Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple σχεδιάζει ένα νέο φθηνότερο iPhone για αναδυόμενες αγορές στο δεύτερο μισό του 2013?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
148 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   koustakis

koustakis

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2013 - 14:31

Ο Tim ο μάγειρας κάνει πολύ καλά τη δουλειά που τον έβαλαν να κάνει, αυτή του διαχειριστή. Γι' αυτό και η apple εμφανίζει εξαιρετικά οικονομικά μεγέθη και για καιρό ακόμα θα είναι πολύ ψηλά. Αυτό όμως όσο καλό και αν είναι για τους μετόχους της, δε σημαίνει ότι είναι καλό για την καινοτομία που για την apple είναι σημαία. Έχει γίνει κουραστική σε πολλούς η σύγκριση με το μακαρίτη, αλλά όσο ο καιρός περνάει γίνεται αντιληπτό αυτό που λένε όλοι: η apple φτιάχνει ποιοτικά προϊόντα, που ενσωματώνονται σε ένα οικοσύστημα που πρέπει να διδάσκεται στις σχολές marketing, αλλά έχει χάσει τη δυναμική της όσων αφορά τη θέση οδηγού της αγοράς. Το έχουμε πει πολλές φορές σε διάφορα θέματα εδώ μέσα και δεν άρεσε σε πολλούς, η apple ξαναήταν κάποτε στην κορυφή της καινοτομίας και της αγοράς και αργότερα είχε φτάσει σε πολύ χαμηλό σημείο. Οι καιροί αυτοί είναι πολλοί κοντινοί για να τους έχουν ξεχάσει εκεί στην καλιφόρνια. Μια συσκευή σαν αυτή που φημολογείται μπορεί να φέρει τεράστια έσοδα στην εταιρεία, αλλά θα χάσει σε πολλούς άλλους τομείς που είναι δύσκολο να επανέλθει χωρίς κάτι ριζικά καινούργιο.
Θέλω να δω αν θα βγάλει μια "παντόφλα" και "πλαστικούρα" τι θα πούνε οι γνωστοί-άγνωστοι εδώ μέσα. :unsure:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   christos66

christos66

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2013 - 14:37

Για αυτα που γραφεται παντως οτι ειναι καταστκευαστικα καλο το iphone ειναι ψεμα.Για μενα ειναι η πιο απαραδεκτη συσκευη.Και για να μην παρεξηγηθω ειχα το 3gs και τωρα έχω το 5.Και επειδη στο 3gs το ανοιγα και αλλαζα οθονη μονος μου και επειδη εχω δει κ βιντεακια με το 5αρι ανοιγμενο εχω να πω οτι είναι οτι πιο απαραδεκτο εχω δει.Ειναι περα για περα κινεζικο.Ο λογοσ που το παιρνω και θα το ξαναπαρω ειναι οτι ειναι ευχρηστο και ομορφο.Αλλιως αν καποιος ψαχνει κατι κατασκευαστικα αριστο τότε να παει σε htc.Ειναι τα καλυτερα κατασκευαστικα κινητα.

#63   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 09/01/2013 - 17:00

Για μενα ειναι η πιο απαραδεκτη συσκευη.....και επειδη εχω δει κ βιντεακια με το 5αρι ανοιγμενο εχω να πω οτι είναι οτι πιο απαραδεκτο εχω δει.Ειναι περα για περα κινεζικο......Αλλιως αν καποιος ψαχνει κατι κατασκευαστικα αριστο τότε να παει σε htc.Ειναι τα καλυτερα κατασκευαστικα κινητα.

πλούσια επιχειρηματα, με επεισες B)
τι το απαραδεκτο εχει δηλαδη στα εσωψυχα του?

#64   georgebest2

georgebest2

    iPH Contributor

  • 1.143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/01/2013 - 17:32

Ποιο Mini και αηδίες;

Η φιλοσοφία της Apple είναι η ποιότητα κι όποιος γουστάρει αγοράζει! Cook, μάζεψε τα πράγματα σου .. όσο είναι νωρίς! Τρέμουν τα κόκκαλα του Steve μ'αυτά που κάνεις!


Ακριβώς ...
Απορώ πως δε το έχει πει και άλλος τόση ωρα ..
Η ποιότητα ήταν αυτό που χαρακτήριζε την ΑPPLE άμα τη χάσει τότε θα ειναι μια κοινή εταιρία ..

#65   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 09/01/2013 - 21:28

ε ρε γλέντια έτσι και αντικατασταθεί το αλουμινένιο πίσω κάλυμμα με ειδικό polycarbonate πλαστικό θα πέσει πολύ γέλιο. :lol:

#66   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/01/2013 - 21:37

Μετά τη WSJ και το Bloomberg με άρθρο του κάνει αναφορά για φθηνότερο iPhone μέσα στο χρόνο.

Όπως αναφέρει θα έχει χαμηλότερης ποιότητας υλικά και ίσως και μικρότερο μέγεθος, σε αντίθεση με τη 5" που είδαμε πιο πίσω.

Apple, which had been working on a more affordable smartphone since at least February 2011, is weighing retail prices of $99 to $149 for a device that would debut in late 2013, at the earliest, according to the person, who asked not to be named because the negotiations are private.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 09/01/2013 - 21:40

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#67   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 09/01/2013 - 23:08

Το τόπικ καθαρίστηκε. Παρακαλώ μείνετε στο θέμα που είναι οι φήμες για επερχόμενο iPHone.Για συγκρίσεις με άλλες συσκευές υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 09/01/2013 - 23:13

Αναρτημένη εικόνα


#68   gesvts

gesvts

    iPH Contributor

  • 1.046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 10/01/2013 - 11:12

Αυτοί εκεί στο America άραγε, τι εννοούν με τι λέξη φθηνότερο; Γιατί κάτι μου λέει πως πάλι θα είναι μεγαλύτερη του 600 η τιμή..

#69   alxioaa

alxioaa

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.!

Δημοσίευση 10/01/2013 - 11:19

ας το δουμε πρωτα κ μετα να κρινουμε...!!!

#70   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/01/2013 - 11:52

ας το δουμε πρωτα κ μετα να κρινουμε...!!!


Ακριβώς αυτο!

Βέβαια δεν βλέπουμε και κάτι καινούργιο, σε κάθε φήμη για νέο προϊόν της apple το θάψιμο και οι προβλέψεις για πτώχευση πάνε και έρχονται αλλά αφου παρουσιαστεί όλοι θυμούνται την θεία απο το Σικάγο για να τους το στείλει γιατί εδώ είναι εξαντλημένο.

Ας παρουσιαστεί πρώτα να έρθει στα χέρια μας και αναλόγως θα το κρίνουμε.

#71   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/01/2013 - 18:23

Ο αντιπρόεδρος για θέματα Marketing της Apple, Phil Schiller έρχεται για να κατασβέσει το όργιο φημών το οποίο ξέσπασε (για άλλη μια φορά) γύρω από την κατασκευή ενός φθηνότερου iPhone από την Apple.

O Schiller μιλώντας στην Shangai Evening News δήλωσε πως η Apple δεν κατασκευάζει ένα φθηνότερο μοντέλο με στόχο να "αρπάξει μερίδιο της αγοράς". Σύμφωνα με τις αναφορές, είπε ότι το iPhone 5 είναι το καλύτερο τηλέφωνο για την Apple και ότι την εταιρεία δεν την αφορά το μερίδιο αγοράς.

Σύμφωνα με την μεταφρασμένη συνέντευξη (από τα κινέζικα) ο Schiller δήλωσε:

"Δεν είμαστε σαν άλλες εταιρείες, να βγάζουμε πολλά προϊόντα και μετά να βασίζουμε τις ελπίδες μας σε ένα από αυτά που θα αγαπηθεί από τον κόσμο."


Ο Schiller τόνισε το πόσο σημαντική είναι για την Apple η εμπειρία του χρήστη και ότι η Apple χρησιμοποιεί πάντα την καλύτερη τεχνολογία και τα καλύτερα υλικά (οθόνες retina, αλουμίνιο κλπ) όταν δημιουργεί ένα προϊόν ώστε να προσφέρει ότι καλύτερο στην αγορά.

[ΠΗΓΗ]

#72   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/01/2013 - 18:43

ΑΥΤΟ είναι φιλοσοφία Apple. Μακάρι να μείνουν σε αυτό...

#73   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/01/2013 - 18:46

Να σου πω την αλήθεια, θεωρώ λίγο φάουλ το ότι είπε ξεκάθαρα "δεν μας αφορά το μερίδιο αγοράς".

Θα μπορούσε να το έχει θέσει λίγο πιο κομψά δείχνοντας λιγότερο αλαζονικός.

Αλλά κρατάω και μια πισινή για το πως ακριβώς το είπε μιας και έγινε μετάφραση από τα Κινέζικα στα Αγγλικά...

Κατά τα άλλα και εμένα μου άρεσε σαν τοποθέτηση.

#74   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 10/01/2013 - 19:15

Κι εσείς ησυχάσατε με αυτά που είπε;;:P
Περιμένατε να πει δηλαδή ότι θα βγάλουμε νέο iPhone με φθηνότερη τιμή; Το παραδέχτηκαν στο ipad mini μήπως ότι θα βγάλουν φθηνότερη έκδοση iPad?

Ότι η αλαζονεία κάποια στιγμή θα γυρίσει μπούμερανγκ είναι δεδομένο πάντως.

Αναρτημένη εικόνα


#75   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/01/2013 - 19:24

Στο iPad mini δε θυμάμαι να είχαν βγει να το διαψεύσουν ειδικά τον τελευταίο χρόνο.

Απλά το απέφευγαν συστηματικά.

Όσο για την αλαζονεία λογικό αυτό που λες.

Ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει. Και ξανα ανεβαίνει... Και ξανακατεβαίνει... :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες