Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ποσο θα επηρεασει η ελλειψη του jailbreak στο μελλον του iphone?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
111 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Ποσο θα επηρεασει η ελλειψη του jailbreak στο μελλον του iphone?

Πιστευετε πως αν σταματησει το jailbreak απ την ios 6 και μετα, οι πωλησεις του iphone θα παραμεινουν ιδιες ή θα παρουν την κατιουσα και οι ios χρηστες θα στραφουν προς το "ανοικτο" android?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#61   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/12/2012 - 11:55

Εγω συμφωνω με τον φιλο πιο πανω που ελεγε οτι οι χρηστες του jailbreak ειναι ενα μικρο ποσοστο αλλα ειναι οι...ταγοι της διαδοσης των προιοντων apple..φαινεται και απο το φορουμ νομιζω.αυτοι που υπερασπιζονται την ανωτεροτητα του ios σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο στα ανωφελα αλλα με πολυ πλακα διαφορα vs ειναι αυτοι πρωτοι που δεν μπορουν διχως να "πειραξουν" τη συσκευη τους.
Επομενως το μικρο ποσοστο αυτων των χρηστων εαν συρρικνωθει θα εχει μεγαλυτερο αντικτυπο απο οτι θα μπορουσε κανεις να υπολογισει με απολυτους αριθμους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/12/2012 - 12:03

Διαβαζοντας αυτη την ψηφοφορια και τα σχολια της,μπηκα στην διαδικασια να δω τι ειχα στο iPhone 4(jb) που ειχα μεχρι πριν λιγες μερες και δεν εχω στο iPhone 5 που αγορασα....Με μια μικρη αναζητηση στα 2 κινητα,ειδα οτι στο 5αρι δεν υπαρχει κατι σημαντικο που να μην εχω....Το μονο "αγκαθι" για μενα οικονομικα ειναι το navigon που στο 4αρι να πω την αμαρτια μου το χα κατεβασει πειρατικο...55 ευρω στις μερες μας για gps ειναι αρκετα χρηματα(τουλαχιστον για μενα)...Δεν ξερω ακομα αν πραγματικα μου λειπει το jailbreak....Θα ηθελα να ειχα "ευκολα προγραμματα" οπως το unlimtones για να κατεβαζω ευκολα ηχους χωρις συγχρονισμους κτλ (τωρα στο 5αρι θα το κανω απο το audiko),εφε οπως barrel,ostium,zeppelin Κτλ,και τα βασικα για μενα delete mail,one by one contact και αλλα tweaks αλλα οχι οτι χωρις αυτα το τηλεφωνο ειναι αχρηστο....Καπου πιο πανω διαβασα οτι καποια στιγμη ολα τα επι πληρωμη προγραμματα καποια στιγμη βγαινουν free η ακομα και σε χαμηλωτερη τιμη...Θα συμφωνησω λοιπον....Σημερα μπηκα σε σκεψεις να μην κανω jailbreak στο 5αρι και να το αφησω ετσι οπως ειναι...Εξ αλλου οι εφαρμογες που θελω ειναι φτηνες και λιγες...

ΝΤΡΟΠΙΑΖΕΙΣ το Avatar που φοράς :P

#63   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 30/12/2012 - 12:09

Παλια ημουν υπερ...Απλα τωρα βλεπω οτι δεν υπαρχουν σημαντικες ελλειψεις...Εχεις πολλες επιλογες πλεον σε πολλα πραγματα αρκει να ψαχτεις λιγακι...Να αφιερωσεις ωρες σε ψαξιμο...Εγω ας πουμε μεχρι σημερα δεν ηξερα οτι το shazam encore ειναι free...


PS: Πριν λιγο αλλαξα το avatar... :P

#64   Nats

Nats

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:home

Δημοσίευση 30/12/2012 - 12:21

Μετά από εμπειρία 9 μηνών σε κατάστημα service κινητών, αυτό που κατάλαβα είναι ότι :

1ον) 70% αγοράζουν iphone για "μούρη" και δεν δεν ξέρουν να το χειρίζονται σχεδόν καθόλου, πέραν των βασικών (κλήσεις,μηνύματα)

2ον) 20% αγοράζουν iphone και προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν στο έπακρο, με μέτρια αποτελέσματα

3ον) 10% του βγάζουν τα ματάκια...

Στους περισσότερους έχουμε κάνει jb, αλλά και πάλι τζάμπα...

#65   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 30/12/2012 - 12:28

θα πω για ακομη μια φορα πως αναγκαστηκα να κανω jb στο 3G μου λογω αδυναμιας συνδεσης με τον υπολογιστη μου
με το που συνεδεα το καλωδιο κρασαριζε ο υπολογιστης, πως θα περνουσα τις επαφες μου ? πως θα αποθηκευα τις φωτογραφιες μου ?
bluetooth επισης δεν εκανε pairing
wifi ηταν κλειδωμενο
το top of the top smart phone μου δεν μπορουσε να παρει τις επαφες μου (κ σ ενα τηλεφωνο που συνοδευοταν απο τις εκατονταδες χιλιαδες εφαρμογες, θα επρεπε να περασω χειροκινητα τις 1000 επαφες μου, come on apple...)
ετσι ανακαλυψα πως μπορω να το κανω "με αλλο τροπο"
μετα ανακαλυψα πως δεν εχει αναφορα μηνυματος, αλλα με το jb εχει ...
αληθεια αν δεν ειναι σημαντικο να ξερω οτι το sms μου παραδοθηκε, τοτε γιατι με πληροφορει στο imessage οτι "παραδοθηκε" κ οτι "αναγνωστηκε" ?

δεν ξερω αν ειμαι "ψαγμενη" επειδη αναγκαστηκα να μαθω για εργαλεια που θα με εξυπηρετουσαν με διαφορους τροπους
τυπικη παντως δεν θα το ελεγα, αφου δεν πηρα iphone που μπορει να κανει τα παντα, για να τηλεφωνω απλως, αλλα για απολαυσω τις δυνατοτητες του

δηλ, για να καταλαβω
θεωρειται σοβαροτερο και αξιοπιστο το iBeer και ειναι επικινδυνο για τη συσκευη μου το Winterboard ? με ποια βαση ? για κωδικες μιλαμε (do it right)
κομπλαρει ολοκληρη Apple να βγαλει μια πλατφορμα για θεματα ?
απο που προκυπτει η επικινδυνοτητα να "τρεξουν" εικονιδια και html ? ή σαμπως με τις native εφαρμογες τρεχει κατι αλλο ?
που ειναι η αντιρηση της στο να βλεπω διαφορετικα εικονιδια οταν μου δινει 100 (πανω κατω ιδιες) εφαρμογες για wallpaper ? αυτες δεν ειναι customization ?
που ειναι το προβλημα της στο να ελεγξει κ να εγκρινει sbsettings, zephyr, .... κ αλλα tweaks ... ?

νομιζω πως οταν η Αpple αποφασισε για το iOS δεν υπολογισε σωστα το προφιλ των πελατων της ουτε προεβλεψε σωστα το μελλον
τι θα πει "οχι κυριοι, δεν θα εχετε widget στη lockscreen σας, γιατι δεν συμβαδιζει με την πολιτικη μας"

οσο για το ποσοστο των jailbreakers θα θυμισω την τρομοκρατια οτι ειναι παρανομο (λες και θα μπαιναμε στη φυλακη), πραγμα που εκανε αρκετους να φοβουνται να το ακολουθησουν, ακομη και την διαδοση του
πολιτικα παιχνιδια ειναι αυτα κ οχι ουσια προγραμματισμου

αν λοιπον δεν βγει νεο jailbreak, πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω
απλα δεν γουσταρω android (προσωπικα γουστα)
ουτε μου αρεσει native

τα πραγματα εξελισσονται, περιμενω κ βλεπουμε

#66   woody

woody

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 30/12/2012 - 12:51

Χωρις Jail δεν υπαρχει περιπτωση να κρατησω i phone,εχει λιγα πραγματα,ενω με Cydia τo iphone μεταμορφωνεται σε κινητο που αξιζει τα λεφτα του B)

#67   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 30/12/2012 - 14:41

Μην ξεχναμε οτι παρα πολλα απλα αλλα βασικα προστεθηκαν στο ios απο την apple...τραβας φωτο με τα πληκτρα ηχου...οι πιο παλιοι θυμουνται το αντιστοιχο tweak στο cydia...συντομευση καμερας στην οθονη κλειδωματος...pull to refresh mail...βεβαια υπαρχει στο cydia pull to refresh safari...και υπαρχουν απειρα που ακομη ΔΕΝ εχουν προστεθει...zephyr...safari download manager...ifile...sbsettings..swipe..swipeback...ezdecline..unlockize...folderenchancer...forecast...μπορω να γραφω ωρες.εγω χωρις jb το iphone το θεωρω κινητο της σειρας.ενα απλο ακριβο κινητο.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#68   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2012 - 14:49

Βασικά Tweaks δε προκειται να δούμε ποτε να τα υιοθετεί η Apple. Και μιλάμε για Tweaks που όντως να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό και να αλλάζουν την εμπειρία χρήσης στη συσκευή, όπως το Zephyr.. Ή το Callbar.. Για προφανείς λόγους..

Το να έχω τη κάμερα στη Lockscreen δε μου λεει τίποτα απολύτως..

Επίσης κάτι που παραλείπουν πολλοί, είναι πως δυστυχώς οι περισσότεροι το έχουν συνδιάσει με τις σπασμένες εφαρμογές. Συνεπώς το ποσοστό που πραγματικά γνωρίζει πως να αξιοποιήσει το JB και τη πραγματικά του προσφέρει, είναι ακόμα πιο μικρό.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#69   Manousos1994

Manousos1994

    iPH Contributor

  • 1.596 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/12/2012 - 15:02

Βασικά Tweaks δε προκειται να δούμε ποτε να τα υιοθετεί η Apple. Και μιλάμε για Tweaks που όντως να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό και να αλλάζουν την εμπειρία χρήσης στη συσκευή, όπως το Zephyr.. Ή το Callbar.. Για προφανείς λόγους..

Το να έχω τη κάμερα στη Lockscreen δε μου λεει τίποτα απολύτως..

Επίσης κάτι που παραλείπουν πολλοί, είναι πως δυστυχώς οι περισσότεροι το έχουν συνδιάσει με τις σπασμένες εφαρμογές. Συνεπώς το ποσοστό που πραγματικά γνωρίζει πως να αξιοποιήσει το JB και τη πραγματικά του προσφέρει, είναι ακόμα πιο μικρό.

Νίκο συμφωνώ απόλυτα δες τι έγινε στο άλλο Thread που αναφέρουν οτι έκλεισε το installus οι μισοί θα πετάξουν το κινητό....
Το πτυχίο μου αντί για βαθμό θα γράφει "Επιτέλους" !!!

#70   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.560 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/12/2012 - 15:07

Μα ακριβώς γι αυτό και έγραψα πως το ποσοστό που πραγματικά ξέρει τι θα του προσφέρει το JB, είναι τελικά πολύ μικρό.

Μακάρι να τελείωνε μια και καλή αυτό, αλλά δυστυχώς δε θα το δούμε σύντομα.. Παραθυράκια θα υπάρχουν πάντα..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#71   koskas1

koskas1

    iPH newbie

  • 33 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2012 - 15:07

Χρόνια πολλά σε όλους και από μένα .
Η Τάση παγκοσμίως να υποστηριχθούν οι φορητές συσκευές (κινητά ,Tablets) σε ότι αφορά το διαδίκτυο ίσως δηλώνει την έλευση νέου κοινού σε συσκευές όπως το iphone η το ipad .
Με βάση λοιπόν αυτή την διαπίστωση τα μελλοντικά ios θα έχουν σαν προτεραιότητα την γρήγορη ,απρόσκοπτη, αποτελεσματική και αξιόπιστη λειτουργία των συσκευών στο διαδίκτυο, και όχι την ευκολία στην χρήση με διάφορες επιβαρύνσεις στην μνήμη όπως είναι όλα τα πρόσθετα που λείπουν από μιά συσκευή "καθαρή".
Οι πωλήσεις δεν θα επηρεασθούν εξαιτίας της έλειψης η αν θέλετε της καθυστέρησης του JB .Εκείνο που θα επηρεάσειτις πωλήσεις είναι η πολιτική της Apple σε θέματα ανανεώσεων και αναβαθμήσεων σε software και Hardware .
Μέχρι τώρα η Apple δεν αξιοποιούσε στο 100% τις δυνατότητες του Hardware της στις συσκευές της με αποτέλεσμα οι ανταγωνιστές της να φτάσουν στο σημείο να προηγούνται κάποια στιγμή σε χαρακτηριστικά απο εκείνη.
Αυτό όμως γίνονταν εσκεμμένα ,για να υπάρχει η δυνατότητα της "προς τα πίσω συμβατότητας" , κατι που έδωσε στο iphone την φήμη που απέκτησε σιγά σιγά .
Το Android είναι μια πλατφόρμα ανοικτού λογισμικού και για να συναγωνιστεί μια Apple χρειάζετε να αναλάβει την εξέλιξή του κάποιος αντίπαλος αναλόγου μεγέθους . Μπορεί να βρίσκεις εκατοντάδες devs που εργάζονται για το android σήμερα όμως αυτό δεν δίνει αποτέλεσμα γιατί ο καθε ένας από αυτούς δεν ακολουθεί "το σχέδιο" .
Και το ios είναι βασισμένο σε κώδικα ανοικτου λογισμικού .
Η Apple όμως φροντίζει αυτοί οι χιλιάδες dev's να ασχολούνται κάθε φορά με συγκεκριμένο προΐόν (σχέδιο) δίνοντας στην κυκλοφορία τις ειδικές διανομές του ios πριν αυτό κυκλοφορήσει επίσημα.
Χρήστες λοιπόν του iphone σαν και εμένα που δεν μπορούν να το αποκτήσουν καινούργιο ,δεν απασχολούν την Apple .
Ολοι εμείς που το πήραμε γιατί το βρήκαμε σε τιμή Ericsson ,επειδή αυτός που το είχε δεν το ήθελε πλέον η γιατι το κλειδωσε κατά λάθος, (στο δικό μου αυτός που το είχε του πέρασε την 6.15.00 bb αν και ήταν ελληνικό ) απλά θα δίνουμε με την παρουσία μας στα διάφορα forum ακόμη μεγαλύτερη αίγλη σε αυτό το καταπληκτικό προΐόν .
Συγνώμη για την πολυλογία μου
Καλή Χρονιά σε όλους
Συγνώμη για την πολυλογία μου

#72   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 30/12/2012 - 15:37

Το εκπληκτικο ειναι οτι οι περισσότεροι πια ψηφίζουν εκφραζοντας την προσωπικη τους πικρα προδομένοι καθως ειναι απο την 'κακια' Apple χωρις καν να διαβάσουν το αρχικο ερωτημα η να βάλουν το κέντρου του λόγου (στην εντελώς απέναντι μερια του κεφαλιου) σε λειτουργία. Kανουν extrapolate απο ενα δείγμα πλήθους 1. τον εαυτο τους.

zero reasoning...
nil.

#73   afanoulis

afanoulis

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:nikiforosvin

Δημοσίευση 30/12/2012 - 15:43

νομιζω πως ο τιτλος θα επρεπε να ηταν "ποσο θα επηρεασει η ελλειψη του jailbreak τις πωλησεις του iphone"

το μελλον του, δεν εξαρτωταν ποτε απο το jailbreak


την λέξη "μέλλον" την χρησιμοποιώ μεταφορικά και μεταφράζεται σε πωλήσεις και γενικά δυσαρέσκεια των χρηστών iOS.
Κυριολεκτικά δεν θα μπορούσα να το εννοώ ποτέ, δεν πιστεύω πως θα καταργουσε iPhone - iPad η apple για το jb.

#74   afanoulis

afanoulis

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:nikiforosvin

Δημοσίευση 31/12/2012 - 01:32

Δεν νομίζω να επηρεαστούν οι πωλήσεις του iPhone αν δεν κυκλοφορήσει jailbreak.

Το βλέπω και από τα στατιστικά του forum/blog. Το συζητάμε και με άλλους διαχειριστές iPhone-related sites ανά τον κόσμο. Η μερίδα του κόσμου που συνεχίζει να ενδιαφέρεται για το jailbreak μειώνεται μήνα με το μήνα.

Όσοι δεν μπορούν χωρίς jailbreak και θα αλλάξουν λογισμικό αποτελούν πραγματικά μία αμελητέα μερίδα χρηστών.

Αυτή τουλάχιστον είναι η εικόνα που έχω εγώ... ο καιρός θα δείξει.



δεν αμφισβητω σε καμια περιπτωση την ενημερωση και την εικονα που εχεις για τα δρωμενα, ομως πως σου φαινεται το μεχρι στιγμης αποτελεσμα του poll???

23.24% πιστευουν πως δεν θα επηρεαστει καθολου η apple.
33.51% πιστευουν πως ολο και καπως θα την "πειραξει".
43.24% πιστευει στο jb και το εχει συνδιασει με την ολοκληρωμενη λειτουργια που μπορει να προσφερει το iphone.


η γνωμη μου ειναι πως το ποσοστο των jb συσκευων ειναι αρκετα παραπανω απο ενα 10% που εχει αναφερθει... και φαινεται στο poll αλλα και γενικα στις κοινοτητες.


πιστευω πως το αμεσως επομενο μπαμ που γινεται στα apple forums τις ημερες πριν τις αποκαλυψεις των νεων apple devices ειναι οταν βγαινει το νεο jailbreak..
διορθωσε με αν κανω λαθος και υπαρχει καποιο αλλο γεγονος που υπερκαλυπτει το jb.

#75   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 31/12/2012 - 01:34

Δεν μπορείς από τα forum αν εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα για το JB, γιατί στα φόρουμ μπαίνουν συνήθως όταν έχουν κάποιο πρόβλημα με τη συσκευή τους.
Τα προβλήματα σε Jailbroken συσκευές σε έναν αρχάριο χρήστη είναι πολυ περισσότερα, οπότε μπαίνουν και συχνότερα.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες