί..
Συμπέρασμα;;Ζυγιζεις τι έχεις και τι όχι,τι χρειάζεσαι πραγματικά και πορεύεσαι αναλόγως..
Δεν πιστεύω ότι η apple πάντως δεν ο έχει στο μυαλό το jailbreak και κατα πόσο επηρεάζει τις πωλήσεις της..Για να μην το διευκολύνει πλαγίως σημαίνει ότι δεν έχει επιπτώσεις η μακροχρόνια έλλειψη του στα κέρδη της..Αν στο μέλλον αυτό αλλάξει τότε θα δούμε πολλα tweak επισήμως πλέον στο λογισμικό της και πολλούς απο dev team στο δυναμικό της..Αυτά..

Τελευταία επεξεργασία από: vampirios, 30/12/2012 - 00:09


#51   strsparta

strsparta

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/12/2012 - 00:13

Οσο υπάρχει i phone θα υπάρχει jailbreak.... NOMOS

#52   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/12/2012 - 01:41

Προσεξε, γινεται συνεχως πιο δύσκολο χωρίς ομως να αποφέρει περισσότερα. Εχουν φτάσει το peak τους. Οπως λεει και ο Vasilis στο δευτερο Post, αυτοι που ενδιαφέροντα ηταν πάντα γυρω στο 8-10% και μειώνονται.
Αυτο δεν ειναι καλή συνταγη για μια επιχείρηση ..

10% επι του συνολικού αριθμού των συσκευών είναι μια πολυ καλή συνταγή για μια επιχείρηση. Διαβασες κάπου ότι υπάρχει τάση μείωσης των χρηστών που "σπάνε" το τηλ τους; Κι αν ναι, μήπως είναι προσωρινό λόγω της μη υπαρξης JB για 6.0.1 και iPhone5;

Το ότι δυσκολεύει όλο και περισσότερο ίσως δημιουργήσει κάποια στιγμή και στον mr Jay την επιθυμία να το σταματήσει. Δε νομίζω πλέον να βγάζει τόσα πολλά όσα κάποτε γιατί είναι πολλές
οι clean συσκευές και αρκετά τα sources που κατεβάζουν cracked tweaks.

Μα ακόμα και απο τα cracked tweaks βγαίνουν χρήματα, έμμεσα απο διαφημίσεις, link, κτλ

καλα θα κανουν να τα κοψουν ολα

Απο εσένα φίλε gavroulis ακόμα περιμένω να μου πεις αυτα τα περιβόητα tweaks που μπρικαραν το iPhone του φίλου σου...

#53   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 30/12/2012 - 03:24

Το jailbreak ήταν στην αρχή ένα εργαλείο ώστε να ξεχωρίζει ο ψαγμένος χρήστης iphone με τον τυπικό χρήστη που δεν αλλάζει ούτε το default ringtone.
Στη συνέχεια με τη ραγδαία ανάπτυξη και βελτίωση του android αλλά και με την κυκλοφορία εκατοντάδων χρήσιμων tweaks η κατάσταση άλλαξε άρδην και το jailbreak έγινε ένα απαραίτητο εργαλείο για τον χρήστη του iphone o οποίος θέλει να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες της συσκευής του στο 100%.

Η καθυστέρηση του jailbreak και η απουσία των google maps στο ios 6 με έκανε για πρώτη χρονιά να μην μεταβώ στο νέο iphone 5 αλλά να μείνω στο 4s το οποίο πλέον χρησιμοποιώ ως δεύτερη συσκευή μαζί με το note 2 το οποίο και αποτελεί τη βασική συσκευή μου.

Θεωρώ ότι οι απαιτητικοί χρήστες θα μεταβαίνουν όλο και περισσότερο στο android στο οποίο πλέον δεν υπάρχει η έλλειψη εφαρμογών που υπήρχε πριν 1-2 χρόνια το οποίο ταυτόχρονα προσφέρει άριστη παραμετροποίηση και πραγματικό ξεζούμισμα των hardware δυνατοτήτων.

Η μόνη ελκυστική συσκευή με ios για μένα παραμένει το ipad το οποίο έχει το πάνω χέρι λόγω των εξειδικευμένων εφαρμογών σε σύγκριση με τα android tablets.

Αν πριν από 2 χρόνια ένας απαιτητικός χρήστης έπρεπε να δυσκολευτεί για να βρει λόγους ώστε να εγκαταλείψει το ios σήμερα δυσκολεύεται να βρει λόγους ώστε να μείνει στην πλατφόρμα της apple...

Κρίμα...

εν μερη θα συμφωνησω, αλλα οχι να ειναι δυσκολο σε καποιον να μεινει στην apple. Ειδικα οταν αναφερομαστε σε απλους χρηστες που τους νοιαζει η απλοτητα και η ευκολια χρησης.

Πιστευω ομως οτι το android εχει 1-2 χρονια ακομα εξελιξης τοσο σε οτι αφορα το κομματι της ασφαλειας αλλα και της ποικιλιας και ποιοτητας των εφαρμογων που προσφερει για να βαλει καποιον ευχαριστημενο χρηστη iphone στο τρυπακι να κανει τη μεταβαση.

#54   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 30/12/2012 - 04:50

Πάντως εγώ πιστεύω ότι χωρίς jailbreak ακόμα περισσότεροι developer θα ασχοληθούν γιατι χωρίς το installous να το έχουν μέσα τα πόδια τους θα ξέρουν οτι αν βγάλουν κάτι καλο θα το αγοράσει πιο πολυ κόσμος που μπορεί να το κατέβαζαν παλιά τζάμπα εφόσον δεν μπορουν θα το αγοράσουν τώρα πια αναγκαστικα αν αξίζει πραγματικα

#55   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2012 - 05:00

Εγω θα διαφωνησω με τον Looter ως προς τους χαρακτηρισμους που χρησιμοποιει..."ψαγμενος" "απαιτητικος".Δηλ αυτοι θα κανουν jb στον iphone και αν δεν γινεται αυτο θα στραφουν στα android.Eπειδη ειναι "ψαγμενοι" και "απαιτητικοι".
Οσοι εχουν αφησει το default ringtone ειναι "τυπικοι" χρηστες.
Η γνωμη μου λοιπον σαν "τυπικου" χρηστη,εφοσον δεν με απασχολουν τα ringtones ειναι οτι το 95% αυτων που ασχολουνται με ολα αυτα δηλ jb,root κλπ ειναι επιεικως ασχετοι και "τυπικοι" χρηστες οσο ειμαι εγω.Το να παιρνω και να ακολουθω 5 οδηγους για το πως θα περασω ετοιμα αρχεια σε μια "εξυπνη" συσκευη αυτοματως δεν με κανει "ψαγμενο"
Και τελικα ποσο πιο ψαγμενος ειμαι εγω,ο Looter,η azaleea,o kostasrodos και ενα σωρο αλλα παιδια εδω μεσα απεναντι στο τυπο που αγορασε το smartphone...αγορασε 2-3 εφαρμογες για τη δουλεια του και αλλες 5 για την μουρλια του,φορτωσε τη μουσικη του,σεταρε τα mail του και εχει κανει ολες και ολες 5 επισκεψεις στα εξειδικευμενα φορουμ που συχναζουν "απαιτητικοι τυποι?
Συμπερασμα: το jb ειναι καλο αλλα θα ηταν πολυ καλυτερο αν καποιο χρησιμο κομματι του εμπαινε στο appstore.Εγω αυτο θα ηθελα.Εφαρμογη sbsettings στο appstore.
Aυτα τα μηνυματα τα εχουν συλλαβει θελω να πιστευω και επειδη το τι αντιπροσωπευει η apple ειναι πλεον πανω απο την apple και κινειται στα ορια του εθνικου συμφεροντος,λογικα καποια πραγματα θα αλλαξουν προς το καλυτερο.(τα ιδια ισχυουν και για τη google)

#56   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/12/2012 - 05:16

Αυτό με το "εθνικό συμφέρον" ήταν πολύ καλό rromeodim... Λες να έχουμε lobbying από την ανάποδη η μήπως αμοιβαίες διευκολύνσεις ??
Πολύ καλή επίσης η αποκαθήλωση του "ψαγμενου χρήστη" ...

Τελευταία επεξεργασία από: ntnskrds, 30/12/2012 - 05:17


#57   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/12/2012 - 10:39

Αυτό με το "εθνικό συμφέρον" ήταν πολύ καλό rromeodim... Λες να έχουμε lobbying από την ανάποδη η μήπως αμοιβαίες διευκολύνσεις ??
Πολύ καλή επίσης η αποκαθήλωση του "ψαγμενου χρήστη" ...


Όντως αποκαθήλωση. Καμία φορά όταν διαβάζεις τέτοια sites ή σχόλια σε YouTube κλπ αποκτάς την εντύπωση ότι οι περισσότεροι χρήστες ασχολούνται με customization. Στην πραγματικότητα ψαγμένος για μένα ειναι αυτός που ξέρει τι θέλει από το smartphone, ψάχνει την απλότητα τη σταθερότητα και την ασφάλεια και χρησιμοποιεί το τηλέφωνο σαν εργαλείο δουλειάς και διασκέδασης με ποιοτικές εφαρμογές γιατί αυτά τον απασχολούν και μπορεί να μην έχει χρόνο για άλλα. Τα παραπάνω τα προσφέρει καλύτερα (όλα) το iOS. Αυτό δε σημαίνει καθόλου ότι δε μπορεί να βελτιωθεί πολύ όπως βελτιωνόταν σταθερά σε κάθε major release εκτός από το iOS 6.

Τώρα οι τύποι με τα 150.000 posts στο section του customization αν ειναι ψαγμένοι ή θα έπρεπε να ψαχτούν δεν ξέρω. Καλά κάνουν εννοείται και τους ενδιαφέρει και ο,τι θέλει κάνει καθένας αλλά ακόμη ένα μόνιμο χαρακτηριστικό αυτών των χρηστών είναι ότι υποτιμούν όλους τους υπόλοιπους σαν technology illiterates.

#58   dreamangel25

dreamangel25

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@@Ssou28
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:dreamangel25

Δημοσίευση 30/12/2012 - 10:57

οι πωλησεις δεν νομιζω να πεσουν λογο μη jb!και εγω μεχρι τωρα στις συσκευες μου ειχα jb στο 5αρι εννοειται δεν εχω,αν βγει με το καλο θα το κανω αλλα εως τοτε δεν με χαλαει τιποτα,2 με 3 tweaks αν τα ενσωμάτωνε η apple στο λογισμικο της θα ημουν καλυμμενη αλλα οχι οτι τρελαινομαι κιολας!

#59   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/12/2012 - 11:38

Διαβαζοντας αυτη την ψηφοφορια και τα σχολια της,μπηκα στην διαδικασια να δω τι ειχα στο iPhone 4(jb) που ειχα μεχρι πριν λιγες μερες και δεν εχω στο iPhone 5 που αγορασα....Με μια μικρη αναζητηση στα 2 κινητα,ειδα οτι στο 5αρι δεν υπαρχει κατι σημαντικο που να μην εχω....Το μονο "αγκαθι" για μενα οικονομικα ειναι το navigon που στο 4αρι να πω την αμαρτια μου το χα κατεβασει πειρατικο...55 ευρω στις μερες μας για gps ειναι αρκετα χρηματα(τουλαχιστον για μενα)...Δεν ξερω ακομα αν πραγματικα μου λειπει το jailbreak....Θα ηθελα να ειχα "ευκολα προγραμματα" οπως το unlimtones για να κατεβαζω ευκολα ηχους χωρις συγχρονισμους κτλ (τωρα στο 5αρι θα το κανω απο το audiko),εφε οπως barrel,ostium,zeppelin Κτλ,και τα βασικα για μενα delete mail,one by one contact και αλλα tweaks αλλα οχι οτι χωρις αυτα το τηλεφωνο ειναι αχρηστο....Καπου πιο πανω διαβασα οτι καποια στιγμη ολα τα επι πληρωμη προγραμματα καποια στιγμη βγαινουν free η ακομα και σε χαμηλωτερη τιμη...Θα συμφωνησω λοιπον....Σημερα μπηκα σε σκεψεις να μην κανω jailbreak στο 5αρι και να το αφησω ετσι οπως ειναι...Εξ αλλου οι εφαρμογες που θελω ειναι φτηνες και λιγες...

#60   mikektm

mikektm

    iPH Addict

  • 672 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/12/2012 - 11:51

Ας ειναι διαθεσιμα στο appstore καμια δεκαρια tweaks οπως zephyr, sbs, blacklist, 360MobileSafe, auxon, κ.α κι εγω δεν θα το "σπασω" το μηλαρακι. :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες