Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Corning ανακοινώνει το Gorilla Glass 3 εν όψει του CES 2013, διαφημίζοντας 40% μείωση στις ορατές γρατσουνιές


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 04/01/2013 - 11:22

Συνημμένο αρχείο  corning-gorilla-glass-3.jpg   68,53KB   44 λήψεις

Εν όψει του CES 2013 που θα γίνει στο Las Vegas την επόμενη εβδομάδα, η Corning ανακοίνωσε το Gorilla Glass 3 που είναι μια νέα σύνθεση γυαλιού που στοχεύει στην επόμενη γενιά αγοράς smartphone και tablets. Το νέο και πιο ανθεκτικό Gorilla Glass 3 προσφέρει ένα νέο χαρακτηριστικό που ονομάζει η εταιρία Native Damage Resistance φέρνοντας (κατά την εταιρία) 40 τοις εκατό μείωση στον αριθμό των γρατσουνιών που μπορεί να αποκτήσει μια οθόνη και 50 τοις εκατό αύξηση στο όριο κατά το οποίο το γυαλί μπορεί να καταστεί προβληματικό προς χρήση.

Η Apple χρησιμοποιεί την τεχνολογία της Corning από το original iPhone. Ο CEO της εταιρίας Tim Cook αρέσκεται να διαδίδει ότι το γυαλί στις Apple συσκευές κατασκευάζεται από την Corning στο Kentucky. Η Corning αποκάλυψε το Gorilla Glass 2 στο CES πέρυσι και παρόλο που δεν αναφέρεται ρητά είναι σίγουρο ότι αυτό το γυαλί χρησιμοποιήθηκε στο iPhone 5. Υποθέτουμε ότι η Apple θα επαναλάβει την προτίμησή της και θα ενσωματώσει το Gorilla Glass 3 και στο νέο iPhone.


Να σημειωθεί πως σύμφωνα με αναφορές από την Taipei, η Apple έχει κάνει σχέδια να ενσωματώσει μια νέα τεχνολογία αφής στο επόμενο iPhone για να μειώσει τα προβλήματα αφής που το τρέχον panel έχει. Δεν παρέχονται άλλες πληροφορίες προς το παρόν, μείνετε συντονισμένοι για να μάθετε περισσότερα.

Via 9to5mac

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 04/01/2013 - 11:31

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2013 - 21:04

Παιδια μη ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
Ipad 3 επεσε απο 20cm και ραγισε!!
Στην ουσια ουτε καν επεσε απλα γλιστησε απο ενα χαμηλο τραπεζακι και ακουπησε με τη δεξια γωνια στο παρκε
Για αυτο μη μασατε
Καλη η θεωρια για να πουλαει αλλα αλλιως στη πραξη

Κι οπως λεει κι η γιαγια μου "μισο γραμμαριο πραξη ενας τονος θεωρια.."

#3   kospankavv98

kospankavv98

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Twitter:@kospankavv
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/01/2013 - 21:08

σωστος

#4   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 06/01/2013 - 21:19

Γιατι το ipad 3 φοραει corning gorilla 2??
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#5   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2013 - 21:25

Εντάξει δεν αντιλέγω και το γυαλί είναι πολύ σημαντικός παράγοντας αλλά την ρημάδα την μπαταρία πότε θα την κάνουν να κρατάει έστω 3 μέρες...
Και ας μην έχει wireless charging...ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ είναι το θέμα...

#6   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 06/01/2013 - 21:52

γιατι να κραταει 3 μερες; δε μπορω να καταλαβω αυτη τη λογικη.

αν σου κραταει οσο το χρειαζεσαι και εισαι εκτος σπιτιου και του δινεις και καταλαβαινει, τι σε πειραζει να το βαλεις οταν γυρισεις σπιτι μια ωριτσα να φορτισει;

σιγα το θεμα.

#7   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2013 - 21:58

Παιδια μη ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
Ipad 3 επεσε απο 20cm και ραγισε!!
Στην ουσια ουτε καν επεσε απλα γλιστησε απο ενα χαμηλο τραπεζακι και ακουπησε με τη δεξια γωνια στο παρκε
Για αυτο μη μασατε
Καλη η θεωρια για να πουλαει αλλα αλλιως στη πραξη

Κι οπως λεει κι η γιαγια μου "μισο γραμμαριο πραξη ενας τονος θεωρια.."


Όσο ποιο μεγάλη οθόνη, τόσο ποιο εύκολα σπάει...

#8   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 06/01/2013 - 22:00

ωραία όλα αυτά που ανακοινώνει η corning για τα προϊόντα της, η ουσία είναι όμως ότι το γυαλί του 4s είναι τουλάχιστον για κλάματα, είτε είναι gorilla glass είτε κάτι ενδιάμεσο. νύχι και μεγάλη, αλλά συγκρατημένη, χρήση μπορεί να το χαράξει. δεν ξέρω για την ποιότητα του 5.

#9   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2013 - 22:18

γιατι να κραταει 3 μερες; δε μπορω να καταλαβω αυτη τη λογικη.

αν σου κραταει οσο το χρειαζεσαι και εισαι εκτος σπιτιου και του δινεις και καταλαβαινει, τι σε πειραζει να το βαλεις οταν γυρισεις σπιτι μια ωριτσα να φορτισει;

σιγα το θεμα.


Jimmy το 4S μου κρατάει μαξ 6 1/2 ώρες...
Είναι πολλές οι φορές που μένω απο μπαταρία αν βγω απο το πρωί και έχω ανοιχτα τα δεδομένα...(δεν αναφέρω καν το gps γτ ειναι πραγματική ρουφήχτρα)
Σκέψου τώρα αν πέσεις σε κίνηση και κάτσεις 2 ώρες στον δρόμο σε βγάζει εκτός προγράμματος...
Δε θέλω να αγοράζω εξωτερική μπαταρια...ζητάω απλά κοντά στις 12 ώρες χρήση και όχι το μισο!
3 μέρεις είναι υποκειμενικό που ανέφερα πιο πάνω...

Για να μην βγω και πολύ εκτός θέματος,δεν είχα ποτέ θέμα με το γυαλί που φοράει το 4S πόσο μάλλον το 5αρι που απο όσο διαβάζω είναι πιο ανθεκτικό!

#10   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 06/01/2013 - 23:24

Jimmy το 4S μου κρατάει μαξ 6 1/2 ώρες...
Είναι πολλές οι φορές που μένω απο μπαταρία αν βγω απο το πρωί και έχω ανοιχτα τα δεδομένα...(δεν αναφέρω καν το gps γτ ειναι πραγματική ρουφήχτρα)
Σκέψου τώρα αν πέσεις σε κίνηση και κάτσεις 2 ώρες στον δρόμο σε βγάζει εκτός προγράμματος...
Δε θέλω να αγοράζω εξωτερική μπαταρια...ζητάω απλά κοντά στις 12 ώρες χρήση και όχι το μισο!
3 μέρεις είναι υποκειμενικό που ανέφερα πιο πάνω...

Για να μην βγω και πολύ εκτός θέματος,δεν είχα ποτέ θέμα με το γυαλί που φοράει το 4S πόσο μάλλον το 5αρι που απο όσο διαβάζω είναι πιο ανθεκτικό!

τοτε φιλε κατι τρεχει με τη μπαταρια σου. δε μπορει να σου κραταει τοσο λιγο. εχεις τσεκαρει μηπως χρειαζεται αλλαγη ή παντα τοσο κρατουσε;

αν εχεις αυτοκινητο (ειπες για κινηση) τοτε μπορεις να το φορτιζεις εκει. Με 2€ παιρνεις απο ebay ωραιοτατο φορτιστη αυτοκινητου με καλωδιο και εισαι κομπλε.

#11   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/01/2013 - 00:18

Απο όσο διαβάζω σχόλια γενικά η μπαταρία μου είναι οκ με βάση τους χρόνους χρήσης...είχα ποστάρει και πιο παλιά φωτογραφίες(με αρκετή οικονομία) http://www.iphonehel...90#entry1170494

Πάντα τόσο μου κρατούσε η μπαταρία πάντως...
Όσο για τον φορτιστή έχω μόνο στο ένα αμάξι και μπορώ και το φορτίζω μέσω usb,στο άλλο φοβάμαι να βάλω φορτιστή απο την 12v πρίζα...

#12   makemono

makemono

    iPH newbie

  • 57 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/01/2013 - 16:47

Θα παραλούσα να σταματήσει η παραπληροφόρηση.

Η Apple χρησιμοποιεί την τεχνολογία της Corning από το original iPhone. Ο CEO της εταιρίας Tim Cook αρέσκεται να διαδίδει ότι το γυαλί στις Apple συσκευές κατασκευάζεται από την Corning στο Kentucky. Η Corning αποκάλυψε το Gorilla Glass 2 στο CES πέρυσι και παρόλο που δεν αναφέρεται ρητά είναι σίγουρο ότι αυτό το γυαλί χρησιμοποιήθηκε στο iPhone 5. Υποθέτουμε ότι η Apple θα επαναλάβει την προτίμησή της και θα ενσωματώσει το Gorilla Glass 3 και στο νέο iPhone.


Είναι γνωστό ότι το τελευταίο προιόν της apple που είχε gorilla glass ήταν το 3gs, γιατί μετά από τσιγκουνιά πήγε σε άλλη εταιρία με λιγότερο ανθεκτικό γυαλί. Λοιπόν το βλέπω αρκετά αμφίβολο ενώ ήταν η μόνη εταιρία που δεν επελέξε το 2 γιατί της ήταν ακριβό να θέλει να πλήρώσει για το 3. Μακάρι να βγω λάθος γιατί η μούφα που έχει τώρα γρατζουνιέται σαν βούτηρο.

#13   stevobmw

stevobmw

    iPH Hero

  • 5.082 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 07/01/2013 - 16:55

κ εγω πιστευω το γυαλι ειδικα στο 5 ειναι οτι πο κινεζια εξου και η χαλια αισθηση που εχει χωρις protector...δεν γλιστραει..ειναι πιο χαλια και απο alcatel.τι να λεμε τωρα.740 ευρω και εχει γυαλι banana glass china.
iPhoneHellas Quality Test Labs (IHQTL)

#14   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 07/01/2013 - 17:11

Θα παραλούσα να σταματήσει η παραπληροφόρηση.



Είναι γνωστό ότι το τελευταίο προιόν της apple που είχε gorilla glass ήταν το 3gs, γιατί μετά από τσιγκουνιά πήγε σε άλλη εταιρία με λιγότερο ανθεκτικό γυαλί. Λοιπόν το βλέπω αρκετά αμφίβολο ενώ ήταν η μόνη εταιρία που δεν επελέξε το 2 γιατί της ήταν ακριβό να θέλει να πλήρώσει για το 3. Μακάρι να βγω λάθος γιατί η μούφα που έχει τώρα γρατζουνιέται σαν βούτηρο.


Έστω ότι το δημοσίευμα που μετέφρασα και αναδημοσίευσα εγώ για λογαριασμό του IPH είναι αναληθές.
Το ίδιο αναληθές είναι και το GSMarena?
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-07 at 5.09.15 μ.μ..png   238,94KB   17 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-07 at 5.04.13 μ.μ..png   244,63KB   18 λήψειςΣυνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-07 at 5.09.37 μ.μ..png   256,11KB   17 λήψεις

Εσύ έχεις κάποια απόδειξη-ένδειξη για το αντίθετο ή πας βάσει προσωπικής εκτίμησης;

Αναρτημένη εικόνα


#15   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 07/01/2013 - 17:14

Θα παραλούσα να σταματήσει η παραπληροφόρηση.



Είναι γνωστό ότι το τελευταίο προιόν της apple που είχε gorilla glass ήταν το 3gs, γιατί μετά από τσιγκουνιά πήγε σε άλλη εταιρία με λιγότερο ανθεκτικό γυαλί. Λοιπόν το βλέπω αρκετά αμφίβολο ενώ ήταν η μόνη εταιρία που δεν επελέξε το 2 γιατί της ήταν ακριβό να θέλει να πλήρώσει για το 3. Μακάρι να βγω λάθος γιατί η μούφα που έχει τώρα γρατζουνιέται σαν βούτηρο.

Αν θες να πεις το δικό σου και λες ψεύτη το συντάκτη να αναφέρεις και το όνομα της εταιρίας που λες

γιατί εγώ την τελευταία φορά που είδα τον Cook σε συνέντευξη τόνισε ότι το γυαλί φτιάχνεται στο Kentucky...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες